לא רק שמפרקים אנטנות, את היערכות חברות התקשורת לחירום הפכו לצחוק

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> לא רק שמפרקים אנטנות, את היערכות חברות התקשורת לחירום הפכו לצחוק
ביום 1.9.15 נכנסו לתוקף ההנחיות לחירום של משרד התקשורת, שנכנסו לרישיון כל החברות עם מעל ל-50 אלף מנויים לצורך "הבטחת הרציפות התפקודית במצב חירום". אולם, ה-1.9.15 עבר ולא קרה מאומה, מלבד מהתלה של אישור עבור גולן טלקום. 
מאת: אבי וייס, 28.9.15, 20:00שלמה פילבר

ביום 1.3.15 פורסמה (ללא כל חתימה) הודעה של משרד התקשורת על סיום תהליכי הגיבוש והניסוח של "החלטה בנושא הבטחת הרציפות התפקודית של חברות התקשורת במצבי חירום ומשבר". 

פורסמו ההתייחסיות לשני שימועים, שנערכו במקביל: לבעלי רישיונות תקשורת כלליים ולבעלי רישיונות תקשורת מיוחדים. כמעט כל ההסתייגויות של חברות התקשורת להצעת תיקוני הרישיון נדחו. את הנושא הזה ניתחתי בהרחבה כאן

באותו היום (1.3.15) הוצאו תיקוני רישיונות (בנוסח זהה) לכל חברות התקשורת, שיש להן מעל ל-50 אלף מנויים, בהתאם להחלטות, שהתקבלו  במשרד התקשורת בתהליכי השימוע. דוגמה לתיקון רישיון כזה ניתן לראות כאן.

על כל חברות התקשורת הוטלה כמות נכבדה של מטלות, חלקן בתחום הנהלים, חלקן בתחום התרגול, הכנת כלים, הכנת כוח אדם, ביזור מתקנים, הכנת מערכות חלופיות, הכנת ציוד מגוון וכל מה שנדרש כדי לעמוד בתקני ה-BCP \ DRP (התאוששות מאסון והמשכיות עסקית) ברמה הגבוהה ביותר. מדובר בהוצאות עתק, שהוטלו על חברות התקשורת, מבלי להצביע על איזה מקור תקציבי לכך. 

הנספח לרישיון של כל חברות התקשורת, שפורסם ב-1.3.15, נכנס לתוקף ביום 1.9.15, למעט שני סעיפים בו (7 ו-9), שייכנסו לתוקף ב-1.3.16. התאריך הזה (1.9.15) חלף עבר לו ושום דבר לא קרה

לאור 
נפילת רשת סלקום-גולן-טלקום (ב-16.9.15), פניתי בדחיפות למשרד התקשורת ושאלתי: "מאז שיצאו ההנחיות לחירום ("הבטחת הרציפות התפקודית במצב חירום": כאן וכאן) עברו כבר 6 חודשים מאז שהמסמכים הללו פורסמו (הם פורסמו ב-1.3.15 ונכנסו לתוקף ב-1.9.15). האם נבדק שמי מחברות התקשורת אכן קיימה את ההנחיות שנקבעו?"

תגובה לא קיבלתי. לא שלא ניסיתי. די ברור למה משרד התקשורת לא משיב.

למי שמתעניין מה מקור התקלה ב-16.9.15 ברשת סלקום-גולן-טלקום התשובה היא: אני לא יודע. שאלתי את סלקום וגם את גולן טלקום את השאלה הפשוטה הבאה: "שאלה דחופה: מה קרה הבוקר לרשת של גולן טלקום-סלקום?". מחברת סלקום לא קיבלתי כל תשובה ומחברת גולן טלקום קיבלתי את התשובה הבאה: "אנו שמחים לבשר כי הקשיים, שחוו חלק מהלקוחות בחלק מהשירותים במשך כשעה הבוקר (10:15-11:45), טופלו וחוזרים לשגרה". דהיינו: הסיבה לתקלה נשארה תעלומה.

זה לא חדש. מאז התקלה הגדולה ב-1.12.10 ברשת סלקום, שבמהלכה כמעט שליש מתושבי ישראל היו מנותקים משירות טלפוני חיוני למשך 10 עד 12 שעות, ושהובטח שתיערך לגביה "ועדת בדיקה" של משרד התקשורת ושתוגש לוועדת הכלכלה של הכנסת (מה שכמובן נמרח, טויח והוסתר), כולם התיישרו לפי הקו של משרד התקשורת: "אסור לשאול ואסור לפרסם". התוצאה של מה שקרה בוועדת הכלכלה של הכנסת הייתה שאלה, ששאלתי בינואר 2011 (גם את וועדת הכלכלה וגם את משרד התקשורת) ולא נעניתי לגביה עד היום בזו הלשון: "לא מונתה עד היום כל ועדת בדיקה, כפי שפורסם בכל אמצעי התקשורת ובאתר משרד התקשורת עצמו, לעניין התקלה הגדולה בסלקום, ושוב משרד התקשורת עם שר התקשורת בראשו - מתעלמים מהצורך לבדוק תקלה בשירות ארצי חיוני ביותר ומתעלמים מהצורך בהפקת לקחים ויישומם, גם בחברות התקשורת הניידת האחרות בישראל. זאת, כדי למנוע כשלים כאלו בשגרה ובחירום, בשירות כה חיוני לכל תושבי ישראל".

בנוסף לניסיון הכושל שלי להבין מה מקור התקלה הטרייה ב-16.9.15, ניסיתי להשיג את יחידת החירום במשרד התקשאיתן שטיינרורת (זה למעשה אגף שלם, בראשותו של איתן שטיינר, בתמונה משמאל), אבל לא מצאתי איש. פשוט, כולם נעלמו כאילו בלעה אותם האדמה. בחיפוש באתר משרד התקשורת מצאתי את ההודעה הבלתי חתומה, שכולם יצאו לחופשת חג סוכות מ-27.9 עד 5.10. אז נושא ההיערכות לחירום כרגע בחופשה עד 5.10. שום דבר לא בוער. זה ברור. 

ככה, עושים צחוק לא רק מנושא פירוק האנטנות המהיר ברחבי מדינת ישראל (שמשרד התקשורת לא שמע עליו ולא הרגיש איך נעלמו משטח מדינת ישראל 721 אנטנות, רק בשנה האחרונה), אלא גם עושים צחוק מההיערכות לחירום ולהבטחת הרציפות התפקודית של רשתות התקשורת בישראל..   

יש צדיק בסדום!
אם מישהו מהקוראים הבין ממה שנכתב עד כה, שכל חברות התקשורת, שקיבלו לידן את התיקון לרישיון שלהן, שנכנס לתוקף ב-1.9.15, לא ביצעו מאומה משפע ההנחיות, שהונחתו עליהן בתיקון לרישיון, אז אני חייב לתקן ומיד את הרושם המוטעה הזה

אחת ההנחיות הראשונות והחשובות בקובץ ההנחיות לחירום בתיקון לרישיון, זו הדרישה, שבעל הרישיון (רישיון תקשורת מכל סוג) יגבש תכנית, שתכלול נהלים לאבטחת הרציפות התפקודית של הרשת שלו והדירקטוריון של בעל הרישיון יאשר את התכנית הזו, לאחר שיבוצע סקר סיכונים ויקוימו דיונים בדירקטוריון החברה על הנושא הזה. נקבע גם, שהתכנית הזו תתורגל ותיבחן במועדים שנקבעו בתקנות ועוד עשרות סעיפי הנחיות איך בונים ומיישמים את הנהלים הללו, כחלק מתכנית ההיערכות למצבי כשל וחירום מכל סוג. 

מצאתי שיש צדיק אחד (אחד בלבד) בסדום, מכלל חברות התקשורת, שכן התייחס ברצינות לתיקון הרישיון ול"הבטחת הרציפות התפקודית", כפי שקבע משרד התקשורת.

מנכ"ל חברת התקשורת גולמיכאל גולןן טלקום, מיכאל גולן, (בתמונה משמאל) לא המתין ל-1.9.15 וכבר בחודש מרץ 2015, ממש שבועיים לאחר פרסום הנהלים ותיקוני הרישיונות, שנעשו לכל חברות התקשורת, הזדרז והוציא נוהל אחד משלל הנהלים, שהחברה הייתה אמורה להוציא, וזה "נוהל התאוששות מתקלות מהותיות במצב עומס". ממש ראוי לתת כאן צל"ש על הזריזות במילוי ההנחיות (לפחות הנחיה אחת...). 

הנוהל הזה אושר ע"י מנכ"ל משרד התקשורת דאז (אבי ברגר), ונחתם על ידו ב-2.4.15 והוכנס כחלק מהרישיון הסלולרי (רט"ן) של גולן טלקום.

בינתיים (ועוד טרם אישור הנוהל של מיכאל גולן), גולן טלקום הוסיפה לעצמה "רישיון אחוד", ולא כל כך ברור מה המעמד של האישור הזה, שניתן כתיקון לרישיון הסלולר (רט"ן) של גולן טלקום ושלא מופיע כחלק מ"הרישיון האחוד" שלה. 

אולם, בכל מקרה, יש כמה בעיות יותר חמורות העולות כאן, בעניין "הצדיק בסדום", שמצאתי בעולם התקשורת הישראלי, בתחום "הבטחת הרציפות התפקודית":

א.הנוהל הזה (של מיכאל גולן) לא מכיל שום דבר. ממש כלום. זה רק אוסף מאוד קצר של כמה משפטים קצרים וסתומים וחסרי כל משמעות וקצת סיסמאות ריקות מתוכן, לרבות הטלת האחריות לכל בעיה וכל תקלה שלא תהיה, על סמנכ"ל להנדסה של חברת גולן טלקום (מי זה?), ביחד עם המנכ"ל.  

ב. קצת קשה להבין, כיצד חברת תקשורת ששמה גולן טלקום, שרוכבת על הרשת של סלקום (כי היא פירקה את הרשת של עצמה), יכולה להתחייב ל"התאוששות מתקלות מהותיות במצבי עומס" בנוהל מאושר וחתום ע"י מנכ"ל משרד התקשורת, כאשר העומס הזה הוא בכלל ברשת של סלקום (וסלקום עצמה טרם פרסמה וטרם קיבלה אישור לכל נוהל משלה בעניין הזה)? 

ג. היות ומיכאל גולן הוא גם "בעל הרישיון" וגם הבעלים של החברה (וכנראה גם הדירקטוריון שלה), הוא אישר את הנוהל הריק מתוכן שהוא כתב, לעצמו ובעצמו כך:
אישור מיכאל גולן

למי שחושב שזו בדיחה שלי ל-1 באפריל (למרות שכעת סוף ספטמבר), מוזמן לעיין במסמך המקורי של משרד התקשורת. המסמך הזה חתום ומאושר ע"י מנכ"ל משרד התקשורת, שלא ראה בזה בכלל בדיחה. לא ברור אם מנכ"ל משרד התקשורת בכלל קרא את מה שמיכאל גולן כתב בנוהל המוזר (בלשון המעטה), שיצא תחת ידו. העיקר שזה אושר ונחתם כחוק.  

לסיכום המהתלה ששמה "הבטחת הרציפות התפקודית של חברות התקשורת במצבי חירום ומשבר", שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ב-1.9.15: כבר במאמר הקודם במרץ 2015 כתבתי כך: 

"כך הגענו, ממש לפני פורים, למסמך הטרי של ההיערכות לחירום (של חברות התקשורת, לא של משרד התקשורת, שעדיין לא ערוך לחירום בכלל), מסמך שאין עליו שום חותמת או חתימה מי כתב אותו, אבל זה די ברור, לפי הניסוחים הילדותיים והחצי צבאיים, שזה נכתב ע"י איתן שטיינר. המסמך המלא מצוי כאן, למי שמתעניין.

הבעיה המרכזית במסמך היא לא התוכן שלו, אלא בעצם הוצאתו. לאיתן שטיינר אין סמכויות לתת הוראות לאיש, חוץ מלאנשי משרד התקשורת הכפופים לו ולשאר עובדי משרד התקשורת (דרך המנכ"ל). זהו. 

נושא ההיערכות של חברות התקשורת (בשונה מהיערכות עובדי משרד התקשורת בתוך המשרד), מעוגן היטב בחקיקה, למשל בחוק התקשורת סעיפים 13א' ו-13ב'. דהיינו: אם איתן שטיינר (או המנכ"ל שלו) חושב, שיש צורך כעת להוציא הוראות לחירום לחברות התקשורת, שיפנה (דרך המנכ"ל) לשר התקשורת, כרגע זה בנימין נתניהו, (שנדמה לי שהפצצה הגרעינית האיראנית יותר מעניינת אותו, מכל דבר אחר), ושהשר הנכבד ידאג לתיקוני החקיקה, או להוציא תקנות מתאימות, שתאושרנה ע"י ועדת הכנסת המתאימה.

כל זה, כאמור, לא קרה. לא יצאו שום תקנות בחתימת השר והכנסת לא אישרה שום דבר הנוגע למה שמופיע בנייר החדש פרי המצאתו של איתן שטיינר. לכן, עצתי לחברות התקשורת, לראות בנייר ההזוי, שיצא ממשרד התקשורת כתיקון לרישיון שלהן, פרי עבודה מאומצת של צוות שלם, שעבד על זה יותר משנה וחצי, עם יועצים יקרים להחריד, כמהתלה לפורים, ולגנוז את הנייר הזה במוצאי חג הפורים, יחד עם כל המסכות והתחפושות, באותו ארון. אם אין מקום בארון, המגרסה של שמילה תמיד תוכל לגרוס ביעילות ובזריזות, ניירות מיותרים, מרגיזים ומטרידים, כמו זה".  

פשוט, "עם ישראל חי",  ועוד טוענים, שאנו "אור לגויים". מזל שמעטים זוכרים את "מחדל יום הכיפורים". 
הצילו!! 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים