RFID בדרך ל- IoT ומי יעשה מזה כסף

דף הבית >> פיתוחים חדשים וצ'יפים >> RFID בדרך ל- IoT ומי יעשה מזה כסף
תגי הרדיו הקטנים - RFID, שקיוו שיחליפו את הברקוד (מה שלא קרה), הופכים לחלק ממהפכת ה-IoT (ר"ת: Internet of Things). מי יעשה מזה כסף? לפרופ' עלי לוין יש תשובה. בנוסף: ישראל היא אי מבודד, מוגבל ונחשל (בגלל משרד התקשורת) בתחום ה-RFID. 
מאת: אבי וייס, 11.3.14, 20:30
מכללת אפקה להנדסה

ביום העיון "מערכות תגי רדיו RFID לקראת אינטרנט של חפצים" שנערך במכללת אפקה להנדסה בת"א, ביוזמת המרכז לפיתוח ומדידת אנטנות - ACAD במכללת אפקה, נחשף הכיוון החדש של הפיכת תחום ה-RFID לחלק מעולם ה-IoT החדש. 
אלון ברנע
אלון ברנע, (בתמונה), סגן נשיא מכללת אפקה ומנכ"ל אפקה יישומים: "אפקה היא מכללה ציבורית להנדסה, עםתואר ראשון במגוון מסלולים ותואר שני ב-3 מסלולים. אנו מתגאים בכך, שאנו מאוד קרובים לשטח, לתעשייה, ומספקים פתרונות יישומיים לתעשייה.

לצורך כך, פתחנו כבר 9 מרכזי מחקר, פיתוח וייעוץ לתעשייה. המרכזים הללו משלבים אקדמיה, מחקר ממומן וייזום פעילויות עם התעשייה, כולל פיתוח פרוטוטייפ. בראש כל מרכז עומד חוקר בכיר מהמכללה, עם אנשי סגל וסטודנטים העובדים בתחום המקצועי של המרכז.

המרכז לפיתוח ומדידת אנטנות שרת בשנת 2013 למעלה מ-50 חברות בתעשיית ההיי-טק הישראלית. במסגרת המרכזים הללו אנו מקיימים ימי עיון וערבי עיון מקצועיים ממוקדים. הערב הזה הוא המפגש הרביעי במסגרת המעבדה לפיתוח ומדידת אנטנות, בראשותו של פרופ' 
עלי לוין". 

עור אלוף
עופר אלוף, יועץ ומומחה תחום RFID: "ההתמחות שלי היא בדינמיקה לינארית וזה קשור למערכות אלחוט רבות, לא רק RFID. מערכת RFID כוללת אנטנה ותג, לרוב פסיבי, עם מערכת קריאה. היצרנים משלבים מעגל RFID-IC כשהפרמטר החשוב ביותר בתג RFID זו האנטנה.

הבעיה: צריך לקבל מערכת יציבה, אחרת אין קליטה נכונה של המידע מהתג. האנטנות הן לרוב ספירליות, בד"כ בצורה מלבנית. במערכת הזעירה הזו יש קבל, נגד וסליל אנטנה. לאנטנה יש השראות ויש צורך שהיא תהיה יציבה, זה תלוי גם בזמן.

בגלל אי היציבות, יש התפתחות בעולם ללכת על תגים עם אנטנה כפולה כדי להגיע למרחק תגובה גדול יותר. זה נעשה בד"כ בתחום התדר של 125 קילוהרץ. זה כולל 2 מסגרות של אנטנה, אחת בתוך השנייה, עם 2 שערים. 

כל מי שעוסק בתחום מגלה מיד, שהבעיה המרכזית היא היציבות של האנטנה. חשוב לנתח אילו הפרעות אלקטרומגנטיות תגרומנה למערכת להיות לא יציבה. אם המערכת לא יציבה, לא יהיה גילוי של התג. זה מה שהוביל לפתרונות יותר יקרים וזניחת השימוש בתגים זולים מאוד עם אנטנות לא יציבות". 

רובי שטיין
רובי שטיין, מנהל שיווק, לוגיטג (LogiTag): "תגים הם אמצעי זיהוי, שמרוויחים מהם אם מוצאים את השוק הנכון לשימשים של התגים. אנו מחזיקים בכמה פטנטים ליישום מערכות RFID לעולם הרפואה. המימושים שלנו כוללים גם פתרונות OEM במערכות של אחרים, כולל בציוד מתכלה לעולם הרפואה. יש לנו גם פתרונות לעולם האבטחה ולעולם הארגונים, אך מה שמוביל אלו הם הפתרונות לבתי חולים ומרפאות.

בעולם הרפואי יש שימוש רב בציוד ועוסקים באיתור ציוד וספירת ציוד כל הזמן. עד היום, זה נעשה ידני לגמרי. הפתרונות שלנו כוללים ניהול מלאי בענן עם חיבור למכשירי קצה ניידים, כולל מתן התראות במסרונים. הפתרון שלנו נמכר כ-SaaS ומתממשק למערכות אחרות בבית החולים דוגמת ה-ERP. זה עוזר להוריד מלאים ולאתר מהר ציוד נחוץ, מה שמביא ROI בזמן קצר.

רוב התגים שלנו פועלים בתחום ה-HF ב-13.56 מגהרץ. המערכת כוללת אפשרות להזמין מהתג ישירות מה שנדרש כדי לשמור על רמת מלאי של כל פריט. ניתן להתקין את מערכת הקריאה בכל מקום גם היכן שאין רשת פיזית. אז החיבור של מערכת הקריאה הוא על רשת ה-Data הסלולרית או על ה-WiFi.

המוצר המתקדם ביותר שלנו: Smart Cabinet, שזה ארון היודע כל מה שנכנס אליו ויצא ממנו והארון מבצע בעצמו ספירת מלאי והזמנות מלאי.

התגים לרוב הם פסיביים, אבל יש שימוש בתגים אקטיביים, שהם הרבה יותר יקרים, בעיקר לציוד יקר, למעקב אחרי חולים, למדידות שונות כמו: תזוזה, טמפרטורה, לחות, חשמל, להגנה על תינוקות ועוד. 

ישראל היא מדינה יוצאת דופן בעולם בתחום ה-RFID. יש בישראל הגבלות של משרד התקשורת על עוצמות תגי ה-RFID. זה מוגבל עד 2 וואט, הרבה מתחת לכל הגבלה הקיימת באיזו מדינה בעולם. יש גם הגבלות קשות על התדרים המורשים לשימוש. ההגבלות הללו לא ברורות ועוצרות יישומים של RFID בישראל בקנה מידה נרחב". 

פרופ' עלי לוין
פרופ' עלי לוין, מכללת אפקה: "תגי ה-RFID נמצאים היום במהלך של מעבר לעולם הIoT. האפליקציות הן אלו המספקות שימושים חדשים לתגים. האנטנה היא הרכיב הכי חשוב ב-RFID, כי זיהוי התג נעשה ע"י גלים אלקטרומגנטיים הפוגעים בתג ומעוררים אותו ומקבלים ממנו את המידע.

רוב העוסקים בתחום כיום עוסקים באפליקציות, כי התגים הפכו ל-Commodity. יש הרבה יצרנים המתחרים בשוק העולמי בייצור תגים.אולם, גם מי שמטפל באפליקציות מגלה חיש מהר, שעליו לטפל גם באנטנה. זאת מאחר, שרק אנטנה טובה היא זו היכולה להוביל להצלחת האפליקציה. צריך להתאים את האנטנה למיקום של הקריאה ולאפליקציה, אחרת האפליקציה תיכשל. היו בעבר הרבה כשלונות בתחום הזה.

לכל מדינה יש סטנדרטים לתדרים ולעוצמות של תגי ה-RFID. רוב המדינות מאפשרות להוציא 13 וואט, בישראל זה 2 וואט EIRP. זה מאוד חלש ומוגבל. 

לכל תג יש מספר ISO ייחודי וצורת הצגת המידע הקיימת על התג מבוססת אף היא על סטנדרטים בינלאומיים.

יש כיום עולם שלם של שימושים שליליים סביב ה-RFID, למשל: כייסות של RFID, להערים על ה-RFID. זה דורש להוסיף מערכות אבטחה והגנה. יש לתגים מגבלות של אוריינטציה במרחב, תדר, קיטוב, גודל ועוד. לכן, ההצלחה של ה-RFID בהחלפת ה-QR-Code מאוד מפוקפקת. ה-RFID הולך היום לכיוונים אחרים וחדשים.

מבחינת תדרים, יש פיזור רב של תדרים, החל מהתחום הנמוך של 125 עד 134 קילוהרץ, מה שטוב לחדירה של האות דרך מתכות ונוזלים. ה-HF טוב לתחום הפסיבי ההמוני ב-13.56 מגהרץ. בתחום ה-UHF יש מגבלות רבות בישראל. אולם, בעולם זה משמש ומתאים לגילוי בטווחים גדולים ולאנטנות כיווניות. את השאלה מי יעשה מזה כסף ייתן ירון קאופמן, שמכיר היטב את המעבר של ה-RFID לתחום ה-IoT".

ירון קאופמן
ירון קאופמן, מנכ"ל קרתא-סנס (CartaSense): "אינטרנט של חפצים - IoT זה סנסור המחובר לאינטרנט. היום מתכוונים לכל דבר המחובר לאינטרנט ולכן השם הולך להשתנות וויקרא IoE (ר"ת: Internet of Everything). אפשר לראות כמה התחום הזה חשוב, כשגוגל רכשה לאחרונה ב- 3.2 מיליארד דולרים את חברת ההזנק Nest הפועלת בתחום הזה. עוד לא ברור מה גוגל תעשה עם זה, כי יש כיום הרבה אינטרסים בשוק עם ציפיות גדולות ותחזיות פנטסטיות. 

התחום של ה- IoE מכיל בגדול 3 שכבות:

א. מוצרים שמחוברים לרשת האינטרנט.
ב. מידע רב - Big data.
ג. אפליקציות.

יש פתרונות וחברות רבות בכל שכבה ויש חברות ייצור, שירותים ואינטגרציה העוסקות בכל השכבות גם יחד. ברור היום, שכל המידע ילך לעננים. כבר כיום, מידע מה- RFID הולך לענן ומטופל ע"י אפלקציות. הנושא הזה עדיין בעייתי, כי יש בו שאלות קשות. למשל: למי יש זכות להשתמש במידע המגיע מהסנסורים. אנשים התחילו להבין, שהסנסור, ששמו להם על מונה המים או החשמל בבית ומדווח על צריכת המים או החשמל, משדר, למעשה, מידע המכיל אינפורמציה מעניינת על החיים שלהם, לרבות מידע רגיש כמו: מתי הם בבית ומתי לא. יש עוד צורך לקבוע במדויק את המגבלות לשמירת המידע הזה, שהיום הוא די פרוץ. יש מדינות, שתושביהן ביקשו לסלק את הסנסורים הללו מביתם, כשגילו שזה מסכן את הפרטיות שלהם ואת הביטחון האישי שלהם ואת רכושם (כי יודעים מתי הם לא בבית). 

השאלה הגדולה שנשארה פתוחה היא: מי יעשה מזה כסף? יש חברות דוגמת סיסקו, שרצות ומכריזות בכל במה, שהן תובלנה את התחום. לעניות דעתי, הטלפוניה הניידת היא המקור העיקרי לכסף ב-IoT \ IoE. בסמארטפונים ובטאבלטים שלנו טמון הפוטנציאל הכלכלי הגדול ביותר. מדוע? כי בכל סמארטפון יש סנסורים רבים. ניתן להפיק מידע רב מהטלפון הסלולרי והוא ממילא מחובר כבר לאינטרנט. זה המקור הכי טוב לפתח עליו אפליקציות המייצרות כסף מה-IoT". 

 
IOT\IOE 
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

1/5/18 - ChipEx2018  

7/5/48 - BMR 2018 - Broadband, Mobile, RF  

9-10/5/18 - האקאתון "ניצוץ לדורות" 

15/5/18 - Israel's annual Programmatic Video conference  

15/5/18 - Bynet Expo 2018  

23/5/18 - EcoMotion Main Event 2018 

5/6/18 - Israel Mobile Summit 2018 

17-21/6/18 - Cyber Week 2018 

21/6/18 - 2018 Afeka Conference for Speech Processing  

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם למרץ 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

מרוב Fake News, ספינים ותרגילי חקירה, הציבור מקבל שפע של מידע מטעה - כאן

20 המובילים ומקבלי הצל"ש בשנת 2017 בעולם התקשורת והייטק הישראלי - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Schneider Electric
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים