משרד התקשורת יצר נזק של 58 מיליארד ש"ח לציבור בפעילותו השגויה

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> משרד התקשורת יצר נזק של 58 מיליארד ש"ח לציבור בפעילותו השגויה
עמדה: בעקבות פרישת מנכ"ל משרד התקשורת (עדן בר טל) לפי חשיפה של News1, אנו חושפים את הנתונים המזעזעים המסכמים את הקדנציה של השר (משה כחלון) והמנכ"ל. תושבי ישראל מולעטים בנתונים מטעים וחסרים ולא קולטים בכלל את היקף הנזק הכלכלי העצום, שנגרם למשק של מדינת ישראל ולכיס של כל אזרחיה, בגלל אוסף כשלונות מדהים של משרד התקשורת בראשות השר משה כחלון. הנזק המצטבר (בספירה חלקית): 58 מיליארד ש"ח עד 2016 (כולל).
עדכון 11.7.14: השר גלעד ארדן מגדיל ביולי 2014 את הנזק לתושבי ישראל עד ל- 63 מיליארד ש"ח. 
מאת: אבי וייס, 9.6.13, 20:30

משרד התקשורת פרסם ומתגאה בכך, שהציבור חסך עד סוף 2012 כ- 5.7 מיליארד ש"ח, עקב "הרפורמות", שקידם משרד התקשורת ובראשן הרפורמה הסלולרית (רפורמה שהיא, במידה רבה, המצאה של כלי התקשורת, שהרבו לצטט את שר התקשורת ומנכ"ל המשרד, בלי לבדוק את העובדות לאשורן). הבעיה: "לא הייתי קונה אפילו מכונית משומשת" מהמספרים, שמפריח אגף הכלכלה של משרד התקשורת לחלל האוויר. כבר הצבעתי לא אחת על כך, שכל המספרים המומצאים במשרד התקשורת מופרכים על פניהם ואינם מבוססים על שום חשבון אלמנטרי, מה שיודע לעשות כל ילד בכיתה א'. 

המספרים של החיסכון כביכול שהשיג משרד התקשורת הם רק חצי הכוס, במקרה הטוב. במקרה הרע מדובר לכאורה בהטעיית הציבור. אין מולם את הנתונים כמה הציבור הפסיד כתוצאה ממהלכי משרד התקשורת. הרי ברור לכל אחד שלמד קורס מבוא בניהול, שאם גוף מסוים מתנהל ללא כל עבודת מטה, בשליפות מן המותן, לא מבצע את התכניות השנתיות של עצמו, מוביל החלטות שלא מתבצעות, עוסק כל הזמן במינוי "מקורבים לצלחת" חסרי כישורים לכל תפקיד אפשרי, מקבל החלטות שגויות על ימין ועל שמאל ומתנהל באי אכיפה של המדיניות של עצמו, הוא יוצר נזק אדיר בכל מעשיו.

מי משלם על הנזק הזה? כולנו. שלא יהיה שום ספק בעניין זה. התשלום הזה מגיע בסופו של דבר ודי מהר לכל אחד, במיסים גבוהים יותר ובמחירי מוצרים ושירותים אחרים גבוהים יותר ("יוקר המחיה") ובפחות פנסיה לקשישים. 

העיתון גלובס כבר עשה את החשבון: כמה נזק יצרה הרפורמה הסלולרית, שנוהלה בשלומיאליות וברצף מדהים של החלטות מוטעות, לתושבי ישראל. מדובר בנזק המוערך ע"י גלובס של כ- 9.1 מיליארד ש"ח. זה לא נזק תיאורטי. כולנו משלמים אותו כעת בהעלאת המע"מ ושאר המיסים. אגב, דה-מרקר הגיע בניתוח כלכלי למספר די דומה, בחישוב שנעשה על ידי דה-מרקר (וגם ע"י אנליסט התקשורת ערן יעקובי) כבר בסוף 2012. כך, כל תושבי ישראל משלמים כעת מכיסם, את הרווח שזכו בו 1.5 מיליון בעלי מכשירי סלולר, שהתניידו לחברות החדשות. זה "מקדם אי השיוויון" הכי גדול במשק הישראלי. אם נקזז את ההפסד מהרווח (9.1 מיליארד הפסד מקוזז מהרווח - 5.7 מיליארד), אזי נקבל הפסד נטו לציבור בישראל של 3.4 מליארד ש"ח. זאת, רק "מהמהפכה הסלולרית".

[הערת אגב, היה ניתן לנהל את "מהפכת הסלולר" בלי הנזקים הללו. החלופות הוצגו בזמנו למשרד ולממשלה ולא התקבלו. משרד התקשורת [ביחד עם משרד האוצר] העדיף לפעול בכאוס האופייני להתנהלותו חסרת התכנון והמעוף, מה שיצר בתהליך כאוטי את הרווח לטווח קצר לחלק די קטן מהמנויים ולנזק אדיר לטווח ארוך לכל האוכלוסייה].

חשוב לזכור: "מהפכת הסלולר" נולדה למרות משה כחלון, ולא בגלל משה כחלון. היא נולדה כי שני בעלי הון וחברות תקשורת מצרפת החליטו לעלות לארץ מסיבות שדי ברורות לכל מי שרואה מה קורה בצרפת. זו המציאות. למשה כחלון לא היה כל קשר לתהליכים הללו, הוא רק ניכס אותם לעצמו בדיעבד. תעלול יח"צני מהסוג הירוד ביותר של פוליטיקאי מצוי, כדי להסתיר את הכשלון הטוטאלי שלו בניהול מכרז התדרים, שבעקבות הטעויות שנעשו על ידו, נכנסו לשוק התקשורת המקומי בעלי ההון הללו מצרפת והעתיקו את המאבק בינהם - מצרפת לישראל. אגב, זה מאבק שבנוי כולו על בועה ואשלייה שתתנפץ. 

אבל, זה לא נגמר במהפכה הסלולרית. אמנה כאן חלק מהכשלונות של משרד התקשורת ואנסה לכמת את הכשלונות הללו בכסף, כדי לקבל את התמונה היותר מקיפה ונכונה. אחשב ואציג את עלות ההפסדים לציבור בישראל עד סוף 2016, כדי להציג את התמונה הכוללת של שתי קדנציות של שני שרים: משה כחלון וגלעד ארדן (גם יחד):

א. כמה כסף הפסדנו בגלל כשלון הרגולציה על בזק? לא צריך להתאמץ לחפש את התשובה לשאלה זו. המומחה מס' 1 בישראל לכלכלת תקשורת ויועץ משרד התקשורת כבר חישב זאת עבורנו: הפסד מצטבר (עד השנה) של 11 מיליארד ש"ח. היות והמשרד כבר החליט שהוא ממשיך בדרך של החלטות מוטעות נוספות, שמשחקות [כמובן] לטובת קבוצת בזק (קוראים להחלטות החדשות הללו בשם המוזר: "שוק סיטונאי"), ההפסד המצטבר, רק מטיפול לקוי מתמשך בקבוצת בזק עד 2016, יהיה כ- 16 מיליארד ש"ח. לא פחות.
עדכון קצר נוסף בנושא בזק מצוי בסוף הכתבה.

ב. טיפול לקוי בחברת דואר ישראל - 3 מיליארד ש"ח לפחות. אפשר לכתוב ספר שלם על החובבנות והכאוס בטיפול בדואר ישראל. חובבנות המתחילה מראשי המשרד ונגמרת באחרון הפקידים שטיפלו בנושא. בסעיף זה יש "סיפורים מסמרי שיער" מאחורי הקלעים שלא מתאימים לפרסום בעיתון שעוסק בענייני תקשורת והיי-טק ולא בענייני פלילים. 

ג. פיגור מצטבר של 5 שנים בהכנסת טכנולוגיית ה- LTE לישראל: 6 מיליארד ש"ח (על פי נתוני ה- OECD ומחקרים נוספים, השדרוג של רשתות הסלולר שווה ערך לכ- 0.65 אחוז מהתל"ג, תלוי בהיקף הפיגור ומשכו).

ד. פיגור מצטבר של כ- 5 שנים לפחות בהכנסת טכנולוגיות ה- FTTH לישראל: 14 מיליארד ש"ח (פגיעה בגידול התל"ג בהיקף של כ- 1.4 אחוז מהתל"ג, על פי נתוני הבנק העולמי ונתוני ה- OECD).

ה. אי שחרור תדרים חופשיים לטובת הציבור: 3 מיליארד ש"ח לפחות. זה כולל גם את התדרים שלא הוקצו לגופים ציבוריים חיוניים דוגמת עיריות, רשויות מקומיות, חברות ממשלתיות לרבות לרכבת ישראל ועוד. כמובן, שזה כולל את המגבלות שיש בתדרים חופשיים קיימים לטובת טכנולוגיות חופשיות דוגמת ה- WiFi, RFID, ועוד טכנולוגיות רבות וטובות.

ו. קביעת תדרים לא נכונים, בטכנולוגיות הלא נכונות, עם רשת הכי יקרה שיש בעולם, ל"רשת חרום לאומית": 0.5 מליארד ש"ח עד היום, 1.5 מליארד ש"ח עד סוף 2016. עדכון: ביולי 2014 החליט המשרד בתחמנות על הטלת "מס מחסור בתדרים" על כל תושבי שיראל, כפי שחשפנו כאן

ז. טעות לא מקרית בקביעת הקש"ג (תעריפי הגומלין בין הספקים), בגלל מודלים כלכליים לא נכונים לחישוב, תוך הטעיית הממשלה, המחוקקים והציבור: 2 מיליארד ש"ח. 

ח. אי טיפול בנושאים חשובים וקידומם, שכתוצאה מכך, לא נכנסו לישראל טכנולוגיות חדשות בקצב ובמינון הנדרשים ובכלל זה: IPv6, רשת איתותים לאומית, עיר חכמה - Smart City, טכנולוגיות עננים, טכנולוגיות Convergence, "שקיפות שלטונית", ריכוזיות ומונופולים בתקשורת (יש הרבה, לא רק בזק והוט),  מספרים מקוצרים ומספרי פרמיום, מחלף האינטרנט הישראל (IIX), מכירת דומיינים, רדיו דיגטלי, IPTV\OTT, טכנולוגיות טלוויזיה מתקדמות, טכנולוגיות SIP, טכנולוגיות Smart Grid, סירוס טכנולוגיות ה- VoC, טיפול כושל במחירי הנדידה - Roaming, התעלמות מטכנולוגיות Big Data, אי טיפול בכל נושא האנטנות - קטנות כגדולות כולל שיתוף אנטנות, התעלמות מטכנולוגיות DRP\BCP, ועוד. כל הסעיפים הללו מצטברים כדי נזק של כ- 6 מיליארד ש"ח לפחות. 

ט. היעדר אכיפה בכל התחומים (למעט מועצת הכבלים והלוויין, שכן אוכפת, כל השנים), יצירת תרבות של "הון שלטון" וקפיצת פקידים בכירים היישר מהמשרד אל הגופים המפוקחים, התעלמות מפרקטיקות מטעות ועושקות דוגמת Tie in Sell וחסימת מתחרים (דוגמה טריה אחרונה: החסימה שביצעה נטוויז'ן \ סלקום באינטרנט הישראלי, בידיעת משרד התקשורת), עולה, בהערכה זהירה כדי 3 מיליארד ש"ח לפחות. מי שלא בקי, להלן תזכורת קלה: הפעם האחרונה שמשרד התקשורת הטיל קנס על חברת תקשורת כלשהי בישראל היה ב- 24.8.2005. אנחנו (למי שלא שם לב) במחצית 2013. מאז, כמות הפרות החוק, התקנות והרישיונות ע"י חברות התקשורת עלתה מעשרות עד מאות מקרים בשנה, לאלפי מקרים בשנה. תגובה אכיפתית? יוק. "איש הישר בעיניו יעשה". 

סה"כ: 57.9 מליארד ש"ח.

אז איך משרד התקשורת מתרברב ו"עובד על הציבור" בטענה שהוא חסך לתושבי ישראל 5.7 מיליארד ש"ח, אם הנזק המצטבר של משרד התקשורת לכלל אזרחי ישראל הוא כ- 58 מיליארד ש"ח (יותר מכל תקציב הביטחון של ישראל)?

מי ישלם על כל המחדלים אדירי הממדים הללו (מבקר המדינה היטב לתאר אותם, במקטע אחד צר של בדיקה שערך לאחרונה במשרד התקשורת, בתחום הקצאת התדרים)? התשובה ברורה: כולנו, מכיסנו

עדכון:
פניתי גם לממונה על ההגבלים העסקיים (שאמור לפקח באופן הדוק על בזק, בהיותה מונופול מוכרז) וגם למשרד התקשורת.

את הממונה על ההגבלים העסקיים שאלתי: "מה עמדת הרשות להגבלים עסקיים לנוכח ההכרזה של פרופ' ראובן גרונאו (כפי שפרסמתי כאן) שחברת בזק הוציאה "עודף" של 11 מיליארד ₪ מאזרחי ישראל בעשור האחרון (או בעברית יותר פשוטה: עשקה את אזרחי ישראל בלי חשבון ובחסות הרגולטורים בהיקפים בלתי נתפסים, ההולכים וגדלים משנה לשנה)?. האם הרשות, שאמורה להגן על אזרחי ישראל (ביחד עם משרד התקשורת, כמובן) מפני המונופול שבפיקוח שלה – בזק, אינה נושאת באחריות למחדל אדיר הממדים והמבהיל הזה?".

את משרד התקשורת שאלתי בנוסף: "מה עמדת שר התקשורת הנוכחי, לנוכח חשיפת המחדל אדיר הממדים של קודמו בתפקיד, בעניין "גביית היתר" של בזק?".

תשובות - לא קיבלתי. זה די ברור למה. איש לא נושא באחריות למחדל אדיר הממדים והמזעזע הזה, שחשף באומץ רב פרופ' גרונאו לציבור בישראל. הבעיה היותר חמורה, שמחדל זה הוא רק חלק מההפסד הבלתי נתפס בהיקפו, של כ- 58 מיליארד ש"ח, שיצר משרד התקשורת במו ידיו (בעזרת עוד כמה גופים, דוגמת האוצר והממונה על ההגבלים העסקיים), בכיס של כולנו.  

הפיגור של ישראל מול שאר העולם המערבי מופיע לא רק בסדרת הכתבות שלי. הוא מונצח מידי שנה בדוחו"ת ה- OECD ומפורט בצורה נוקבת ב"דו"ח מצב המדינה" של מרכז טאוב ובפרסומים רבים נוספים. לצערי, מאמר זה בדיוק כמו קודמיו - יישכח וייגנז. זאת, משום שאין מי שמייצג את האזרח הקטן מול המחדלים המתמשכים של הרשויות והגופים שעושקים אותו, יום יום. 
 
כסף עף באוויר 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

19/3/18 - כנס Teleco 2018    

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
מידע
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Ruckus
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים