חשיפה: איך דואגים לתפקיד בכיר על חשבון משלמי המיסים לבן של החברה

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> חשיפה: איך דואגים לתפקיד בכיר על חשבון משלמי המיסים לבן של החברה
חשיפת התרגילים והתחמונים מאחורי המינוי של מקורב ("הבן של החברה הטובה") לתפקיד "מנהל תחום בכיר פרויקטים" במועצת הכבלים והלוויין וניסיון פתטי למנוע את הפרסום הזה, שמקורו בשת"פ בין ד"ר יפעת בן-חי-שגב לתמי לשם. 
מאת: אבי וייס, 6.7.15, 11:20ד"ר יפעת בן-חי-שגב

באתר זה (Telecom News) ובאתר הקודם בו כתבתי (TheCom) נחשפו עשרות מקרים של תחמונים במינויים של בכירים במשרד התקשורת. אולם, בהיות החשיפות הללו ממוקדות במשרד ממשלתי אחד, לא הייתה בידי התמונה הכוללת של מצב התחמונים במינויים בכלל השירות הממשלתי. 

את תמונת המצב הכוללת והמאוד מדאיגה ברמת התחמונים, חשף TheMarker בסדרת כתבות (למשל כאן, כאן וכאן) שהובילו, בין היתר, לתחילת חקירת מבקר המדינה ולדיון נוקב בכנסת, בוועדת החוקה חוק ומשפט (למשל: כאן וכאן). המדובר (רק בחצי השנה האחרונה) במעל ל-800 מקרים של תחמנות בכל זרועות שירות המדינה.

התרגילים הללו פוגעים לא רק בחוק ובסדרי מנהל תקין, אלא הם יוצרים שני אפקטים מצטברים ומקבילים של נזקים חמורים:

א. המינויים הלא ראויים הללו של מקורבים מובילים לידי פגיעה ממשית בעבודת משרד הממשלה, פגיעה בציבור המקבל שירות מאותם משרדי ממשלה (כיוון שברוב המקרים המועמדים המוצנחים הללו הם חסרי כישורים וניסיון מתאים לתפקידים אליהם הוצנחו), ובפגיעה במוצנחים עצמם, שבגלל שהם לא מרגישים שום חובת נאמנות לשירות המדינה ולציבור. הנאמנות שלהם נתונה בבלעדיות לזה שהצניח אותם. כך, חלקם מסתבך בהחלטות ובפרשיות שלילות, שלעיתים מפילות אותם ועוד אנשים סביבם לתהום, בגלל חוסר המקצועיות ואי הבנת מהות התפקיד שלהם. דוגמאות מצוינות לכשלונות הללו אפשר לראות בשני המנכ"לים הקודמים של משרד התקשורת (עדן בר טל ואבי ברגר) שכל אחד מהם הסתבך בבעיות שונות. אך מה שמאפיין את ההסתבכויות הללו הוא: הנתק המוחלט של עובד המדינה המוצנח מהבסיס הערכי והרעיוני של "שירות לציבור"במסגרת "שירות המדינה". 

ב. ההצנחות והתחמונים הללו אינם רק תרגילים בניירת (תרגילים שלא היו יכולים להתקיים לולא החיפוי והגיבוי של "קליקת הפרקליטים" לתרגילים הללו וחולשת נציבות שירות המדינה מול סמנכ"לי משאבי אנוש במשרדי הממשלה השונים). התהליך הזה בד"כ מלווה ב"דריכה על גוויות". דהיינו: בדחיקת רגליהם של אנשים טובים, מוכשרים ומאוד מתאימים, שנזרקים מהמירוץ בלי שהם הבינו, שהם נכנסו למירוץ במגרש משחקים, שהמשחק המתקיים בו - מכור.

במקרה שנחשף כאן, שני עובדים טובים, מוכשרים ומסורים במשרד התקשורת "קיבלו סכין בגב", משום שלא הבינו, שהם נמצאים במשחק מכור. המדובר בעובדת, שנבחרה לתפקיד (עו"ד ליאת גלזר, מהמחלקה המשפטית של משרד התקשורת), ושברחה מהתפקיד עוד לפני שהיא נכנסה אליו, כשהבינה שהיא רק "פיון" בלוח השחמט במשחק, שהיא לא חלק ממנו. השני הוא הכלכלן של מועצת הכבלים והלוויין (אבי אזוז), שלקח את הרגליים והלך הביתה (לחל"ת), כשהבין שמדובר ב"משחק מכור". 

שלבי התרגיל לתפקיד "מנהל תחום בכיר פרוייקטים" במועצת הכבלים והלוויין:

א. התפקיד הזה נולד כתפקיד חדש וזוטר במועצת הכבלים והלוויין תחת השם "מנהל תחום פרוייקטים". המכרז פורסם כמכרז פנימי (דהיינו: לעובדי משרד התקשורת בלבד) ולפתע בוטל. אולם, הוא פורסם מחדש ביום 10.12.14 תחת שם אחר: "מנהל תחום בכיר פרוייקטים", שזה תואר המקביל לראש אגף במשרדי הממשלה, ומועמדות ניתן היה להגיש עד 16.12.14.

העניין הזה נראה מוזר משלושה טעמים מרכזיים: 1) שינוי שם התפקיד והקפצת דרגת הבכירות שבו. 2) הזמן הקצר ביותר שניתן להגשת מועומדות. 3) במכרז היה תנאי סף מאוד מוזר למועמדים: המועמד נדרש להציג ניסיון בתחום העיתונות. כידוע, משרד התקשורת כמשרד רגולטורי (מקצועי-טכני-משפטי) אין בו (למעט הדובר) אנשים בעלי ניסיון בעולם העיתונות. כך, שנראה מוזר מאוד, שמתפרסם מכרז פנימי, כשברור שאין לו מועמדים מתאימים עם כישורים כעיתונאים בתוך המשרד. 

הסיפור הזה נחשף בהרחבה כאן, ולאור התסיסה, שקמה בקרב העובדים, גם ועד העובדים (של ת"א) רץ להתלונן בפני נציבות שירות המדינה על התרגיל. ברור, שכדי לקיים את התרגיל הזה, היה צורך בשת"פ הדוק בין יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן-חי-שגב (בתמונה למעלה), לביו תמי לשם, 
סמנכ"ל בכיר למינהל ומשאבי אנוש במשרד התקשורת (בתמונה למטה). 

ב. באופן מפתיע, החשיפה של התרגיל באתר זה שינתה את כללי המשחק (אבל לא ביטלה אותם, כפי שנראה בהמשך). פורסם מכרז פנימי חדש לתפקיד, כפי שחשפנו כאן.וניתן היה להגיש מועמדות עד 21.1.15, והתנאי של ניסיון בעיתונאות עודכן גם לניסיון בניו-מדיה (דהיינו: כל מי שכתב פעם פוסט בפייסבוק יכול להיחשב כבעל ניסיון בניו-מדיה...).

ג. במכרז זכתה עו"ד ליאת גלזר, שלאחר שזכתה גילתה לפתע,"שעבדו עליה". כ"כ, לא נבחר (בכוונה) במכרז "כשיר ב'", כך שנסיגתה מהתפקיד הובילה לפרסום מכרז חיצוני. תרגיל מאוד ידוע ומתואר גם בפירוט עם מקרים רבים בהם נעשה שימוש בתרגיל זה, במשרדי ממשלה רבים, כפי שנחשף בסדרת הכתבות של TheMarker.

את הפלופ הזה (של עו"ד ליאת גלזר) חשפנו בהרחבה כאן. בנוסף, חשפנו כאן (בחלק התחתון של הכתבה), שהיה קרבן נוסף לתרגיל: הכלכלן של מועצת הכבלים והלוויין החליט ללכת הביתה (לחל"ת), כי הבין "שעובדים עליו".   

ד. וכעת אנו מגיעים לחלק האחרון של התרגיל: ולחשיפה למי יועד התפקיד הזה במועצת הכבלים והלוויין? מהסעיפים הקודמים די ברור, שהתפקיד הזה תוכנן ונבנה ל"הצנחה".

לכן פניתי לפני למעלה משבועיים גם למשרד התקשורת וגם לנציבות שירות המדינה בשאלה הבאה:

"הכיצד המכרז לתפקיד "מנהל תחום בכיר פרויקטים" במועצת הכבלים והלוויין לאחר כל התהפוכות שלו (שנחשפו למשל כאן), לא פורסם לגביו מכרז חיצוני, כפי שהיה מתבקש, אחרי כישלון המכרז הפנימי המתוקן, ובמקום זאת מונה לתפקיד כממלא מקום (זמני) יונתן בייסקי, שבא מ"חדשות 2" באינטרנט, שעונה כנראה על קריטריון לתפקיד הבכיר הזה והוא: ניסיון בניו-מדיה.

יונתן בייסקי הוא גם במקרה, או שלא במקרה, הבן של נורית בייסקי, דוברת עיריית חולון, שהיא חברת משפחה טובה מאוד של ד"ר יפעת בן-חי-שגב. זאת ניתן לראות למשל בעובדה שד"ר יפעת בן-חי-שגב הוציאה ביחד עם נורית בייסקי ספר (שמומן ע"י עיריית חולון) בשם: "חולון, להתרגש כל יום מחדש".
כך, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין עשתה את כל התרגילים שנחשפו, כדי להביא את הבחור הזה, שמוכר לה היטב מזה שנים, לתפקיד הבכיר מאוד שיועד עבורו. בלי כל מכרז.
אודה לתגובתכם המהירה".

את תגובת משרד התקשורת (באופן ישיר) לא הצלחנו לקבל. אולם, אמש קיבלנו תגובה מפורטת מנציבות שירות המדינה כדלהלן (ההדגשה במקור):

"מצורפת התייחסות, שקיבלנו ממשרד התקשורת לשאלותיך. תשובתם והבהרותיהם מקובלות עלינו ואין לנו מה להוסיף:
 
"הטענות העולות מן הכתוב שקריות ונוגעות בהוצאת לשון הרע.
בתאריך 16.2.2015 התקיימה ועדת בוחנים במכרז הפנימי לתפקיד: "מנהל תחום בכיר פרויקטים" במועצה לשידורי כבלים ושידורי לוויין, בו נבחרה עו"ד מהמשרד. לאחר שנבחרה, העובדת החליטה, מסיבותיה היא, שלא לקבל את התפקיד. לא היה כישלון במכרז הפנימי כפי שמצוין בפנייה, אלא ההיפך הוא הנכון.
 
לאחר שהעובדת החליטה כאמור, שלא לקבל את התפקיד, פנה המשרד לנציבות וביקש מילוי מקום לתפקיד זה בשל חיוניותו ומרכזיותו במועצה.

לאחר שהמשרד קיבל אישור מהנציבות לקיים הליך של פרסום ומיון מועמדים למילוי מקום עפ"י פסקה 11.933 בתקשי"ר, קיים המשרד הליך מסודר וממוסמך, שבו רואיינו 9 מועמדים.
 
הליך הראיונות בוצע ע"י יו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין וסגנית מנהלת משאבי אנוש של המשרד, שבמהלכו ציינה היו"ר לפרוטוקול, במסגרת "גילוי נאות" כי יש לה היכרות מוקדמת עם שלושה מהמועמדים, ביניהם, יונתן בייסקי, וכי אין בכך כדי להשפיע על שיקול דעתה המקצועי. היו"ר פירטה ביחס לכל אחד מהמועמדים הללו, לרבות ביחס ליונתן בייסקי, וציינה כי אמו, נורית בייסקי, החליפה אותה בתפקיד דוברת עיריית חולון לפני כ-13 שנים.
יונתן בייסקי, אשר עונה לכל דרישות התפקיד והצטיין בראיון, זכה לדירוג הגבוה ביותר בקרב המועמדים”.

שורה תחתונה: למרות הסגנון המאיים (כרגיל) של תמי לשם בתגובתה דרך נש"מ ("טענות שקריות ונוגעות בהוצאת לשון הרע"), כל העובדות, שנחשפו כאן, התבררו כנכונות.

ככה התהליך הזה בדיוק עבד, גם בסיפור של המכרז ל"מנהל תחום בכיר פרויקטים" במועצת הכבלים והלוויין, יחידה ממשלתית מיותרת (שמתרכזת לאחרונה במתן קנסות להוט, כדי להוכיח שה"חיסיון" של תקופת כחלון - נגמר), לא עושה מאומה לטובת הציבור ופועלת בחוסר שקיפות מלא. על פי הצעת "חוק ההסדרים במשק", מועצת הכבלים והלוויין תתמזג בשנה הקרובה עם הרשות השנייה. אולי זה ישפר את המצב הכאוטי של התחום עליו ממונה ד"ר יפעת בן-חי-שגב


 
תמי לשם
בתמונהתמי לשם, סמנכ"ל בכיר למינהל ומשאבי אנוש, משרד התקשורת
  
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

ניוזלטר שלישי של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר שני של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר ראשון של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקים, תוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקים, תוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

15-17/8/17 - אליפות ישראל לספורט אלקטרוני 2017  

6-7/9/17 - DLD Tel Aviv Innovation Festival 2017

2/11/17 - 28/10/17 - German Tel Aviv Week 2017  

12/12/17 - Video Trends For 2018 Conference   

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם ליוני 2017 עפ"י Business Insider - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

מה שלא מספרים לכם: כיצד בזק תמרנה את מחירי השוק הסיטונאי עד 2018 - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

כל מי שכביכול "נטש את בזק" ב"שוק סיטונאי" יחזור לבזק תוך שנה-שנתיים - כאן

ביבי נתניהו הקשיב לקריאת Telecom News: פיטר לאלתר את אבי ברגר - כאן

חשיפת המספרים מאחורי משבר האנטנות: בשנה האחרונה פורקו 721 אנטנות - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

קריאה לפיטורים של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר - כאן

 
זרקור חברות
 
TLV-Generator
 
TLV-Generator
 
מידע
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
TLV-Generator
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים