פריסה ארצית של חיבורים סלולריים מחליפי חיבורי סיבים לבתים ב-5G

דף הבית >> חדשות >> חדשות הסלולר והמובייל >> פריסה ארצית של חיבורים סלולריים מחליפי חיבורי סיבים לבתים ב-5G
מנכ"ל חברת הבזק הענקית ורייזון בארה"ב (Lowell McAdam) חשף את התכנית החדשה של החברה להתחיל ב-Q4-2017 שירות חדש בכל רחבי ארה"ב: חיבור בתים ברוחב פס של כ-1.8 גיגה בחיבור ישיר מהסלולר ב-5G, כתחליף לפריסת סיבים לבתים. ומה בישראל?
מאת: מערכת Telecom News, 31.7.16, 11:00מנכל ורייזון

מנכ"ל חברת הבזק הענקית ורייזון (Verizon) חשף בשבוע החולף את התכנית האסטרטגית של החברה ביישום דור חמישי - 5G בסלולר, אך לשירותים קוויים (Fixed High-Speed Connections).

ורייזון נלחצת כיום מתחרות עזה מ-3 כיוונים מרכזיים:
  • ספקיות התקשורת הגדולות: at&t, ספרינט ו-T-Mobile הנכנסות לתחומים, שבהם היה לורייזון ייתרון (בעיקר בתחום הפריסה והשירותים הסלולריים). לכן, ורייזון יצאה כבר בכמה שירותים מתקדמים, שאין למתחרותיה דוגמת שירות OTT סלולרי בשם Go90 ושירותים נוספים המפורטים בהמשךהכתבה. 
  • ספקיות הכבלים מתפתחות מהר וגם נכנסות לשירותי אלחוט ושירותים מתחרים בסלולר, אבל על רשתות WiFi, דוגמה בולטת - Cablevision
  • ספקיות תקשורת חדשות הנכנסות לשווקי נישה, שהופכים להיות אטרקטיביים מאוד בטווח הזמן היותר ארוך: 1) רשתות IoT ארציות. בתחום הזה כבר פועלות 2 חברות הפורסות במרץ רב רשתות IoT בכל רחבי ארה"ב: Sigfox ו-Ingenu. ספקי תקשורת נוספים בדרכם לשוק בתחום הזה. 2) חיבורים רחבי פס באוויר מאנטנות יעילות וקטנות הנפרסות בערים הגדולות. המיזמים המעניינים בתחום הזה הן מהחברות: Brocade ,Starry ו-Tveon.  
בתחום הסלולר, ורייזון פרוסה על פני כמעט כל שטח ארה"ב אבל בתחום הקווי היא מרוכזת בחוף המזרחי, בגלל העבר ההיסטורי שלה (נולדה מתוך חברת ה"ביבי בל" - בל אטלנטיק, בניו-ג'רסי). כעת, מכריז מנכ"ל החברה, Lowell McAdam (בתמונה למעלה משמאל), שוורייזון תהפוך גם בתחום הקווי לספקית תקשורת ארצית (וגם תפרוס רשתות IoT ארציות) והשיטה, שהיא בחרה: חיבור לבתים ולעסקים קטנים ב-5G, בשלב ראשון בתדרי 28 גיגהרץ, שכבר יש בידה, ותספק רוחבי פס לבתים של עד כ-1.8 גיגה סל"ש. 

לצורך השגת המטרה הזו, ביקשה ורייזון אישור (וקיבלה) מה-FCC לבצע ניסויים טכנולוגיים בחיבורי 5G בניו-ג'רסי ובדאלאס (עם ציוד של אריקסון ונוקיה) ובהמשך השנה היא תרחיב את הניסויים הללו לערים רבות (ה-FCC כבר אישר ניסוי לחיבור כ-200 בתים בערים ברחבי ארה"ב, כשוורייזון תתן עדיפות לבוסטון וסן-פרנסיסקו וגם לכמה ערים ועיירות בפריפריה), כשהכוונה שלה, שב-Q4-2017 היא תצא בשירות מסחרי ארצי. עד אז, ורייזון משתתפת במכרז התדרים הגדול של ה-FCC לתחום ה-5G. כך, שיהיה לה מלאי מספק של תדרים לגישה החדשה הזו, גם ללקוחות סלולר ניידים וגם ללקוחות פס רחב בבתים.

לדברי המנכ"ל, חיבור ברשת הסלולר 5G לבתים כחיבור קבוע הוא תחליף לחיבורי הסיבים של ורייזון לבתים (חיבור בשם FiOS) בחצי המחיר, כי חפירת סיבים לבתים או עד ליד הבתים התבררה לוורייזון כמשימה יקרה מדי.

הניסויים הוכיחו לוורייזון שניתן להעביר לבתים מעל ל-1 גיגה ברשת הסלולר, לטווחים של עד כ-500 מטר מאנטנת הסלולר המשדרת. ורייזון ניסתה בהצלחה להעביר 6 ערוצי טלוויזיה ב-4K לבתים מאנטנה אחת ונוכחה שאין בכך כל קושי.

כדי לממש את התכנית השאפתנית הזו, נקטה ורייזון ב-3 צעדים אסטרטגיים ענקיים מקבילים:
  • רכשה ב-1.8 מיליארד דולרים את XO Communications, מה שמספק לה רשתות סיבים עירוניות ("מטרו") בכ-45 מכלל המדינות בארה"ב וכן גישה לתדרים בתחום ה-28 וה-39 גיגהרץ, בהם XO סיפקה חיבורי LMDS בקנה מידה קטן. ניתן להסב את התדרים הללו לצרכי 5G. הנכס העיקרי של XO הם 1.2 מיליון ק"מ של סיבים וחיבור של 4 אלף בניינים ברחבי ארה"ב, מה שישמש את ורייזון (בין היתר) לחיבור לאנטנות של 5G הדורשות רוחבי פס עצומים. 
  • רכשה את Yahoo ועסקי האינטרנט של AOL ב-4.8 מיליארד דולרים, מה שיספק לוורייזון גישה לכמעט כל אזרחי ארה"ב בשירותי אינטרנט קווי וגם סלולרי ולשירותי התוכן המרובים שנרכשו בעסקה זו. 
  • רכשה ב-2.4 מיליארד דולרים במזומן חברה אירית בשם Fleetmatics כדי להיכנס במהירות לשוק הצומח של ה-IoT בדגש על תחום התחבורה, הלוגיסטיקה, ניהול ציי רכב וניהול עובדים, הכל על בסיס זיהוי מיקומם. זו רכישה שנייה בתחום הזה תוך חודש. אך לאחרונה ורייזון רכשה את Telogis האמריקאית בסכום שלא פורסם, חברה שעוסקת בפתרונות של: Connected Cars וניהול ציי רכב, בגישת ה-SaaS. 
כך, ורייזון הופכת להיות מובילה את השוק הסלולרי ובקרוב גם הקווי, בשירותי התקשורת הפרטיים והעסקיים, בכמה תחומים ובכלל זה:

א. היא הייתה הראשונה ליישם SDN \ NFV במערכותיה (אחריה, at&t מיהרה לעשות אותו דבר). ורייזון דיווחה, שהיא כבר יישמה OpenStack NFV ב-5 Data Centers שלה ברחבי ארה"ב והיא מתכוונת להרחיב זאת לכל מרכזי המיחשוב שלה בארה"ב וברחבי העולם. יישום ה-NFV הוא פרי שת"פ של ורייזון עם Big Switch Networks והחברות: דל ורד-האט

ב. היא הראשונה ליישם OTT על הרשת הסלולרית שלה, בשירות המכוון בעיקר לצעירים בשם Go90. כ"כ, היא בוחנת לקדם את מימוש LTE-B (ר"ת: LTE Broadcast) להפצת שידורי טלוויזיה מאנטנות הסלולר, במהלך 2017.   

ג. ורייזון היא חברת הבזק הראשונה, שהחליטה לבחור בחברת ההזנק 
Viptela כספק בלעדי שלה ברחבי ארה"ב, לאספקת שירותי תמסורת ותקשורת נתונים ארציים בגישת ה-SD-WAN (ר"ת: Software Defined Wide Area Network), שמייתרת את כל שיטות החיבור הקודמות ובכללן את חיבורי ה-MPLS. חבל, שהנושא הזה לא מוכר בישראל

ד. היא הראשונה להציע חיבורים של פס רחב של 10 גיגה לבתים. כיום זה כבר קיים במדינות רבות בעולם. המובילות: יפן ודרום קוריאה. חלום ליל-קיץ בישראל...

ה. היא הראשונה להתנסות בטכנולוגיית LTE-U ולקדם אותה. כנ"ל. LTE

ו. היא הראשונה להפעיל טכנולוגיית LTE Cat-1 לצרכי IoT וכן את טכנולוגיית VoLTE.
ורייזון מבצעת את שירותי ה-IoT הייחודיים שלה ביחד עם חברת Sequans Communication, שמספקת יכולת לחבר מוצרי IoT חדשים דוגמת: "מוצרים לבישים", מוצרי אבטחה, מוצרי בריאות, מוצרים למכונית חכמה, מכשירי מצוקה ולחירום, מכונות חכמות למכירת מוצרים ברחוב, מוצרים בתחום הלוגיסטיקה ועוד.

החיבור מתבצע ברשת הסלולר ב-VoLTE ברוחבי פס נמוכים (עד 300 קילו סל"ש), ממוצרי IoT, שמחירם עד כ-8 דולרים ליחידה, שעונים על תקן Cat-1 ושמבצעים משימות דיווח שונות, בהתאם למה שהלקוחות רכשו, עם חיי סוללה המספיקה לכמה שנים. 

ז. ורייזון הייתה הראשונה לבחון שימוש ב-E-Band (תחום התדרים הגבוה), לצרכי תשתית אלחוטית של 5G. בישראל, התקיים ניסוי טכנולוגי של סלקום ב-E-Band, אבל הוא לא הוביל לשום תוצאה מעשית. בעולם הרחב, תחום ה-E-Band כבר משמש חברות דוגמת KT בדרום קוריאה הנערכת ל-5G, וחברת גוגל גם כן מתעניינת בתחום התדרים הזה לצרכים ולשירותים חדשים, שהיא מפתחת. היות וגוגל החלה "לבחוש" בתחום, חברות נוספות החלו לעסוק בו, למשל, פייסבוק, שהקימה צוות מחקר ענק בפרויקט המכונה על ידה 
Project ARIES להפצת פס רחב באלחוט בתחום התדרים של ה-60 גיגהרץ לטווחים של עד 250 מטר, בטכנולוגית המשך ל-WiFi המכונה: Terragraph (המתחרה בגישה של Starry, שכבר נפרסת בבוסטון ובניו-יורק). 

המגמה של ורייזון לספק חיבורים לנתבים בבתים ב-5G היא שלב מתקדם יותר ממה שהחל להתפשט ברחבי אירופה: שילוב DSL עם LTE, כפי שחשפנו בהרחבה כאן. חברת הבזק האוסטרית היא בין האחרונות להצטרף למגמה הזו, של שירותי פס רחב לבתים מבוססים על קישור ל-4G) LTE). ורייזון קופצת על השלב הזה ועוברת היישר ל-5G. 

ומה בישראל? כל מה שכתוב בכתבה כאן הוא בגדר "סינית" לתושבי ישראל, לחברות התקשורת ולמשרד התקשורת. לא פלא שישראל מידרדרת במהירות בכל קנה מידה השוואתי עולמי. אך בשבוע שעבר חשפנו שלפי הדו"ח הטרי של ITU הידרדרנו תוך שנתיים ממקום 29 למקום 35 בהשוואה עולמית, בכל תחומי ה-ICT. המומחיות היחידה של משרד התקשורת הישראלי הוא הפרחת ספינים לעיתונות ולציבור שלא מבין את המצב החמור בו שוק התקשורת הישראלי נמצא בו. 
5G 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים