פתיחת תוכנית היזמות BizTEC 2019 בטכניון: מתוך 100 צוותים עלו לגמר 26

דף הבית >> דעות ומחקרים >> מה חדש באקדמיה? >> פתיחת תוכנית היזמות BizTEC 2019 בטכניון: מתוך 100 צוותים עלו לגמר 26
פתיחת תוכנית היזמות  BizTEC 2019 בטכניון: מתוך 100 צוותים עלו לגמר 26
מאת: מערכתTelecom News , 14.4.19, 20:13טכניון, יחצ צילום רמי שלוש

רוצים להקים חברה מנצחת? תחשבו טוב טוב על האנשים שאתם מגייסים! סיכום הרצאותיהם ועצותיהם של אורי הדומי ושל פרופ' יואב שוהם באירוע.

אירוע פתיחת תוכנית BizTEC 2019 התקיים בשבוע שעבר בטכניון בהשתתפות מאות יזמים ומנטורים. השנה, מתוך 100 צוותים, שהגישו את מועמדותם לתוכנית, נבחרו 26 צוותים לשלב הגמר.

BizTEC היא תוכנית יזמות (פרה-אקסלרציה) כלל ארצית המנוהלת ע"י מרכז היזמות החדש בטכניון. התוכנית מטפחת יזמים בתחילת דרכם המבקשים לפתח טכנולוגיות עמוקות הדורשות שיתוף פעולה בין-תחומי ותשתית מעמיקה של ידע. התוכנית הוקמה ע"י סטודנטים בטכניון ב-2004 והפכה לתוכנית ייחודית בנוף תוכניות היזמות הישראליות בהצלחתה ללוות מיזמים טכנולוגיים עמוקים. מאז היווסדה השתתפו בתוכנית יותר מ-400 צוותים ונולדו חברות רבות, שגייסו יותר מ-400 מיליון דולרים.

פרופ' פרץ לביא, נשיא הטכניון: "הטכניון מחנך מאז ומתמיד סטודנטים מוכשרים, אבל כיום אנו יודעים כמה חשובים לסטודנטים גם הכישורים הקרויים 'כישורים רכים' - היכולת להציג רעיון, לתכנן בשלבים, לעבוד בשיתוף פעולה ולשכנע לגייס כסף. התוכנית, הוכיחה את עצמה ככלי רב ערך בחינוך ליזמות וביזמות עצמה, והמספרים - 50 חברות שהוקמו, 400 מיליון דולרים שגויסו - מדברים בעד עצמם. אני מודה לבני הזוג יהודה ודיתה ברוניצקי, שהקצו את המימון הראשוני להקמת הפעילות הזאת".

ד"ר צחון בנטואיץ', ראש מרכז היזמות בטכניון: "מאז היווסדו דבק הטכניון בחתירה המתמדת למצוינות אמיתית ולהתמודדות עם האתגרים המדעיים, הטכנולוגיים והעסקיים המורכבים ביותר. גישה זו עומדת בבסיס פעילותו של מרכז היזמות החדש של הטכניון, שמטרתו היא הכשרת המהנדסים והמדענים, שיהוו את שדרת המנהיגות הבאה לחדשנות טכנולוגית בישראל".
 
במרכז האירוע עמדו 2 הרצאות קצרות בסגנון TED. את ההרצאה הראשונה העביר אורי הדומי, שהוביל את חברת מזור רובוטיקה לאקזיט של 1.6 מיליארד דולרים. מזור רובוטיקה, שמבוססת על פיתוח של פרופ' משה שוהם מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, החלה את דרכה בחממת הטכניון. ב-2003 הזמין פרופ' שוהם את הדומי לנהל את החברה, וכל השאר היסטוריה.

אורי הדומי: "מה שצריך לעניין אתכם כיזמים הוא התהליך הלימודי, שעברנו לאורך הדרך, ובעיקר מה שלא עשינו נכון.  את האתגר של מזור לקחתי על עצמי לא משום שהייתי משוכנע, שהטכנולוגיה היא פורצת דרך ובהכרח מתאימה לייעוד, אלא בעיקר משום שהתאהבתי באנשים, בבגרות, בצניעות, במקצועיות והשתכנעתי, שעם צוות כזה, נצליח יחד לעשות דברים טובים ולממש את החזון של הקמת תעשייה רפואית בישראל. רציתי לעסוק בעולם הרפואי וידענו, שהטכנולוגיה שלנו טובה, אבל לקח זמן לגבש את האסטרטגיה העסקית ,שהבשילה לאורך השנים.
 
יש 2 דברים, שלמדתי בדרך, והייתי רוצה להעביר לכם:
הראשון, לעולם אל תסתכנו ותצאו עם מוצרים לא בשלים לשוק העיקרי, שאליו אתם מכוונים, כי זאת תהיה פגיעה אנושה במוניטין של החברה שלכם, ועלויות השיקום תהיינה גדולות בהרבה ממה שאתם עשויים להרוויח מחשיפה מוקדמת.
 
השני, תמיד תשאירו בצד כסף, שיאפשר לכם לצאת ממשברים לאורך הדרך, כי יהיו הרבה כאלה. והכי חשוב: תקפידו להקיף את עצמכם באנשים נעימים וכנים, שכיף לעבוד איתם וחולקים את התשוקה שלכם לעשייה".

את ההרצאה השנייה העביר היזם בוגר הטכניון פרופ' יואב שוהם, מהמדענים המובילים בעולם בתחום הבינה המלאכותית. פרופ' שוהם השלים תואר ראשון במדעי המחשב בטכניון ב-1982, תואר שני ודוקטורט באוניברסיטת ייל בארה"ב והמשיך למסלול קידום בסטנפורד. הוא הקים 6 סטארטאפים ועד כה עשה 5 אקזיטים. הסטארטאפ החדש שהקים נקרא AI21 ובין משקיעיו נמנים פרופ' אמנון שעשוע וקרן פיטנגו.
 
פרופ' יואב שוהם: "הטכניון לימד אותי ללמוד דברים קשים ומשעממים, אבל כולם שימשו אותי בהמשך הדרך. במהלך המסלול היזמי שעשיתי למדתי רבות על הקשר שבין האקדמיה לתעשייה, וכיום ברור לי, שהמחקר אינו נחלתה הבלעדית של האקדמיה, ממש כפי שהיישום אינו רק נחלת התעשייה.
 
החוכמה היא לדעת לרתום לטובת החברה שלכם את הטוב ביותר מ-2 העולמות. אני מציע לצוותים המתחילים את תחרות BizTEC להבין במה הם מאוד טובים ולבנות על היתרון היחסי שלהם. תמיד אהבתי לעבוד עם אנשים חכמים ונחמדים ודאגתי לגייס לחברות שהקמתי רק אנשים כאלה. תדאגו, שבחברות שתקימו יהיו רק אנשים טובים, שתוכלו לסמוך עליהם ולרוץ איתם קדימה. זהו צעד ראשון אך הכרחי בכיוון הנכון להצלחה".
 
בתמונה למעלה: מימין לשמאל: פרופ' יואב שוהם, מר אורי הדומי, פרופ' פרץ לביא, פרופ' אדם שורץ המשנה הבכיר לנשיא וד"ר צחון בנטואיץ'
בתמונהלמטה: משתתפי BizTech2019.
צילום: רמי שלוש, דוברות הטכניון
 
טכניון, יחצ צילום רמי שלוש 
 
Bookmark and Share