בהודו ובברזיל החלו לפרוס רשתות בתקני Wi-FAR ב-WhiteSpaces

דף הבית >> תקנים חדשים >> בהודו ובברזיל החלו לפרוס רשתות בתקני Wi-FAR ב-WhiteSpaces
התקדמות ביישום השימוש בתדרי WhiteSpaces (התדרים ששימשו בעבר לשידורי טלוויזיה אנלוגית). בהודו ובברזיל, במימון וסבסוד ממשלתי, החלו בפריסת רשתות בתקני Wi-FAR. בקרוב רשתות כאלו תיפרסנה בבריטניה, ארה"ב, סינגפור וקנדה. רק לא בישראל. עולם התקשורת הישראלי מתנהל לפי חוקים ותקנות של תקופת הזוהר של טכנולוגיית הטלגרף מהמאה ה-19. 
מאת: אבי וייס, 26.9.15, 18:15WhiteSpaces

לאחר אישור תקן Wi-FAR לתאימות בין מוצרי טכנולוגיות ה-WhiteSpaces (והשלמת תקן נוסף בשם WSAConnect, שנדחף ע"י ארגון WSA ר"ת: WhiteSpace Alliance), ארגון שחברים בו מעל ל-200 ארגונים, גופים וחברות מכל העולם, החלו הליכי יישום התקן הזה ופריסת רשתות. ברזיל והודו הן הראשונות ליישם את הטכנולוגיה הזו במימון ממשלתי ולמטרות ציבוריות מגוונות.

בהודו, למשל, היישומים של הרשת החדשה הם: חיבור חוות חקלאיות מבודדות לפס הרחב, חיבור התושבים באזורים כפריים ומבודדים ליישומי e-Government, בסיס לרשתות WiFi מוניציפליות קטנות, חיבור כספומטים מרוחקים לרשת האינטרנט, ועוד. כל זאת, מתוך מטרה לצמצם את "הפער הדיגיטלי" בהודו. 

המדובר בשימוש בתחום התדרים שהתפנו (או היו קיימים ללא כל שימוש), כתוצאה ממעבר שידורי הטלוויזיה המסורתיים משידורים אנלוגיים לשידורים דיגיטליים. זאת, בתחומי התדרים שבהם השתמשו חברות הטלוויזיה לשידורי טלוויזיה באויר (DTT) ועל רשתות הכבלים (תכנון התדרים, שנעשה בארה"ב, בתצלום בתחתית הכתבה). מדובר בתחום שבין 54 מגהרץ ל-862 מגהרץ (תלוי ביישומים המקומיים שהיו לשידורי הטלוויזיה האנלוגיים בכל מדינה).

התקן החדש מכונה בשם המקצועי: IEEE 802.22 והוא הפך להיות גם תקן ISO, IEC ו-IEEE בינלאומי. האישור האחרון היה של ISO, לאחר עבודה בת מספר שנים על התקן הזה. בארה"בבבריטניה, בסינגפור, בקנדה ובמדינות רבות נוספות, מזמן טיפלו בתחום ה-White-Spaces, ויש מומחים הסבורים והרואים את התחום הזה כעתיד העולם הנייד, ולא את ה-LTE וטכנולוגיות ההמשך שלו (עד וכולל דור 5). בכל מקרה, השימוש בתחום התדרים היחסית הנמוך הזה, מאפשר כיסוי שטח מאוד רחב מאנטנה אחת, ליישומים שאינם זוללי פס רחב (דוגמת וידיאו HD). 

לכן, תחום ה-WhiteSpaces מוקצה בעיקר ליישומי IoT, ערים חכמות, שירותי אינטרנט באיזורים כפריים, כתשתית (Backhaul) לבניית רשתות WiFi בכל מקום, לשירותי חירום והצלה, לשירותי בריאות מתקדמים, לפתרונות אבטחה, תקשורת קהילתית, חיבור כספומטים וסניפי דואר לאינטרנט, ועוד. רוחבי הפס בתקן Wi-FAR הם עד 30 מגה סל"ש בחיבורים לטווחים של עד 30 קילומטרים (!) מבסיס השידור.

האם זה יגיע לישראל?
אין כל סיכוי. לא אחדש כאן לקוראינו, כשאכתוב ש
לא נעשה דבר וחצי דבר בעניין זה. פשוט כלום מכלום. למעשה, אנו פשוט מדינת עולם שלישי הנמצאת בהידרדרות חריפה.

"ועדת התדרים העליונה" מעולם לא התכנסה, "ועדת התדרים" פועלת בשיטות, שמבקר מדינה כבר "הרים ידיים" מניסיונות לתקן זאת. אין מדיניות תדרים לאומית (בכלל), יש תסבוכת תדרים חמורה עם "
מדינת פלסטין" ועם כל מדינות האיזור (עד יוון) בגלל "רשת חירום לאומית" (בבור המתקרב להוצאה של מיליארד ש"ח, שייזרקו היישר לפח, עם המעבר ל-LTE-A במשטרה ובצה"ל). "מדיניות הקצאת תדרים לציבור", בפעם האחרונה שפורסם נייר כזה, זה היה בתחילת 2009 (כאן), בחתימת השר דאז, אריאל אטיאס. זהו. בכל מקרה, "תדרים להקצאה לציבור": אין דבר כזה. 

כל תחום התדרים במדינת ישראל מתנהל לפי חוקים ותקנות, שנכתבו ונבנו עבור טכנולוגיית הטלגרף. למי שלא זוכר, הטלגרף האלחוטי הומצא ב-1834 ושיא פריחתו היה במאה ה-19, לפני המצאת הטלפון ב-1876. למי שחושב שמדובר בבדיחה של 1 באפריל, כדאי שיסתכל באתר משרד התקשורת. כל החוקים והתקנות של התחום עדיין פועלים לפי חקיקה, שנבנתה לעולם הטלגרף של המאה ה-19 והם לא עודכנו מזה עשרות רבות של שנים (מתחילת שנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת). 

לא פלא, שמכרז ה-LTE האחרון נוהל בכאוס ובכשלון ציבורי מחפיר, תוך "עבודה בעיניים" על חברות הסלולר והציבור, מה שמוביל להתפוררות מהירה של רשתות הסלולר. למעשה, משרד התקשורת הישראלי מתעלם לחלוטין מתהליך חיסול רשתות הסלולר בישראל ומהיעדר התפתחות תשתיות הסלולר הישראליות במסלול ההתפתחות של: LTE-A, LTE-U ודור 5, תוך פריסה מסיבית של אנטנות ל-Offload, מה שקורה בכל העולם. מזה כ- 6 שנים, תחום הספרטקום בישראל נתון בידיים של אנשים מוזרים ומנותקים מכל מציאות, שהקשר שלהם לצורך לתת שירות לציבור ולצרכיו הוא מקרי בלבד

יש מדינות בעולם, שהחלו להידרדר (יחסית) בתחום תשתיות התקשורת, אך מהר מאוד התעשתו, שינו כיוון רגולטורי ו"עלו על דרך המלך", למשל: בריטניה, ארה"ב, רומניה ועוד. זה לא קרה אצלנו. 

כבר כיום, תושבי ישראל 
אינם יכולים לנצל את היכולות של המעבדים הקיימים בסמארטפונים שלהם, מעבדים התומכים במפרטי Cat 6, Cat 9 ו-Cat 10 והנמצאים בכל הסמארטפונים המתקדמים, שנמכרים ויימכרו בישראל בשנה הקרובה. רשימת מכשירי הסלולר התומכים ב-Cat 6 ו-Cat 9 מצויה כאן. (תזכורת: Cat 6 תומך בעד 300 מגה בערוץ היורד, Cat 9 תומך בעד 450 מגה בערוץ היורד). 

יתרה מכך, בישראל של היום, כ-4 מיליון משתמשים לפחות, בכלל לא מבחינים שהם ב-LTE עם 5 מגהרץ ועוד קרוב ל-3 מיליון לא מבחינים שהם ב-LTE עם 15 מגהרץ. לכן, הם גם לא באים בטענות למפעילי הסלולר שלהם (סלקום, פלאפון וכל הספקים הווירטואליים הרוכבים על הרשתות הסלולריות הללו, לרבות גולן טלקום). 

זאת, מפני שאין איש בתקשורת הישראלית, שיודע להבחין בין 5 מגהרץ ל-15 מגהרץ ו-20 מגהרץ, בין דור 2 לדור 3 ולדור 4, בין LTE ל-LTE-A ולא יודעים בשביל מה צריך Offload ב-WiFi. אז ברור שבמצב כזה, המונח LTE-U או WhiteSpaces לא אומר מאומה לאיש. דור 5 זה בכלל "חלום ליל קיץ", שבספק אם יתגשם בדורנו. 

למעשה, אנו מדינת עולם שלישי (כשמדינות ערב דוגמת: לבנון, לוב וסעודיה כבר מקדימות אותנו), מפגרים בכל השוואה עולמית, כשכל מה שמעניין את חברות הסלולר זה לחסוך (ודי בצדק  מבחינתן, כי הן נדחקו ממש לפינה, בגלל פורעי חוק). השקעה בתשתיות סלולר לדורות הבאים: זה בכלל לא חשוב. אין שום מדיניות או איזו תכנית, שתוביל את שוק התקשורת קדימה. הכל אלתורים, פיברוקים וחלטורות חסרות כל הגיון. אין מי שיקבע, יתכנן, יפרסם ויאכוף מדיניות תקשורת לטווח ארוך. 

לכן, במקום 5 רשתות סלולר כפי שתוכנן ב"מהפכת הסלולר", אנו כעת בקושי עם 3.5 רשתות סלולר, תוך כמה חודשים ניוותר עם 3 רשתות ותוך כשנתיים נישאר עם 2 רשתות סלולר (אם יאושר שת"פ האנטנות בין סלקום לפלאפון).

כולנו (כל תושבי ישראל) 
כבר משלמים על המחדלים הללו, במכשירי סלולר מתקדמים אך עם ביצועים נחותים המתאימים לעולם השלישי, עם סוללות, שנגמרות מהר וקרינה מוגברת. הקריסות הבאות של רשתות סלולר כבר בפתח. בלי אנטנות סלולר אין סלולר. אז בשביל מה כולם רצים וקונים מכשירים חדשים ובכמויות? אנו פשוט חיים ב"לה לה לנד".

לעודפי התדרים ל-LTE בישראל אין ביקוש, כי גם בתדרים הקיימים ושנרכשו במכרז התדרים האחרון, לא נעשה שימוש ע"י חלק מהזוכים במכרז. כך, הפכנו תוך 5 שנים להיות מדינה מפגרת מתחת לרמה של העולם השלישי, בעולם שירותי הסלולר והאלחוט -WiFi (בתחום הקווי - המצב לא יותר טוב).

ישראל נמצאת בפיגור אדיר ובמקום אולי האחרון בעולם (גם אחרי המדינות העניות ביותר על פני כדור הארץ), מבחינת ההשקעות בתשתיות הסלולר. 

זו לא "מכה משמיים". יש מי שאחראי למצב הזה. התודות למשרד התקשורת הישראלי. שתיקת אמצעי התקשורת בישראל, מסייעת להמשך קיום המצב החמור, האומלל והמידרדר הזה. 
תדרי WhiteSpaces
מפת תכנון תדרי WhiteSpaces בארה"ב 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

חנות המוצרים המובילה מסין -Chinabuy בעברית ובמחירי מבצע מטורפים

ניוזלטר שלישי של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר שני של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר ראשון של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקים, תוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקים, תוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.
 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

22.3.17 - GEMIC - TLV  

28/3/17 - Community Interfacing Technologies  

29/3/17 - Telco2017 - תערוכת מוקדים טלפוניים  

4/4/17 -  Israel AdTech 2017

18/5/17 - Israel's Annual Programmatic Video conference

25-29/6/17 - Cyber Week 2017  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לפברואר 2017 עפ"י Business Insider - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

מה שלא מספרים לכם: כיצד בזק תמרנה את מחירי השוק הסיטונאי עד 2018 - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

התרגיל לחיסול "השוק הסיטונאי" כבר כמעט מוכן, קוראים לו Vectoring - כאן

כל מי שכביכול "נטש את בזק" ב"שוק סיטונאי" יחזור לבזק תוך שנה-שנתיים - כאן

הפלופ הבא של "השוק הסיטונאי" שירות SLU (שבלעדיו הנוטשים יחזרו לבזק) - כאן

ביבי נתניהו הקשיב לקריאת Telecom News: פיטר לאלתר את אבי ברגר - כאן

חי בסרט: סמנכ"ל הכלכלה במש' התקשורת בטוח שהתכנית שחיבר תצא לפועל - כאן

מכרז התדרים ל-LTE הסתיים (בחלוקת תדרים) בדיוק כמו שהחל: בפלופ - כאן

חשיפת המספרים מאחורי משבר האנטנות: בשנה האחרונה פורקו 721 אנטנות - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

האם נטפליקס זקוקה לרישיון כדי לפעול, לשדר ולמכור שירותים בישראל? - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2016 בעולם התקשורת וההייטק הישראלי - כאן
 
זרקור חברות
 
TLV-Generator
 
TLV-Generator
 
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
TLV-Generator
 
ChinaBuy
 
טלי וייס
 
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים