מבקר המדינה חוקר פרשיות במשרד התקשורת

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> מבקר המדינה חוקר פרשיות במשרד התקשורת
בלעדי: בעקבות החשיפה שלנו בעניין הכשלון בתחום השיפוצים של משרדי משרד התקשורת במגדל שלום ת"א ויצירת סכנה ליציבות מגדל שלום, החל מבקר המדינה לחקור גם פרשייה זו. זאת, אחרי פרסום דו"ח הנוגע להתנהלות (הכושלת) של אגף הספקטרום בפרשיות דומות, שחשפנו זה מכבר. במקביל, ועד העובדים במשרד מתקומם כנגד הכוונה למזג את המשרד עם המשרד להגנת העורף.
מאת: אבי וייס, 8.5.13, 21:30

"סוער" בימים האחרונים ב"ממלכת משרד התקשורת". כל התכנונים עוברים טלטלה עמוקה. בעקבות החשיפה וההתייחסות שלי אמש על הרעיון למזג את משרד התקשורת עם המשרד להגנת העורף, תוך קיצוץ עמוק של תקציב ותקנים (דהיינו: פיטורים), נודע לי, שוועד העובדים במשרד פנה היום (8.5) בדחיפות ליו"ר ההסתדרות (עופר עיני) כדי למנוע את הגזירות הללו. נאחל להם הצלחה. 
גלעד ארדן
במקביל, בכירים, שהוצע להם להיות מועמדים לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת (במקום עדן בר-טל, שעתיד לפרוש מאוד בקרוב), דוגמת עמי שפרן (אלוף במיל.) ואבי בר המגיע מעולם המדיה, מרגישים "מרומים", אם מנכ"ל המשרד להגנת העורף (גבי אופיר) ימונה למנכ"ל של המשרד המאוחד, אם התכנית "המבריקה" של האוצר בחוק ההסדרים תאושר. אגב, שני המועמדים מתוך המשרד עצמו, שהציגו את מועמדותם לתפקיד המנכ"ל (סמנכ"ל אחד ועוזר מנכ"ל אחד), אינם מתאימים כנראה להיות מנכ"ל. זאת גם יודע השר גלעד ארדן

אם לא די בכך, מבקר המדינה פרסם אמש דו"ח די חריף, שננתח אותו בנפרד, לגבי תפקוד אגף הספקטרום במשרד. לא היינו צריכים לחכות לדו"ח זה. המחדלים של אגף הספקטרום "מככבים" אצלנו בעשרות אם לא מאות מאמרים בשנתיים האחרונות. האגף הזה "הרס כל חלקה טובה" בתחום הספקטרום ויצר נזק אדיר של מיליארדי ש"ח בעולם התקשורת הישראלי. כך, ישראל תהייה כנראה האחרונה בעולם שיש בה רשת LTE. הכל הודות לתרגילים ולמחדלים של אגף הספקטרום, שלא ברור את מי הוא משרת. את הציבור - ברור שלא

במקביל, החל מבקר המדינה לחקור את מה שאנו מכנים "פרשת כשלון השיפוצים" במשרדי משרד התקשורת במגדל שלום ת"א (פרשה נפרדת מפרשת השריפה במשרדים של מגדל שלום, אותה ואת השלכותיה החמורות ביותר, חשפנו לאחרונה כאן וכאן). פרטי הפרשה זו (של השיפוצים) נחשפו לפני כשנה וחצי ומובאים כאן שוב בנספח, למי שלא מכיר את הסיפור. בעקבות הבדיקה, נטען באזני המבקר, שהאחריות לכשלון היא של משרד האוצר \ מינהל הדיור הממשלתי, ולא של הסמנכ"לית למנהל. אולם, איש לא קנה את הסיפור הזה. גם לא מבקר המדינה. הבדיקה בעניין "מחדלי השיפוץ" כרגע בעיצומה ונדווח על תוצאותיה בהמשך. 

את תגובת מבקר המדינה ומשרד התקשורת לא הצלחנו להשיג. לא שלא ניסינו. תגובת משרד האוצר לעניין הטענה ש"ניסו להפיל את התיק" (של כישלון השיפוצים וסיכון יציבות מגדל שלום, כמפורט בנספח למטה), על מינהל הדיור הממשלתי שבאוצר: "הנושא בטיפול משרד התקשורת. מבדיקה מול משרד התקשורת, סמנכ"לית למינהל, לא נאמרו הדברים המיוחסים על ידך".

נספח

כתבה שפורסמה ב- 12.11.12:
********************************************************************************************************************************
האם נשקפת סכנה ליציבות מגדל שלום בגלל מחדלי משרד התקשורת?

חשיפה: סיפור שלא יאומן על בזבוז אדיר של כספי ציבור וסכנה בטיחותית חמורה ליציבות מגדל שלום נחשפה, בעקבות שיפוץ שהסתבך באגף הספקטרום של משרד התקשורת, ששוכן במגדל שלום בת"א, מעל לראשו של שר התקשורת. סאגה שסופה עדיין לא ברור.

משרד התקשורת, למי שלא מכיר, מבוזר היסטורית בין שני מקבצי משרדים: בירושלים (רחוב יפו 23) ובמגדל שלום בת"א. הסיפור הנוכחי מתחיל בהחלטה, שהתקבלה ואושרה כבר בתחילת 2011, לשפץ שיפוץ יסודי את משרדי אגף הספקטרום (אגף בכיר ניהול ספקטרום ורישוי תדרים בניהולו של נתי שוברט, סמנכ"ל בכיר). המשרדים מצויים בקומה 10 של מגדל שלום. הוקצו כחצי מיליון ש"ח לשכירה זמנית לכמה חודשים בודדים של משרדים מחברת ORS המצויים בקומה 28, כדי לשכן שם את העובדים, שלא יוכלו לתפקד ממשרדיהם הקבועים בימי השיפוצים. עד כאן עיקרי התוכנית.

במציאות, החל מאפריל 2011 הושכרו המשרדים בקומה 28 מ- ORS בסכום של 70 אלף ש"ח לחודש (!). אולם, העובדים עברו לקומה 28 רק כעבור חצי שנה (בנובמבר 2011). קומה 28 המושכרת נשארה ריקה כמעט עד סוף השנה הקודמת (2011), בעוד שקומה 10 כלל לא שופצה באותה עת. בתחילת 2012 החלו השיפוצים, שהסתיימו ביולי 2012, באיחור, בגלל הסתבכות חמורה, שמיד נפרט את טיבה. אולם, מאז מחצית 2012 ועד עצם היום הזה, למרות שהשיפוץ הסתיים זה מכבר, העובדים לא חזרו למשרדיהם בקומה 10 והם ממשיכים לשבת ולעבוד בקומה 28, כש"המונה של השכירות מ- ORS ממשיך לתקתק" מידי חודש בחודשו. כך, נכון להיום, ההוצאות רק בגין השכירות האמירו לסכום המופקע של 3.5 מיליון ש"ח, ועדיין הסוף של ההוצאה הציבורית הזו אינו נראה באופק!

למה העובדים ומנהליהם אינם חוזרים מהמשרדים השכורים בקומה 28 למשרדיהם המשופצים בקומה 10? התשובה קצת מפתיעה: הם לא מוכנים לחזור, עד שלא יחזור לשם הציוד האלקטרוני, שהיה שם בארכיב ושימש (?) אותם לצרכי עבודתם, ותיפתר בעיית הבטיחות שנוצרה עקב אותו ציוד. זה שנה וחצי הציוד הזה (ציוד אלקטרוני יקר, שערכו מיליונים רבים של שקלים) מונח כאבן שאין לה הופכין וללא כל שימוש במרתף של מגדל שלום, זה בכלל לא הזיז ולא מזיז לאיש.

ומה היא בעיית הבטיחות? מתברר, שהמהנדס, שפיקח על השיפוצים, מצא שהציוד הזה, שהיה מונח שנים במשרד אגף הספקטרום, בארכיב, הוא כבד מדי ומאיים למוטט את כל הבניין (!).

יתרה מכך. משרד שר התקשורת, משה כחלון, מצוי בקומה שמתחת (קומה 9), כמעט ממש מתחת לאגף הספקטרום. כך שאם רצפת אגף הספקטרום הייתה מתמוטטת בגלל הציוד הכבד שבה, הראשון שהיה סופג את ההתמוטטות זה המשרד של שר התקשורת, שמצוי מתחתיו. המהנדס מסרב, ובצדק, לאשר את החזרת הציוד למשרדים בטענה, שזה מערער את כל היציבות של הבניין ומהווה סכנה ממשית ליושבים בבניין. כעת, נעשית בדיקה כיצד הציוד הזה נערם במשרדי אגף הספקטרום בלי פיקוח, למה הוא שימש ואיך משרד התקשורת סיכן כל השנים את יציבות בניין מגדל שלום, בניגוד גמור לנהלי הבטיחות של המגדל עצמו, שחלים על כל הנמצאים בו. הכיצד האגף הממונה, בין היתר, גם על הבטיחות של חברות הסלולר, הפר בעצמו נהלי בטיחות במשך שנים?

בינתיים, כספי משלמי המיסים זורמים בלי כל חשבון על שכירות מיותרת של משרדים, שלא נראה מתי תסתיים, בזבוז, שמקורו בניהול לקוי (בלשון המעטה) של משרד התקשורת בכלל ואגף הספקטרום בפרט.

פנינו ושאלנו את משרד התקשורת: "אודה לקבל הבהרה הכיצד 'שיפוץ קטן' של משרדי אגף הספקטרום במגדל שלום ת"א, שתוכנן להתבצע במשך חצי שנה (מאפריל 2011) עם תקציב מוגדר של שכירת חדרים חלופיים לעובדים בקומה 28 במגדל שלום (שעולים 70 אלף ש"ח בחודש!!), התגלגל ונהפך לשיפוץ שנמשך שנה וחצי (במקום חצי שנה), שבו עלו (עד כה) דמי השכירות של המשרדים הזמניים מ- ORS בקומה 28 בסך של 3.5 מיליון ש"ח (במקום חצי מיליון ש"ח, לכל היותר, שבתכנון), והעובדים עדיין לא חזרו למשרדיהם בקומה 10, למרות שהשיפוצים הסתיימו זה מכבר, כי נמצא שאי אפשר להחזיר לשם את הציוד הטכני, שהיה שם טרום השיפוץ, כי הוא מסכן (בכובדו) את כל היציבות של הבניין (יציבות בניין מגדל שלום, ואת שר התקשורת באופן אישי, שיושב קומה ממש מתחת למשרדי אגף הספקטרום). מחדל בטיחותי חמור, שנמשך שנים ונתגלה במקרה ע"י המהנדס, שעסק בפיקוח על השיפוץ, רק עקב השיפוץ. כ"כ אודה לקבל עדכון מתי השערורייה הזו תיפסק והמדינה תפסיק לשלם 70 אלף ש"ח בחודש על שכירת משרדים זמניים, שלא לצורך, לעובדי ומנהלי אגף הספקטרום".

תגובת ד"ר יחיאל שבי דובר משרד התקשורת: "ראשית, אבקש להבהיר כי השיפוץ במגדל שלום בקומה 10 לא הוגדר מלכתחילה כ'שיפוץ קטן', אלא כשיפוץ מסיבי מ'המסד עד הטפחות', שכולל הריסת חצי הקומה בכללותה והחלפת התשתיות בה. שיפוץ זה נדרש כבר למעלה מ- 20 שנה.
כאן המקום לציין, כי גם שרותי הכבאות בתל-אביב וכן יועץ בטיחות חיצוני התריעו בפני המשרד על סכנות של המבנה כפי שהיה, הן מבחינת עמידה בתקני אש והן מבחינת עמידה בתקני בטיחות ואחרים. זאת, מבלי להתייחס לתת התנאים בהם עבדו עובדי המשרד בחצי קומה זו.
1. המשרד פנה בבקשה זו למשרד האוצר שאישר שיפוץ זה ואף הקצה פרוייקטור מטעמו שיתכנן וילווה את השיפוץ.
2. המשרד עומד בהיקף השיפוץ הן מבחינת הזמן והן מבחינת העלויות, באופן מדוייק.
3. הדיור הממשלתי באגף החשב הכללי (במשרד האוצר), שכר משרדים במגדל שלום, לשכן את עובדי האגף עד לסיום השיפוץ בעלויות נמוכות באופן משמעותי ממה שצויין בפניית הכתב.
4. לא התגלה כל מחדל בטיחותי, שנמשך במשך השנים. המשרד יכול רק לשער כיצד מידע שגוי וזדוני מגיע לכתב, הסיבות הן בוודאי אינן ענייניות".

בשולי הדברים החמורים הללו, נציין ונזכיר:
א. זה אינו המחדל הראשון של משרד התקשורת בנוגע למגדל שלום. המחדל הקודם נחשף עקב השריפה, שפרצה במגדל שלום בנובמבר 2010, כפי שחשפנו, אירוע שבו התגלו שני מחדלים גם יחד: 1) למשרד התקשורת אין תכנית חרום לעצמו (איך הוא מתפקד וממשיך לתת שירות ציבורי כאשר המשרדים שלו ננטשים עקב שריפה, או כל סיבה אחרת), 2) הנהלת המשרד סיכנה את העובדים, כשהחזירה אותם לעבוד במגדל שלום, למרות ששיקום נזקי השריפה, שפרצה בו, טרם הושלם וחל עדיין איסור לאכלס את המבנה. ציינו אז בציניות: משרד התקשורת מהווה דוגמה מאלפת לספקיות התקשורת - כיצד לא להיערך לשעת חרום.

ב. אגף הספקטרום כנראה לא יזכה השנה בתואר "האגף המצטיין של משרד התקשורת". זאת, משום שאף לא אחת מהמטלות, שהוטלו על האגף הזה בתכניות השנתיות של המשרד בקדנציה הנוכחית, בוצעה בזמן או בכלל. יתרה מכך, בקדנציה הנוכחית ניכר, שהספקטרום במדינת ישראל הוא כנראה הפקר ואפילו מגהרץ אחד של ספקטרום לא הוקצה לטובת הציבור, כפי שחשפנו ותיארנו בהרחבה לא אחת.
**********************************************************************************************************************************

עדכון שפורסם ב- 20.11.12:
**********************************************************************************************************************************
הסתיימה סאגת מגדל שלום

בלעדי: בעקבות חשיפת הסיפור שלא יאומן על בזבוז כספי ציבור וסכנה בטיחותית חמורה ליציבות מגדל שלום, חזרו היום עובדי אגף הספקטרום לקומה המשופצת ורכשו ציוד חדש, שלא מסכן את יציבות מגדל שלום.

בשבוע שעבר חשפנו כאן את המחדלים, שהתלוו לשיפוץ קומה 10 במגדל שלום ת"א (קומת אגף הספקטרום של המשרד), שכללו, בין היתר: תשלום של מעל ל- 3.5 מיליון ₪ [עד כה] לשכירת משרדים בקומה 23 (כ- 70 אלף ₪ לחודש) וסיכון היציבות של מגדל שלום בגלל ציוד כבד, שנצבר במשך שנים באגף הספקטרום.

מתברר, שהחשיפה עשתה את שלה. כמו שאמר השופט ברנדייס (ארה"ב): "אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר; אור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר". היום (20/11) עובדי ומנהלי אגף הספקטרום חוזרים, כמעט שנה וחצי לאחר המועד הראשוני שתוכנן, מקומה 23 השכורה - לקומה 10 המקורית והמשופצת, וייפסק התשלום הבלתי סביר על שכירת משרדים "זמניים".

בנוסף, בעיית המשקל של הציוד האלקטרוני, שמשמש את עובדי אגף הספקטרום נפתרה חיש מהר. הם רכשו ציוד חדש וקל, שאושרה הכנסתו ע"י המהנדס המפקח לארכיב בקומה 10. הציוד הישן והכבד נשאר מונח במרתפי מגדל שלום, עד שיוחלט מה לעשות עמו (לגריטה או למכירה).

נקווה, שכעת העובדים, שירדו למשרדיהם הקבועים, עם ציוד חדש, יחלו (אולי) לשים לב, שרשתות הסלולר בישראל נופלות (כן. יש כאן איזה מלחמה בדרום, שמשרד התקשורת לא שמע עליה) ויש עוד כמה בעיות קטנות בהיערכות של ישראל לחרום בתחומי התקשורת. מי שמעיין באתר המשרד, חושב שאין בכלל מלחמה או מבצע מלחמתי בדרום, בשבוע החולף... 

את תגובת משרד התקשורת לא הצלחנו לקבל. כשנקבל, נעדכן. כמובן שלא קיבלנו כל תגובה. 
*********************************************************************************************************************************** 
 
Bookmark and Share