מי ספק הסלולר המהיר ביותר באינטרנט הנייד?

דף הבית >> חדשות >> חדשות הסלולר והמובייל >> מי ספק הסלולר המהיר ביותר באינטרנט הנייד?

עדכון 9.12.13: ראו קישור בתחתית הכתבה לעדכון הנתונים לדצמבר 2013.

עדכון 31.5.14: ראו קישור בתחתית הכתבה  לעדכון הנתונים למאי 2014.

עדכון 19.7.14: ראו קישור בתחתית הכתבה לעדכון נתונים ליולי 2014.

עדכון 1.10.14: ראו קישור בתחתית הכתבה לעדכון נתונים לאוקטובר 2014.

בלעדי
: שלושת ספקי הסלולר (סלקום, פרטנר ופלאפון) טוענים, שהם הספק המהיר ביותר באינטרנט הנייד. אולם, בדיקה של תוצאות המדידה על מאות אלפי ומיליוני משתמשים, בכל חברה, מגלה תוצאה ברורה וחד משמעית אחת - פרטנר. זאת, עפ"י נתוני הגולשים עצמם ולא נתוני חברות הסלולר.

מאת: אבי וייס, 3.5.13, 12:00סמארטפון

כדי להקדים תרופה לכל הטענות, אני לא לקוח של פרטנר ואין לי כל עסקים עימה. לכן, אני מרשה לעצמי להיות בוטה: שתי חברות הסלולר הוותיקות האחרות אינן מדייקות, בלשון המעטה, בפרסומת העצמית שלהן. הרשת הסלולרית שלהן מצויה הרחק מאחור, מבחינת רוחבי הפס לגלישה של הלקוחות שלהן, מול פרטנר. שלא לדבר על כל השחקנים החדשים.

היות ומועד פריסת רשת LTE עדיין לא ברור, התחרות בין חברות הסלולר מתמקדת במחיר ובאיכות הרשת. לגבי המחירים, אני מפנה את המתעניינים בהשוואות לאתר ההשוואות העושה זאת כל הזמן: כמה זה? הפעם אטפל רק בנושא השני: איכות הרשת הנמדדת ברוחב הפס לגלישה. זה הנושא המרכזי לאחר נושא המחיר, שהלקוחות המחזיקים בידם סמארטפונים וטאבלטים סלולריים בודקים כל הזמן ומשווים.

היות והרשתות של שתי המתחרות החדשות (גולן טלקום והוט מובייל) עדיין בבנייה, די ברור, שהביצועים אצלן עדיין לא ברמה מספקת. לכן, אתמקד כאן בשלוש המתחרות הוותיקות. כל שאר המתחרות, או שרוכבות על הרשת של השלוש כ- MVNO  או שמשתמשות ברשת שלהן במסגרת הסדר הקרוי "נדידה פנים ארצית". כל 3 החברות הוותיקות שידרגו את הרשת שלהן לדור 3.9 [של ה- UMTS], רשת שהיא LTE Ready. 

סלקום טוענת, שהיא הרשת הכי איכותית והכי מהירה, אך לא הציגה מדידות וסקרים שיוכיחו זאת. פלאפון טוענת ופרסמה מודעות ענק, שהיא הרשת הכי מהירה ופרסמה סקרים המוכיחים זאת (לטענתה). אולם, הסקר הזה בוצע ב- 30 מקומות שלא פורסמו ובכלים שניתן להתערב בהם ידנית (בתוצאות הנמדדות). פרטנר, לעומת זאת, פרסמה סקר של בדיקה ב- 72 נקודות בדיקה, שכן פורסם מיקומם, אבל לא פרסמה את שיטות הבדיקה המדויקות.

יודגש, שלשלוש החברות הללו יש "מכוניות בדיקה", עם אנשי מקצוע ועם ציוד בדיקה בשווי של מיליוני דולרים. המכוניות הללו המסתובבות כל הזמן ברחבי הארץ ומבצעות בדיקות וניטור של הרשתות (גם בעקבות תלונות של לקוחות). אולם, די ברור, שכל שלוש החברות מסתירות היטב את הנתונים של המדידות המקצועיות הללו, במכוניות הבדיקה שלהן. 

אולם, לא צריך ללכת רחוק כדי להשיג נתונים ברורים, חד משמעיים ומהימנים. כל חברות התקשורת בארץ כבר הסכימו שכלי הבדיקה הכי מקובל, גם עליהן וגם על ציבור הגולשים הנייח והנייד, זו מערכת Speedtest (של חברת Ookla). מידי יום, הלקוחות של כל חברות הסלולר בישראל מבצעים כ- 70 אלף בדיקות עם Speedtest במכשירים שיש בידם. דהיינו: במבט חודשי, מדובר בבדיקות בהיקף של מעל ל- 2 מיליון בדיקות של הלקוחות הסלולריים במהלך החודש. זה המדגם הכי טוב שיש, כי זה לא מדגם של יחסי ציבור. זו אוכלוסיית הגולשים, שמייצרת בעצמה את התוצאות, בהיקפים כאלו אדירים, בכל רחבי הארץ, על כל הרשתות.

מה אומרים הממצאים של מהירות הגלישה בחברות הסלולר בחודש האחרון? על פי נתוני Speedtest, שהתקבלו לגבי כלל הגולשים הניידים, פרטנר בערוץ היורד וגם בעולה היא כמעט כפליים ואף יותר ממתחרותיה. לא מדובר בהפרש זעיר של אחוז או שניים. פשוט כפול. 100% ויותר: יותר מהיר מהמתחרות. נוק אאוט מוחץ. 

אגב, גם בנתונים הגלויים לכל גולש באתר של Speedtest, המרכז את כלל המדידות (נייח ונייד ביחד) התוצאות מאוד ברורות, כמשתקף בגרף הבא שצילמתי מהאתר (לחיצה על התצלום מגדילה אותו):
Speedtest

על פי הנתונים המעודכנים לחודש החולף, הגלישה באינטרנט של פרטנר הייתה בממוצע [על פי כל מאות אלפי המדידות של המשתמשים שלה בחודש החולף]: 8.41 מגה בערוץ היורד (זה הערוץ החשוב במדידות), מול 2.75 מגה בסלקום, 2.63 בפלאפון. דהיינו: פרטנר מספקת כמעט פי 3 מהירות ברוחב הפס לאינטרנט ממתחרותיה, אם משווים את כלל המדידות: נייד ונייח ביחד. אם מפרידים מכלל המדידות ובודקים רק את הנייד, הערוץ היורד של פרטנר הוא כ- 4 מגה בממוצע, פי 2 ממתחרותיה, סלקום ופלאפון. בערוץ העולה - שהוא מעט נמוך מהיורד, פרטנר היא פי 2 מסלקום ופי 3 מפלאפון. זו המציאות ואלו הנתונים. כמו שכתבתי: אין כאן הפרשים של אחוזים. זה נוק אאוט חזק וחד משמעי. 

כמה תובנות מעניינות נוספות מאחורי המספרים והניתוחים:
1. הלקוחות של גולן טלקום מבצעים מדידות בהיקף שחורג מגודל החברה. כמות המדידות של לקוחות גולן טלקום מתקרבת לכמות המדידות של הלקוחות של החברות הגדולות, שיש להן מיליוני מנויים. נדמה כאילו כל או רוב לקוחות גולן טקום מודדים באובססיביות כל הזמן את מהירות הגלישה שלהם. מה ההסבר? כנראה, שהם מרגישים שהם גולשים לאט ורוצים לראות כמה לאט. אין לי הסבר רציונלי אחר. התלונות המרובות של הלקוחות בפורומים באינטרנט ואף בדף הפייסבווק של גולן טלקום עצמה, מובילים אותי למסקנה הזו.

גולן טלקום נסמכת על הרשת של סלקום. לא בטוח, שסלקום מספקת לגולשי גולן טלקום את אותה רמת שירות כמו ללקוחותיה הקבועים. בנוסף, הרשת החדשה של גולן טלקום נבנית בגישת ה- Small Cells. רשת המכונה בלשון המקצועית: "מתקני גישה אלחוטית". גולן טלקום נתקלת בקשיי פריסה, כפי שחשפנו, תיארנו וניתחנו כאן. בכל מקרה, אנטנות קטנות אלו מספקות טווחי שידור מוגבלים ואיכויות רשת נמוכה יותר, בהשוואה מול רוחבי הפס והאיכות המתקבלת בחיבור לאנטנות הגדולות של הספקיות הוותיקות (במיוחד כשיש חיבור סיבים לאותן אנטנות גדולות וכמות סקטורים גדולה על כל אנטנה). 

2. הוט מובייל נמצאת (במדידות) באותה רמת שירות כמו הרשת עליה היא נסמכת: פלאפון, אבל טיפ-טיפה יותר טוב. זאת, כנראה בגלל שפריסת הוט מובייל כבר מתקדמת בכמה אזורים בארץ, והלקוחות מקבלים קישור לאנטנות החדשות של הוט מובייל ולא לאנטנות של פלאפון, באותם אזורים. מכאן: נראה, שפלאפון אינה "מורידה ביצועים" ללקוחות של הוט מובייל היושבים על הרשת שלה, כמו שנדמה שאולי קורה, על פי התוצאות, אצל לקוחות גולן טלקום.

3. ההפרשים במדידות לטובת פרטנר הם בכל סוגי המכשירים. ככל שהמכשיר יותר מתקדם, התוצאות של הגלישה שלו יותר טובות בכל החברות. דהיינו: ההפרשים בין החברות הם לא מסוגי המכשירים, אלא מטיב הביצועים על הרשת.

4. מכאן אנו מגיעים לסוגיית מבנה הרשת. הרשת של סלקום בנויה חצי בציוד של אריקסון וחצי של NSN (נוקיה סימנס רשתות). הרשת של פלאפון ופרטנר היא של אריקסון. הרשתות החדשות של גולן טלקום והוט מובייל הן של NSN. דהיינו: ההפרשים המשמעותיים בין הרשתות מקורם, ככל הנראה, לא בספק הציוד לרשת, אלא בתצורת הרשת, השליטה בה ורוחבי הפס המגיעים לאנטנות (אם זה סיבים אם לאו ומה רוחבי הפס בסיבים מהאנטנה עד מרכז הרשת). יש הבדלים בביצועים בין התדרים. אולם, כל החברות עושות שימוש בתדרים די דומים \ קרובים, כך שלא כאן נעוץ ההבדל בתוצאה הסופית. 

דהיינו: רק במקום שבו כל השרשרת של העברת האינטרנט היא מתקדמת, זה מה עושה את ההבדל בתוצאות. זה כולל את: ה- Core, המתגים, "הצינורות" לאנטנות, האנטנות עצמן, הכיוונון שלהן, הפרוטוקלים המופעלים בהן לאופטימיזציה של התעבורה מול מכשירי הקצה, כלי השליטה בתעבורה, כלי התיעדוף בתעבורה, ועוד. רק צרוף של כל המרכיבים הללו יחד, יכול להסביר את ההבדלים הניכרים בביצועים בין הרשתות. 

5. השוואות למדידות עצמאיות, שנעשו בארה"ב ל- 4 חברות הסלולר הגדולות שם, מראים (הפירוט של מחקר עצמאי אחד מני רבים, מצוי כאן), שלמרות שבארה"ב יש פריסה די יפה של רשתות LTE של כל הספקים, הביצועים של הרשתות עדיין די מאכזבים. דהיינו: גם ברשתות שאינן דור 4 - LTE, הביצועים ברשתות הסלולר בישראל הם בהחלט "בנורמה" המקובלת. 

6. ספקי ה- MVNO, שאין להם רשת משל עצמם, נסמכים על הרשתות של החברות הגדולות. אין ודאות מוחלטת, שהלקוחות שלהם מקבלים את כל היכולות החדשות, שיש ברשתות המשודרגות. אלו הן הרשתות, שספקי ה- MVNO רוכבים עליהן: רמי לוי על הרשת של פלאפון, הום סלולר על הרשת של סלקום, אלון סלולר (YouPhone) על הרשת של פרטנר, 012-מובייל זו הרשת של פרטנר. כנראה, שאיכויות הרשת והביצועים מובילים לעצירת הנטישה והניודים, ברבעונים האחרונים, כפי שניתחנו כאן, על פי נתוני משרד התקשורת. 
  
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים