מאסטרקוין - המטבע הבא שיחליף או ישלים את הביטקוין?

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> חדשות עולם הביטקוין >> מאסטרקוין - המטבע הבא שיחליף או ישלים את הביטקוין?
בלעדי: המטבע האינטרנטי מאסטרקוין (Mastercoin) יוצא בסוף אוגוסט 2013 לדרך, עם יכולות המרחיבות את מה שביטקוין מספק, בגישה חדשה, מאובטחת ורעננה. חשיפת הדרך בה מטבע אינטרנטי חדש נולד. 
מאת: אבי וייס, 26.8.13, 23:00רון גרוס

המטבע הווירטואלי ביטקוין החל לתפוס תאוצה בכל העולם וגם בישראל, כמטבע "שעובר לסוחר", כמו כל מטבע מוכר, למרות התעלמות הרשויות ממנו. אין ספק, שמדובר במהפכה אדירה הנמצאת בתחילת דרכה.

המהפכה הזו ממשיכה במלוא הקצב. כעת, נחשף מטבע משלים חדש לביטקוין, המאסטרקוין (Mastercoin). זו מערכת חדשה, שנחשפה באירוע של "קבוצת ביטקוין ישראל", שהתקיים בהשתתפות עשרות "גיקים" בבית גוגל בתל-אביב ב- 25.8.13. האירוע המרתק התקיים ביוזמת מני רוזנפלד, יועץ לתחום פתרונות ביטקוין, שהקים את הקבוצה, ואת החשיפה הביא והציג רון גרוס, מנכ"ל חברת הסטארט-אפ  Bitblu, בתמונה משמאל, שנמנה עם המשקיעים הראשונים בעולם בתחום המאסטרקוין. 

רון גרוס: "המאסטרקוין החל כרעיון בינואר 2012 ע"י J.R. Willet, כמאמר אקדמי, שהוצג כרעיון המשך לביטקוין, לא כמטבע המתחרה בביטקוין. לפי התכנית שלו, זה יהיה מטבע יותר מאובטח, יותר יציב עם יותר יכולות, שישען על המנגנונים של הביטקוין ויהיה בר המרה לביטקוין. באוגוסט 2013 יצאה הגרסה הרשמית על ידו למאסטרקוין גרסה 1.0

בין ינואר 2012 לאוגוסט 2013 היו עוד כמה יוזמות למטבע המשך לביטקוין. הראשונה והבולטת נולדה בישראל בשם Colored Coin. היא לא הצליחה לעורר עניין מספיק, זה עדיין בפיתוח. אח"כ הייתה יוזמת ה- Ripple. ה- Ripple הוא יותר פרויקט מסחרי של חברת Open Coin. 

כיום, אנו נמצאים לקראת סוף אוגוסט 2013 במצב בו הפרוטוקול הרשמי של המטבע מאסטרקוין שוחרר והחלה הנפקה של המטבע. צריך לזכור, שבשנתיים האחרונות נולדו מטבעות חדשים על בסיס הקוד הפתוח של הביטקוין. גרסאות אלו קרויות אלט - Alt. יודגש, שהמאסטרקוין אינו Alt. זו מערכת חדשה לגמרי עם פלטפורמה חדשה בתפיסה חדשה ומהפכנית.

מאסטרקוין הוא למעשה שכבת תוכנה חדשה מעל לביטקוין. אפשר לכתוב עליה יכולות ולהוסיף תכונות לפי הצורך. המטרה הראשית ביצירת המטבע הזה: יצירת פלטפורמה להנפקת מטבעות 'מותאמות אישית'. אלו יכולות שאין בביטקוין. 

התכונות המרכזיות של המאסטרקוין:
1. 'חשבונות חיסכון'. נועדו לשמירה על הכסף בצורה מאובטחת, כולל אפשרות להחזרת כסף שיצא מהחיסכון (בגניבה או בטעות). אי אפשר לסחור בכסף בחיסכון, כי הוא נעול לתקופה שקבע בעל הכסף. 
2. יכולת החלפת מטבעות קלה וישירה.
3. יכולת מסחר ופרסום של מטבעות ומחירים בצורה קלה ומהירה.
4. תמיכה בהימורים מקוונים על שערי מטבע (כמו "אופציות"), במערכת אוטומטית.
5. תמיכה לאחור בלי צורך באישור של צד ג'.

באופציית הגדרת הכסף לחיסכון, המשתמש מגדיר "כתובת שמירה' - Guardian Address, כדי לשלוט בעצמו בכתובת החיסכון שלו ומגדיר תקופת חיסכון לכל סכום הקיים בכתובת זו. גם אם ייגנב הכסף ממנו, הוא חסר שימוש וניתן להחזיר אותו בקליק עכבר לחיסכון. 

מאסטרקוין מסומן באותיות MSC, מול הביטקוין שמסומן כ- BTC. ניתן לסחור ביניהם כמו בכל מטבעות סחירים. כל המחזיק ב- MSC יכול לפרסם מה השער המתאים לדעתו, בכל סוג של מטבע סחיר או מול כל מוצר סחיר, אפילו זהב, ויש מנגנון אוטומטי של מסחר.

מנגנון הגיבוי של המטבע - MSC הוא מנגנון חדש הנקרא 'קרן נאמנות' - escrow fund. זו 'קרן' שנועדה להבטיח, שמטבעות חדשים שייבנו על גבי הפלטפורמה החדשה, יהיו קרוב עד כמה שאפשר לערך ההמרה המקובל הנקרא Feed, מול הדולר או כל ערך סחיר אחר בבורסות בעולם. הקרן הזו מבטיחה במנגנון די מעניין, שהקרן הזו כל הזמן תרוויח מהפרשי שער ותוכל לווסת את הערך של מטבעות חדשים לאורך זמן, בצורה מתוכננת.

שימושים ל- MSC
א. שימוש זהה ובאותו מבנה כתובות של הביטקוין.
ב. פעולות בסיסיות כמו הביטקוין ופעולות מתקדמות כולל הימור על שערים והכנת 'קרן נאמנות'.
ג. קידוד הוראות ביצוע כמו בביטקוין. השימוש הוא ב- 20 בתים פנויים שיש בפרוטוקול הביטקוין, כך שכל ההוראות מתחלקות לקבוצות של 20 בתים בגישת ה- TCP-IP כחלק מתעבורת הביטקוין.

איך מאסטרקוינים באים לעולם?
לעומת הביטקוין, שיש בו פעילות הקרויה 'כרייה' - Mining, במאסטרקוין אין 'כרייה'. יש כאן תהליך די דומה לתהליך ה- Kickstarter ל'גיוס המונים'. Willet החליט על כתובת מסוימת, שאליה המשקיעים שולחים ביטקוינים ותמורתם הם מקבלים מאסטרקוינים. כל ביטקוין המוכנס לכתובת הזו מומר ל-100 מאסטרקוינים ויש תוספת של 10% למי שנכנס להשקעה, על כל שבוע לפני התאריך האחרון של אוגוסט 2013.

הכסף, שייאסף עד סוף אוגוסט 2013, יישמש לפיתוח הפרוטוקול, לבניית הפלטפורמה, ולא ליצירת מאסטרקוינים חדשים ממנו, כי סוף אוגוסט 2013 זה תאריך סופי ומוחלט לגיוס והמרת BTC ל- MSC. כך, שמדובר במספר סופי של מאסטרקוינים והם ייסחרו באופן חופשי בשוק, על הפלטפורמה החדשה ובפלטפורמות שתותאמנה למסחר בהם. 

הכתובת של הפרוייקט לגיוס הכסף קרויה בקיצור: 1Exodus (שם די סמלי) ועד אתמול גויסו בו 2,138 ביטקוינים, מהם 1,222 ביטקוינים הם השקעה של Willet עצמו, כדי להראות מחויבות לפרויקט. שוחררה כבר תוספת לדפדפן כרום, תוספת שבה כל מחזיק במאסטרקוין יכול לראות את המאסטרקוין שלו במערכת.

המשך הפיתוח
 לאחר סיום הגיוס של הביטקוינים והמרתם למאסטרקוינים, מתחיל בספטמבר 2013 ובחודשים שלאחר מכן פיתוח מסיבי של כל המערכות סביב המאססטרקוין. כל מי שנכנס להשקעה, קיבל במקביל למאסטרקוין גם טסט-מאסטרקוין, מטבע להתנסות במערכת במהלך הבנייה והרצת הבטא. 

לסיכום: הדבר הכי חשוב במאסטרקוין הוא, שמדובר בפלטפורמה חדשה, שניתן לבנות עליה יכולות רבות, מה שאין בביטקוין. זו מערכת יותר מאובטחת, המשתמשת במנגנונים של הביטקוין ויוצרת מטבע קשה יותר ונוח יותר לביצוע מסחר ופעילויות כלכליות אחרות. פרטים נוספים והצטרפות לקהילה המפתחת את המאסטרקוין - כאן. האתר הרשמי, שייבנה לנושא, יהיה בכתובת: mastercoin.org. האתר של קהילת ביטקוין ישראל מצוי כאן".

מצגת המאסטרקוין שהוצגה ע"י רון גרוס:
 
בתמונה: Willet, ממציא המאסטרקוין וסרטון: הצגת המטבע על ידו:

  
 
Bookmark and Share