מחשוב ענן – כל היתרונות והחסרונות שיש לדעת לפני המעבר לשירותי ענן

דף הבית >> שירותי עננים ואחסון מידע >> מחשוב ענן – כל היתרונות והחסרונות שיש לדעת לפני המעבר לשירותי ענן
מחשוב ענן – כל היתרונות והחסרונות שיש לדעת לפני המעבר לשירותי ענן
מאת: מיכאל פנחס, 3.5.15, 16:45מיכאל פנחס
 
שוק התקשורת נע במהירות לכיוון שירותי ענן בכל תחום ובכל שירות. מה כל בעל עסק אמור לעשות כדי ליהנות מחיבור נכון ומתאים לענן?
 
עולם התקשורת בענן מאפשר לעסקים ולארגונים ליהנות משפע של חידושים, שהם פרי היכולת לפתוח וליישם במהירות יכולות חדשות בענן. החיבור המקובל כיום לענן הוא בגישת ה-SIP Trunk. ככלל, יש 3 סוגי שירותי ענן: פרטי (או מקומי), ציבורי והיברידי (שזה ענן מעורב פרטי וציבורי). כל עסק יכול לבחור לו את סוג שירותי הענן המתאים לו.
 
המעבר לשירותי ענן (לרבות בתקשורת) אינו מהלך מהיר או פשוט. זאת, משום שלעסקים וארגונים רבים יש מערכות מיחשוב ותקשורת מאוד ישנות, שאינן מתאימות לעולם החדש של שירותי ענן. מי שמעוניין לשמר את השקעות העבר נתקל בעובדה, ששילוב של מערכות ישנות בתוך שירותי ענן דורש אינטגרציה לא פשוטה, שמעטים האינטגרטורים היודעים לבצע מהלכים טכנולוגיים מורכבים כאלה.  
 
בנוסף, יש ספקים המטעים את הציבור בכך, שהם מכנים שירותים וירטואליים (VPS) דוגמת IP-Centrex או כל שירות Hosted אחר, בתור "שירותי ענן", מה שאינו נכון. שירותי VPS הם רק שירותים וירטואליים, השלב שהקדים את הענן. מכאן, זו הטכנולוגיה הקודמת, שברוב העולם כבר לא קיימת, כי היא התיישנה ואינה מספקת את הצרכים העכשוויים והעתידיים של עסקים וארגונים.
 
היתרונות המרכזיים במעבר לענן:
א. הכוח לבחור עובר לידי הלקוח. הלקוח יכול לבחור היכן יינתן השירות ומי הספק של כל שירות. דהיינו: הלקוח הוא הבוחר באיזה סוג של שירות ענן ישתמש ובאיזה ענן פיזי ישתמש לצורך קבלת השירותים: ענן בארץ או בחו"ל וספק שירותי ענן בארץ או בחו"ל.
 
ב. העלויות הפכו לסבירות (חיסכון כספי ניכר, ROI מהיר וברור), היות והלקוח עובר למודל תשלום לפי עקרונות ה-SaaS (ר"ת: Software as a Service), שבהם הלקוח משלם לפי צריכה בפועל של השירותים וללא תשלום חודשי קבוע על רישיונות מסוגים שונים ומשונים ועל ציוד, שדרוגו ותחזוקתו. כך, התמחור הופך לגמיש, משום שהוא תלוי שימוש במשאבים  ומותאם לצרכי הלקוחות, שיוכלו לשלוט ברמת ההוצאות שלהם בהתאם לצרכים המשתנים כל הזמן.
 
ג. כל נושא תחזוקת הציוד, שדרוגו ותחזוקתו ותחזוקת התוכנות הנלוות ושדרוגן, הופך להיות שקוף לעסק, כי הנושא הזה מצוי בטיפול ובאחריות של ספק שירותי הענן. לכן, נגמר המרוץ אחרי שדרוגים והחלפות ציוד. הלקוח תמיד יקבל את השירות עם הציוד הטוב והחדיש ביותר והתוכנות המעודכנות ביותר, כי הנושא נמצא באחריות ספק השירות.
 
ד. היכולת להוסיף או להוריד שירותים הופכת להיות קלה, עד כדי לחיצה על כפתור העכבר. נגמר הצורך להמתין חודשים רבים עד שמוסיפים (או מורידים) שירות. מכאן, נושאים רבים בתחום השירות של העסק הופכים להיות קלים, שקופים ומהירים ובכלל זה: הוספת סניפים (לרבות בחו"ל) או הורדת סניפים, הוספת ובניית קבוצות עבודה או הסרתן, חיבור רשתות חדשות (למשל בסלולר) או הסרת רשתות, הוספת מערכות תוכנה או הורדת מערכות תוכנה, הוספת יכולות במערכות קיימות או חסימת יכולות, חיבור מערכות "משרד אחורי" או כל מערכת אחרת או ניתוק והסרת מערכת קיימת.
 
ענן זה שירות, שבו הכל נעשה בגישת ה-On-Demand. מקימים תוך פחות מ-10 דקות מערכת טלפוניה מלאה עם וידיאו, מערכת עסקית עובדת, בכל מקום. לא צריך יותר שום דבר מלבד חיבור לענן, מה שנעשה לרוב דרך רשת האינטרנט. אפשר לעבוד באופן מידי מכל מקום על כל רשת ומכל מכשיר קצה.
 
ה. שיטות החיבור לשירותים משתנות והלקוחות משתחררים מהתלות בציוד קנייני ויקר (דוגמת ציוד PRI). כל החיבורים הם חיבורים תקניים וזולים ביותר מהסוג של אתרנט.
 
ו. היקף ומגוון השירותים הופך להיות, למעשה, אין סופי. ניתן לקבל בענן מגוון רחב של אפליקציות, במיוחד אם עוברים למודלים של עבודה ניידת, עבודה בגישת ה-BYOD (ר"ת: Bring Your Own Device) ותקשורת אחודה – U.C (ר"ת: Unified Communications). בעוד שבמערכות ישנות לרבות ב-IP-Centrex הלקוח מוגבל בסט של שירותים הקיים במערכת, הרי בענן אין כל מגבלה. השילוב של הסלולר והעבודה הניידת הוא חלק מובנה במערכת. כך גם לכל המרכיבים האחרים דוגמת: Call Center, הקלטות, שילוב במערכות משרד האחורי, CTI, CRM, שיחות ועידה, מערכות הגנה וכיו"ב.
 
ז. מערכות השליטה והניהול עוברות קפיצת מדרגה. הלקוח יכול לראות כל מה שנעשה אצלו ברשת וברמת השירותים השונים ויכול לשלוט בזה בעצמו אם הוא רוצה לשלוט בכך.
 
החסרונות במעבר לענן
המעבר לענן אינו מהלך חפוז. הוא דורש ביצוע מהלך של ניתוח צרכי העסק, ניתוח חלופות, תיחור בין ספקים, בחירת הספק המתאים, ביצוע הכנות פנימיות וחיצוניות והרצה של השירותים החדשים, לרבות הדרכת עובדים. 
 
החסרונות המרכזיים במעבר לשירותי ענן:
א. שינוי הרגלי העבודה. מדובר בשינוי מהותי, שיכול לגרור אחריו שינויים במערך הכוחות בתוך עסק. השינוי מקיף שינויים ארגוניים, שינויים בנהלי העבודה ושינויים במערכת הקשרים של העסק מול שרשרת האספקה של העסק ומול לקוחותיו ושותפיו. בנוסף, ייתכן וימצאו עובדים שיהיו מיותרים בעסק לאחר שהעסק יעבור לשירותי ענן. כך, שעובדים אלה צפויים לעורר קשיים והתנגדות בתהליך המעבר.
 
ב. צורך בביצוע התאמות ברשתות הפנימיות של העסק. רשתות ישנות לא תוכלנה לתמוך ברוחבי הפס וברמת הביצועים (לרבות רמת השיהוי ברשת), הנדרשת בשירותי ענן.
 
ג. נושא האבטחה \ סייבר דורש מערכת קבלת החלטות חדשה, לרבות קביעת מדיניות אבטחה חדשה לאור המעבר לענן וקביעת הכלים והשיטות לאכיפת מדיניות האבטחה הזו. יש ספקי ענן המספקים את שירות האבטחה והסייבר כחלק מהשירות שלהם ומסירים את הדאגה הזו מצד העסק. גם במקרה כזה, יש לבחון אם אכן ניתן לסמוך על שירותי האבטחה ומדיניות אבטחה של ספק שירותי הענן.
 
ד. נושא הגיבויים והשרידות דורשים אף הם מערכת קבלת החלטת חדשה. גם כאן, כמו בעניין האבטחה, יש ספקי ענן המספקים את הגיבויים והשרידות כחלק מהשירות שלהם ומסירים את הדאגה הזו מצד העסק. יש לבחון אם אכן ניתן לסמוך על שירותי הגיבוי והשרידות של ספק שירותי הענן.
 
ה. הילכדות ב"חתונה קתולית" עם ספק ענן מסוים. גם כאן, יש לבחון בעת בחירה בספק שירות ענן, כיצד ניתן להחליף ספק שירותי ענן והאם ניתן לנייד את המשאבים והמידע של העסק מספק ענן אחד לשני.
 
ברור, שענן פרטי מאפשר שליטה מלאה ואי תלות בספק מסוים של שירותי ענן, אך שירותי ענן פרטי יקרים פי כמה משירותי ענן ציבוריים.
 
לכן, כיום הנטייה של המומחים בתחום שירותי הענן להמליץ לעסקים לבחור בענן היברידי, שבו משלבים בין ענן פרטי לענן ציבורי, כאשר בענן הפרטי מתקינים את השירותים הקריטיים ביותר לעסק ובענן הציבורי מתקינים את השירותים הפחות קריטיים לארגון. 
 
מכאן, שמומלץ לבצע ניתוח של צרכי העסק ולהציג רשימת דרישות לספקים השונים ולבצע ביניהם תהליך של תיחור. כיום, השוק הקווי מאוד תחרותי ואין להסס לנטוש (או לאיים לנטוש) ספק תקשורת אם הוא אינו עונה לצרכי העסק.
 
שורה תחתונה: מומלץ, שבעלי עסקים יבחנו כניסה לעולם התקשורת העתידי. אין צורך להיות בקי במונחים הטכנולוגיים, כי מה שחשוב לבעלי העסקים הוא: ניתן להתחיל לחסוך הרבה כסף ולהתייעל בפעולה פשוטה אחת של שדרוג טכנולוגי.
 
היום די ברור, שעסקים לא צריכים לבנות את התשתיות שלהם על בסיס שרתים פיזיים ורכיבי רשת פיזיים. ספקי שירותי הענן יכולים לספק להם מהענן את כל מה שהם צריכים. הם יכולים לרכוש הכל במודל של השכרה, גם את שירותי הרשת. הספקים הללו מספקים להם על הענן את כל השירותים הקיימים והם כל הזמן מוסיפים עוד שירותים חדשים הנבנים מעל לענן.
 
למעשה, לא קיים אפילו יישום אחד, שנעשה בו כיום שימוש בעסק, שלא ניתן להפעיל אותו בענן. הכל ניתן להעברה לענן, אפילו מערכות כבדות דוגמת: ERP, רכש, שיחות ועידה, מוקד שירות טכני והנהלת חשבונות.
 
לכן, עסקים צריכים לבחון וליישם כבר כעת מעבר לשירותי תקשורת מנוהלים בענן. זה כיוון ההתפתחות של השוק ובחירה בכל פתרון אחר היא טעות עסקית, שתעלה לעסק ביוקר לאורך שנים ותלכוד אותו אצל ספק אחד ללא כל יכולת התניידות. חשוב להקפיד על הסכם רמת שירות – SLA בכל סוג של פתרון בו בוחרים. רמת השירות היא אולי החלק החשוב ביותר בבחירת ספק שירותי ענן.
 
מאת: מיכאל פנחס, מהנדס תקשורת, מאי 2015.
מחבר המדריך לחיסכון בהוצאות התקשורת ולרכישת מרכזיות טלפון לעסקים
שירותי ענן
 
 
  
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

19/3/18 - כנס Teleco 2018    

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
מידע
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Ruckus
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים