ביהמ"ש העליון: על הממשלה להעביר חומרים חסויים למתנגדי המאגר הביומטרי

דף הבית >> דעות ומחקרים >> על סדר היום >> ביהמ"ש העליון: על הממשלה להעביר חומרים חסויים למתנגדי המאגר הביומטרי
בית המשפט העליון הכריע: הממשלה תאלץ להעביר חומרים חסויים למתנגדי המאגר הביומטרי
מאת: מערכת Telecom News, 6.2.19, 17:39BIOMETRIC FREE
 
ניצחון למאבק המאגר הביומטרי: בדיון נוסף שהתרחש היום בבית המשפט העליון נקבע, שעל המדינה לחשוף חומרים הקשורים להליכי קבלת ההחלטות מאחורי המאגר הביומטרי, על אף טענתה כי הם חסויים.
 
לפני כשנה התקיים דיון בבית המשפט העליון בנושא המאגר הביומטרי, ובו ביקשה הממשלה מבית המשפט העליון להציג חומרים במעמד צד אחד, שקשורים להליכי קבלת ההחלטות מאחורי המאגר הביומטרי. לאחר שהציגה תקציר של חומרים אלה לתנועה לזכויות דיגיטליות, הגיבה התנועה והסבירה, שחומרים אלה אינם חסויים, ולמעשה, חובה לפרסם חלק מהם על פי חוק.
 
בדיון היום, קבע בית המשפט העליון, שהממשלה תעביר לידי מתנגדי המאגר הביומטרי את מרבית החומרים ולגבי החומרים שלא תעביר, העותרים כנגד המאגר, יוכלו להסביר מדוע אינם חסויים אף הם. השופט הנדל, ציין במהלך הדיון, שהוא חש אי-נוחות בהצגת מסמכים במעמד צד אחד, בעתירה הנושאת היקף רחב כל כך בנושא חוקתי.
 
במהלך הדיון התברר, שהתרחשו בסך הכול 2 או 3 מקרים של התחזות מול המאגר הביומטרי, וכי עצם הסכנה הנשקפת, לטענת הממשלה, מזיוף המוני של זהויות מול משרד הפנים, לא התממשה ואין סכנה כזו כיום.
 
עו"ד יהונתן קלינגר, מהתנועה לזכויות דיגיטליות: "בית המשפט היה קשוב ודן בנושא החשוב ביותר. והשאלה היא, האם המאגר הזה לא מסוכן מדי. כלומר, האם בשביל לפתור בעיה תיאורטית, אנו מסכנים את הציבור ומקימים כור אטומי. אנו מקווים, שבית המשפט לא יהיה רק קשוב בדיון, אלא שגם בהחלטתו יקבע עמדה, ויאפשר לציבור לממש את הזכות לפרטיותם ויעצור את המאגר הביומטרי המסוכן".
 
עו"ד גלית לובצקי: "גם בדיון היום, הממשלה לא הציגה נתוני אמת המלמדים על צורך ממשי במאגר הביומטרי וגם שנתיים לאחר שהמאגר הפך לחובה, עדיין מדברת על השערות והערכות כאשר יש נתוני אמת המלמדים ההפך, קרי: המאגר אינו נחוץ".  
 
Bookmark and Share