מה עתיד עולם ה-IoT? הסנסורים ידברו זה עם זה. האם זה אפשרי?

דף הבית >> דעות ומחקרים >> אנליסטים >> מה עתיד עולם ה-IoT? הסנסורים ידברו זה עם זה. האם זה אפשרי?
מה עתיד עולם ה-IoT? הסנסורים ידברו זה עם זה. האם זה אפשרי?
מאת: אבי וייס, 27.9.16, 07:14ד"ר לוק ג'וליה
 
בלעדי: חשיפת פתרון "ישר מהמדף" המאפשר ל"חפצים" לדבר זה עם זה ולשרת את האדם לפי צרכיו, לשימוש כל מי שמחפש קישוריות בין מוצרים וכל מי שמפתח מוצרים ופתרונות לעולם ה-IoT. ראיון בלעדי עם ממציא ה- Siri המעוניין כעת לכבוש את עולם ה-IoT, מחפש מפתחים, יזמים וסטארטאפים ישראלים ומספק להם שימוש במערכת בחינם.
 
"אני קורא ל-IoT בשם חדש המתאים לעתיד המלהיב של התחום הזה, שאנו בונים ממש כעת בענן: Interoperability In The Cloud. בלי זה, לא יהיה לנו עולם IoT", מתאר ד"ר Luc Julia, VP of Innovation, Samsung Strategy & Innovation Center, סמסונג. "אני מאמין, שתפקיד ה'חפצים' - Things שב-IoT הוא לעזור לאדם. זה בדיוק אותה תפיסת עולם, שהובלתי בפיתוח ה-Siri, שזו מערכת זיהוי קולי, שנועדה לעזור לאנשים בכל תחום בכל מקום".
 
קיימתי ראיון בלעדי עם ד"ר Luc Julia (בתמונה), כדי לשמוע על מימוש הרעיון של "ענן IoT מאוחד". ד"ר Luc Julia הגיע לישראל כדי להיפגש עם עולם היזמות הישראלי ולהרצות בכנס DevelopEX2016, שהתקיים באולמי אווניו ליד נתב"ג בהשתתפות מאות מנהלים, מומחים ואנשי מקצוע בעולם הפיתוח.
 
המרואיין היה אחד מעמודי התווך בפיתוח מערכת הפיקוד הקולי Siri המשולבת בכל הסמארטפונים של אפל. את פיתוח המערכת החל כשעבד ב-SIRI International אך המערכת הגיעה לרמת שימוש מסחרי רק לאחר שהצטרף לאפל (שרכשה את Siri) ב-2011 והוביל את צוות הפיתוח הפנימי של החברה. כיום הוא משמש כסגן נשיא לחדשנות בסמסונג ומוביל את פיתוח פלטפורמת ARTIK המאפשרת למפתחים לפתח יישומים מגוונים תוך ניצול יכולות מחשוב ענן.
 
בכנס בישראל ד"ר Luc Julia פגש מעל ל-20 סטארטאפים, שמפתחים בעולם ה-IoT והוא ממשיך לחפש טכנולוגיותIoT  מעניינות בישראל אצל סטארטאפים ומפתחים.
 
שאלה: מה אתה עושה בסמסונג?
ד"ר Luc Julia: "אני אחד משני הממציאים של ה-Siri. רשמתי פטנט עם שותף והקמנו מיזם, שנקנה ע"י אפל. במסגרת הרכישה, השותף שלי ביקש, שנצטרף לאפל וכך היה. עזרתי לאפל בתחילת הדרך להטמיע את Siri במכשירים שלה. התחלנו מאפס וכשעזבתי את אפל היו ל-Siri כבר כ-300 מיליון משתמשים לסירי בעולם. בהחלט הישג יפה עבור המערכת שפיתחנו. ההישג הזה הושג בזכות עבודה מאומצת שלנו בשנים 2010 עד 2011, עד שהמערכת יוצבה ועבדה בכל המכשירים של אפל.
 
כשהרגשתי, שמיציתי את עצמי באפל, החלטתי ב-2012 לעבור לסמסונג. בעמק הסיליקון בארה"ב אין 'חוקי צינון' במעבר בין חברות מתחרות. עברתי לסמסונג כי שם ניתנה לי ההזדמנות לבנות דבר חדש, נושא שהחל להתבשל בסמסונג כבר בשנות ה-90 אבל לא הצליח להמריא והוא: קישוריות וחיבוריות שקופה לכל מוצרי ה-IoT ולכל פלטפורמות ה-IoT.
 
סמסונג קיבלו את ההצעה שלי לפתח מערכת חדשה בתוך סמסונג. התחלתי מאפס וכיום אני עם צוות של מעל ל-50 מהנדסים, שנמצאים בכמה מקומות בעולם, בעיקר במרכז הפיתוח והחדשנות שלנו בארה"ב וגם קצת בצרפת ובדרום קוריאה".
 
שאלה: מה פיתחתם?
תשובה: "פיתחנו מערכת הנקראת ARTIK Cloud. זו פלטפורמה המאפשרת לחבר ביחד את כל המוצרים הקיימים בשוק, לא רק את המוצרים של סמסונג.
 
התחלנו לפתח בפועל את המערכת אחרי שסיימנו את התכנון ב-2014, ואחרי 18 חודש, במאי 2016 יצאנו עם זה לשוק.
 
היכולת לצרף מכשירים מכל סוג למערכת אינטגרטיבית אחת, מוצרים, שיכולים 'לדבר' זה עם זה, היא דבר חדש, שאין בשום מערכת IoT אחרת בעולם. זה נועד למטרה אחת ברורה: לספק שירות סביב השעון לפי צרכי האדם המשתמש במערכת. הכל באופן שקוף.
 
היתרון של סמסונג: אנו מפתחים 'מערכת פתוחה', לא 'מערכת קניינית' סגורה. זו מערכת, שכל אחד יכול להשתמש בה ולפתח עליה, מערכת, שמאפשרת תאימות בין כל מוצרי ה-IoT הקיימים בעולם או שיומצאו אי פעם בעתיד".  
 
שאלה: למה הקישוריות הזו בין מוצרי IoT חשובה?
תשובה: "כיום, יש לנו אוסף אין סופי של Silos. ה-IoT משמעו, שכל סנסור וכל 'חפץ' מתחבר לאינטרנט לבד. זה כמו 'מגדל בבל'. כל סנסור מחובר לאינטרנט בצורה אחרת, בתדרים אחרים, בטכנולוגיה אחרת, בפרוטוקולים אחרים. זה פשוט כאוס.
 
החיבור לאינטרנט של סנסורים לא מעניין. מה שמעניין זו התועלת שהוא מביא לאדם. לכן, הקישוריות ההדדית היא הדבר החשוב ביותר.
 
כיום, זה בלתי אפשרי, שמכשירים ידברו זה עם זה. זה חלק מהאגו שיש בשוק לכל השחקנים. ועדות תקינה רבות ניסו לפתור את הבעיה הזו והן כשלו כישלון חרוץ.
 
לכן, אין מנוס אלא ללכת לפתרון בענן. אי אפשר להגיע לקישוריות אם לא עוברים לענן. רק בענן, הייצוג הווירטואלי של 'החפצים' מאפשר להם לדבר זה עם זה.
 
ניקח דוגמה הכי פשוטה, שלמדנו מהניסיון האישי שלי: יש לי צמיד חכם של Fitbit. הצמיד הזה נותן לך פידבק על צריכת הקלוריות שלך, טמפרטורת הגוף שלך וההליכה שלך. אולם, אני, וכך רוב משתמשי הצמידים הללו, זורקים את הצמידים הצידה אחרי כחודשיים. זה לא מביא לנו כל ערך, כי אנו יודעים כבר מה הצמיד הזה יגיד לנו. הוא בכלל לא עונה לצרכים שלנו.
 
יש לי בבית למעלה מ-200 מוצרי IoT. כל אחד מדבר בנפרד עם הענן שלו, הענן של היצרן שלו. אולם, אם למשל היה ניתן לחבר את הצמיד החכם Fitbit לתרמוסטט במזגן אצלי בבית, כשהייתי חוזר מאימון הליכה, הייתי נכנס לבית שהיה כבר ממוזג בדיוק לטמפרטורה המתאימה למצב הגוף שלי, אם הגוף שלי חם או קר בעקבות האימון.
 
אפשר היה לחבר את הצמיד הזה לתרמוסטט של מערכת חימום המים לרחצה אצלי בבית. כך, שהייתי נכנס להתקלח אחרי האימון, כשטמפרטורת המים במקלחת הייתה מותאמת לטמפרטורת הגוף שלי.
 
זו הדרך לספק שירות מותאם אישית לי ולמצבי בכל רגע. זה יכול להיווצר רק אם המכשירים ידברו זה עם זה, מה שבלתי אפשרי כיום.
 
לכן, אם נייצג כל מוצר כזה באופן וירטואלי בענן, נוכל לספק תובנות בחיבור הישיר בין החפצים. זה מה שיביא תועלת לאנושות. כל מה שיש אצלך בבית ניתן לחיבור דרך הענן.
 
תחשוב על חיבור המקרר עם התאורה, חיבור התאורה עם הטלוויזיה וכך הלאה. הכל יסתנכרן לפי מיקומך, לפי מה שאתה עושה או מתכוון לעשות ויותאם אליך. כיום, כל מוצר עובד בנפרד בלי כל קשר למוצרים שלידו.
 
הפתרון שלנו עונה על בעיות השיהוי: חצי שניה שיהוי במעבר לענן הלוך ושוב, זה מהיר יותר מכל פעולה ידנית שלא תעשה. אנו גם מספקים כלים כדי לנטר אם יש בעיות בקישוריות בין מכשירים ואיך לפתור את הבעיות הללו. כ"כ, פיתחנו מערכת אבטחה סביב הפלטפורמה. כך, שהנתונים האישיים שלך וכל המידע שלך יישארו מוגנים בענן".
 
שאלה: מי יהיה מעוניין להשתמש במערכת החדשה הזו?
תשובה: "לעניות דעתי: כל מי שמפתח מוצרים ופתרונות לעולם ה-IoT, החל מסטארטאפ בתחילת דרכו וכלה בחברות ענק, לרבות חברות התקשורת והאינטגרציה למינן.
 
כל מי שמחפש קישוריות בין מוצרים, אנו מספקים את הפתרון 'ישר מהמדף'. לא צריך להמציא את הגלגל, כי אנו כבר המצאנו אותו.
 
רוב השוק עדין לא מבין מה זה תאימות בין מכשירים. גישת ה-Silos עדיין שולטת בשוק ומפריעה לו להתפתח. יש יותר מדי אגו".  
 
שאלה: יש מי שמשתמש במערכת הזו, שניתן לדווח עליו?
תשובה: "בהחלט. יש כבר לא מעט מאז שעלינו לאוויר במאי 2016. למשל, חברת הענק הצרפתית Legrand, שהיא בעיקר ספק ויצרן של מתגים לחשמל. היא רצתה לחבר את מתגי החשמל שלה לעולם ה-IoT ולחבר אותם לשאר המערכות החשמליות הקיימות בבית ובמשרד. זה כבר עובד.
 
תחשוב על מצב, שבו אתה נכנס לחדר הסלון כדי לראות טלוויזיה. ברגע שאתה פותח את הטלוויזיה, הטלוויזיה מתחברת לשקעי התאורה ומודיעה להם להנמיך את התאורה. כך, שתתאים בדיוק לצפייה בטלוויזיה. אתה יוצא מהסלון ונכנס לאמבטיה, התאורה מתאימה את עצמה, שהיא תדלוק רק באמבטיה ובחדרים בהם אין אנשים בבית התאורה תיכבה והמזגן יתאים את פעולתו לזמן שאתה באמבטיה. זה הכוח והיכולת של חיבור בין מכשירים.
 
אנו גם פונים לסטארטאפים המפתחים IoT ולא יודעים איך להתחבר לענן ולא יודעים לחבר את המכשירים שלהם בענן. אנו תומכים בסטארטאפים ומספקים להם שימוש במערכת בחינם עד גבול של 160 מסרים ליום. מעבר לזה צריך לשלם מחיר מאוד אטרקטיבי עבור האחסון והתנועה לענן".
 
שאלה: מתי המנורות אצלי בבית ידברו עם המקרר, עם המזגן ועם הטלוויזיה?
תשובה: "אצלי בבית זה כבר עובד. כל המוצרים שלי בבית, כולל הקומקום החשמלי, מחוברים לרשת ומדברים זה עם זה. כל המכשירים משרתים את הצרכים שלי באופן שקוף ואוטומטי. אם אני רוצה לשנות איזה פרמטר, אני עושה זאת בסמארטפון שלי.
 
אני מאמין, שזה יחל להתפשט בשוק במהירות ותוך כמה שנים כבר לא תשאל את השאלה הזו".
 
שאלה: למה מבחינה טכנית אי אפשר היה לעשות את החיבור בין המוצרים בבית ישירות, בלי שהם ידברו ביניהם דרך הענן?
תשובה: "אתה יכול לענות על זה בעצמך. תסתכל על הטלוויזיה החכמה, שיש לך בבית, ותראה, שחיבור שלה לרשת האינטרנט נעשה או בכבל או ב-WiFi. במנורות החשמל ובמתגים הכניסו ZigBee. שתי הטכנולוגיות הללו לא מדברות זו עם זו בשום צורה.
 
אתה הולך עם צמיד חכם על היד, שהוא יודע לדבר עם האינטרנט רק בבלוטוס' (Bluetooth). הבלוטוס' לא יודע לדבר עם שום טכנולוגיה אחרת.
 
לכן, אין ברירה אלא לדבר דרך הענן. כיום, כל יצרן בנה Silo של קישור נפרד לענן שלו. זה יצר מצב בלתי אפשרי בעולם ה-IoT. אנו באים לפתור את זה.
 
יתרה מכך. אם אין אינטרנט, זו בעיה עבור ה-IoT. אתה יכול 'להדליק נרות' אם נעלם לך האינטרנט במוצרי ה-IoT הקיימים. אתה פשוט חסר אונים והחפצים נעשים חסרי תועלת. הכל נופל. לכן, אנו מתכננים את המערכת, שתמשיך לעבוד גם בזמן שאין לך אינטרנט.
 
אנו לא מעוניינים, שתפחד מה יקרה אם האינטרנט נופל או לא קיים. אנו אומרים לך: הטלוויזיה שלך תמשיך לעבוד גם בלי אינטרנט. נהינו תלויים כל כך באינטרנט, שאנו בכלל לא מבינים איך חיינו קודם".
 
שאלה: למה שאנשים יבטחו במערכת שלכם?
תשובה: "רוב האנשים בעולם המערבי כבר משתמשים בשירותי בנקאות על הסמרארטפון שלהם. כמעט כולם מאמינים במערכות האבטחה, שהבנקים משתמשים בהן באפליקציות שלהם. אנו משתמשים בדיוק באותן המערכות, שהבנקים משתמשים בהן, באותן שיטות אבטחה והגנת סייבר.
 
אם אתה סומך על האבטחה בשימוש בשירותי הבנקים, אין כל סיבה שלא תסמוך על השימוש במערכת שלנו. אצלנו לא עובר כסף במערכת. כך, שזה הרבה פחות קריטי. אנו מגינים על התקשורת שלך באותם פרוטוקולי ההגנה, שהבנקים משתמשים בהם.
 
מלבד זאת, בוא נחשוב בהיגיון. מה יקרה אם יתקפו אותך? מה כבר יכול להיות? את מי זה בכלל מעניין מהם המוצרים הקיימים במקרר שלך? הרי ממילא יש למפרסמים מידע על כל ההרגלים שלך, רק מזה שאתה משוטט באינטרנט וקורא חדשות או רואה סרטוני יוטיוב.
 
אני מאמין, שאנו נותנים למשתמשים את ההגנה ברמה הטובה ביותר, שאנו מסוגלים לספק. בכל מקרה, גם אם הייתה פריצה, זה לא סוף העולם. אי אפשר לגנוב לך כסף או נכסים ממשיים, במערכת שלנו. ניתן רק לשלוף מידע עליך, מידע, שממילא נאסף עליך כל הזמן בדרכים אחרות".
 
שאלה: מה החלום המקצועי שלך?
ד"ר Luc Julia: "אני חולם ומקווה, שהמערכת שלנו תהיה בכל מקום. בכל בית ובכל משרד. מבחינתי, זו הפלטפורמה השלישית בעולם הקישוריות, שאני מפתח בקריירה שלי.
 
בתחילת הקריירה שלי בעולם הקישוריות, פיתחתי פלטפורמה ל-HP כדי לחבר את המדפסות שלה לענן שבנתה. אחרי כן פיתחתי את מערכת Siri בענן, מערכת, שנרכשה ע"י אפל וכיום מאד מצליחה. כיום אני בסמסונג, עם הקישוריות של עולם ה-IoT.
 
ב-2 הפלטפורמות הקודמות, ב-HP ובאפל, יש כיום מאות מיליוני מוצרי קצה המחוברים לענן של HP ואפל. כעת אני מאמין, חולם ומקווה, שלמערכת של ה-IoT יתחברו מיליארדי מוצרי קצה. זו קפיצת מדרגה מאוד משמעותית מבחינת הסיפוק העצמי שלי במערכות, שאני מפתח. זה שוק ענק פי כמה משוק המדפסות ומשוק מוצרי אייפון של אפל.
 
השוק, שאני עוסק בו כיום, הוא שונה בכך, שהוא שוק של Crowd Sourcing. זה שירות המספק ויספק קישוריות למיליארדי מוצרי קצה ויכול להפיק תובנות חדשות משפע המידע הנצבר (Big Data) מהקישוריות הזו, שבין המוצרים. זו הגשמה של חלום ענק.
 
ה-IoT של היום כבול ב-Silos ולא מביא שום תועלת לאדם לאורך זמן. האגו בין החברות, שלא רוצות לדבר זו עם זו, הורס את עתיד ה-IoT. אני מאמין, שהפתרון שלנו יסיים את התקופה הזו ויאפשר קישוריות שקופה ותקשורת בין מכשירים. בענן אפשר לעקוף את האגו של כל היצרניות הגדולות בעולם של כל המוצרים החשמליים שיש לך בבית או במשרד".
 
IOT 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

18/10/08 - SIPI 2018 

7/3/19 - 2019 OurCrowd Global Investor Summit 

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם ליוני 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים