Telecom News - שבועיים לאחר סגירת Atlantis נסגר אתר Silk Road לסחר בסמים ב-Darknet

שבועיים לאחר סגירת Atlantis נסגר אתר Silk Road לסחר בסמים ב-Darknet

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> Web 2.0/3.0 >> שבועיים לאחר סגירת Atlantis נסגר אתר Silk Road לסחר בסמים ב-Darknet
כשבועיים לאחר סגירת Atlantis נסגר היום אתר Silk Road לסחר בסמים ברשת האפלה

ביטקויןמאת: מערכת Telecom News, 02.10.13, 21:11

עדכון מ-26.10.13 בתחתית הכתבה.
עדכון מ-5.10.13 בתחתית הכתבה.

ראשונים לדווח: כשבועיים לאחר סגירת האתר של Atlantis לסחר בסמים ברשת האפלה, נסגר היום גם האתר של המתחרה הוותיקה שלה - Silk Road ע"י ה-FBI. נראה, שהסחר בסמים ב-Darknet ספג מכה אנושה, אך אין ספק שהוא יתאושש.

ב-21.7.13 דיווחנו  - כאן, שהסחר בסמים ב-Darknet עלה מדרגה: חברה חדשה בשם Atlantis נכנסה לתחרות מול החברה הוותיקה Silk Road, ושהיצע סמים באיכות גבוהה, מחיר זול ורכישה בקלות מאיימים להתחיל שינוי במעבר של קניית סמים מהרחוב לרשת האפלה. לאחר שנתיים של שלטון ללא מצרים ברשת האפלה בתחום, חברת Silk Road – החנות לסמים, פורנו וכד' המכונה "ה-eBay הבלתי מוסרי" או "ה-eBay  לסמים" או "האמזון של הסמים הבלתי חוקיים" עמדה בפני אתגר לא פשוט מול חברה חדשה ומתחרה, שרצתה לנגוס ברווחי העתק שלה.

Silk Road (דרך המשי) הוקמה ב-2011 ונחשבה לסיפור הצלחה מסחרר. היא סיפקה אנונימיות ללקוחותיה ומכרה בביטקוין את מוצריה בשכבת האינטרנט, שלא מגיעים אליה מנועי החיפוש "הנורמליים" כמו גוגל. היא פעלה ב"רשת האפלה". באתר שלה היו רשומים קרוב למיליון בני אדם, כשליש מהם אמריקאים, והם ביצעו עד כה מיליוני עסקאות של סחר בכל סוגי הסמים בסך של כ-10 מיליון ביטקוין (כ-1.2 מיליארד דולרים). האתר גזר עמלות של עשרות מיליוני דולרים. 

חברת Atlantis, נכנסה לפני כ-4 חודשים לתמונה. זאת, באמצעות קמפיין ביוטיוב. מסע הפרסום הוביל לממוצע של 500 הרשמות ליום ול-50,000 משתמשים רשומים. החברה הציעה משלוחים מהיום למחר, ומערכת משוב דמוית eBay. בקצב ההתחלתי הזה, היא ציפתה לגבור על Silk Road תוך שנה. Atlantis קיוותה, ש"ברגע שמנהיגי העולם יוותרו על האיסורים, היא תוכל לצאת מהצללים ו"לנקות את הבלאגן שהם השאירו'". האתר של Atlantis  נראה כמו האתר של Silk Road, כמו אתר רגיל של סחר אלקטרוני, והציע זיופים, פורנו, "עסקה" לקניית עוקבים בטוויטר (לנרקסיסטים) ובעיקר סמים. ולכן, גם היא הטילה איום גדול על רשויות החוק ושאפה להוביל לדעיכה מסוימת של קניית סמים ברחוב ועליית שיעורי קניית הסמים ברשת האפלה. Atlantis הייתה דוגמה אחרונה לשווקים האנונימיים המציעים סחורה בלתי חוקית. החברה השתמשה כמובן באנונימיות של רשת ה-Tor.  חשוב מאד לציין, שחברת Silk Road פעלה עד כה בשקט. Atlantis החלה לפעול באגרסיביות ובפרסום, וזה היה שינוי. שינוי, שיתכן שהיה קריטי ותרם בסופו של דבר לסגירה מהירה יותר של 2 החברות.

לפני כשבועיים דיווחנו - כאן, על סגירתה של Atlantis "מסיבות ביטחון". יתכן, שפעולותיה השיווקיות, הפרסום הרב בציבור לגביה ותשומת הלב הרבה מאד שקבלה (כנראה גם מרשויות החוק) היו בעוכריה. 

Silk Road עדיין המשיכה לפעול. תמונות מסך האתר של Silk Road למכירת סמים לפני סגירתו ולאחר סגירתו מצויות למטה.

היום הודיעו כלי תקשורת בחו"ל, למשל אתר time, גם על סגירתה של Silk Road  ע"י ה-FBI. בנוסף, חשפו רשויות החוק את זהותו העלומה של מפעיל האתר ועצרו בסן-פרנציסקו  את Ross William Ulbricht (בתמונה למטה) בחשד שעמד מאחורי אתר Silk Road וסיפק כמויות אדירות של סמים לצרכנים והחרימו אצלו חשבון ביטקוין בערך של 3.6 מיליון דולרים. את כתב המעצר והאישום הכולל כ- 35 עמודים ניתן לראות באתר time. מפעיל אתר הסמים מואשם גם בהלבנת כספים ואפילו בניסיון לרצח של אדם, שעמד לפרסם שמות של אנשים שקנו סמים באתר.

המהלך הזה בא גם כחודשיים לאחר סגירת שרת אחסון האתרים של הרשת האפלה - Freedom Hosting כפי שדיווחנו - כאן.

עתה, לאחר הסרת שרת האחסון Freedom Hosting, סגירתה של Atlantis וסגירתה של Silk Road נראה, שהסחר בסמים ברשת האפלה ספג מכה אנושה. אין ספק, שתקומנה די מהר במקום החברות הללו חברות אחרות, רבות יותר  ואף גדולות יותר, שתמשכנה למכור סמים ברשת האפלה בזול, בקלות ובנוחות להמוני צרכני הסמים, שאינם רוצים לקנות סמים ברחוב. סביר להניח שכך יקרה, כי הצרכנים של האתרים הללו היו מודעים לאיכות הטובה של הסמים. רבים לא מעוניינים בסמים באיכות הירודה הנמכרים ברחוב. יש כאן שוק גדול של אנשים הרוצים להקליק במקלדת, לשלם בביטקוין חסר הפיקוח הרשמי ולקבל במשלוח את הסמים שלהם. את החלל הזה תצטרכנה למלא חברות חדשות. Silk Road מתה והמכה כרגע קשה לצרכנים. אך הרוח שלה תמשיך בוודאי לרחף. ה-FBI יודע זאת והצרכנים עצמם יודעים זאת. סגירת "דרך המשי" לא תעצור את המסחר ברשת האפלה ובמיוחד לא את השימוש בביטקוין. אין ספק, שמפעילי אתרים מהסוג של Silk Road למדו הרבה מהמהלכים האחרונים הללו של ה-FBI והם יפנימו את הסיבות והתהליכים, שהביאו לסגירתה' כדי להימנע מסגירות כאלה בעתיד.

הנחיות להגעה לאתר Silk Road נמצאות נכון להיום עדיין- כאן.

עדכון 5.10.13: אתר theguardian מדווח היום, שהסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב (NSA) לא הצליחה עד כה לפצח את ההגנה הבסיסית של רשת The Onion Router - Tor, שעלתה לכותרות בעקבות סגירת Silk Road. הפירוש של Tor הוא "נתב הבצל", וזה פרויקט ציבורי בקוד פתוח, שמעביר את המשתמשים שלו דרך מספר מחשבים באבטחה גבוהה ומאפשר עי"כ את האנונימיות שלהם. כלומר, זו רשת של אנונימיות מקוונת עם אבטחה גבוהה. כמובן, שנעשה בו שימוש כדי לסחור בצורה אנונימית ב"דרך המשי".  NSA כן הצליחה לפרוץ בכמה מקרים למכשירי משתמשים ב-Tor תוך ניצול פרצות במחשבים שלהם. כאמור, NSA ניסתה לפצח את Tor, למרות שעיקר המימון שלו מגיע ממשרד החוץ האמריקאי וממשרד ההגנה, שאחראי גם על NSA. זה פרדוקס הנובע מהעובדה, שהמטרה של Tor היא להגן על עיתונאים, פעילים פוליטיים, מתנגדי משטרים דיקטטוריים ופעילי זכויות אדם במדינות שונות ולאפשר להם לפעול באנונימיות גמורה, ולכן הוא ממומן ב-60% ע"י ממשלת ארה"ב. אולם בד בבד, הוא משמש בעיקר לפעילות ענפה מאד ברשת האפלה, למסחר אנונימי בסמים, נשק, מימון פעולות טרור ופדופיליה, פעילות המהווה מטרה של NSA. במצגת סודית של NSA שדלפה וכותרתה "Tor Stinks" מודה NSA, שלא תוכל לעולם לחשוף את המשתמשים האנונימיים ותוכל רק בניתוחים ידניים לחשוף חלק זעיר מאד מתוכם. לכן, יכולים המשתמשים באתרים כמו Silk Road ובאתרים שיבואו במקומה להמשיך בשלווה בפעולותיהם האפלות.
 
עדכון 26.10.13: הרשויות בארה"ב החרימו מבעליו של "דרך המשי" Ross William Ulbricht ביטקוין בערך של 29 מיליון דולרים, שנתגלו במחשב שלו. זו התפיסה הגבוהה ביותר של ביטקוין עד כה.

תמונתו של הצעיר בן ה-29, שעמד מאחורי אתר Silk Road והפעיל אותו עבור 900,000 לקוחות תחת הכינוי: Dread Pirate Roberts:
 
Ross Ulbricht


תמונת מסך מאתר SilkRoad
 
FBI
סילקרוד
 

 
 
Bookmark and Share