הספריה הציבורית האלקטרונית הראשונה בארה"ב מושכת מבקרים מכל העולם

דף הבית >> סקירות טכנולוגיות >> הספריה הציבורית האלקטרונית הראשונה בארה"ב מושכת מבקרים מכל העולם
הספרייה הציבורית האלקטרונית הראשונה בארה"ב מושכת מבקרים מכל העולם
מאת: מערכת Telecom News, 4.1.14. 20:00eBooks

העתיד של הספריות נראה כמו האפסטור של Apple. טורים של עשרות iMacs, iPads  ומאות טאבלטים וקוראי ספרים אלקטרוניים מחכים בספרייה האלקטרונית לאנשים עם כרטיסי השאלה כדי שיורידו דרכם ספרים. הספרייה מציעה רק eBooks ולא ספרים מנייר.
 
ספרייה ציבורית ראשונה מסוגה בשם BiblioTech נפתחה בארה"ב, בעיר סן אנטוניו בטקסס, באזור די נחשל בעיר, בספטמבר 2013. הושקעו בה 2.3 מיליון דולרים ואין בה כלל ספרים – bookless. מסתבר, שמאז פתיחתה ועד היום הגיעו אלפי מבקרים מרחבי העולם כדי ללמוד על הרעיון העומד מאחורי הספרייה וליישם אותו במדינותיהם. הספרייה מצפה כיום ל-100,000 מבקרים בשנה הראשונה. כך דווח היום באתר chinapost.

במקום מדפים עמוסי ספרים יש בה נכון להיום 48 עמדות מחשב, 10 לפטופים ו-40 טאבלטים  לשימוש בספרייה, היא מספקת 600 eReaders (קוראי ספרים) להשאלה וכמובן ניתן להטעין ספרים ל-eReaders פרטיים. יש בה גם 200 eReaders טעונים עבור ילדים. המקום עמוס כל העת ואנשים מחכים לעמדות שיתפנו. מאז הקמתה חל גידול בציוד העומד לרשות הציבור.

בספרייה זו אין בעיות של אובדן פריטים, של קריעת דפים מתוך ספרים או אי-החזרת ספרים. (אם כי במהלך 4 החודשים מאז הפתיחה רק טאבלט אחד לא הוחזר). יש בה אוסף של למעלה מ-10,000 פריטים, שמחירו עלה לספרייה כמו מחיר של אוסף ספרים רגילים מנייר.

לעומת זאת, יש כאן חיסכון גדול מאד בנפח אחסון ובגודל הספרייה, כי אין צורך במדפים ארוכים עמוסי ספרים. מחיר הקמת הספרייה של 2.3 מיליון דולרים היה נמוך בהרבה ממחיר הקמת ספריות רגילות כמו ספרייה גדולה הנבנית עתה בקרבת מקום בעלות של 120 מיליון דולרים ושתיפתח בשנת 2016, אך גם הקמת ספריות קטנות רגילות עולה מיליוני דולרים יותר.

בספריות של אוניברסיטאות רבות יש גם אגפים דיגיטליים. אולם, ספרייה זו יוצאת דופן בכך, שהיא ספרייה ציבורית ושהגרסאות האלקטרוניות שלה מובילות לקידום טכנולוגי ולעידוד קריאה באוכלוסיות מגוונות בעיר ובסביבותיה החל מהגיל הרך. מעניין מתי בישראל תוקם ספרייה ציבורית כזו. אין ספק, שהדבר "יעורר לתחיה" את הספריות הציבוריות בארץ כמו גם קריאה של ספרים בקרב צעירים.
 
ספריה אלקטרונית 
 
Bookmark and Share