מפתח פרוטוקול ההצפנה של הביטקוין: אל תצפו לאנונימיות ופרטיות בביטקוין

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> חדשות עולם הביטקוין >> מפתח פרוטוקול ההצפנה של הביטקוין: אל תצפו לאנונימיות ופרטיות בביטקוין
מפתח פרוטוקול ההצפנה של הביטקוין: אל תצפו לאנונימיות ופרטיות בשימוש בביטקוין. זה אינטרנט.
מאת: אבי וייס, 9.2.14, 22:45אדם בק

בלעדי: ד"ר אדם בק ממלטה (בתמונה), מומחה בינלאומי לביטקוין, שהגיע למפגש עם קהילת איגוד הביטקוין הישראלי, חושף את המתרחש מאחורי הקלעים של מערכות ההצפנה והטרנזקציות של המטבעות הקריפטוגרפיים דוגמת הביטקוין ומבהיר: אין עדיין שום דרך בטוחה, שתספק אנונימיות מלאה ופרטיות בשימוש בביטקוין. יש פיתוחים, אך הם רק בתחילת הדרך. 

מפגש קהילת הביטקוין הישראלית, שנערך הערב בבית גוגל בת"א בהשתתפות של מעל ל-150 מומחי ואוהדי ביטקוין בישראל, הוקדש לנושא שמירת הפרטיות והאנונימיות בשימוש במטבעות קריפטוגרפיים.

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי: "היום אנו מציגים את מי שפיתח את מנגנון ה-Hashcash, ועוד כמה פרוטוקולי הצפנה, שהפכו, למעשה, לבסיס של הביטקוין והם אבן יסוד בכל פרוטוקולי הביטקוין והמטבעות האחרים הקיימים בעולם המטבעות הקריפטוגרפיים".

אגב, ד"ר אדם בק  (Adam Backהוא בריטי, שעבר לפני כמה שנים למלטה והגיע לאירוע להרצות היישר מהאי מלטה. 

ד"ר אדם בק: "בכסף נייר, 1 דולר בנייר הוא בדיוק 1 דולר ולא צריך ללכת לאמת זאת בשום מקום. הכיסוי החוקי לשטרות נייר החל בסביבות שנת 1,700 בסקוטלנד, שם הוחלט בבית המשפט לאחר דיונים ממושכים, שאין שום צורך לבדוק שטרות כמה הם שווים ואם הם לא גנובים, כי אחרת כל הכלכלה תיעצר. זה שיש נייר וכתוב עליו ערך, אם הנייר לא מזויף, חזקה על המחזיק בו, שזה הערך של הנייר, שהוא מחזיק בידו. זה היה תחילת הכיסוי החוקי, שהתפתח בעולם לערך של מטבעות ושטרות כסף.

לא כך המצב בביטקוין. ביטקוין תלוי בחישובים מתמטיים ולכן לא נדרש לו כל כיסוי חוקי לעצם קיומו וערכו. המספרים, שיש לכל ביטקוין, ושיטת ההעברה שלו, מונעים כל שימוש כפול בביטקוין או שימוש בביטקוין מזוייף. 

השיטה הזו של מספור מתמטי לא החלה בביטקוין. היא קיימת שנים בעולם ה-e-Cash כבר מ-1982. לאחר שהומצא מנגנון ה- RSA (ב- 1997), השתמשו בו כמנגנון 'חתימה אלקטרונית' להעברת מידע וכסף באינטרנט. כיום, כל הבנקים והגופים הרשמיים והרגולטוריים בעולם המערבי משתמשים בחתימה אלקטרונית כדי להוכיח אוטנטיות של מסמכים. כך זה בביטקוין. אולם, חתימה אלקטרונית תלויה גם בשרת מרכזי, מה שאין בביטקוין. 

עוד לפני הביטקוין, היו כמה נסיונות להפיץ מטבעות וירטואליים, למשל בהולנד, אבל הם נכשלו בגלל בעיית הכפילות (תשלום כפול באותה מטבע), שזה סוג של רמאות. לביטקוין יש חתימה אלקטרונית המונעת מצב כזה. העיקרון הבסיסי בהצפנות הוא מפתח ציבורי ומפתח פרטי. כך הגענו ל-Hashcash, שהחל להיות מפותח על ידי ב-1997. הרעיון היה לפתח פרוטוקול המבטיח אנונימיות מוחלטת, מבוזר לגמרי ומוגן לחלוטין. המערכת, שפיתחתי, עובדת די בדומה לדואר אלקטרוני. לכל מטבע יש שולח ומקבל ורואים את הכתובות. כך, שניתן לאמת את הטרנזקציה.

ב-1998 היו כבר כמה הצעות לכסף דיגיטלי, הצעות שלא הצליחו. הן לא התבססו על הפיתוח שלי. ב-1999 היה עוד ניסיון, שלא הצליח, אבל הוא שימש בסיס ל-Zerocoin, שאדבר עליו בהמשך, פיתוח 'שנולד מחדש' בלבוש אחר רק לאחרונה.

ב-2008 הוצע לעולם המטבע ביטקוין ע"י סאטושי נקמוטו, שלא יודעים מי הוא, אבל הוא תפס וכיום הביטקוין התפשט לכל פינה בעולם. נקמוטו הסתמך, בין היתר, על הפרוטוקולים, שאני פיתחתי. ב-2013 החוקרים הישראליים שמיר ודורית, שהיו מעורבים בפיתוח ה-RSA, מצאו פרצות במערכת התקשורת של הביטקוין והציעו תיקונים לפרוטוקול. זה עדיין בדיונים.

בגלל בעיות של גניבות ביטקוינים ואבדן פרטיות של סוחרים, נעשים כל הזמן פעולות לשיפור המנגנון של הביטקוין. כרגע ברור, שהמערכת מוצפנת חזק, אבל יש עדיין בעיות של פרטיות. רשויות החקירה רוצות, שתהיה פחות פרטיות במסחר בביטקוין. כך גם הבנקים והרשויות האחרות בכמה מדינות בעולם. זה מוביל לקונפליקט עם קהילת הביטקוין העולמית. 

חשוב להבין, שהאנונימיות נפגעה גם בגלל השימוש ברשת האינטרנט, שיש בה יכולת זיהוי של תנועות. בנוסף, עסקים רבים נדרשים לשמור רשומות, כולל רשומות של תנועות כספיות. ברור לגמרי, של-NSA ולעוד גופי ביון, לפי ההדלפות של סנאודן, יש יכולת להאזיו לכל. גם לתנועות של הביטקוין או כל מטבע אחר. המסקנה: האבטחה היא אתגר והאנונימיות היא אתגר. צריך לעבוד על זה. זה לא פשוט. לכן צצו בשנה האחרונה כמה הצעות לפתרון.

זירוקוין - ZeroCoin שהוצע ב-2013, על פי פרוטוקולים שכבר פותחו ב-1999 ועדיין חוקרים עובדים בפיתוח של המטבע, זה מטבע הנועד לפתור את בעיית האנונימיות והפרטיות. אולם, זה עדיין בתחילת הדרך ויש למטבע הזה כמה בעיות די חמורות. לכן, בתחילת 2014 הוכרז על ZeroCash, שזה מטבע חדש לגמרי, שיש לו מנגנון הצפנה חדש ומערכת האמורה לפתור את רוב הבעיות של ה-ZeroCoin. הפיתוח הזה הוא ממש חדש וטרי ועדיין לא מוכר, ולא ברור כיצד השלטונות יתייחסו ל-ZeroCash, שהוא אמור להיות אנונימי לחלוטין.

חידוש נוסף הוא ה-RingCoin, מטבע שיש בו רמת אבטחה ואנונימיות גבוהה עם אישור מאוד מהיר. זה בתחילת הדרך, בבטא, ועדיין לא ברור לאן הפיתוח הזה ילך ואם יוכל להצליח. 

אם נסתכל על הבעיה הזו מלמעלה, חשוב להבין, שאין קשר בין זהות האדם לבין העובדה, שניתן להעביר כסף באנונימיות. ניקח דוגמה פשוטה: אדם הולך לרכוש מוצר, שברכישתו הוא חייב להזדהות. למשל הוא הולך לקנות נשק. הוא חייב להזדהות אצל המוכר עם תעודה. אולם, המוכר יכול לקבל ממנו את התשלום במזומן בלי להשאיר כל עקבות מהיכן הכסף הזה הגיע ולאן הוא הלך. לכן, כנראה אנו נראה התפתחות, שהולכת בכיוון של פיתוח 2 מערכות מקבילות: מערכת זיהוי - ID במקום שצריך ונדרש זיהוי אנושי, ומערכת תשלומים שתישאר עם אנונימיות. ברור לכולם, שגם הזיהוי אינו מוחלט כי יש גניבות זהות. גם בתעודות זהות ביומטריות יש זיופי זהות. אבל, זה לפחות מה שמוסכם על כל הרשיויות שצריך לעשות.

יש כיום כמה עבודות מחקר בתחום האנונימיות. יש כמה פתרונות, שמוצעים להרחבת האנונימיות, בעיקר בתחום הכתובות של המטבעות. אולם, יש בפתרונות הללו חולשות לא מעטות. הכיוון, שאני רואה שהולכים אליו כיום, הוא ה-IBE Address (ר"ת: Identity Based Encription). זה פיתוח הנמצא ממש בתחילת הדרך. יש בו פוטנציאל. 

המשימה העיקרית של קהילת הביטקוין היא לבנות אמון למטבע, בעיקר במגזר העסקי, כדי להראות לבעלי העסקים, שהמטבע הקריפטוגרפית היא אמינה וניתן לבטח ע"י חברות ביטוח את התנועות הכספיות במטבע הזו. עוד לא הגענו לנקודה הזו ויש עוד הרבה עבודה לעשות.

קשה לבצע שינויים בביטקוין, גם אם יהיה רוב בקהילה לבצע את השינויים המוצעים. זאת, בגלל החשש של הקהילה לפגיעה בערך של הביטקוין. לכן, השינויים עד כה הם מאוד מינוריים. לכן, גם יש תחרות רבה בשוק המטבעות, במטבעות אחרים המנסים להראות, שהם טובים יותר מהביטקוין. אולם, בכל מטבע, שיצא לשוק, מצאתי חורים של אבטחה. לעיתים חורים ממש ענקיים. כך, שיש עוד הרבה עבודה למפתחים בתחום". 
 
ביטקוין 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

ניוזלטר שלישי של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר שני של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר ראשון של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקים, תוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקים, תוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

2/11/17 - 28/10/17 - German Tel Aviv Week 2017

31/10/17 -  TLV Generator: 30 days Prototype program  

12-19/11/17 - שבוע היזמות העולמי 2017     

14/11/17 - Red Hat Forum Israel 2017  

29-30/11/17 - Microsoft Tech Summit Tel Aviv 

12/12/17 - Video Trends For 2018 Conference   

29-31/1/18 - CybertechTLV 2018  

5/3/18 - GoforIsrael Investment Conference

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לספטמבר 2017 עפ"י Business Insider - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

מה שלא מספרים לכם: כיצד בזק תמרנה את מחירי השוק הסיטונאי עד 2018 - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

כל מי שכביכול "נטש את בזק" ב"שוק סיטונאי" יחזור לבזק תוך שנה-שנתיים - כאן

ביבי נתניהו הקשיב לקריאת Telecom News: פיטר לאלתר את אבי ברגר - כאן

חשיפת המספרים מאחורי משבר האנטנות: בשנה האחרונה פורקו 721 אנטנות - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

קריאה לפיטורים של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים למיבור - כאן

 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
מידע
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Ruckus
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים