למה משרד התקשורת "נותן חסות" לשירות טריפל לא חוקי של בזק בינלאומי?

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> למה משרד התקשורת "נותן חסות" לשירות טריפל לא חוקי של בזק בינלאומי?
משרד התקשורת, גם בהרכב החדש שלו (איוב קרא כשר ונתי כהן כמנכ"ל), ממשיך לספק "חסינות" לכמה חברות תקשורת וביניהן קבוצת בזק הכוללת את בזק בינלאומי, שמפעילה שירותי טריפל כולל Sting TV עם שירות ללא רישיון של חברת YES, חברה, שכעת מנוהלת ע"י מנכ"ל פלאפון, גם כן מחוץ לכל חוק, הגדרות רישיון וכללי הרגולציה בשוק התקשורת הישראלי.
מאת: אבי וייס, 25.6.18, 13:20נתי כהן

ההכרזה של בזק בינלאומי על השקת טריפל (שכולל בתוכו את השירות הלא חוקי StingTV) הובילה את הוט לבצע "צעדי מנע" בתחרות, צעדים די מוזרים, שנסמכים על הזיכרון הקצר ביותר של הציבור (לרבות ציבור העיתונאים) ובמרכזם: לספק שירותי טלוויזיה בחבילת סלולר.

הוט \ הוט-מובייל השיקה שירות כביכול חדש הנקרא NEXT Mobile, שהוא מעין שכפול של שירות קיים מזה יותר משנה בשם NEXT TV, שהוא שכפול של שירות עוד יותר ותיק בשם HOT Play, כשבמקביל יש עוד שירות בדיוק כזה (כלומר: שילוב של סלולר וטלוויזיה), במסגרת סדרת השירותים הלא חוקיים של רמי לוי תקשורת בשם +NEXT TV, שירותים, שהושקו בחסות שר התקשורת איוב קרא, שמספק "חסינות" מופלגת לידידו.

כשהוט השיקה במרץ 2017 את שירותי NEXT TV, היה ברור לי (ולעוד רבים), ש"הגבינה כבר זזה" לגבי הוט. ל-YES היו שירותים כאלה מזמן וכניסת סלקום, פרטנר, נטפליקס ועוד ספקי OTT נוספים ללא רישיון, עם שירותים מתחרים וזולים (בגלל שהם מחוץ לכל מסגרת רגולטורית), שירותים הכוללים גם שילוב של סלולר וטלוויזיה, שמטו את הבסיס הכלכלי מתחת לרגליים של הוט. 

אולם, המצב הכלכלי של הוט הוא לא העיקר כאן. העיקר הוא הצפצוף הארוך על החוק, בחסות צמרת משרד התקשורת, שאישרה את הטריפל של בזק בינלאומי.

יצויין, שבמסמך רשמי של "מדיניות שר" (כאן) יש סעיף מפורש שאוסר על בזק בינלאומי לספק שירותי VoD (שהם הלב והעיקר של שירותי OTT), והנה הצילום של הנקודה הזו מעמוד 5 סעיף 2.1 (2):
צילום סעיף ממדיניות שר התקשורת

כפי שחשפנו כבר בהרחבה כאן, צמרת משרד התקשורת, בראשותו של נתי כהן (המנכ"ל, בתמונה למעלה משמאל), לא הייתה מוכנה לענות על שאלותיי, מה הבסיס החוקי למתן האישור לבזק בינלאומי לספק שירותי טריפל. מדובר כאן בשילוב של עבירות (שבצידן מאסר ממושך על כל עבירה, ועוד סנקציות רבות), עבירות הכוללות גם "שוד" של משאבי "עידן +" וגם ניהול עסק ומתן שירות טלוויזיוני לציבור, ללא כל רישיון.

ראשי משרד התקשורת נושאים באחריות אישית לעבירות הללו בעצם האישור בחתימת ידם להפר את החוק. אני די משוכנע, שלא תתפלאו, אם אדווח לכם, שאין כל סיכוי, שתמצאו באתר משרד התקשורת את האישור הזה (לבזק בינלאומי לספק טריפל), חרף מדיניות השקיפות והפתיחות הדימיוניות של המנכ"ל, נתי כהן

במקביל לפנייתי לצמרת משרד התקשורת, שאלתי ביום 12.6.18 את בזק בינלאומי את השאלה הבאה: 
"אני מחפש כבר שעות באינטרנט ולא מצליח למצוא את הרישיון או הסעיף ברישיון של YES, שמתיר לה לספק את שירותיStingTV  על רשת האינטרנט, כולל VOD וכולל ערוצי "עידן +".
האם ייתכן שמשרד התקשורת אישר לבזק בינלאומי לספק שידורים לא חוקיים בלי כל רישיון, או שהמשרד החליט, בעקבות בקשת בזק בינלאומי, שלא צריך רישיון לשירותי התקשורת הללו, כי חוק התקשורת בכלל לא חשוב?
אודה לקבל איזו הכוונה, היכן אני מוצא את האישור או הרישיון של YES לספק שירותי StingTV."

בזק בינלאומי דווקא השיבה מהר ומיידית: "תפנה ל-YES". 

לכן פניתי מיד ל-YES ושאלתי:
"בהמשך לשאלתי [לבזק בינלאומי], בזק בינ"ל הפנתה אותי ל-YES.
השאלה [הזו] עדיין פתוחה (היכן הרישיון או האישור הרשמי לשירות StingTV)?"

לאחר זמן וכמה שיחות, קיבלתי ביום 19.6.18 את התגובה הרשמית הבאה מחברת YES:
"החברה פועלת על פי חוק. על-פי מדיניות משרד התקשורת, העברת תכני טלוויזיה באמצעות האינטרנט אינה דורשת רישיון או היתר".

לאור התשובה המלומדת והנחרצת הזו, שלחתי באותו יום (19.6.18) את השאלה המשלימה הבאה להנהלת חברת YES:
"אפשר לראות היכן המדיניות הזו?
המדיניות הכתובה, שאני מכיר - היא הפוכה לגמרי...
למשל (וזו דוגמה אחת) כאן (התאריך של הדף הזה הוא 16.7.17 והמסמך עצמו בלינק הוא מ-2007 והוא עדיין בתוקף. המסמך הזה אושר בחקיקה כנסת ב-3 קריאות, בצורה מסודרת ב-2007)".

לא תתפלאו, שאדווח לכם, שתגובה לא אקבל על שאלה זו. למה? זה די ברור. כי אין לשאלה הזו תשובה טובה וברורה, שלא תסבך את העונה באופן אישי, בהפרות חוק... 

הניתוחים שלי מ-2017 (כאן וכאן), ששירות StingTV של YES הוא לא חוקי, לא השתנו מאז ועד היום.
מה שהשתנה בשנה האחרונה הוא:
1) שמאז החלה חקירה פלילית ענקית בנושאים הללו (של קשרי "הון שלטון", בין צמרת משרד התקשורת - המנכ"ל דאז ועוד כמה בעלי תפקידים ושר התקשורת דאז, לבין צמרת בזק ויורוקום תקשורת), חקירה ענקית, "שלא דגדגה אפילו את קצה הקרחון" (כמתואר למשל כאן וגם כאן) והיא עדיין לא הסתיימה. 
2) ממש חדש וטרי מהשבוע: מנכ"ל YES פוטר והמנכ"ל של YES הוא גם המנכ"ל של פלאפון (רן גוראון), במהלך (או תרגיל, איך שתרצו לכנות זאת), שכולו צפצוף אחד ארוך על החוק, בחסות נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת (ובשתיקת השר איוב קרא), כפי שחשפנו בהרחבה כאן

למי שלא מכיר את הרישיון של YES (שהוא נגזרת של חוק התקשורת והתקנות הנוגעות לשירותיה של YES), אז הנה הסעיפים הברורים ביותר, "שחור על גבי לבן" ברישיון של YES, סעיפים האוסרים עליה לספק שום שירות ללא היתר ורישיון מתאים וגם לא מאפשרים לבזק בינלאומי לספק שירות כזה ללא רישיון:
רישיון YES

בנוסף, יש מלא סעיפים ברישיון של YES שמבהירים ש-YES יכולה לשדר ולספק שירות ללקוחותיה רק מלוויין לצלחות על הגג ולממירים לוויניים ובטכנולוגיות לוויין ואסור לה לסטות מזה בשום אופן ולא חשוב מה נאמר לה בע"פ ממישהו במשרד התקשורת ו\או במועצת הכבלים והלווין, ו\או מכל אדם אחד (יועץ משפטי של החברה, או של הקבוצה וכיו"ב): הנה כמה דוגמאות לסעיפים הברורים הללו ברישיון (יש עוד הרבה סעיפים בכיוון הזה, אבל העיקר ניתן כאן - להמחשה):
תנאי רישיון 11

תנאי רישיון 10

זו לא פעם ראשונה, שאתר Telecom News חושף שירותים הניתנים ללא רישיון תוך צפצוף מתמשך ובוטה על החוק, בגיבוי צמרת משרד התקשורת ומועצת הכבלים והלוויין, גם בגיבוי של השר באותה עת. במקום לפעול לפי החוק ולהעניש את מפירי החוק (זה אחד מהמטלות הראשיות של משרד התקשורת, ככתוב בחוק התקשורת ובתקנותיו), המפירים מקבלים גיבוי וחיפוי מצמרת משרד התקשורת, שהופכת בכך להיות שותפה מלאה למעשים הללו. 

יתרה מכך, מועצת הכבלים והלוויין בעצמה ציינה כבר ב-2014, שיש לטפל בהוצאת רישיונות להוט ול-yes בנושא ה-VOD. להלן תצלום הדיווח של המועצה מאז:
תצלום מועצת הכבלים והלוויין

על משרד התקשורת ומועצת הכבלים והלוויין הייתה מוטלת החובה החוקית להחליף את החלטת המועצה מ-2005 בעניין הוט ושירות ה-VoD שלה, ברישיון חדש לאור מדיניות השר החדשה ותהליכי החקיקה בכנסת, שהחלו ב-2007 ונכנסו לתוקף מלא אחרי 3 קריאות ופרסום ב"רשומות", באוגוסט 2007. ו-YES, שלמעשה, בגללה תוקן החוק, היא בכלל לא טרחה להוציא רישיון לזה עד עצם היום הזה (צפצוף על החוק זה דבר קל, בעשור הנוכחי, במיוחד כשראשי משרד התקשורת נותנים לזה גיבוי וחיפוי).

ב-2009, בדו"ח הוועדה הבין-משרדית לעניין שידורי הטלוויזיה (כאן), תיארה הוועדה המכובדת הזו בבהירות ובחדות את המצב הכאוטי הרגוטלטורי (שלא השתנה עד היום) של ה-OTT בשידורי ה-VoD של YES:
צילום הוועדה

הרישיון הנוכחי של yes (כאןאינו מכסה את תחום ה-VOD והאינטרנט (יש בו רק כיסוי לנושא ה-NVOD, שזה שירות ותיק מאוד של צפיה בערוצים בתשלום ואין לו למעשה קשר ישיר, למרות שמו, לשיטת ה-VOD החדשה, שהחקיקה מ-2007 מדברת עליה: VOD על רשת האינטרנט). הרישיון גם לא מכסה את השימוש במשאבי "עידן +" על רשת האינטרנט (מה שממומש בשירות StingTV, במסגרת הטריפל של בזק-בינ"ל). 

השאלה היחידה, שנשארה פתוחה כאן: מי אישר ולמה את הפרת החוק, הזו המיטיבה מאוד עם YES (וגם עם עוד שחקנים בשוק, שהתייחסנו אליהם בהרחבה בכתבות קודמות, דוגמת: סלקוםtv, פרטנר, הוט על רשת בזק, נטפליקס ועוד).

אי הוצאת רישיונות לפי חוק התקשורת וחוק "עידן +" ואי מילוי כל החובות (הרבים) שחלים על בעלי רישיונות כאלו, זה רווח כספי אדיר למפירי החוק (מה שמאפשר להם להציע שירותיהם בזול, על רשת הפס הרחב הקווי והסלולרי). 

תשובה חלקית אבל די ברורה לשאלה הזו סיפקנו למשל: כאן, כאן, כאןכאן, כאןכאןכאןכאןכאן, כאן וכאן, אך תשובה מוסמכת וברורה יותר, יכולה להינתן רק אם הנושא הזה ייחקר לעומק ע"י גופי החקירה המוסמכים. 
קריאה לחקירה פלילית! 
 
Bookmark and Share