שוק סיטונאי - אנטומיה של כישלון ידוע מראש

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> שוק סיטונאי - אנטומיה של כישלון ידוע מראש
עמדה: חנוכת מיזם הסיבים של חברת הבת של חברת החשמל בבאר שבע ב- 3.9.13 ע"י ראש הממשלה בנימין נתניהו, היא המועד המתאים לקבור "קבורת חמור" את רעיון "השוק הסיטונאי", רעיון שמסרב להמריא מזה כעשור ומפריע להצלחת המיזם החדש של סיבים לבתים- FTTH. 
מאת: אבי וייס, 21.8.13, 09:30FTTH

ביום 3.9.13, מיזם הסיבים לבתים (FTTH) של חברת הבת של חברת החשמל בהובלת חברת ויה אירופה ועוד שותפים, ייחנך בבאר שבע, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר התקשורת גלעד ארדן ועוד מכובדים ואורחים רבים. כדי שהמיזם הזה יצליח, צריך שהיו לו לקוחות - קונים.

בניגוד למחשבה הרווחת בציבור, שכל אחד יוכל לרכוש חיבור בסיבים ממיזם ה- FTTH (כמו שרוכשים חיבורי פס רחב מבזק והוט), הרי שבמקרה זה אין לכך כל בסיס. רק חברות תקשורת עם רישיון מפ"א (מפעיל פנים ארצי) תוכלנה לרכוש את החיבורים הללו ממיזם ה- FTTH. האזרחים (לקוחות קצה בבתים ובעסקים) ירכשו את השירות מאותן חברות מפ"א ולא ישירות מחברת הבת של חח"י. זה ההסדר החוקי - רגולטורי ואין כל דרך לשנותו. 

דהיינו: למיזם ה- FTTH יש כרגע 2 לקוחות פוטנציאליים אפשריים: הקבוצות סלקום ופרטנר, שהן המועמדות הטבעיות להיות הלקוחות העיקריות של מיזם זה, ועוד כמה ספקים - רוכשים מאוד קטנים, למשל אקספון-018 (שמשום מה כבר חתמה על הסכם "שוק סיטונאי" לפני כחצי שנה עם בזק, הסכם שתקוע מאז "עמוק באדמה", בבירוקרטיה הרגולטית של עולם התקשורת הישראלי) ואולי גם טריפל סי וגולן טלקום.

כדי שהסיפור העצוב של אספון-018 ובזק לא יחזור על עצמו, יש צורך ובאופן דחוף לבטל את רעיון "השוק הסיטונאי". מדוע? כי ברעיון הזה משתעשעות, ממש בימים אלו, החברות סלקום ופרטנר. סלקום חולמת "לרכב ובזול" על רשת בזק ופרטנר חולמת "לרכב ובזול" על רשת הוט. זאת, כדי לספק שירותי תקשורת מרובעים (Quadruple Play - כולל טלוויזיה) ללקוחות הקצה בבתים. זה מתחזק עם התכנית של משרד התקשורת להוזלת הקישוריות הקווית (נושא המתעכב כבר כמה שנים, אך נראה שיתממש בקרוב), שלפיו הקש"ג הקווי ירד לפחות מ- 1 אג' לדקה.

לכן, אם סלקום "תרכב" על הרשת של בזק ופרטנר "תרכב" על הרשת של הוט כדי לספק שירותים קוויים ללקוחות הקצה בבתים: מי ירכב על הרשת של מיזם הסיבים החדש של חח"י? התשובה די ברורה: אף אחד. דהיינו: זה יפוך מהר מאוד לסיפור "בטר פלייס" מספר 2, או סיפור "אופק" מספר 2. "פיל לבן" נוסף תוצרת ממשלת ישראל. 

למה ההסבר הפשוט הזה לא מובן לרגולטורים? זה עוד פחות מובן. אולם, יש לו רקע היסטורי ומעשי. למשל: יותר מדי אנשים מתפרנסים מההתעסקות ב"שוק הסיטונאי". אם מהלך זה יבוטל, הם יפסיקו לקבל כסף על חשבון משלמי המיסים (ואני לא מתכוון כאן דווקא רק לפרופ' ראובן גרונאו)... או שהם יישארו ללא תעסוקה... דוגמה בולטת: הסמנכ"ל הבכיר לכלכלה במשרד התקשורת, שמקדיש את רוב זמנו להתעסקות עם הנושא הזה. לא מדובר בדבר שולי. עד כה "נשפכו" כ- 2.1 מיליון ש"ח על ייעוץ חסר כל ערך והשפעה, לתחום הרפורמה המדומה הזו המכונה "שוק סיטונאי". הסכומים הללו ילכו ויעצימו, אם הרעיון הזה ימשיך להתגלגל בלי מעצורים. 

יתרה מכך. היקף התשלומים של כספי משלמי המיסים לספקים חיצוניים ילך ויעלה ממש דרמטית. זאת, לקראת סיומו של מכרז, שעורך משרד התקשורת ממש בימים אלו, מכרז לחברת שירותי ייעוץ חשבונאי וכלכלי, שתעקוב אחרי הביצועים של "השוק הסיטונאי" ותבדוק את הדיווחים החשבונאיים של בזק והוט, בהקשר של "השוק הסיטונאי". אך לאחרונה עידכן הסמנכ"ל לכלכלה את מסמכי המכרז הזה והוציא הבהרות, בגלל הקשיים שנתגלו בו (כרגיל בנושאי עקומים שמטפל בהם משרד התקשורת, מזה שנים).

בנוסף, מתקיימים במקביל כמה שימועים בתחום זה (שאתייחס אליהם בהרחבה בנפרד), שימועים המעסיקים לא מעט עובדים באגף הכלכלה וגם באגפים אחרים במשרד. כך, שביטול "השוק הסיטונאי" יכול להוביל להפסקה של העבודה הזו (שנמשכת כבר כעשור) לכ- 20 איש לפחות... זו דוגמה מובהקת ל"מעשה חלם" בלתי פוסק, במשך שנים רבות. 

כאילו בלי כל קשר, הרשות להגבלים עסקיים נכנסה אף היא לתמונת "השוק הסיטונאי" והחלה לבדוק אם יש "כשל שוק" בתחום הקווי. אגב, כשל השוק החמור ביותר בתחום הקווי הוא הרשות להגבלים עסקיים בעצמה, שהתנגדה (ועודנה מתנגדת) למיזוג בין בזק ל- YES, בטענה המוזרה שבזק אמורה לספק טלוויזיה ב- IPTV\OTT ולא בלוויין. ככה זה בדיוק מתנהל. יד ימין לא מבינה מה יד שמאל עושה. כעת, הרשות להגבלים עסקיים החליטה לשבש עוד יותר את עבודת משרד התקשורת בתחום "השוק הסיטונאי" בבדיקה משלה. 

כל המומחים לתחום התקשורת הקווית בעולם, מדווחים מזה שנים, כי אין שום תוחלת ותועלת ב"שוק סיטונאי" בכלל ובישראל בפרט ושהמודל הזה מלא בבעיות בלתי פתירות. אולם, "בחלם כמו בחלם". איש לא מקשיב להם.

המדובר ב"שיגעון גדלות", שהתבשל והתנפח במשרד התקשורת בקדנציה הקודמת, עד שהפקידים הצליחו לשכנע את השר הקודם בנושא, "שיגעון גדלות" שמלווה כעת בפנטזיה של השר שאך נכנס לתפקידו השנה (גלעד ארדן), סיפור מאוד מוזר שממשיך עד עצם היום הזה, למרות שהשר והמנכ"ל כבר התחלפו והיו אמורים לבחון בעצמם וברצינות "מה קורה כאן" ולמה הוט מתנגדת בחריפות לרעיון "השוק הסיטונאי" ובזק לעומתה - מאוד ששה אליו וממתינה בכליון עיניים ל"יציאתו לדרך".  

במצב כזה הרעיון ההזוי האחרון, שהשר גלעד ארדן בוחן ליישם בקרוב: הוא: "שוק סיטונאי" רק על בזק... כנראה שלחבית הזו אין תחתית. האם ראש הממשלה יתערב ויורה לחסל את "השוק הסיטונאי", כדי ש"הבייבי" שלו ל- FTTH ימריא, לאחר החנוכה של המיזם בבאר-שבע? נמתין ונראה. כנראה שלא (אם הייתי צריך להמר על התשובה..). עצוב, אבל זו המציאות. 

יש עוד אופציה: מיזם הסיבים יוצא לדרך ממש בקרוב, "השוק הסיטונאי" עדיין "מתברבר". לכן, לסלקום ולפרטנר לא תהיה ברירה והן תחתומנה על הסכמי רכישה של חיבורים ממיזם ה- FTTH (למעשה, הסכם עם ויה אירופה), ולאט לאט הן תזנחנה את החלומות על "שוק סיטונאי" בזול, סיפור שייתקע באין סוף של שימועים שלא יוצאים לפועל והסכמים שלא מתבצעים. כך, "השוק הסיטונאי" יגווע לאיטו לאורך השנים, עד שיישכח וימות "מוות טבעי", במקום "קבורת החמור" שמגיעה לו כעת. לא מן הנמנע שזו האופצייה שתתממש בסופו של דבר. המציאות תמיד חזקה מכל דמיון ופנטזיה. 
FTTH 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

חנות המוצרים המובילה מסין -Chinabuy בעברית ובמחירי מבצע מטורפים

ניוזלטר שלישי של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר שני של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

ניוזלטר ראשון של האתר הופץ לנרשמים לאתר - ניתן לצפייה כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקים, תוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקים, תוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.
 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

22.3.17 - GEMIC - TLV  

28/3/17 - Community Interfacing Technologies  

29/3/17 - Telco2017 - תערוכת מוקדים טלפוניים  

4/4/17 -  Israel AdTech 2017

18/5/17 - Israel's Annual Programmatic Video conference

25-29/6/17 - Cyber Week 2017  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לפברואר 2017 עפ"י Business Insider - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

מה שלא מספרים לכם: כיצד בזק תמרנה את מחירי השוק הסיטונאי עד 2018 - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

התרגיל לחיסול "השוק הסיטונאי" כבר כמעט מוכן, קוראים לו Vectoring - כאן

כל מי שכביכול "נטש את בזק" ב"שוק סיטונאי" יחזור לבזק תוך שנה-שנתיים - כאן

הפלופ הבא של "השוק הסיטונאי" שירות SLU (שבלעדיו הנוטשים יחזרו לבזק) - כאן

ביבי נתניהו הקשיב לקריאת Telecom News: פיטר לאלתר את אבי ברגר - כאן

חי בסרט: סמנכ"ל הכלכלה במש' התקשורת בטוח שהתכנית שחיבר תצא לפועל - כאן

מכרז התדרים ל-LTE הסתיים (בחלוקת תדרים) בדיוק כמו שהחל: בפלופ - כאן

חשיפת המספרים מאחורי משבר האנטנות: בשנה האחרונה פורקו 721 אנטנות - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

האם נטפליקס זקוקה לרישיון כדי לפעול, לשדר ולמכור שירותים בישראל? - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2016 בעולם התקשורת וההייטק הישראלי - כאן
 
זרקור חברות
 
TLV-Generator
 
TLV-Generator
 
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
TLV-Generator
 
ChinaBuy
 
טלי וייס
 
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים