ספקי אינטרנט (ISP) בישראל בורחים מיישום IPv6 בתירוצים מוזרים

דף הבית >> סקירות טכנולוגיות >> ספקי אינטרנט (ISP) בישראל בורחים מיישום IPv6 בתירוצים מוזרים
וינט סרף, בערב שכולו אינטרנט, הציג את תפיסת עולמו היכן רשת האינטרנט נמצאת ולאן היא הולכת. נייטרליות הרשת ו- IoT בשילוב IPv6 עם פרוטוקולי חלל חדשים, הם הנושאים הבוערים, שעל סדר היום (לדעתו), בעולם האינטרנט.
מאת: אבי וייס, 10.11.13, 20:30וינט סרף

וינט סרף, מי שנחשב ל"אבי האינטרנט", הגיע לארץ, הופיע באירוע רב משתתפים בבית גוגל בת"א ב- 7.11.13, הציג את משנתו והשיב לשאלות רבות. לפני האירוע נפגש וינט סרף עם שר התקשורת גלעד ארדן, דיווח מלא על פגישה זו - כאן.

בין היתר, התייחס וינט סרף בדבריו (באירוע בבית גוגל) למה שהוא מצא כאן בביקורו בישראל: "המחשב נהיה חלק מאיתנו וזה היופי של שילוב הכוח של האינטרנט למכשירים ניידים. העתיד של IoT (ר"ת: Internet of Things) הוא חלק מהמהפכה הזו. לכן, חשוב לעבור לעולם של ה- IPv6. לא רק בגלל המחסור בכתובות IP אלא גם בגלל היכולות הנוספות של IPv6 המתאימות לעולם הנייד.

משום מה, ספקי האינטרנט (ISP) בישראל בורחים מהיישום של הפרוטוקול הזה, בתירוצים מאוד מוזרים. הם טוענים, שאין ביקוש. מה הם עושים כדי שיהיה ביקוש? הרי הם בעצמם צריכים ליצור את הביקוש ואמורים להוביל את השוק. המטרה העיקרית שלהם כספקי אינטרנט היא: לקדם את הטכנולוגיה של האינטרנט ולא להתעלם ממנה. לפזר NAT בכל מקום זה לא פתרון נכון לרשת האינטרנט". בהחלט דברים חשובים ונוקבים. 

נביא כאן את שאר משנתו של וינט סרף: "התחלתי עם האינטרנט לפני כ- 40 שנה, ההיסטוריה הזו די ידועה. החלק המעניין הוא, שב- 1973 החלו לספק שירותי תקשורת ניידת. חברת AT&T החלה לספק טלפון נייד למכוניות, על בסיס מכשיר של מוטורולה. הוא שקל כמה קילוגרם והחזיק מעמד פחות מחצי שעה. אז, לא ידענו לאן עולם הסלולר יגיע. זה היה פספוס מצידי, כי במקביל המצאתי את ה- TCP/IP עבור האינטרנט הקווי, לחבר בין מחשבים נייחים. לא ידענו אז, שהאינטרנט והסלולר, שהומצאו באותה שנה, יתאחדו ויתמזגו אחרי 30 שנה. כיום, הסלולר הוא הפלטפורמה הכי משמעותית לעולם האינטרנט. אולם, אנחנו לא תיכננו את רשת האינטרנט עבור הסלולר. 

בשנות ה- 60 כבר שיחקנו הרבה עם מסרים, דואר אלקטרוני, קול, וידיאו, הכל על רשתות ממותגות שבנינו. כך שאין כל חדש ב- VoIP וביישומי המסרים הקיימים היום. כבר אז, במעבדה שלי בסטנפורד, ראינו את הפוטנציאל העצום של ה- IP, של העברת מידע במנות - Packets על רשתות תקשורת. היופי בכל הדבר הזה הוא, שהרשת לא יודעת מה עובר עליה. היא מעבירה את הכל. זה היה החידוש הכי חשוב שלנו. דבר נוסף שעשינו: לא רשמנו פטנטים על הפיתוחים שלנו. כך, ה- IP נשאר רכוש הציבור ולא נמצא בידיים פרטיות וסגורות. זה מנע הקמת רשתות אינטרנט סגורות ויקרות.

הרעיון שלנו לבש צורה בפרוייקטים של משרד ההגנה - DARPA, שעבדתי בשבילם תקופה די משמעותית. אולם, אנחנו לקחנו את הפיתוחים הללו לתחום האזרחי ולא היה אכפת להם מההתפתחות הזו. זה ממש לא הפריע להם. בהמשך, ראינו, שזה טוב יותר להעביר את המנות על אור, על סיבים, וכך נולד האינטרנט על הסיבים. 

אינטרנט בחלל
ב- 1997, כשהחללית הראשונה נחתה על המאדים, קויימה תשדורת ותקשורת מהמאדים לכדור הארץ ב- IP. זו הייתה נקודת מפנה, שהביאה לרעיון ליצירת רשת IP בחלל, רשת IP בין כוכבים. בגלל המרחקים העצומים בין הכוכבים, היינו צריכים לשנות את ה- TCP. השיהוי היה גדול מדי. לכן, פיתחנו פרוטוקול חדש לעולם ה- IP ממש מאפס. הוא כבר רץ במערכות מדעיות ובחלליות הנשלחות מכדור הארץ. הקוד החללי החדש פתוח לכל וניתן להורדה מהרשת. 

הפרוייקט הזה של החלל הוא פרוייקט אישי שלי, שאני מקדם אותו, וכעת אנו מפתחים גרסה חדשה המיועדת לחללית, שתיכנס למסלול של כ- 100 שנה, חללית שמטרתה להגיע לכוכב מחוץ למערכת השמש. יש בפיתוח הזה בעיות רבות, בינהן תקשורת ושליטה מכדור הארץ למרחקים כה גדולים. לכן, אנו מפתחים כלים חדשים לגמרי לתקשורת למרחקים הנמדדים בשנות אור. בהתחלה חשבנו לשלוח את המידע בפולסים של לייזר. אולם, ראינו, שהקרן מתבזרת יותר מדי בחלל. לכן, חשבנו לבנות מערכת אחרת. זה עדיין בפיתוח ראשוני. זה מימוש של מדע בדיוני במונחים הנדסיים המתפתחים כל הזמן. אם למישהו יש רעיונות בתחום הזה, אשמח לשמוע.

ההתפתחות הטכנולוגית של האינטרנט
אם נסתכל לאן הטכנולוגיה הולכת, אני מעוניין לתת נקודת מבט מעט אחרת. השאלה, שיש לדעתי לשאול: האם ההתפתחות עוזרת לנו לעשות דברים בצורה יותר טובה? לכן, מבחינתי, משקפי גוגל הם התפתחות מעניינת, כי המשקפיים הללו יכולים להיות חלק מהאדם. יש כאן הזדמנות לאחד יכולות ולהביא יכולות מחשוב ישירות על גוף האדם, עם קישור חיצוני לאינטרנט. הטכנולוגיות החדשות יכולות לקשר בין בני אדם המדברים שפות שונות והם יבינו זה את זה, כי המערכת תתרגם בזמן אמת את הדיבור בין בני אדם. המחשב נהיה חלק מאיתנו וזו ההתפתחות הכי חשובה באינטרנט. 

יש גם כמה פתרונות חדשים, שהם הייפ. למשל ה- SDN. זה למעשה מושג שיווקי ולא טכנולוגי. התקשורת  מאז ומתמיד הייתה מבוססת על תוכנה. אין כאן כל חידוש כאילו מעבירים את התקשורת על תוכנה. זה היה מהיום הראשון. הוסיפו לזה כעת כמה פי'צרים חדשים וקוראים לזה 'מהפכה'. זו לא מהפכה, אבל זו גישה טובה, כי היא מקדמת את עולם התקשורת. ה- SDN מצויין ל- Data Centers, אבל הוא עדיין לא מתאים בכלל לרשתות האינטרנט הגדולות הקיימות בכל מקום.

תחום האבטחה
בעולם הסייבר, אני מאמין וחושב, שעל הממשלות להקים יחידות כמו 'כיבוי אש' או 'מד"א' או 'משטרה', כדי שיטפלו בבעיות של התקפות הסייבר במגזר הפרטי. כיום, הממשלות הקימו יחידות הגנה רק על המערכות הצבאיות והממשלתיות והפקירו בכך את הציבור. צריך יחידות 'כיבוי אש' לעולם הסייבר, שתדענה למנוע ולנטרל התקפות, גם במגזר הפרטי. זו פגיעה קשה יותר משריפה או פריצה. אם לעסק יש שריפה או פריצה, הוא קורא למכבי אש או למשטרה. אם יש פריצה למחשבים, אין לו למי לקרוא. זה סוג של איום, שיש לתת לו מענה ממלכתי, מענה כולל של המדינה, שיסופק באופן שיוויוני לכולם. 

נייטרליות הרשת
זה נושא מאוד מרכזי בעולם בו אנו חיים. נייטרליות הרשת זו דוגמה קלאסית כיצד מונופולים הורסים או מנסים להרוס את הרעיון של 'רשת חופשית'. אין ספק, שמי ששולט ביישום מסויים ונותן לו עדיפות על פני יישומים אחרים, היישומים האחרים ייפגעו. לכן, אסור לספקי התקשורת להתערב בתחרות בין ספקי התוכן ובבחירה החופשית של משתמשי הקצה. חשוב, שכל מנת מידע תוכל להגיע לכל אחד. אפשר לקחת יותר כסף על רוחבי פס יותר גדולים, אפשר לקחת כסף על מתן 'איכות על הרשת', אבל אסור בשום פנים ואופן לאפשר למישהו לחסום או לתעדף אפליקציה מסוימת, רק בגלל שבעליה שילמו יותר כסף לספק האינטרנט.

פיתוחים ברשת האינטרנט
האינטרנט הוא מקום מצוין למפתחים. רואים את זה בסיליקון ואלי בארה"ב ובישראל. לדעתי, עדיין התיכנות הקיים בעולם האינטרנט הוא ברמה מאוד נמוכה. יש יותר מדי טעויות בתהליכי פיתוח תוכנות עבור האינטרנט. אני חושב, שצריך למצוא ולפתח שפות תכנות חדשות, קלות יותר, פחות מסובכות ויותר אפקטיביות. 

נקודה חשובה לפיתוח היא ייצוג של ביטים, כך שהביטים הללו יחיו לנצח, או לפחות כמה מאות שנים. ביטים כיום הם חסרי משמעות בלי התוכנה הרצה מעליהם ומייצגת את הביטים הללו. אולם, שפות תכנות ותוכנות מתות מהר מדי. כך, אנו מאבדים את המשמעות של הביטים, שהיו באותן שפות ותוכנות. לכן, אני מחפש מפתחים, שידעו לנתק את הקשר בין המידע הקיים בביטים לבין מערכות ההפעלה שמעל, שמפרשות את הביטים. זה אתגר, שאני מזמין את קהילת המפתחים הישראלית להתמודד איתו". 
 
חיבור כדור הארץ
וינט סרף עם שר התקשורת 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

19/3/18 - כנס Teleco 2018    

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
מידע
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Ruckus
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים