מהתלה בלתי חוקית חדשה: הלאמת צנרת התקשורת בבתי המגורים בישראל

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> מהתלה בלתי חוקית חדשה: הלאמת צנרת התקשורת בבתי המגורים בישראל
3.11.21: תזכורת לחשיפה בלעדית מ-2015: אבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת, חושב כנראה, שהוא שליט צפון קוריאה או אולי שליט קובה, כי הוא הוציא הוראה לפנות את צנרת התקשורת בבניינים לטובת חברת הסיבים Unlimited. לא רק שההוראה הזו בלתי חוקית בעליל, היא מוסתרת מהציבור.
מאת: אבי וייס, 13.5.15, 22:25אבי ברגר

משרד התקשורת הוציא מכתב הוראה (שלא תמצאו לה כל זכר באתר משרד התקשורת), שבו הוא מורה לחברות בזק והוט לפנות מקום בתעלות התקשורת הקיימות בתוך בתי המגורים בישראל, לטובת השחלת הסיבים של חברת Unlimited.

המהתלה ההזויה הנחשפת כאן, היא המשך ישיר למהתלה מחפירה של שר התקשורת הקודם גלעד ארדן, בדיוק נושא זה, כמפורט בכתבה: "עוד ועדה מבית היוצר של השר גלעד ארדן שלא תוביל לשום דבר טוב ומועיל."

ההסתמכות שלו היא על תקנות התכנון והבנייה. אבי ברגר קבע, בין היתר, כי בזק או הוט יכולות להשתמש כל אחת בתעלה אחת שיש בבניין ותעלה שלישית צריכה לעמוד לרשות Unlimited, ואם אין תעלה שלישית פנויה, שהן תפנינה מקום במה שיש בבנין לטובת Unlimited, זאת תוך 14 יום מרגע שהן תקבלנה דרישה כזו מ-Unlimited.

הבעיה: זה לא חוקי בעליל. זאת, משום שמדובר ברכוש פרטי, שאין לאבי ברגר שום סמכות להחליט, מה הדיירים יעשו ברכוש הפרטי שלהם. יש חוק מאוד ברור בעניין זה. בנוסף, תקנות התכנון והבנייה בכלל לא שייכות לעניין ובוודאי לא שייכות למשרד התקשורת (פירוט בהמשך). את צילום הסעיף בחוק התקשורת, שנוגע לצנרת התקשורת בבתים פרטיים בישראל, הבאתי להלן - הצילום נמצא בתחתית הכתבה (לחיצה על התצלום מגדילה אותו).

לכן, פניתי בדחיפות למשרד התקשורת ושאלתי:
"מנכ"ל משרד התקשורת הוציא מכתב לבזק ולהוט (בנוגע ל-Unlimited) בעניין "פינוי מקום בתעלות המחברות בתי מגורים לתשתית תקשורת",  מה שייעשה על ידן עבור Unlimited (חברת IBC) בלי כל תמורה.

המכתב הזה על פניו בלתי חוקי לחלוטין, כי יש חוק מפורש בעניין זה (חוק התקשורת סעיף 4ח', מצ"ב צילום, אם המנכ"ל שכח במקרה, שיש חוק תקשורת בישראל).
ממתי למנכ"ל משרד התקשורת יש סמכויות להחליט מה אנשים (או חברות) ייעשו ברכוש הפרטי שלהם? קודם כל, התעלות של התקשורת בבתים הם רכוש הגרים במקום ורק הם (בעצמם או באמצעות ועד הבניין). יחליטו אם מישהו ייכנס לתעלה כלשהי בבניין. לא אבי ברגר.

האם המכתב ההיתולי והבלתי חוקי של אבי ברגר זו כל התפוקה של הצוות, שהוא עומד בראשו (כתב המינוי מצוי כאן), צוות בין משרדי, שהוקם ב-22.5.14, במטרה "לשחרר חסמים" ולסייע לפריסת הסיבים של Unlimited?"

תגובה לא קיבלתי, לא שלא ניסיתי לקבל. די ברור למה. 

דהיינו: אבי ברגר חושב, שכולם מטומטמים ורק הוא, הדיקטטור הגדול, יכול להחליט מה יהיה בשוק התקשורת בישראל.

לכן, הוא יכול לצפצף על כל החוקים, כמו שהוא מצפצף גם על הפרקליטות, במקום לדאוג באמת ל-Unlimited, כפי שהוטל עליו על פי החלטת ממשלה (לאחר שימועים ודיונים רבים), כשהוא הועמד בראש צוות בין משרדי לקידום מיזם הסיבים של אנלימיטד.

במקום זאת, אבי ברגר עושה הכל כדי למוטט את Unlimited בעיסוק הכפייתי שלו בנושא ה"שוק הסיטונאי".

מי צריך את Unlimited אם אפשר לקבל מחירים זולים יותר ב"שוק הסיטונאי" ומהחברות הגדולות והוותיקות בשוק התקשורת הישראלי? 

הצנרת של התקשורת בבניינים בישראל הם רכוש הדיירים ורק הם מוסמכים להחליט מה יעבור בצנרת (בעצמם, לגבי הצנרת בתוך הבית ובאמצעות ועד הבית לגבי הצנרת המשותפת לכל הדיירים מהכניסה ובין הקומות). אם חברת תקשורת מסוימת התקינה צנרת חדשה או נוספת על חשבונה בהסכמת הדיירים בבניין, חברת תקשורת אחרת, שרוצה להיכנס לצנרת הזו, צריכה לשלם למתקינה את הצנרת, מחיר שקבוע בחוק, כדי להיכנס לצנרת הזו. זה החוק והוא מאוד ברור.

אבי ברגר לא עומד מעל לחוק, שום חוק. הוא לא יכול לתת שום הוראה לאיש, הוראה הסותרת את החוק.

הסיפור העצוב של תקנות התכנון והבנייה בנושא צנרת התקשורת בבניינים:
במחצית 2010 יצא משרד התקשורת בהצהרה (כאן) על "הישג", שבו משרד הפנים עידכן את תקנות התכנון והבנייה כדי ליצור מצב של תעלות תקשורת וארונות תקשורת אחידים ומודרניים בבניינים בישראל.

מי שייעיין בתקנות (כאן) וישוחח עם קבלנים ודיירים בישראל, יגלה כמה דברים:
 
א. משרד התקשורת בכלל לא מוזכר בתקנות ואין לו כל מעמד בתקנות הללו. מדובר בנושא בסמכות משרד הפנים ובפועל בידי מהנדס העיר ברשות המקומית.

ב. התקנות החדשות (יחסית) הללו חלות רק על בניינים חדשים. התקנות מחייבות להתקין "קצה לקצה" מהכניסה לבניין עד אחרון החדרים בבניין, תשתית תקשורת המבוססת על העיקרון של 3 מובילים (דהיינו: 3 תעלות) להשחלת חוטים וארון תקשורת קומתי המכיל 3 תאים. בבניינים קיימים יש הנחיות אחרות (סעיף 10.11 בתקנות).

ג. במציאות, במעט מאוד בניינים חדשים התקנות הללו יושמו במלואן מהסיבות הבאות:
1) עמידה בתקנים והמפרטים הקיימים בתקנות תייקר את עלות הבנייה לקבלן. 
2) אין מי שמפקח על היישום של התקנות הללו. ארגון יועצי מערכות תקשורת לא הצליח לתת מעמד ליועצי התקשורת בתקנות, כדי שהם יבדקו את יישום התקנות. התוצאה: יועצי החשמל הם הבודקים גם את צנרת החשמל וגם את צנרת התקשורת בטרם מסירת הבניין לדיירים, אולם, ליועצי החשמל אין כל ידע בתשתיות תקשורת וגם למעשה לא אכפת להם. גם למהנדס העיר, שחותם על טופס 4 לאישור איכלוס הבניין, אין כל ידע או ניסיון כדי לדעת אם צנרת התקשורת הותקנה בדיוק לפי המפרטים הקיימים בתקנות. כך, שלמעשה, לאיש זה לא אכפת.

יתרה מכך. ראיתי תכניות בנייה של בניינים חדשים, שבהם יועצי החשמל ששרטטו את התכניות עבור הקבלן, לא חיברו תעלות תקשורת (נדרשות 3 תעלות) בין הלוח הראשי של התקשורת בכניסה לבניין עם לוחות התקשורת בקומות. פשוט, נתנו לאנשים הלא נכונים לתכנן תשתיות תקשורת, תחום שבהם הם לא מבינים מאומה.   

ד. בכל מקרה, אחרי שהדיירים "קיבלו מפתחות" לדירותיהם, הם בעלי הרכוש הקיים בבניין. תקנות התכנון והבנייה בכלל לא עוסקות מי ישחיל את החוטים בצנרת התקשורת בבניין ואיך. למה? כי העניין הזה כבר מוסדר בחוק התקשורת. לכן, כשדייר רוצה להתחבר לבזק או להוט, הוא נותן להם את הסכמתו, שהם יפרסו עבורו את החוטים בצנרת, מהכניסה לבניין או לקומה ועד לכל החדרים אצלו בבית. זה חלק מהחוזה, שהוא חותם מול הקבלן בעת רכישת הדירה.

שורה תחתונה: גם על פי תקנות התכנון והבנייה, אין לאבי ברגר שום מעמד בנושא צנרת התקשורת בבתים. אם Unlimited רוצה להשחיל חוטים בבניין: אם זה בניין בשלבי בנייה, שתחתום חוזה מול הקבלן. אם זה בניין קיים, שתיגש לוועד של הבניין (וגם לדיירים עצמם, כי ממילא צריך הסכמת כל דייר כדי להיכנס ולקדוח ולהשחיל חוטים אצלו בבית), ותקבל את הסכמתם בכתב. אם Unlimited רוצה להיכנס לצנרת של בזק או הוט, שהן פרסו בבניין על חשבונן, שתשלם להן, בדיוק כמו שכתוב בחוק.

שאבי ברגר לא יבלבל את המוח לאיש בהוראות בלתי חוקיות והזויות.

ברור כשמש שהוא משרת אינטרסים זרים, כדי להכשיל במהלך הזה את אנלימיטד ומפר ברגל גסה את ההוראה שקיבל מנתניהו, על פי החלטת הממשלה. 

כהערת אגב נציין, ש-Unlimited "נכנסה לפינה" בעניין פריסת הסיבים שלה במקטע שבתוך הבניינים והבתים, מה שמכונה Last Mile, משום שבחרה בטכנולוגיה מאוד יקרה שמחייבת פריסת כבלי אתרנט CAT6 לכל בית, במקום להשתמש בתשתיות כבילה הקיימות כבר בבתים (של חוטי נחושת ו\או קואקס). ניתוח של המחדל המדהים הזה והצעה חלופית למצוקה הזו של Unlimited - כאן

צילום חוק התקשורת לגבי צנרת התקשורת (קרוי בחוק "תיול") בתוך הבתים:
צילום חוק התקשורת 
 
Bookmark and Share