אין סיבה שישראל לא תוביל בתחום מימון ההמונים

דף הבית >> סטארטאפים - גיוס השקעות >> אין סיבה שישראל לא תוביל בתחום מימון ההמונים
אין סיבה שישראל לא תוביל בתחום מימון ההמונים
מאת: נירית וייס-בלט, 28.5.13, 17:15נירית וייס-בלט
 
בלעדי: בכנס "מימון המונים" שמענו על הצלחות אתר Headstart, השקת אתר חדש להלוואות Peer To Peer וארגון ה-Crowdfunding הישראלי. הבעיה: רגולציה.
  
"מרכז נטוויז'ן לחקר האינטרנט והחברה" קיים השבוע כנס בנושא מימון המונים. הכנס התקיים במכללה למנהל בראשון לציון, האולם היה מלא והקהל הביע עניין רב בהרצאות השונות. התחושה הייתה שמדברים על נושא חם מאוד, שרק ילך ויצמח בשנים הקרובות. מה זה מימון המונים? מדובר  בתופעה מרתקת ברשת, בה יזמים, שאינם יכולים או אינם מעוניינים לגייס מימון מערוצי המימון המסורתיים (בנקים, קרנות הון סיכון), פונים להמונים, הנרתמים לגיוס.
 
יוסי מאירי, מייסד אתר Headstart, דיבר על גיוס המונים בישראל: 
"מניתוחים שביצענו באתרנו עד כה: המימון הרב ביותר מגיע לאומנות, הקהל לוקח חלק פעיל במימון מוזיקאים (29% מהתמיכות באתר). מבחינת עלות תמיכה לאדם אצלנו יותר גבוה לעומת בחו״ל. בדרך כלל אנשים מבקשים סכומים ריאליים למוצר אותו מציעים".
 
"הפלטפורמה חינמית לגיוס והכסף נסלק דרכנו. המודל העסקי הוא עמלה קטנה: אנחנו לוקחים 6% מכל גיוס במידה ומצליח לגייס את מה שרצה. 3% לוקחות חברות האשראי. בשנת 2013 גויסו דרכנו (נכון להיום): 1,840,711 ש״ח".
 
דוגמא מהשבוע: ד"ר רועי צזנה תוך יממה בלבד (!) גייס 25,225 ש"ח, 101% תמיכה מההמונים, לטובת פרסום ספרו "המדריך לעתיד" (והפרויקט ממשיך לגייס). ראו עדכונו בפייסבוק:
 
רועי
 
דורון גז שותף ומנהל פיתוח עסקי באתר חורים ברשת, דיבר על הגיוס שביצעו באתר Headstart, הנחשב לגדול ביותר באמצעות מימון המונים לשנת 2012:
"בשנים האחרונות נוצרה דינמיקה חדשה, ורמת המחויבות לקהל גורמת לכך שאתה מחויב לפרויקט ממימון ההמונים יותר מאשר לכל פרויקט אחר. לפני שנה רצינו לפתח פלטפורמה חדשה שתעצים את קהילת קוראינו ומושג ה-Crowdfunding היה בחיתוליו. בדקנו מה הכי עובד בעולם הזה, לפרטי פרטים ויצאנו עם מהלך הגיוס. כל המתנות לתומכים היו מותאמות אישית. גם חברות מסחריות הצטרפו לפרויקט. בבסיס הראשוני דיברנו עם אלפי אנשים אישית. גם מקורות התקשורת המסורתית תמכו, 'תופעת העדר' התגברה וקהילת האינטרנט נרתמה לפרויקט.
 
אני ממליץ לעשות פרויקט של 'או הכל או כלום' ולמשך 30 יום (ולא למעלה מזה). מרכיבי הצלחת הגיוס: 1. תכנון ומודיעין, 2. הפן האישי, 3. ניהול הקמפיין והפצה, 4. כוח הקהילה".
 
האתר ביקש 150,000 ש"ח והצליח לגייס 209,262 ש"ח (140% מימון).
 
יגאל אלקסלסי, מייסד אתר eLoan, זירת ההלוואות בישראל, דיבר על הלוואות מעמית לעמית בישראל ובעולם:
 
"הבנקים לוקחים בממוצע 12% ריבית על הלוואות. בשנת 2005 קמה חברה באנגליה להלוואות עמיתים (Peer To Peer Lending) והציגה אלטרנטיבה. יש באתר לוח הלוואות וכשהגעת ליעד ההלוואה, אתה מתחיל להחזיר החזרים חודשיים דרך חשבון הבנק. בתחילת התהליך מבקשים מכל משתמש הרבה פרטים אישיים, חלק גם מבקשים גישה לפייסבוק של המבקש ולהיסטורית הגלישה שלו (מהם מבינים ביתר דיוק האם מדובר במישהו שכדאי לתת לו הלוואה או לא). היום אתרי הלוואות העמיתים נמצאים במצב יותר טוב מבחינת אחוזי חדלות הפירעון: באתרים המובילים מדובר על בין 0 ל-1 אחוז בלבד.

חברת Apple  מעוניינת לשלב את הקונספט ב-iTunes (מעוניין לרכוש משהו? תלווה מההמונים ואח"כ תחזיר להם). בתחילת החודש, חברת Google השקיעה באתר Lending Club לפי שווי של 1.55 מיליארד דולר. ממשלת אנגליה, שכעסה על הבנקים שאינם מלווים מספיק למשקי בית ולעסקים קטנים, העבירה 55 מיליון ליש״ט לאתרי Peer To Peer כחלופה לבנקים.
 
אתר eLoan, שיושק בעוד כחודש וחצי, מתפקד כמתווך, לוקח חצי אחוז מהמלווים וכמעט 3 אחוז מהלווים. הדירוג של כל אדם (מחישוב כלל נתוניו) מופיע באתר, והכל אוטומטי. תשלום המס הוא על-פי חוקי המס (15% ליחיד, 25% לחברה). האתגר המרכזי- רגולוציה".
 
ד"ר יוסי רענן, ראש מרכז נטוויז'ן לחקר האינטרנט והחברה: "אני מאמין שכעס הציבור על הבנקים ורווחיהם האסטרונומיים מההלוואות, יוביל הרבה אנשים לתחלופה של הלוואות Peer To Peer".
 
ברוך לבנון, ממקימי ארגון הקראוד-פנדינג הישראלי ISCA- Israeli Crowdfunding Association, יזם הייטק, דיבר על מימון המונים כמשאב לאומי, הקמת ארגון מימון המונים ישראלי לקידום התקינה והתעשייה לתועלת עסקים קטנים ובינוניים:
 
"העסקים הקטנים והבינוניים הם חוט השידרה של הכלכלה והחברה וצריך לעודד אותם. בישראל המצב לא טוב בנושא: אחוז המועסקים בעסקים הקטנים והבינוניים: 55%. במדינות ה-OECD הוא 67%. תרומתם לתל"ג בישראל: 45%, בעוד שתרומתם ב-OECD היא 58%.
 
מטרות הארגון: לקדם ולעודד את המימון בעזרת Crowdfunding בארץ ובעולם, למען צמיחה ויציבות כלכלית ולמען מעורבות חברתית. המכשולים הרגולטוריים הביאו אותנו להקמת האיגוד יחד עם גופים ממשלתיים. אנחנו מקדמים חשיבה משותפת ושיתוף פעולה עם משרד הכלכלה, משרד המדע והרשות לניירות ערך. אנחנו מקבלים גם רוח גבית מהבנקים, שעל אף הדגל האדום לשוק שלהם, מבינים שזה יכול גם להועיל להם אם יצטרפו. אנחנו פועלים בהתנדבות והחברות 'ארנסט אנד יאנג' ו'דלוייט' עוזרות לנו בניסוח נייר עמדה, שעוסק במה דרוש מהפלטפורמות, איזה מידע צריך לאסוף, מה דרוש כדי שזה יקרה בשטח וכו׳. בכוונתנו שנייר העמדה ישמש כמעטפת שתתאים לכולם יחד ולכל אחד במיוחד. אנחנו נערוך אירוע פומבי בנושא בסוף השנה.
 
הארגון חבר בפדרציה העולמית לקראוד-פאנדינג WCFA -World Crowdfunding Federation ואנחנו עוקבים אחר מה שקורה במדינות אחרות. המובילות בתחום הן כמה מאירופה ובעיקר ארה״ב (ראו מפה עם פירוט המדינות, נכון ל-2012). מבחינת התקדמות הרגולציה לנושא, שאר המדינות במצב לא יותר טוב משלנו".
 
עו״ד ד״ר אייל שנהב, שותף במשרד שנהב ושות' עורכי דין ונוטריון, יו"ר הוועדה מטעם איגוד ההייטק בנושא Crowdfunding, דיבר על גיוס באמצעות Crowdfunding- היבטים משפטיים וסוגיות מיוחדות:
"המשרד שלנו מתמחה בתחומי ההייטק והמיסים וכך התחברנו לנושא של Crowdfunding. מימון המונים מסוג Equity-Based נדרש לעסקים קטנים, שמקור גיוסם המרכזי הוא או קרנות (במידה ומדובר בהייטק) או הבנק (עם הלוואה שצריך להחזיר) או משפחה וחברים (מתכון לבעיות). גם לתעשיית ההון סיכון הישראלית וגם ליזמים קשה עם גיוסי ה-seed. חסר המנגנון לאזרחים להשקיע בסטארט-אפים.
 
לב הבעיה: חוק ניירות הערך מ-1968: הנפקה של ניירות ערך לציבור דורשת תשקיף (מסמך עב כרס). כשחברה רוצה השקעה מאנשים פרטיים מדובר בהפרה של חוק ניירות ערך, אבל כשזה אנשים פרטיים משקיעים באנשים פרטיים זה פותר את העניין.
 
באפריל 2012, העביר הקונגרס האמריקני את JOBS ACT- Jumpstart Our Business Startups לעידוד ה-Crowdfunding. המנפיק מוגבל ל-1 מיליון דולר ל-12 חודשים וישנן הגבלות שונות על המשקיעים (גובה משכורת שנתית וכו'). עכשיו ממתינים לרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC) שתגדיר את הפרקטיקה.

אבישי ברוורמן הציע בכנסת הקודמת חוק Crowd-funding ישראלי על-בסיס ההצעה האמריקנית, אבל זה לא עבר את החקיקה בכנסת. במסגרת הארגונים אנחנו מנסים לקדם דיאלוג עם הרשות לניירות ערך על רגולציה ישראלית בנושא ה-Crowd-funding. אין סיבה שישראל לא תוביל בתחום הזה. בהערת סוגריים: טוב שיש כשר הכלכלה את נפתלי בנט, יוצא הייטק, מקווים שיעזור בדחיפת הנושא, כדי שהתעשייה המקומית תרוויח מזה". 
 
לכל המתעניינים בתחום, מומלץ לקרוא את ספרו של הדוקטורנט דן מרום: The CrowdFunding Revolution (ב-Amazon) או מצגותיו בקישור הזה
גיוס כספים באינטרנט 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים