איך ניתן לגייס השקעה מקרן הון סיכון ומה הנוסחה המובילה להצלחה במיזם?

דף הבית >> סטארטאפים - גיוס השקעות >> איך ניתן לגייס השקעה מקרן הון סיכון ומה הנוסחה המובילה להצלחה במיזם?
הבן של (שמעון) - חמי פרס, שותף-מייסד ומנהל כללי בקרן הון הסיכון פיטנגו, קרן הון סיכון הגדולה בישראל (עם 85 אקזיטים מוצלחים), חושף מה מעניין את פיטנגו כיום ומה יכול להוביל יזמים משלב הרעיון להצלחה עולמית. בנוסף: חשיפת 3 סטארטאפים חדשים (אחד מהם הגיע ממדריד) במפגש Startup Grind ליזמים ומפתחים. מי  מהיזמים זכה ב"בחירת הקהל"?
מאת: אבי וייס, 30.7.16, 21:30רם יוניש

קהילת Startup Grind שלוחת תל אביב שנולדה לפני קרוב ל-3 שנים, נמצאת בצמיחה מואצת, מונה כיום כבר למעלה מ-3,000 איש (גם בפייסבוק), מיוזמתו של שחר מטורין. כ"כ, שחר מטורין הוא הדירקטור (המנהל) של Startup Grind בישראל, ושלוחת תל אביב מנוהלת בניהול משותף עם רם יוניש (בתמונה משמאל), סמנכ"ל שיווק ומכירות במטריקס גלובל.

באירוע ביום 25.7.16 בלאומיטק בתל-אביב התקיים מפגש מרתק עם חמי (נחמיה) פרס, שותף מייסד ומנהל כללי של VC פיטנגו, בהשתתפות של מעל ל-70 יזמים, מנטורים ומשקיעים.

בתחילת המפגש נחשפו 3 סטארטאפים חדשים, כשהקהל הצביע ובחר מי הסטראטאפ החביב עליו. כך, שיזכה לחשיפה מלאה ב-Startup Grind במפגש הבא.

רם יוניש: "התחלנו ביוזמה שלנו לפני כ-3 שנים. האירוע הזה הוא האירוע ה-28 של קהילת Startup
חמי פרס Grind בת"א. המיקוד שלנו היה ונשאר סביב הנטוורקינג בין המשתתפים.

החודש אנו מארחים את אחד מוותיקי שוק ההון סיכון בישראל (חמי פרס, בתמונה משמאל), שיש לו רקורד מוכח הגדול בישראל של אקזיטים. 

אני מודה לצוות המתנדבים הגדול והמסור שלנו, וכמובן לתומכים, לספונסרים ונותני החסות, שבלעדיהם לא היינו יכולים לקיים את האירועים המלהיבים הללו.

יש לנו כיום אתר חדש, שבו חברי הקהילה יכולים להעלות את הפרופיל האישי שלהם וכך ניתן ליצור קשר ישיר בין חברי הפורום המשתתפים באירועים של Startup Grind וגם לקבל תשובות וסיוע מהצוות של Startup Grind בכל תחום. 

היום, כמו בכל מפגש, אנו מציגים 3 מיזמים חדשים, כשאחד מהם הגיע מספרד והיזם הוא גם מנהל Startup Grind של מדריד, שיציג את נקודת המבט שלו על קהילת Startup Grind במדריד. 

3 סטארטאפים המאוד מעניינים, שבחרנו להציג היום הם:
  • Corr.BI, מיזם, שמובל ע"י רון שפרן (מייסד משותף ומנכ"ל), מערכת לבינה עסקית לעסקים קטנים עד בינוניים (שלא יכולים להרשות לעצמם מערכות BI יקרות). בשלב ראשון מספקים ניתוחים מעודכנים אודות לידים עסקיים.
  • GlassesOff, מיזם מבית Innovision-Labs, שהוא למעשה אפליקציה סלולרית המאמנת את המוח לראות בלי משקפיים. היזמים מבטיחים 90% הצלחה בהורדת המשקפיים מכל מי שמשתמש בפתרון המהפכני הזה. 
  • Book'n'Bloom, סטארטאפ ספרדי, שהמייסד המשותף והמנכ"ל הוא קלאוס רוזנברג גוטהארד יליד דנמרק, שעבר למדריד והקים שם את שלוחת Startup Grind. המיזם מספק פלטפורמה לעסקים קטנים להריץ את העסק שלהם מתוך פייסבוק. המיזם צבר הצלחה רבה בכל רחבי אירופה וכעת גם מתחיל לפרוח בדרום אמריקה. הפלטפורמה מספקת לעסקים גם במובייל את כל מה שהם צריכים כדי לנהל את העסק, כולל קביעת תורים ללקוחות, ניהול קהילה, בניית מועדון לקוחות, מכירה, מתן שירות ועוד. 
בחירת הקהל: המיזם GlassesOff". 

שחר מטושחר מטוריןרין (בתמונה משמאל): "אנו קהילה הגדלה מהר בזכות הספונסרים שלנו, הפעילות ההתנדבותית של השגרירים שלנו ושל חברי הקהילה העובדים ונרתמים לפעילות בהתנדבות. באמצעות החבורה הנפלאה הזו של אנשים. אנו בקהילת Startup Grind מגיעים לכל פינה בעולם.

לאחרונה עברנו למשרדים החדשים שלנו בתוך מתחם הסקלרטור Lighthouse ברעננה ובקרוב נחנוך את המתקן החדש הזה. המיקוד החדש והמשופר שלנו יאפשר לנו לתת שירות טוב יותר לכל היזמים המחפשים קשרים ברחבי העולם. 

​האירוע הבא שלנו הוא אירוע הקיץ המסורתי השנתי, שייערך ב-30 באוגוסט. ההרשמה נפתחה. האירוע הבא אחריו הוא מפגש עם שגיא שליסר, מנכ"ל ומייסד TabTale וגם לאירוע זה ההרשמה נפתחה.

היום יש לנו הזדמנות די נדירה לשמוע מנהל קהילה של Startup Grind מחו"ל, ממדריד, ששמע עלינו והחליט להגיע לארץ והוא גם הציג כאן את המיזם האישי שלו - Book'n'Bloom". 

Claus Rosenberg Gotthard, (בתמ
Claus Rosenberg Gotthardונה משמאל), מייסד משותף ומנכ"ל של Book'n'Bloom ומנהל קהילת Startup Grind מדריד: "אני יזם סדרתי ופעלתי שנים בארץ מולדתי - דנמרק. במסגרת המיזם החדש שלי עברתי למדריד (בירת ספרד), כדי לקדם את המיזם שלי, ואז גיליתי, שאין במדריד את מה שהכרתי היטב בדנמרק, אין קהילת Startup Grind. לכן, פניתי להנהלת Startup Grind בארה"ב, שעשתה לי "מבחני קבלה" ארוכים ובסוף אישרו את היוזמה שלי, להקים קהילת Startup Grind במדריד.

זו התנדבות, שבאה מתוכי, כי הרגשתי, שאני חייב את זה לקהילת היזמים במדריד, שלא ידעה איך להתחבר לקהילת המשקיעים והמנטורים הקיימת בספרד וברחבי העולם, בדיוק כמו שקרה כאן בישראל, שהקהילה הזו הוקמה ביוזמה ובהתנדבות של אנשים כמו שחר מטורין ורם יוניש.

היה לי ברור, שאני צריך להפיץ את הידע, שצברתי, לסטארטאפים הקיימים כבר במדריד, כדי לעזור להם להצליח והתחלתי להוביל את הקמת הקהילה הזו. כך, גם למדתי, שיש קהילה מאוד תוססת בישראל, שהיא Startup Nation הגדולה בעולם אחרי הסיליקון ואלי בארה"ב. 

כפי שציינתי, בנוסף לפעילות שלי בהתנדבות בקהילה, יש לי מיזם משל עצמי לתחום הניהול העסקי בתוך הממשק של פייסבוק. המיזם הזה כבר רץ ומאוד מצליח. יש לנו כבר לא מעט לקוחות ואנו ממשיכים לבנות למיזם הזה סניפים ברחבי העולם.

כיום אנו כבר עם 35 עובדים ונמצאים ב-65 מדינות, עם פלטפורמות בשפה המקומית. ביצענו לאחרונה גיוס די גדול ומוצלח (של 11.5 מיליון דולרים בסבב A, אחרי גיוסי Seed של מעל ל-2 מיליון דולרים). כך, שיש לנו שאיפות, שאני מאמין, שנוכל להגשים. זו התרגשות מאוד גדולה עבורי לגדל את הילד הזה שיזמתי, מיזם Book'n'Bloom, מיזם. שמתחיל לצמוח במהירות ממש בימים אלו". 

חמי פרס, (בתמונה משמאל, מצד י
חמי פרסמין, עם רם יוניש), פיטנגו: "אני עוסק בתחומים רבים. כך, שאין לי יום אחד הדומה למשנהו. הורי מעולם לא אמרו לנו מה לעשות ולאן להתפתח. למדנו מהם מהדוגמה האישית, שהם נתנו לנו. אבי (שמעון פרס) הקדיש ומקדיש את חייו למדינה בה אנו חיים. אני בחרתי בכיוון אחר ולא הלכתי לפוליטיקה. 

מגיל צעיר חונכנו להיות עצמאיים ולדעת לפלס לעצמנו את הדרך בחיים. כשהגעתי לצבא, הייתה לי קריירה מאוד מיוחדת. עזבתי פעמיים את קורס טייס מיוזמתי. רק בפעם השלישית, כשהייתי שלם עם עצמי, סיימתי את הקורס. שרתתי 10 שנים בצה"ל כטייס מסוקים וגם זכיתי בצל"ש באירוע של הצלת צוות הליקופטר, שטבע בכינרת בטיסת לילה.

לאחר הצבא למדתי הנדסה אזרחית וגם עשיתי תואר שני באונ' ת"א, עבדתי בכמה עבודות והעיקרית שבהם הייתה בפרויקט הלביא, פרוייקט, שנסגר גם בגלל הפעילות של אבא שלי, שהתנגד לפרויקט וזה שינה את כל הקריירה שלי. הסיבה המרכזית: פוטרתי מהפרויקט וזה היה בשבילי טראומה. הפיטורים הם תהליך משפיל לכל עובד, ואני לא מקנא בכל אחד העובר את התהליך הזה. לכן, לאחר הפיטורים החלטתי שיותר איש לא יוכל לפטר אותי, לעולם, כי אני אהיה עצמאי. ככה נולדה היוזמה לעסוק בתחום ההון סיכון מה שהוביל להקמת פיטנגו.

כיום, יזמים צעירים הולכים לגייס בפלטפורמות של "מימון המונים". זה חלק מההתפתחות הטבעית של השוק, שאני נמצא בו. זה לא סותר את מה שאני עושה, כי אנו ממוקדים בכיוונים מאוד ברורים. 

כל חיי הסתכלתי על אנשים מנקודת המבט של החזון שלהם. אם זה גבר או אישה או מאיזה מוצא, זה בכלל לא עניין אותי. מעולם לא שקלתי השקעה עפ"י קריטריונים, שאינם נוגעים למיזם. קודם כל אני מחפש חזון ומייד בצמוד אליו את האנרגיות הפנימיות של היזמים להגשים את החזון שלהם.

יוזמה זו מטוטלת הנעה מעלה ומטה במהירות ולכן אני מסתכל על היכולת של היזמים להמשיך עם אנרגיות פנימיות בהגשמת החזון שלהם. "כושר המנהיגות" של היזמים זה אחד הדברים הכי חשובים, שאני בוחן בכל מיזם.

פיטנגו הוקמה, למעשה, ב-1996, אחרי 3 שנים בהם עסקתי בקרנות ההון סיכון הראשונות שהקמתי, ומאז 1996 אני בפיטנגו. זו קרן ההון סיכון הגדולה בישראל (מנהלת כיום מעל ל-1.8 מיליארד דולרים) והיו לנו עד היום 85 אקזיטים מוצלחים. השקענו עד היום ב-210 חברות. 

אנו משקיעים בסטארטאפים בכל שלב בחייהם. אנו ממוקדים בשוק הישראלי ובטכנולוגיות, שנולדות בישראל. אנו מחפשים יזמים ישראליים מבטיחים ופועלים כיום בכמה כיוונים במקביל. בשנה שעברה, בגלל שיש עלייה עצומה בהיקף החברות הצעירות בשוק היזמות הישראלי, החלטנו, שנקים 2 קרנות: לחברות בשלבים מוקדמים מאוד בחייהן ולחברות בצמיחה, שהן יותר מבוססות. בד"כ, אנו מעדיפים להשקיע בשלבים מוקדמים במיזמים, שמי שהקים אותם אלה "יזמים סדרתיים". אנו מעט מאוד משקיעים במיזמים, שאין להם עדיין מוצר ביד והכיוון העסקי שלהם עדיין לא ברור. אנו מחפשים מיזמים, שיהיו מובילי שוק עולמיים.

כל ההחלטות להשקעות מתקבלות ע"י השותפים בקרן פיטנגו. כך, שאנו מקווים, שההחלטות שלנו תהיינה נכונות. אולם, אנו לא תמיד מצליחים. אך לאחרונה הייתה לנו הצלחה עם ד"ר קירה רדינסקי ושותפיה למיזם, למרות שהייתה צעירה ולא יזמית סדרתית, ראינו פוטנציאל במיזם, שהציגה לנו: SalesPredict, שנמכר ממש לאחרונה ל-eBay תמורת כ-40 מיליון דולרים. 

הטכנולוגיות, שמעניינות אותנו כיום, בעדיפות ראשונה להשקעה: Big Data, Machine Learning, Deep Learning, AR, VR, כמו כן, אנו מתעניינים בפתרונות מבריקים בתחום הסייבר ומתעניינים בפתרונות בתחום הבריאות. יש לנו לא מעט השקעות בתחום מדעי החיים. 

יש לנו כבר כמה "יוניקורנים" (חברות עם שוויי שוק של מעל למיליארד דולרים), אבל אני מתעניין ומתרשם יותר האם החברה יכולה למכור במיליארד דולרים, לא אם היא שווה מיליארד דולרים. להערכתי, מי שמוכר שווה יותר בעיני. יש לנו כמה חברות המסוגלות להגיע למכירות של מיליארד דולרים לשנה.

אחת ההבטחות הגדולות שלנו היא חברת VIA, חברה, שהשקענו בה רק בסיבוב B. הם הופכים את סדרי העולם בתחום התחבורה הציבורית ואני מאוד מאמין בהצלחה שלהם. 

אני עובד מאוד קשה כבר 21 שנה בתעשיית ה-VC וראיתי המון חברות. זה לא קל להחליט במי להשקיע. לכן, אנו עובדים כשותפות ושואפים לבנות עסקים מצליחים בישראל. אנו לומדים כל הזמן מהשגיאות שלנו וכל הזמן מרימים את הרף למדידת הצלחה. אני מעורב אישית בכל השקעה וזה לא עובר בקלות. יש המון ויכוחים אצלנו פנימה ומעט מאוד השקעות ביצענו כשהייתה "הסכמה מקיר לקיר" אצלנו לגבי ההשקעה.

העצה הכי טובה שלי ליזמים: תדעו, שקבלת השקעה היא תהליך של מכירה. אתם מוכרים את עצמכם ולכן צריך לעשות את זה טוב. להתכונן היטב ולהבין למי אתם מוכרים מה. להגיד, שאתם ה-Uber הבא, זה טפשי בעיני. מי שלא רציני, לא יצליח למכור את עצמו אצלנו.

אנו מתפתחים בהשקעות לכמה כיוונים. אחד הכיוונים החדשים הוא קרן משותפת עם הממשלה להשקעות במגזר הערבי. ראיתי שם חברות מאוד מבטיחות ואנו בתחילת הדרך במגזר הזה עם אמונה, שגם כאן נצליח ביחד עם היזמים הקיימים במגזר.

בהתחלה חשבנו להשקיע במיזמים ותיקים ומוכרים במגזר הערבי אבל מהר מאוד למדנו שזו טעות. יש להשקיע בצעירים במגזר הערבי. הם מבטחים פריצת דרך הבה יותר מהחברות הוותיקות. הקמנו אינקובטור למגזר הערבי יחד עם שותפים כולל מהמגזר עצמו. יש שם יזמים מבטיחים ונהדרים. 

אני חבר במועצות מנהלים רבות. היחס שלי למנהלים הוא כמו קאוצ'ר. אני משתדל לחבר אותם לעולם ולהוביל אותם להצלחה בדרך שלהם. מיזם זו משימה מאוד קשה ועבודה סביב השעון. לכן, אני משתדל לא להפריע ליזמים ואני מנסה למצוא את האיזונים מה אני יכול לעזור להם ולהכווין אותם להצלחה לאור הניסיון, שצברתי בחיים.

רוב הכשלונות שלנו ושל מיזמים, שהשקענו בהם, היו בכך, שהשקענו מוקדם מדי כאשר השוק לא היה בשל ומוכן או שהערכנו לא נכון את השוק. דוגמה מובהקת לכשלון שלנו זו ווקלטק. היזמים היו בעלי חזון ובעלי אנרגיה. אבל המודל העסקי שלהם היה שגוי. ביצענו הנפקה בנאסד"ק בשלב מאוד מוקדם, כנראה מוקדם מדי של חיי החברה. אולם, למרות ההנפקה, הפוטנציאל של החברה לא נוצל. הם היו הראשונים בשוק ה-VoIP אבל לא הצליחו להוביל אותו. לא הפכנו לגדולים מספיק כדי להוביל את השוק לאן שרצינו.

הקו המפריד בין הצלחה לכישלון הוא מאוד דק ולרוב הוא בכלל מקרי. אני לומד בעיקר ממה שעובד ומנסה להבין למה זה עבד. 

אני כיום ממליץ ליזמים צעירים לקחת מענקים של המדען הראשי ותכניות ממשלתיות דומות, כי אלו השקעות נטו במו"פ. החוק תוקן מזמן ואפשר להוציא את ה-IP לחו"ל כשיש אקזיט. ההשקעה של המדען הראשי במיזם היא גם "חותמת איכות" על היזם ולכן זה מאוד מומלץ.

אני מאוד נהנה ממה שאני עושה ולא רוצה להשתנות. אני אופטימיסט מטבעי ומאמין בהתפתחות היזמים שלנו, יזמים, שיכולים לפתור כל בעיה, גם אולי להפוך את החיים של האדם לחיי נצח. אני אוהב להיות מעורב בבניית דברים חדשים, ליצור ערכים חדשים ולכן אני מעורב בפרויקטים רבים בארץ וגם קצת בעולם, שתורמים לאנושות, בתחומים רבים". 

 
בתמונות: צוות Startup Grind תל-אביב עם המתנדבים, הסטארטאפיסטים (והסטארטאפיסטיות), הקהל וחמי פרס.  
המתנדבים ב-Startup Grind ביחד עם חמי פרס
הקהל בStartup Grind
צוות המתנדבים Startup Grind 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

18/10/08 - SIPI 2018 

7/3/19 - 2019 OurCrowd Global Investor Summit 

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם ליוני 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים