יבמ מקימה מרכז מצוינות בישראל להתמודדות עם איומי סייבר

דף הבית >> חדשות אבטחה ועולם הסייבר >> יבמ מקימה מרכז מצוינות בישראל להתמודדות עם איומי סייבר
יבמ מקימה מרכז מצוינות בישראל להתמודדות עם איומי סייבר
מאת: חיים חביב, 27.1.14, 23:00סטיב מילר
 
סטיב מילס, סגן נשיא בכיר ביבמ ומנהל קבוצת התוכנה והמערכות של החברה, הכריז הבוקר בתל אביב בפתיחת כנס CyberTech 2014 בהשתתפות ראש הממשלה, על הקמת מרכז מצוינות למחקר סייבר בבאר שבע, בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון בנגב. מרכז המצויינות ישרת את מערך המו"פ של יבמ, שמתכוונת לרכז במקום פרויקטים חדשניים ולהפעילו במקביל למאמץ האקדמי של אוניברסיטת בן גוריון בתחום זה.

במסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות ההכרזה פרש מילס את תפישת העולם של יבמ בתחומי פשיעת הסייבר ואף הרחיב בסוגיות נוספות. הוא אמר, כי התמודדות עם איומי סייבר כרוכה בניטור ובניתוח אנליטי של משתנים רבים ושל כמויות מידע ההולכות וגדלות באופן מעריכי. להערכתו, ההתמודדות של ממשלות וארגונים עסקיים עם איומים בתחום הסייבר הופכות קשות יותר ויותר עם הזמן, ולמעשה מוגבלות מאד בהיעדר שימוש במערכות אוטומטיות. קיים מחסור בכוח אדם מקצועי לאבטחת סייבר ורק ביכולתן של מערכות אוטומטיות לבצע ניטור איומים, ניתוח אנליטי ומעקב  אחר הגישה לשרתים, ליישומים ולמערכות הארגוניות, לאסוף נתונים ולנתח תהליכים ודפוסי תעבורה ברשת בתחום הסייבר. "אין מספיק אנשי אבטחה היכולים לחקור הכל בכוחות עצמם ונדרשת אוטומטיזציה", אומר מילס.

מילס מציין, כי הצורך בפתרונות חדשים להתמודדות עם איומי הסייבר הוביל את IBM לבחור בישראל להקמת מרכז מצוינות חדש בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן גוריון. המיזם המשותף יהיה מעורב בהיבטים שונים של מחקר ופיתוח יכולות ויישומים בתחום אבטחת הסייבר והאבטחה ויתוקצב בראשיתו במספר מיליוני דולרים. "נתחיל במספר קטן של עובדים בשאיפה לגדול. על פי נסיוננו, מרכז כזה צריך להעסיק יותר מחמישים עובדים על מנת להיות עוגן משמעותי - ואין כל מניעה שלא נגדל אף להיקף של מאות עובדים. התחלנו בגיוס ובהעברה של כמה מהמומחים הקיימים שלנו בתחום הסייבר אל הפעילות החדשה, ובמקביל - אנו מקווים לגייס ולהביא למרכז עובדים חדשים". בתשובה לשאלת טלקום ניוז, ציין מילס כי כשני שליש מעובדי יבמ בישראל מעורבים במחקר ובפיתוח ורבים מהם הגיעו מחברות אותן רכשה יבמ בשנים האחרונות. הרכישה המשמעותית האחרונה בתחום התוכנה בישראל הייתה של חברת אבטחת הסייבר טראסטיר, שהפכה למעבדת סייבר במסגרת מעבדות התוכנה של יבמ בישראל.

באשר לגישתה של יבמ בנושא, מציין מילס, כי חלק מתפישת ההפעלה של יבמ במערכות אבטחה מהדור החדש מתמקד בניסיון להבין את דפוס הפעילות של פורץ המערכות בזמן אמת: "אנחנו מדברים על גופי ממשל המעסיקים אלפים ואף עשרות אלפים של עובדים. עשרות אלפי לקוחות (לעתים אף מיליונים) של צרכני שירותים ניגשים למערכות ממשלתיות מקוונות. יש כאן אתגר לבנות מערכת, שתתמוך בגישה הנדרשת על מנת לספק שירות טוב מצד אחד, ולעקוב אחר אופי הגישה כדי למנוע איומים מצד שני. בכל פעם ובכל מקום בו אתה מקים מערכת כיום אתה עתיד לקבל סוג כלשהוא של פעילות בלתי רצויה. לנוכח מספר האנשים המתקשרים עם שירותים מקוונים, מספר המכשירים, טלפונים חכמים, אפליקציות, אופני הגישה לתשתיות, מכשירים בקצה הרשת - מתגים, שרתים, אחסון - סדרי גודל של נפחים עצומים. זה הופך לבעייה של ביג דאטה".

מילס ממחיש את הגישה של יבמ בדוגמא של מטוס מתוחכם, שנדרש למכשור בתא בטייס להצגת מידע סלקטיבי הנדרש לטייס בכל רגע נתון, מכלל מערכות המטוס. האתגר הוא לאזן בין כמויות המידע הנאספות ובין הצורך להציג רק את הנתונים הרלוונטיים ביותר. "אותה בעייה קיימת גם בתחום האבטחה. מיליוני תנועות מתבצעות מדי יום בבנקים, למשל. יש הצפה של נתונים ונדרש מחשב בעל יכולות אנליטיות על מנת לעקוב אחר סטיות, ולאתר דפוסים של פעילות פוגענית. מומחי אבטחה מתמחים בהבנת הדברים, שלא אמורים להתרחש אך אינם מסוגלים לראות את כולם ללא מערכות מעקב וניתוח. בעייה אחרת של המערכות האלה היא מניעת התראות שגויות. גם בה יש לטפל".

מילס מזכיר, כי בתחום הסייבר יש לנטר לא רק חדירות מבחוץ אלא גם מבפנים: רוב העסקים מפעילים מערכות איתור ניסיונות פריצה, שיושבות על הערוצים הנכנסים, בודקים את מקור הנתונים וסוגם, ומזהים תעבורה חשודה המייצגת איום פוטנציאלי. המכשירים האלה משמשים לחסימת תעבורה – אלא שלא די בהם. מילס: "הפורצים רוצים לאסוף נתונים מהמערכת שלך. הם משתילים פיסת קוד החודרת לשרת שלך. אם הצליחו בכך, הקוד שלהם מתקשר לרכיבי ליבה הקשורים למדריכים במערכת, בוחנים את הנתונים במערכת (זהות משתמש או נתונים אחרים) ובשלב הראשון לא עושים דבר למעט האיסוף מעת לעת. אחר כך, הם מנסים לשלוח את המידע החוצה. על מנת להתמודד, עם האיום הזה, מתחילים עכשיו גם לבחון את המידע הנשלח החוצה, הכתובת אליה הוא נשלח, האם היא חשודה, האם יש דפוס פעולה של זרימת מידע הטעון חקירה. מניעת הפריצה כוללת עכשיו לא רק את הכניסה לארגון אלא גם את ניטור החומרים היוצאים ממנו. האנשים הרעים הופכים חכמים יותר, ומציבים בפנינו אתגרים קשים יותר. במסגרת מעבדות התוכנה של יבמ בישראל כבר מתנהל פרוייקט הבוחן תעבורה חשודה מחוץ לארגון".

מאבק מוחות: כמו שחמט אך מהיר יותר
מילס: "אבחון דפוסי ההתקפה וההגנה, שבו יעסוק מרכז המצויינות בבאר שבע הוא כמו משחק שחמט אך מהיר יותר. אם אני שחקן שחמט אני מזהה כיצד פועל היריב שלי ומתגונן בהתאם. הקושי נוצר משום שממשלות ועסקים צריכים להתגונן כל הזמן בעוד התוקפים זקוקים רק להצלחה יחידה. אם וירוס הפוגע במחשב של משתמש פרטי זו טרדה ברמה האישית הרי ברמה של ארגון או ממשלה זו בעיה עמוקה ומסוכנת. הגורם המבדל את יבמ הוא העובדה, שאין עוד חברה המחזיקה בסל כלים עשיר כשלה לזיהוי ולניתוח איומים בזמן אמת. הניתוח מספק כיוון ברור במה להתמקד, בעזרת סינון מאסיבי בזמן אמת של התעבורה ברשת".

בתשובה לשאלת טלקום ניוז בדבר מידת השת"פ הבינלאומי הנדרש למלחמה בפשיעת הסייבר, מציין מליס, כי הוא מאמין, שיש מקום למודל פעילות משולבת של גופי תעשיה וממשלות, שיפעלו בתחום תקני האבטחה, לא בהכרח תחת האכסניה של האו"ם. "מטריד אותי, שממשלות תקבענה תקנים שונים ממדינה למדינה. זה מעמיס על עלויות התעשייה שלי. כשם שהאבטחה בבנקים התגבשה כך נראה תהליכים דומים בתעשיות הבריאות ובתחומים נוספים. ממשלות וגופי תעשייה חייבים לקבל עליהם רגולציה עצמאית, ולגבש מודל משותף. אחרת הממשלות תיפלושנה פנימה ויתכתבנה את תנאיהן. התהליך כולו צריך להיות דומה להתפתחות ה-Web: בסופו של יום, צמיחה כלכלית תלויה בהחלפת רעיונות ובשיתוף פעולה סביב העולם. אי אפשר להגיע לאבטחה מוחלטת. בדיוק כפי שבטיחות בדרכים נשענת על טכנולוגיות ועל חקיקה מקומית של חוקי תעבורה, כך גם בעולם האבטחה ישולבו תקנים מחד ומודל של הסדרה ורגולציה עצמאית מאידך. כך, יש כבר כיום גופי הסמכה בלתי תלויים לכל מה שנוגע להגנת נתונים, החלפת נתונים וסייבר".

יבמ ללא חומרה?
האם IBM שוקלת לצאת מתחום החומרה עד 2020 כפי שטען לאחרונה אחד האנליסטים בחו"ל? מילס דוחה על הסף את האפשרות, שיבמ עלתה על נתיב חדש בדרכה לנטוש את פעילות החומרה: "החומרה יוצרת ערך אמיתי לעסקים שלנו. אלפי ארגונים ומוסדות נשענים על המיינפריים שלנו, עסקי POWER אחראים ליותר מ-100 אלף התקנות, ויש לנו עסקי אחסון. להערכתי, במהלך חיי יבמ לא תצא משוק החומרה. זה אינו עולה על הדעת. אנו פעילים בעסקים האלה מאז ומתמיד ונהיה בהם גם הלאה".

על מכירת עסקי השרתים של יבמ ללנובו, שפורסמה לפני כשבוע, אמר מילס: "עוד ב-2005 החלטנו למכור את עסקי המחשוב האישי ללנובו, ובשבוע שעבר הודענו על מכירת רוב עסקי שרתי x86. השוק בתחום הזה הגיע למקום שבו כמעט בלתי אפשרי להרוויח. כשאתה ממציא  משהו חדש - אתה נהנה מרווחים של ממציא, והם תמיד הגדולים ביותר בהשוואה לרווחי משווק או מוכר. אנחנו לא המצאנו את ה- x86. גילינו, שבלתי אפשרי 'לעשות כסף' על המוצרים האלה. אנו שומרים על מערכות POWER  ודומות להן, המשלבות תוכנה ארוזה במכשיר ייעודי, ונמשיך לספק אותן. אנחנו מתמקדים בהמצאות ובחדשנות, והחלטנו לא להתמקד במכירה בכמויות של שרתי x86.  לנובו, מצידה, עוסקת בהפצה בכמויות גדולות: היא מתקיימת בעולם של שולי רווח נמוכים, ופועלת בסין - מקור לרכיבים ולהרכבה במחירים נמוכים במיוחד. בסופו של דבר, זו התפתחות הגיונית של התחום".
IBM


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים