טכנולוגיית G.inp - תוספת חשובה ל-Vectoring להשגת 100 מגה יציב בבזק

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> טכנולוגיית G.inp - תוספת חשובה ל-Vectoring להשגת 100 מגה יציב בבזק
לטכנולוגיית הווקטורינג (שמחסלת את השוק הסיטונאי), יש כמה תוספות חשובות, שאחת מהן כבר פעילה והיא G.inp, כדי להשיג יעילות וביצועים מובטחים של 100 מגה סל"ש על קווי הנחושת של בזק. התקן הבא לפני G.fast הקרוי Vplus כבר בדרך.
מאת: אבי וייס, 26.3.15, 11:00מהירות על החוטים

חברת אלקטל לוסנט החליטה לצרף לכל קווי מוצרי הווקטורינג (Vectoring) שלה את טכנולוגיית G.inp. כ-50 ספקי תקשורת בכל רחבי העולם כבר נכנסו לתהליכי יישום של G.inp על הרשתות הקוויות שלהם לאחר 3 שנים של בטא ובדיקות שטח. 

הציוד החדש של אלקטל-לוסנט (ובכלל זה הנמכר בארץ) תומך ב-G.inp אך עדיין לא ניתן לומר מתי תחליט בזק להשתמש בו ובאיזו צורה ומה בדבר יחידות הקצה וכו', היות ובזק "שומרת את הקלפים שלה קרוב לחזה".

מה זה G.inp?
תקן G.inp אושר ע"י גופי התקינה הבילנלאומיים כבר ב-2010 (G.998.4). אלקטל-לוסנט תומכת בטכנולוגיה זו במוצרי ה-Access שלה. כך, שכרטיסי ה-VDSL2 החדשים מכילים Vectoring & G.inp ביחד. כל ציוד קצה מודרני, שתומך בווקטורינג, יכיל תמיכה גם ב-G.inp מוטמע בתוכו כאופציה להפעלה לפי שיקול דעתו של ספק התקשורת. 

בגדול, טכנולוגיה זו באה להתמודד עם רעשים על הקו – גם קבועים וגם ספורדים – עם תקורה יחסית נמוכה. כלומר, אם ספק תקשורת רוצה לספק ללקוח קצב 100 מגה, הוא אמור להזרים על הקו קצב גבוה יותר הכולל "תשלום" בגין השגיאות בערוץ. בעזרת טכנולוגיה זו, "התשלום" הוא עד 10% במקרה הגרוע ביותר (בד"כ פחות מזה) לעומת כ-20% בטכנולוגיה המסורתית של ה-VDSL2. 

מהו העקרון? בטכנולוגיה המסורתית נהוג להתייחס לכל המידע כאילו הוא מועד לפורענות (כלומר לשגיאות) ועל כן מוסיפים לו מנגנוני תיקון שגיאות (IFEC). כלומר, המידע המקורי יוצא מהמשדר כשהוא עטוף באריזה בגובה עד 20% מנפחו, אריזה שתאפשר לצד הקולט לזהות, שהיתה שגיאה ואף הוראות כיצד לתקנה.

לעומת זאת, בטכנולוגיה החדשה הזו, הנחת העבודה היא, שאין צורך להתייחס לכל המידע היוצא מהמשדר כאילו הוא עומד להיחרב \ להשתבש בדרך. מלכתחילה שולחים את המידע כשהוא ארוז באריזה צנומה (בגודל 1%-10%), אריזה שתאפשר לצד הקולט רק לזהות, שהייתה שגיאה אבל ללא הוראות כיצד לתקנה. אם התגלתה כזו שגיאה, הרי שהמקלט מבקש מהמשדר "אמור שנית", כלומר, לשדר רק את אותה מנה ספיציפית בשנית.

היתרון הגדול של טכנולוגיית G.inp, כטכנולוגיית ביניים לפני ה-G.fast, שניתן להבטיח ללקוחות חברת הבזק 100 מגה על חוטי הנחושת, בחיבור יציב ומהיר ביותר מול הטכנולוגיות הקודמות ועם פחות קריאות שירות לתמיכה. זה פותר בעיות של רעשים המגיעים ממקורות שונים, החל ממנורות, דרך מנועים וכלה בכל מכשיר חשמלי הנמצא בקרבת חוטי הנחושת של בזק. השלב הבא שנקרא Vplus (נחשף על ידי כאן), נמצא בשלבי אישורי תקינה וייכנס לפי הצורך ברשתות חברות הבזק בשנים הקרובות. 

להלן תוצאות מבחני שטח של הביצועים ברשת בזק עם ובלי G.inp (לחיצה על התמונה מגדילה אותה):

תוצאות ניסויי שטח

מה זה אומר לגבי "השוק הסיטונאי"?
זה אומר, שהצורך בספק תקשורת אחד המספק שירותי וקטורינג לבתים עולה. זה מוחק כל מחשבה על פתרונות שאינם במסלול הטכנולוגי של ה-Vectoring. במאמר הבא נציג מה קרה בכמה מדינות, שהרגולטור שלהם לא הבין את המשפט הזה (גם הרגולטור הישראלי, דהיינו: משרד התקשורת, לא מבין את המשפט הזה).

אני אחזור על המשפט הזה שנית בניסוח אחר, למי שלא קלט את הרעיון: ה-Vectoring עובד רק כאשר חברה אחת (בלבד) מנהלת את כל הנתבים בבתי הלקוחות. או בעברית הכי פשוטה להבנה: בזק. 

אין בזה שום דבר חדש. מצ"ב (כאן) לדוגמה מסמך לא חדש, מאחת החברות המובילות במחקר פס רחב באירופה: Point Topic, הנושא, שנדון כאן, נמצא בעמוד 13 והלאה. המשפט הראשון שם אומר כך:

Regulatory issues provide one possible impediment to the rapid rollout of VDSL, particularly with Vectoring. The way Vectoring works is by cancelling-out the crosstalk interference between different VDSL services in the same telephone cable bundle. This means there has to be a single control over all the services provided in the bundle, which rules out different operators operating their own lines independently, at least on any simple model.
 
מאז, נצבר ניסיון באירופה באלטרנטיבות השונות. הוצאו בעניין זה מאות מסמכים, שאת כמעט כולן קראתי וגם נפגשתי עם חלק מהמומחים שפרסמו את המסמכים. חלק מהראיונות החשובים ביותר, של האנליסטים הבכירים ביותר, גם פרסמתי בהבלטה בשנים האחרונות.

הניסיון הרחב ביותר לאלטרנטיבות נעשה בגרמניה, שם נתנו לספק אחד (אחד בלבד) המתחרה בבזק המקומי (דויטשה טלקום) להפעיל את אחד המודלים, שפוינט טופיק מדברת עליה במאמר, כתבתי על כך כתבה שלמה כולל הקשיים שהיו ביישום שם, מה שהוביל לביטול "השוק הסיטונאי" מעל דויטשה טלקום בכל רחבי גרמניה (ומעבר למודל של WLR, עבור כל המתחרים בה, שזה למעשה Reseller). מאז, דויטשה טלקום התקדמה בצעדי ענק, עד כי היא כבר משלבת שירותי פס רחב סלולרי עם פס רחב קווי, כפי שחשפתי כאן, בנוסף ליישום G.fast. היא נמצאת לפני בזק הישראלית בקדימות של שנתיים לפחות. 

היו הרבה מאוד מהלכים שליוויתי, גם סקרתי חלק מהבדיקות והניסויים שהיו לכמה מהלכים מעניינים, עם רגולציה חדשה לגמרי רק לווקטורינג, כשבסופם כל המהלכים הללו הובילו לתוצאה אחת מאוד ברורה, שכבר פרסמתי כאן, על ביטול גורף של השוק הסיטונאי באירופה: ההחלטה הזו בתוקף החל מיום 9.10.14  ועד סוף שנת2020 ...

היישום של החלטה זו לוקח זמן במדינות השונות באירופה, ואת זה אסקור בכתבה הבאה, שתכלול את ניתוח תרגיל ה-SLU ומצבו באירופה, נכון להיום. 

לקוח שלא יחזור לבזק, אחרי שהיא תיישם Vectoring (עם או בלי G.inp ברשת), יקבל מה-ISP שלו במסגרת "השוק הסיטונאי" לכל היותר עד 12 מגה ב-ADSL. זה לא חשוב מה החבילה שלו ומה הנתב שלו (אפילו אם יהיה לו נתב של ווקטורינג ו-G.inp זה לא יהיה שווה מאומה אצל ה-ISP במסגרת "השוק הסיטונאי" הקיים כאן). כל ISP הטוען אחרת - פשוט לא יודע את העובדות וחי באשליות. נקודה.

אין לזה שום פתרון אחר, כי את כל הפתרונות כבר ניסו בעשור האחרון באירופה (ובעוד מקומות), והתוצאות מאוד ברורות וחד משמעיות. בעוד שנה, כשאלפים רבים יבינו גם כאן, שהם פשוט "נפלו בפח", ויתחילו למחות בקול גדול מול הממשלה,שהונתה אותם (כמו שקרה בכמה מדינות באירופה), הנושא ייפתר לבד ומהר בהחלטה חדה לביטול "השוק הסיטונאי", כמו שאנו מכירים אותו היום, ויבוצע מהלך דומה לזה של אירופה, של החזרת היוזמה (והלקוחות) בשוק הקווי לחברות הבזק, לרוב במודלים של שת"פ (WLR). זה יקרה כאן בדיוק כמו שהתרחש לאחרונה באירופה, באותן מדינות בודדות, שלא הבינו את הנושא הזה בזמן. עד אז, רבים יזרקו את כספם לפח, וחבל. 
 
אלקטל-לוסנט 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

חנות המוצרים המובילה מסין -Chinabuy בעברית ובמחירי מבצע מטורפים

ניוזלטר שלישי של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר שני של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר ראשון של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקים, תוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקים, תוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.
 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

22.3.17 - GEMIC - TLV  

28/3/17 - Community Interfacing Technologies  

29/3/17 - Telco2017 - תערוכת מוקדים טלפוניים  

4/4/17 -  Israel AdTech 2017

18/5/17 - Israel's Annual Programmatic Video conference

25-29/6/17 - Cyber Week 2017  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לפברואר 2017 עפ"י Business Insider - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

מה שלא מספרים לכם: כיצד בזק תמרנה את מחירי השוק הסיטונאי עד 2018 - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

התרגיל לחיסול "השוק הסיטונאי" כבר כמעט מוכן, קוראים לו Vectoring - כאן

כל מי שכביכול "נטש את בזק" ב"שוק סיטונאי" יחזור לבזק תוך שנה-שנתיים - כאן

הפלופ הבא של "השוק הסיטונאי" שירות SLU (שבלעדיו הנוטשים יחזרו לבזק) - כאן

ביבי נתניהו הקשיב לקריאת Telecom News: פיטר לאלתר את אבי ברגר - כאן

חי בסרט: סמנכ"ל הכלכלה במש' התקשורת בטוח שהתכנית שחיבר תצא לפועל - כאן

מכרז התדרים ל-LTE הסתיים (בחלוקת תדרים) בדיוק כמו שהחל: בפלופ - כאן

חשיפת המספרים מאחורי משבר האנטנות: בשנה האחרונה פורקו 721 אנטנות - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

האם נטפליקס זקוקה לרישיון כדי לפעול, לשדר ולמכור שירותים בישראל? - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2016 בעולם התקשורת וההייטק הישראלי - כאן
 
זרקור חברות
 
TLV-Generator
 
TLV-Generator
 
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
TLV-Generator
 
ChinaBuy
 
טלי וייס
 
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים