Telecom News - השטיקים והטריקים מאחורי המאגר הביומטרי

השטיקים והטריקים מאחורי המאגר הביומטרי

דף הבית >> חדשות אבטחה ועולם הסייבר >> השטיקים והטריקים מאחורי המאגר הביומטרי
אם לא די במחדלי האבטחה של המאגר הביומטרי, התברר לנו, שכל ההתנהלות של משרד הפנים \ רשות האוכלוסין בעניין ספק הציוד והשירותים, נעשתה במיטב המסורת של "ספק יחיד" ו"פטור ממכרז", תוך צפצוף ארוך לכאורה על כל חוק ונורמה ציבורית. 
מאת: אבי וייס, 14.7.13, 21:15

לקראת הדיון הדחוף בכנסת ב-15.7.13 עליו דיווחנו כאן, בנושא המחדלים והפרצות סביב אבטחת המאגר הביומטרי, התברר לנו, שהמחדלים הם חמורים יותר, ונוגעים לעצם קיומו של כל התהליך הזה. או בקצרה: איך HP היא הזוכה (עד היום) בכל "הקופון" של המאגר הביומטרי.

העניין הזה התברר לנו לפתע, בפטור קטן, שהוצנע אי שם במאגר הפטורים הממשלתיים (יש לנו מגירה שלמה של פטורים מוזרים מאוד ממכרזים), שפורסם לאחרונה לקראת הרצת המהלך של הניסוי הביומטרי. משרד הפנים -רשות האוכלוסין ההגירה ומעברי הגבול ביקשה פטור בסך של כ- 84 אלף ש"ח עבור HP לטובת בניית סביבת טסט באתר הגיבוי בנתב"ג. פרוטוקול הדיון בפטור המוזר הזה מצ"ב כאן, למתעניינים. מייד התעורר חשדנו: למה פטור ממכרז של "כסף קטן", אחרי שהקצו כ- 270 מיליון ש"ח לפרוייקט? למה אתר בנתב"ג ולמה סביבת טסט בנתב"ג, כשהניסוי הוא בראשון לציון ובאשדוד ומתקן ההנפקה מצוי בכלל באור עקיבא?

אז התחלנו "לחפור" וגילינו, ש- HP היא הספק של מערך ההנפקה הביומטרי החדש. אולם, HP זכתה בעבר במכרז ב- 2008 בסיפור מוזר, שפורסם בזמנו וגם נדון בבתי המשפט, ולא אחזור עליו כאן. אולם, כאן מגיע הפאנצ'-ליין: החוק ביומטרי חוקק ב- 2009. דהיינו: HP הייתה ספק הציוד והשירותים למאגר הביומטרי למדינת ישראל שנה לפני שבכלל היה חוק למאגר ביומטרי. לא מוזר? בישראל, הכל ייתכן.

עוד יותר מוזרה היא העובדה, ש-HP נפסלה במכרז. למה? מערך ההנפקה היה צריך להיות בישראל ו- HP לא הציגה מערך כזה, שהיה תנאי בסיסי במכרז. בנוסף, הצעתה הייתה יקרה מהאומדן שקבעה ועדת המכרזים. אז איך מתקנים את הבעיה הזו בשקט? HP משנה את הצעתה בהסכמת משרד הפנים, ומציגה, בין היתר, שהיא תקים מערך הנפקה בישראל (הקימה אותו באור עקיבא). כך, קוים איתה מו"מ בסגנון של "ספק יחיד" ונחתם ההסכם הנזכר לעיל. בנוסף, צפה מייד השאלה הכי חשובה: למה צריכים קבלן חיצוני להדפיס ולהנפיק דרכונים ותעודות זהות רשמיות, כשיש את המדפיס הממשלתי (שעשה ועושה זאת עד היום). דהיינו: למה חילקו את העבודה הזו של הנפקת המסמכים הרשמיים לתושבי ישראל בין HP לבין המדפיס הממשלתי? זו עוד תעלומה ברשימת התעלומות הבלשיות סביב נושא התעודות הביומטריות. 

פניתי למי שממונה במדינת ישראל על קיום חוק המכרזים, דהיינו: משרד האוצר, לקבל הסברים על כל התופעות המוזרות הללו. אולם, מענה לא קיבלתי. די ברור למה. משרד האוצר בעצמו מוציא כמעט מידי שבוע "פטורים" מוזרים ממכרזים, בהיקפים כספיים אדירים. דוגמה טרייה משבוע שעבר: משרד האוצר האריך (פעם שנייה) ל- 5 שנים את הפטור ממכרז להראל טכנולוגיות מידע, הפעם בשווי של 14 מיליון ש"ח, לטובת אספקת מערכות תקשורת נתונים (!). הנימוקים לפטור ממכרז זה של האוצר היו כרגיל מקוריים, למשל: "סבירות נמוכה להשגת מחירים במכרז כמו שקבעה חב' הראל טכנולוגיות מידע, ומיעוט מציעים בתחום בישראל"... אני מקווה שהבנתם את הפנציפ... אז די ברור, שאין מה לשאול את החתול למה אין שמנת בצלחת. 

את משרד הפנים - רשות האוכלוסין שאלתי לגבי כל מהלך הפטור החדש ל- HP, שממשיך מהלך קודם. 


תגובת רשות האוכלוסין וההגירה: "הנדון: עמדתנו בעניין הפטור ל HP
 הפרוטוקול שצורף אינו עוסק בהארכת הפטור שניתן ל- HP או הפסקתו, אלא במימוש אופציה שקיימת בהסכם של רשות האוכלוסין למול חברת  HP.
 בהסכם של רשות האוכלוסין עם חברת HP קיים סעיף של שינויים ועדכונים שבמסגרתו ניתן לבצע שינויים במערכת להנפקת דרכונים.
 הכל מפורט בפרוטוקול בבהירות".

אם הבנתם משהו בכל העניין הזה, אשמח לקבל הסברים. אני לא הצלחתי להבין מה הולך כאן. שמעתי כמה הסברים מאוד מעניינים בע"פ, אבל זה לא לכתבה הזו...
  
 
Bookmark and Share