על נגישות ושמישות אתרי אינטרנט עבור בעלי מוגבלויות

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> Web 2.0/3.0 >> על נגישות ושמישות אתרי אינטרנט עבור בעלי מוגבלויות
על נגישות ושמישות אתרי אינטרנט עבור בעלי מוגבלויות
מאת: חיים חביב, 13.7.13, 21:45נגישות באינטרנט
 
ציבור גדול בתוכנו ממודר כיום מגישה אפקטיבית למידע עצום הזמין לכל ברשת האינטרנט. לא עוד? תקנות חדשות הצפויות בקרוב עשויות להבטיח גישה שוויונית לרשת לציבור גדול של בעלי מוגבלות.
 
מכון התקנים הישראלי בשיתוף עם עמותת נגישות ישראל, האוניברסיטה הפתוחה ואיגוד האינטרנט הישראלי. קיימו בשבוע שעבר (10 ביולי 2013) יום עיון לרגל השקת התקנים הישראליים לנגישות ולשמישות אתרי אינטרנט. מדובר במהלך העשוי לבשר על פריצת דרך של ממש ביחס של החברה לציבור גדול בתוכנו הממודר כיום מגישה אפקטיבית למידע עצום הזמין לכל ברשת האינטרנט.
 הלו עטרות
באיחור של כמעט 5 שנים אחר העולם המערבי המתקדם הושק התקן הישראלי (ת"י) 5568 - קווים מנחים לנגישות באינטרנט. התקן הוכן במכון התקנים ע"י ועדת מומחים בהרכב: בת שבע אנגלברג- בר, שאולה הייטנר (יו"ר), הראל חייט, אדם סולומון, אייל סלע ובהשתתפות גורמים נוספים, שהתגייסו וסייעו במלאכה. עקרונות התקן הוצגו במפגש ע"י מנהלת אגף התקינה במכון התקנים, הלן עטרות (בתמונה), וע"י שאולה הייטנר, יו"ר ועדת המומחים. התקן מבוסס על מסמך הקווים המנחים של קונסורציום הרשת הכלל- עולמית, W3C, מדצמבר 2008 שאושר כתקן ישראלי בשינויים ובתוספות לאומיים  Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0. מסמך ה- W3C אומץ באוקטובר 2012 על ידי התקן הבין- לאומי המסמך - ISO/IEC 40500.
 
למה זה טוב?
מחקרים בעולם מוכיחים, כי האינטרנט נכנס לכל בית, ובעצם מאפשר לאנשים עם נכויות להיות מעורבים יותר בקהילה. אדם עם בעיות נגישות יכול לקרוא עיתון, לשמוע הרצאות, לשוחח עם חברים בצ'ט, יכול להכיר אנשים חדשים, יכול להיות מעורב חברתית ופוליטית דרך פורומים. יש הרבה מאוד הזדמנויות חדשות הנפתחות בפניו. המחקרים מראים שעבור אנשים עם נכויות, האינטרנט פותח דלתות חדשות. אנשים רבים שלא היו מעורבים כלל, פתאום מוצאים זירה חדשה להיות מעורבים.
 
בארצות-הברית הפך האינטרנט להיות שובר השוויון. הגישה לאינטרנט אפשרה לנכים להשתתף והביאה לשיפור משמעותי באיכות החיים שלהם וביכולת המעורבות החברתית, לעומת המצב בארץ, שאנו רק בראשיתה של המגמה הזו.
 
כאשר יש קשיים במימוש זכויות גישה לאינטרנט, מוגבלת גם היכולת להרחיב השכלה, תעסוקתית וכללית, ליצור קשרים בין-אישיים ברשת, ולהעמיק מעורבות בקהילה. צירוף כל אלו מכה באוכלוסייה הפגיעה גם ביכולת התעסוקה והקיום שלה, והופך אותה לנטל על החברה.
 
יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל, עמד על חשיבות יישום התקן בהקדם. עמותת נגישות ישראל הוקמה בשנת 1999 במטרה לקדם את הנגישות של אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם ולסייע בידם להשתלב בחברה, בשוויון, בזכות, בכבוד ובעצמאות מירבית. בין מטרות העמותה: קידום הנגישות של ציבור חבריה לאתרי אינטרנט ולמידע, כמו גם פיתוח טכנולוגית לשיפור הנגישות. נתונים שהציג יובל מצביעים על כ- 1.44 מיליון אזרחים בעלי מוגבלות בישראל לרבות פיזית, ראייה, שמיעה וקוגניטיבית. אוכלוסייה זו כוללת גם קשישים, מתקשים בקריאה/ שפה (למשל עולים חדשים), מתקשים טכנולוגית, חוששים מהמדיה ועוד. לדבריו, 'הנגשת' האינטרנט לבעלי מוגבלויות מביאה בכנפיה גם פוטנציאל כלכלי גדול לעסקים מקוונים. פוטנציאל שאין להפחית בערכו.
 
מה נדרש לבצע?
נציין, כי האמצעים העומדים כיום לסיוע לבעלי מוגבלויות הם ייחודיים, בין היתר מסתייעים בעלי מוגבלות מוטורית בעכברים ארגונומיים ובתחליפי עכבר, תחליפי מקלדת ומערכות מיקוד מבט; לקויי ראיה ועיוורים מסתייעים בתוכנות ייעודיות המשלבות הקראה, הגדלת פונטים והתאמת צבעים וניגודיות כמו גם בתוכנות קוראות מסך ואף בצגי ברייל. לא די באלו, שכן על מפתחי ועורכי עמודי האינטרנט לכלול אמצעים נוספים שיאפשרו לבעלי המוגבלות הרלבנטית למצות את יכולת הכלים הייעודיים. כך לדוגמא, לא די בהקראה של עמוד האינטרנט אלא יש להכריז על כותרות ופסקאות ולאפשר למשתמש לנוע ביניהן בקלות ובנוחות. יש ציפייה לקבל מידע רלבנטי גם על קטעי ווידיאו שכבד ראייה (או עיוור) יתקשה מאד לצפות בהם ולכן יש לצרף להם קטע קישור קולי המתאר את התוכן (או התמונה או הטבלה וכיוצ"ב).

הבטחת חוויית הנגישות של אדם הסובל מלקויות כאלו ואחרות היא אתגר של ממש ומפתחי האתרים יידרשו להתמודד עם סוגיות מורכבות, בהן: תאימות לדפדפנים מסוגים שונים, תאימות לאותו דפדפן בגרסאות שונות, התאמה בעת עדכון תכני האתר, התאמה 'חלקה' לקורא מסך (שבהרבה מקרים קורא את שם הקובץ באופן מילולי אף שהשם חסר פשר למשתמש בכלל ואינו תורם כלל להבנה), אפשרות לשימוש בהרבה מקשי קיצור במקלדת לביצוע פעולות שונות (דרך עבודה המאפיינת את ציבור היעד).
 
האם די בתקנים?
בקצרה: לא! עוד ארוכה הדרך. מטבע הדברים, התקנים הישראלים של מכון התקנים הם וולונטאריים וחסרי תוקף משפטי אלא אם כן קיבלו עיגון מחייב בחקיקה ובתקנות, וזה טרם קרה. על פי המוצהר בכוונת המדינה לעגן בזמן הקרוב תקנים אלו בתקנות ולהפכם למחייבים.
 
אין ספק, כי הקפדה על קווים מנחים אלה תאפשר נגישות לתכני אינטרנט לקהל רחב יותר של אנשים עם מוגבלות, כגון עיוורון ולקויות ראייה, חירשות וכבדות שמיעה, לקויות למידה, מוגבלויות קוגניטיביות, מוגבלות תנועה, מוגבלויות דיבור, רגישות לאור ושילובים של מוגבלויות אלה, ואף תקל נגישות לתוכן האתר לכלל המשתמשים. בחודשים הקרובים, עוד לפני תום השנה, צפויה השלמתם של תקנות מחייבות שיטילו על גופים ציבוריים (משרדי ממשלה, עיריות, מוסדות ציבור בנקים, ואולי גם ספקי תקשורת גדולים) להתאים את אתריהם לנגישות בעלי המוגבלויות בהתאמה לתקנים החדשים (לרבות ת"י 9241-15.1 בנושא הנחיות לתכנון ממוקד משתמש). זה העוגן הממשי והיחיד העשוי להבטיח הטמעה של נגישות ברמה אחרת לכלל האוכלוסייה ולציבור גדול אשר מודר מהרשת בתוקף הנסיבות, קהות החושים של החברה והרצון לחסוך בממון.
 
יאים כאן דבריו של יו"ר הכנסת (לשעבר) ראובן (רובי) ריבלין שאמר כבר בדצמבר 2003 בדיון בכנסת: "אנו מציינים היום את היום הבין-לאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות, מוגבלי הליכה ואנשים בכיסאות גלגלים, לקויי ראייה ועיוורים, כבדי שמיעה וחירשים - 630,000 נפש בישראל. הנטייה הרווחת היא להתייחס לאנשים בעלי מוגבלויות כאל נכים מסכנים, שיש לעזור להם, לעשות להם טובה, חסד, ולא כך הוא. זכותם של אנשים בעלי מוגבלויות לקבל שירותים בבנקים, במשרדי ממשלה ואף בקניונים. זוהי זכות בסיסית לשוויון, בעיקר שוויון זכויות בתעסוקה, שממנו נגזרת חובת התאמת מקום העבודה ואיסור אפליה בקבלת עבודה. נציבות שוויון לאנשים בעלי מוגבלויות במשרד המשפטים פרסמה מחקר, ולפיו 95% מהמבנים בישראל אינם נגישים לנכים. הבעיה בהנגשת משרדי ממשלה, בתי-עסק, מוסדות ואתרי אינטרנט אינה העלות, אלא בעיקר חוסר מודעות, חוסר המודעות של אנשים בריאים".

אני צופה, ולוואי שאתבדה, שמכבש הלחצים של בעלי ההון ועסקים גדולים אחרים יחל לפעול ברגע שמועד חובת התאמת האתרים יתקרב ויכפה עליהם בחוק. או אז יחלו המאמצים לכרסם בהיקף החובה ובלוח הזמנים ליישומה. ניצנים לכך כבר נשמעו במפגש השקת התכנים, הן מצדם של מפתחי אתרים שהציגו מגוון קשיים טכניים והן מצד חברי מכון התקנים וועדת המומחים. חובת אכיפת התאמת האתרים לכלל הציבור תחול על משרד המשפטים, הנציבות לשוויון זכויות לבעלי מוגבלויות. יש לקוות שכוחם יעמוד להם.
 
בעלי מוגבלויות באינטרנט 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים