האם שלטון הפחד והצפצוף על החוק בפיטורי עובדים עומד בפני חיסול?

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> האם שלטון הפחד והצפצוף על החוק בפיטורי עובדים עומד בפני חיסול?
פיטורי אופיר שלום לב-ארי, מנמ"ר משרד התקשורת, ע"י תמי לשם, סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש במשרד התקשורת, חושפים שיטה, שגם בארה"ב הסתיימה, של "פיטורין בהפתעה" תוך תחמון מסמכים ועובדות וצפצוף על כל חוק ונורמה, בגיבוי מ"קליקת הפרקליטים" והנציבות.
מאת: אבי וייס, 25.12.15, 08:00אופיר בן שלום ארי

 אופיר שלום לב-ארי, (בתמונה), נכנס לתפקיד המנמ"ר במשרד התקשורת ב-24.11.14, לאחר שהתקבל במכרז לתפקיד והוא המנמ"ר הראשון במשרד התקשורת (קשה להאמין, אבל זו המציאות, שמייד תוסבר), ונקבע, שהוא יעבוד בכפיפות לתמי לשם, סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש (בתמונה למטה).

מי זה אופיר שלום לב-ארי ניתן לראות בפורטל האישי שלו (כאן), וקורות החיים המלאים שלו נמצאים כאן. די ברור, שמדובר באיש מחשבים מהשורה הראשונה עם ניסיון עצום במערכות מיחשוב.

אולם, שום דבר בעברו לא היה יכול להכין אותו להפתעה שציפתה לו, כשהוזמן לישיבת עבודה שגרתית אצל תמי לשם. וכך כותב עורך דינו (עו"ד עמית בן-גל), שמייצג אותו (מכתבו המלא מצוי כאן להורדה): "מרשי הגיע לפגישת עבודה רגילה לגבי עדכון הדדי בנעשה עם הנושאים שבטיפולו, ולתדהמתו, ללא שום הודעה או התראה מוקדמת, פשוט הושלך ממקום העבודה על ידי גב' תמי לשם והקב"ט, שנקרא למקום, בבושת פנים, בהשפלה ורמיסת כבודו ועל לא כל עוול בכפו..." והוא מוסיף: "... מרשי נפל קורבן (שלא לומר קרבן נוסף!) להתנהלות חמורה, שלא כדין, מצד גב' לשם, תוך הפרת חוק והוראות התקשי"ר מצידה, ומצב דברים כזה אינו תקין בלשון המעטה, אין לגבותו ובמיוחד כאשר - כשר התקשורת מכהן ראש הממשלה!". 

אני מאמין לחלוטין למתואר כאן. כי את הסיפור הזה בדיוק שמעתי מכל מי שהצלחתי לדבר עמו בעשור האחרון (ודיברתי עם הרבה), מייד לאחר שפוטר ממשרד התקשורת ע"י תמי לשם ושות'.

זה אותו דפוס התנהגות, שכנראה, תמי לשם למדה מאיזה סרט אמריקאי על שיטות הפיטורין שם. הסרט "תלוי באוויר" עם ג'ורג' קלוני מתאר את השיטות הללו בצורה מאוד חדה ונוקבת. אולם, גם בארה"ב, השיטות הללו כבר לא מופעלות, בוודאי לא במקומות עבודה ממשלתיים ובמקומות עבודה, שיש בהם ועד עובדים מאורגן. בישראל, זה כמובן - לא חוקי. 

לא ברור לי מדוע הקב"ט, אסף גרונדמן, שמזמן הועבר מהאחריות של תמי לשם לאחריות אגף הביטחון במשרד (כפי שחשפנו כאן), ממשיך לשתף פעולה עם תמי לשם, בתעלולים הבלתי חוקיים הללו.

עוד פחות ברור לי מדוע נציבות שירות המדינה מוציאה מכתב חסר כל קשר למציאות (מצ"ב כאן להורדה), שהפיסקה המרכזית במכתב היא זו (צילום):
צילום 1
למה אופיר שלום לב-ארי פוטר?
התשובה מצויה בשני מסמכים שנכתבו בזמנים שונים באותו נושא בדיוק וששמו: "שקיפות בעבודת משרד התקשורת":

א. בדו"ח ועדת חייק מלפני יותר מ-4 שנים (כאן), הוקדש פרק שלם לנושא הקשר הצרכני בין הרגולטור לתקשורת (בישראל זה משרד התקשורת) לבין הציבור. בפרק הקרוי "היבטים צרכניים" מעמודים 82 עד 91 בדו"ח חייק, מתואר כיצד הרגולטורים לתקשורת בעולם פועלים מול הציבור, ומובא בו סיכום מחקר משווה שנערך ב-2008, שהשווה את השקיפות ושיתוף הצרכנים בנעשה בתחום הרגולציה ב-62 מדינות בעולם (כולל ישראל) והשווה גם את אתרי האינטרנט שיש ב-62 המדינות בעולם המערבי שנבדקו. לא אפתיע את הקוראים כאן, כשאדווח, שבתחום הצרכני קיבל אתר האינטרנט של משרד התקשורת הישראלי את הציון המזהיר אפס (0)

האתר הזה כבר זכה (כאמור לפני יותר מ-4 שנים) מפי ועדת חייק לקבל את התואר המפוקפק: "האתר הכי גרוע מבין כל אתרי הרגולטורים לתקשורת בעולם". מאז שנעשה הסקר המשווה, עברו כבר כ-8 שנים ושום דבר לא השתפר באתר הזה. זה לא מקרי. 

ב. בדיון, שנערך בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת לפני כשבועיים, בנושא "ממשל מקוון", הוצגו 2 דוחות של סיכום 2014: דו"ח התקשוב הממשלתי ודוח איכות השירות הממשלתי. בסקירת שירותי הדיגיטל, שמספקים גופי הממשלה בישראל, משרד התקשורת זכה לציון כללי 41 (מתוך 100) ובמקום אחרון, ומשרד התקשורת קיבל את הציון אפס (0) בתת-המדד של פיתוח יישומים ובתחום איכות השירות ושירותי ממשל פתוח. גם זה לא מקרי

דהיינו: התפקיד, שאופיר שלום לב-ארי רצה למלא, הוא: לשדרג את מערכות המחשוב של משרד התקשורת, מהמאה הקודמת למאה הנוכחית, מה שהיה מגביר את השקיפות בעבודת המשרד ומייעל את העבודה פנימה ומול הציבור

אולם, זה בדיוק מה שתמי לשם לא רוצה שיקרה. שקיפות ומחשוב מודרני יחסלו את האפשרויות שלה: לתחמן, להעליל, לפטר, לאיים, להוציא פטורים פסולים ממכרזים, לשתול מקורבים בלי מכרזים או במכרזים תפורים, לצפצף על כל חוק ונורמה ולהמשיך בתפקידה

אם תריצו את המילים "תמי לשם" בכלי החיפוש באתר זה תגלו שיש באתר 31 מאמרים החושפים מעל ל-30 שערוריות ומעשים חמורים הקשורים בתמי לשם. לא את הכל פרסמתי. את השערורייה האחרונה חשפתי בשבוע החולף בנוגע לשת"פ שלה עם יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן-חי-שגב. באתר הקודם בו כתבתי (TheCom) היו עוד עשרות כתבות על תעלולי תמי לשם.

למה היא עדיין בתפקיד ולא הופכת להיות לקוח של שב"ס? מייד נסביר.


למה הוועד של משרד התקשורת שותק, כשמפטרים כך, במשך שנים, עובדים?
הסיבה מאוד פשוטה: אין ועד עובדים במשרד התקשורת. יש ועד מנהלים, שבראשו עומדת דה-פקטו (לא תאמינו, אבל זו המציאות) תמי לשם בכבודה ובעצמה. מזה שנים לא נערכו בחירות לוועד העובדים של משרד התקשורת, כך שהוועד בפועל זו תמי לשם, סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש, באמצעות מנהלת הכפופה אליה ישירות ותלויה בה. 

לכן, פניתי למשרד התקשורת ושאלתי: 
"כידוע, אין ועד בת"א (אחד פרש השני התפטר מהתפקיד) וגם הוועד של ירושלים הוא לא בדיוק ועד עובדים אלא ועד של מנהלים בכירים, שמכהן זמן רב ללא בחירות, בראשות רונית בן טל, יו"ר ועד העובדים במשרד, שממלאת תפקיד בכיר של מנהלת תחום רווחה ולוגיסטיקה במשרד והכפופה לתמי לשם, סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש.
האם יש כוונה לקיים בחירות בקרוב לוועד עובדי משרד התקשורת?".

תגובה לא קיבלתי. ככל שאקבל - אעדכן בהתאם.

גם פניתי להנהלת ההסתדרות בשאלה הבאה:
"בוועד עובדי משרד התקשורת עד היום היה פיצול בין ועד ת"א לוועד ירושלים (שכן המשרד מפוצל בין ת"א לירושלים).
כידוע, מזה זמן רב אין ועד עובדים בת"א (אחד פרש והשני התפטר מהתפקיד) וגם הוועד של ירושלים הוא לא בדיוק ועד עובדים, אלא ועד של מנהלים בכירים, שמכהן זמן רב מדי ללא בחירות, בראשות רונית בן טל, יו"ר ועד העובדים במשרד התקשורת, שממלאת תפקיד בכיר של מנהלת תחום רווחה ולוגיסטיקה במשרד והכפופה לתמי לשם, סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש.
האם יש כוונה לקיים בחירות בקרוב לוועד עובדי משרד התקשורת?"

תגובה עדיין לא קיבלתי. ככל שאקבל - אעדכן בהתאם.

הגיבוי והחיפוי - מי אחראי למצב?

פניתי למשרד התקשורת בשאלה הבאה:
"מה עמדתכם לפנייתו של אופיר שלום לב-ארי לרוה"מ (שהוא גם שר התקשורת) בטענה על פיטורים שרירותיים ולא על-פי החוק ע"י תמי לשם (סמנכ"ל בכיר למנהל ומשאבי אנוש)?
האם הפיטורים לא באו מהסיבה, שהעובד הזה ניסה לעבוד לפי החוק ולא הסכים "לתפור מכרזים" עבור תמי לשם?"

תגובת משרד התקשורת
"הנושא מטופל בהתאם לכללי התקשי"ר וניהול משאבי אנוש בשירות המדינה. ביחס להאשמותיך - הרי שהן לא ראויות לתגובה".

פניתי לנציבות שירות המדינה בשאלה הבאה:
"מה עמדתכם לפנייתו של אופיר שלום לב-ארי לרוה"מ (שהוא גם שר התקשורת) בטענה על פיטורים שרירותיים ולא על-פי החוק ע"י תמי לשם?"

תגובת נציבות שירות המדינה:
"מדובר בעובד בתקופת ניסיון, שפוטר על ידי סמנכ"לית המשרד, בהתאם לסמכות הנתונה לה  לפי התקשי"ר, לסיים העסקה של עובד, שלא עבר את תקופת הניסיון.
הפניה נבדקה על ידי הגורמים המקצועיים בנציבות ובסיומה לא נמצא מקום להתערב בהחלטה הניהולית של המשרד, אשר התקבלה
בסמכות ובהתאם להוראות התקשי"ר."

כלומר: הכל בסדר. הכל חוקי. 

המלצה לתמי לשם:
המלצתי, שתתפטרי כמה שיותר מהר מתפקידך, כי את עלולה להפוך ללקוח של שב"ס. בדרך, תקחי איתך את כל "החפרפרות" הקיימות במשרד התקשורת, שאת משתפת איתן פעולה. החיפוי והגיבוי למעשייך - לא ימשיכו לעד.

אני מקווה, שעו"ד עמית בן-גל, שלקח את התיק הזה של אופיר שלום לב-ארי לטיפולו, יצליח להסיר את המסכה מאחורי מעשייך, שזוכים לגיבוי חסר תקדים, פעם אחרי פעם. אבל - "לא לעולם חוסן". 

לסיכום, נביא כאן ציטוט קצר מהמקורות: בגמרא מסכת ברכות דף ז' ע"א: ביקש (משה) להודיעו דרכיו של הקב"ה, ונתן לו, שנאמר "הודיעני נא את דרכיך". אמר לפניו: "ריבונו של עולם, מפני מה יש צדיק וטוב לו ויש צדיק ורע לו, יש רשע וטוב לו ויש רשע ורע לו?" ​

אני מאמין ששלטון הפחד, התחמונים והצפצוף על החוק והנורמות במשרד התקשורת יסתיים, ודי בקרוב. גם אבי ברגר חשב שהוא "חסין אש" ועומד מעל לכל חוק. היו לפניו עוד כמה בעלי תפקידים מהסוג הזה, שסיימו רע מאוד את תפקידם. זה יקרה גם כאן. 
 
תמי לשם
בתמונהתמי לשם, סמנכ"ל בכיר למינהל ומשאבי אנוש, משרד התקשורת 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

19/3/18 - כנס Teleco 2018    

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
מידע
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Ruckus
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים