מהי נוסחת 4D לגיוס כסף למיזם ובאילו תחומים יש סיכוי טוב למיזם להצליח?

דף הבית >> סטארטאפים - גיוס השקעות >> מהי נוסחת 4D לגיוס כסף למיזם ובאילו תחומים יש סיכוי טוב למיזם להצליח?
רן אחיטוב, שותף בקרן הון הסיכון מגמה (Magma), חשף במפגש של יזמים ומפתחים בסקלרטור הענק Lighthouse ברעננה, מה מעניין את מגמה כיום, במה היא תשקיע ומהם הסודות, שיכולים להוביל יזמים ישראליים להצלחה בסטארטאפ שהקימו. 
מאת: אבי וייס, 8.8.16, 08:00עמוס טלמור ורן אחיטוב

במפגש Meetup בהשתפות של מעל ל-70 יזמים ומפתחים, שנערך בסקלרטור הענק Lighthouse ברעננה, מיוזמתו של עמוס טלמור (בתמונה משמאל, בצד ימין), חשף רן אחיטוב, (בתמונה משמאל, בצד שמאל), שותף כללי ב-Magma, את הסודות מאחורי הקלעים של גיוס כסף לסטארטאפים בישראל.

עמוס טלמוריזם ויו"ר Lighthouse: "המקום, שבו אנו נמצאים ברעננה, שמתחיל להתמלא במהירות, נבנה כדי לתת לסטארטאפיסטים את כל המעטפת של היכולות, שתתמוכנה בהתפתחות הטבעית שלהם, מרעיון להצלחה.

אנו מספקים לסטארטאפים את כל מה שהם זקוקים לו בכל תחום, בלי לקחת מהם אקוויטי ובלי להגביל אותם בזמן העבודה שלהם בסקלרטור. 

אנו מעוניינים לתקן את המצב העגום של רמת כישלון מאוד גבוהה של סטארטאפים, שנגרמת לא רק בגלל הכסף. סטארטאפ צריך מעטפת קבועה ותומכת כדי להתפתח. זה יכול לקחת אפילו כמה שנים. הסטארטאפ לא יכול לנדוד ולקפוץ ממקום למקום ולצפות שהוא יצליח.

אנו פתוחים כבר כחודשיים ואנו עומדים לרשות כל יזם הרוצה למצוא את המקום הנכון עבור ההתפתחות שלו. עריכת מפגשי Meetup במסגרת הסקלרטור היא אחד הכלים, שאנו מספקים ליזמים.


אנו כמו בית-ספר פרטי ליזמות. לכן, יש לנו כבר מעל ל-100 מנטורים, שמוכנים ללוות את היזמים, שיש כאן ברעננה. יש לנו הרבה מה להציע ליזמים, כי הם ימצאו אצלנו הכל. גם נסייע להם לבצע PoC, בלי צורך לצאת מהמקום בו הם מפתחים".

רן אחיטוב, שותף כללי, מגמה: "מגמה היא קרן הון סיכון עם 6 שותפים, שקמה ב-1999. כרגע יש לנו 35 חברות והיו לנו הצלחות די יפות ואפילו גדולות, דוגמת Waze ו-Onavo. אנו מתמקדים בהשקעות בחברות בשלבים מוקדמים וכרגע הקרן היא של 150 מיליון דולרים. עד היום השקענו כ-500 מיליון דולרים, בעיקר בשלבי ה-Pre-Seed עד שלב A. 

אנו פועלים בדיוק כמו כל סטארטאפ, עוסקים בגיוס כסף, כל הזמן. יש לנו כמה שותפים מוגבלים (Limited Partners), שהם המשקיעים הגדולים אצלנו ואנו כבר אחרי סבב רביעי של גיוסים. כמו כל קרן הון סיכון, אנו נמדדים ומתוגמלים על האקזיטים. 

יש קרנות הון סיכון המתמקדות בתחום אחד. אולם, אנו לא מעוניינים להיות מושקעים בתחום אחד, בגלל רמת הסיכון. לכן, אנו עוסקים בפיזור ההשקעות אבל לא יותר מדי. אנו לא מנהלים אופרטיביים של החברות בהן אנו משקיעים, כי תפקידנו לעזור לסטארטאפים להצליח ובעיקר להצליח בגיוס הבא. 

אנו משקיעים בחברות לפי תחומים - Clusters ועוזרים לייצר אקוסיסטם באותו תחום, מה שמשרת את כל התעשייה באותו תחום בארץ ולעיתים גם בעולם וגם משרת את היזמים. 
אנחנו פה כדי לעזור ליזמים והם בעצם הכוח המניע של התעשייה ולא ההפך. 

בחיי היום-יום אני מחלק את זמני בין 4 פעילויות:

א. גיוס כסף. בלי זה לא נוכל להמשיך ולהשקיע. 

ב. מפגש עם סטארטאפים. אנו פוגשים כ-800 סטארטאפים בשנה. אנו מחליטים לבצע 'בדיקת נאותות' לכ-40 סטארטאפים בשנה ומשקיעים בממוצע ב-12 סטיארטאפים בשנה. זה 'משפך ההשקעות' שלנו. 

ג. לעזור לסטארטאפים. זה עיסוק בעיקר בתחום הפיתוח העסקי: מו"מ, 'פתיחת דלתות', פיתוח קשרים, מציאת שווקים וכיו"ב.

ד. לעזור לסטארטאפים לבצע גיוסי המשך. זה התחום בו אנו מאוד חזקים. לי אישית יש ניסיון רב ברכישת חברות. זה נעשה לפי תורה מאוד סדורה. כך, שאני יכול לתת כאן ערך מוסף גדול למיזם, לקראת השלבים הבאים בחיים שלו. 

הכי טוב להגיע אלינו דרך מישהו, שאנו מכירים אותו. זה שלב הסינון הראשוני הכי טוב עבורנו. אפשר גם לשלוח מייל דרך האתר. היזם, שמגיע אלינו, צריך לדעת, שהוא מגיע כדי למכור את עצמו ולכן הוא חייב להיות מוכן לתהליך המכירה הזה. 

למרות כל הנסיון שלנו ולמרות הפוטנציאל, שהיזמים מציגים לנו, לא נדע באמת מה הסיכוי של המיזם להצליח. אנו משתדלים להתבסס על הנסיון המצטבר ולפי התחום בו המיזם פועל. למשל, בתחום ה-Storage, יש אקזיטים של עשרות עד מאות מיליוני דולרים, אם מצליחים. בתחומים צרים יש אקזיטים קטנים. למשל, כולם רצים היום אחרי נושא הבוטים. זה תחום שלא יביא אקזיטים גדולים. גודל השוק הפוטנציאלי - TAM, זה פרמטר מאוד חשוב להחלטה שלנו.

אחרי שאנו בוחנים את גודל השוק הפוטנציאלי, אנו בוחנים את היזמים, מה מניע אותם, מה ההרכב האנושי שלהם, איך בנויים הצוותים. לעיתים, אנו מביאים ליזמים מנכ"ל משלנו. זה קרה לנו למשל עם Waze. יזמים סדרתיים יודעים לבנות צוות טוב ומתכננים את ההתפתחות של המיזם שלהם טוב יותר מאשר יזמים לא מנוסים. אנו מעריכים יותר יזמים, שלא מוכנים למכור כל כך מהר את החברה שלהם, וחושבים איך להיות גדולים ולא האקזיט המהיר מניע אותם. 

אם הכל נראה בסדר, אנו בוחנים את טווחי הערך, שאנו יכולים לקבל ביציאה, באקזיט. השוק מתחלק בין אקזיטים של עד 30 מיליון דולרים, עד 100 מיליון דולרים, עד 250 מיליון דולרים ומעל ל-400 מיליון דולרים. להגיע לערכים גבוהים זה דורש, שלסטארטאפ יהיה אורך נשימה. כי אי אפשר להגיע לערכים גבוהים בשנה אחת. גם לא בשנתיים. ככלל, אנו מחפשים מיזמים, שיביאו ערך של 200 מיליון דולרים ומעלה באקזיט. 

כשמגיע אלינו יזם ומעריך את החברה שלו בערך גבוה, זה לא תמיד טוב. זה יכול להפריע גם בגיוס הנוכחי וגם בגיוסים הבאים.

הדבר הכי חשוב ליזם זה מציאת לקוחות. אנו ב-Magma בכלל לא מודאגים מהצד הטכנולוגי. בישראל וגם מהניסיון רב השנים שלנו, אנו יודעים, שלכל בעיה טכנולוגית ניתן למצוא פתרון. למצוא לקוחות משלמים - זה סיפור אחר לגמרי. זה לא קל. מהנסיון שלנו, רוב המיזמים נכשלים בגלל שאין להם לקוחות ולקוחות משלמים. 

כשאנו משקיעים בחברה, אנו לוקחים עד 20% ולא יותר מ-25% או 30%. מי שלוקח מיזמים 40% בשלב הראשון, פשוט הורג את המיזם ישר בהתחלה. אנו לא מוכנים, שליזמים יהיה פחות מדי אחוזים, כי זה יהרוג את המוטיבציה שלהם ויחסל את המיזם מאוד מהר. 

בהשקעות שלנו, אנו משתפים לעיתים משקיעים אסטרטגיים כולל אנג'לים. הם בד"כ נכנסים בשלבים יותר מאוחרים של חיי המיזם, כאשר ההשקעה שלהם מביאה ערך אמיתי למיזם. 

המוטו שלנו ליזמים מכונה אצלנו: 4D:
 • Disruptive - אנו מחפשים מיזם, שמגיע בזמן הנכון לשוק כדי להרוס מודלים קיימים ולענות בצורה אחרת לצרכים של הלקוחות. זה מאוד תלוי בשוק ובתזמון ההגעה לשוק. 
 • Differentiation - בידול בשוק. אנו כישראלים צריכים לזכור, שליזם האמריקאי תמיד יהיו אנשי שיווק טובים יותר והרבה יותר כסף לשווק שם, מאשר ליזם הישראלי היוצא לשוק בארה"ב. לכן, אנו מחפשים ערך מבדל בסדר גודל של פי 10 ויותר מאשר פתרון מתחרה מיזם אמריקאי. 
 • Distribution - לוגיקה של הפצה או מוניטיזציה. חברות פושטות רגל כי אין להן לקוחות משלמים, או כשהן שורפות כסף יותר ממה שנכנס. לכן, יש כאן גורמים רבים של תזמון, של צורת הגעה לשוק וללקוחות. 
 • De-Team - הצוות. עדיף לנו צוות מנוסה, צוות, שיש לו מבנה ארגוני ברור, צוות, שיש לו הרמוניה טובה בין אנשיו. אנו נתקלים לא פעם בסטארטאפים, שאין להם מנכ"ל, כי כולם 'מייסדים' ושותפים. זה לא עובד במציאות. צריך להבין מה כל אחד עושה, מה השוק רוצה, מי המתחרים, איך מטפלים בכל נושא. זה נושא מהותי. הצוות צריך להיות הכי טוב בתחום בו הוא מפתח ויוזם. 
תחומי ההשקעה וההתעניינות הנוכחיים שלנו:
 • סייבר.
 • פינטק.
 • AI ו-Big-Data.
 • SaaS ו-MarketPlace.
 • Storage.
 • רכב אוטונומי.
 • מערכות תוכנה לעולם הטלקום. 
אני אישית מאוד מאמין בהתפתחות של תעשיית 'הרכב האוטונומי'. זה למעשה רובוט על גלגלים. אני מאמין ויודע, שיש בישראל ידע ייחודי בתחומים הללו ואנו מקדימים את רוב העולם בתחום הזה.

כבר יש לנו 4 חברות ב-Cluster של 'רכב אוטונומי'. היו לנו 5 חברות אבל Waze עשתה אקזיט. החברות, שכרגע פועלות בתחום הזה אצלנו: Valens, InnoViz, Argus, Autotalks. כל אחת מהחברות פועלת בתחום אחר בעולם 'הרכב האוטונומי'. אנו נשמח לראות עוד חברות בתחום הזה, כמועמדות להשקעה. זה תחום מאוד 'חם' מבחינתנו".

גיוס 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים