חשיפת השימוע הסודי. האם חזרנו לימי חסמב"ה במשרד התקשורת?

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> חשיפת השימוע הסודי. האם חזרנו לימי חסמב"ה במשרד התקשורת?
חסמב"ה (חבורת סוד מוחלט בהחלט) היא חבורת ילדים סודית, שמופיעה בספרי יגאל מוסינזון. השימוע הראשון שמתבצע בתקופת המנכ"ל (שלמה פילבר) בעניין נתבי הפס הרחב, מחזיר אותנו לימיו של המנכ"ל לשעבר עדן בר-טל, שהכל היה אצלו סודי... חשיפת השימוע הסודי, שמהיום הוא כבר לא סודי. 
מאת: אבי וייס, 28.6.15, 23:00חיים גרון

לא מכבר התקיים בבית גוגל בת"א מפגש מרתק בעניין שקיפות של נבחרי ציבור, מפגש ייחודי בין מתכנתים, סטארטאפיסטים, אנשי ציבור ופקידים בכירים. במפגש השתתפו (בין היתר) שרת המשפטים איילת שקד וחברי הכנסת מיקי לוי ("יש עתיד"), יואב קיש ("ליכוד") וסתיו שפיר ("המחנה הציוני"). הכותרת של המפגש היו דבריה של שרת המשפטים: "שקיפות מונעת שחיתות". את הכנס הזה צריך היה להוביל משרד התקשורת, שכן הוא עסק ביזמים של טכנולוגיות אינטרנט לשמירת השקיפות ועידוד פתיחת מאגר מידע לרשות הציבור.

אולם, במשרד התקשורת הישראלי מילים דוגמת: "שקיפות", "שיתוף הציבור", "פתיחת מאגר המידע לשירות הציבור" הן במקרה הטוב בדיחה ובמקרה הרע – טאבו.

הקדנציה של שלמה פילבר כמנכ"ל משרד התקשורת, מתחילה רע מאוד בנקודה הזו. אם תביטו באתר משרד התקשורת בסעיף "שימועים" תראו, שהשימוע האחרון הוא מ-5.5.15. מאז - כלום. כ"כ, בהודעות משרד התקשורת לציבור, אין שום דיווח על שימוע כלשהו בחודשיים האחרונים, כולל בתקופה מאז נכנס שלמה פילבר לתפקידו לפני כ-3 שבועות. 

אולם, דווקא כן פורסם שימוע (בחתימת חיים גרון, בתמונה למעלה, סמנכ"ל בכיר להנדסה ורישוי), והוא כעת נמצא בהמתנה לתגובות עליו. הוא הודלף באמצע יוני בצורה די מוטעית (למשל: אין בכלל איזכור שהשימוע חל גם על הוט). השימוע הזה מדבר על שינוי שיטת התשלום על הנתבים עבור לקוחות בזק והוט, ברגע שהם רוצים לעבור ל-ISP במסגרת הסדר "השוק הסיטונאי". השימוע הזה מצוי כאן במלואו, למי שמתעניין. לשימוע הזה אפילו יצא עדכון לפני מספר ימים (מצוי כאן), המאריך את מועד מתן התשובות לשימוע עד 30.6.15.

כפי שניתן לראות בקריאת השימוע, אין בו שום דבר סודי. הוא אפילו די משעמם. פשוט מסמך די טפשי, מיותר, חסר כל הגיון וחסר כל כיוון ברור. אולם, הבעיות הקיימות מאחוריו והעולות מהקריאה בו הן עצומות:

א. מדוע המסמך הזה הוסתר מהציבור? זה לא ברור. לא קיבלתי שום הסבר וגם פניותי למשרד התקשורת לקבל את המסמך הזה לא נענו. פקידי המשרד, שכתבו את המסמך ואישרו אותו, שכחו, שהם לא נבחרו ע"י הציבור, הם רק פקידים עובדי ממשלה. לכן, הם אינם מייצגי האינטרסים של הציבור, אלא קודם כל ממונים לשמור על החוק. כדי לייצג את האינטרס הציבורי, עליהם קודם כל לשאול את הציבור ואת נציגיו המוסמכים. כך זה נעשה בכל העולם הנאור. זה לא נעשה כאן. למה? לא ידוע. 

ב. יתרה מכך. מי שיעיין בלוח התפוצה של המסמך יראה, שהוא נשלח לקבוצה מסוימת של נמענים. אולם, אין ברשימה הזו את כל ה-ISP הקיימים בישראל והמספקים שירותי "שוק סיטונאי". משרד התקשורת החליט לשלוח את המסמך הזה רק ל-ISP, שיש לו 20 אלף לקוחות ומעלה. למה? לא ידוע.

זה כנראה חלק מהחשיבה של חבורת הילדים הקרויה חסמב"ה, שכרגע מנהלת את משרד התקשורת. בדיוק כמו בימי כהונתו של המנכ"ל הקודם -הקודם, עדן בר-טל. האם חזרנו לימים ההם? כנראה שכן, לפי מה שקרה עם השימוע הסודי, המיותר והמגוחך הזה. 

ג. לגופו של עניין, השימוע הזה נעשה באיחור של 5 שנים ולכן הוא מטפל בבעיות העבר, במקום לטפל בבעיות העתיד. במאמר כאן תיארתי בפירוט כיצד נולד המוקש הזה, ששמו "נתבים בבתי הלקוחות" בוועדת חייק ב-2010.

הופעתי בזמנו פעמיים בפני ועדת חייק, כתבתי לה 2 מסמכים ארוכים, שמזהירים אותה מפני התוצאות של החלטותיה, כתבתי עשרות רבות מאמרים מאז בנושא זה, ואיש לא הקשיב. כעת, אחרי 5 שנים, כשהבעיה פתאום ממש אקוטית (כך לדעת קבוצת חסמב"ה במשרד התקשורת), נזכרים, שיש צורך לתקן אותה. אולם, כעת זה כבר לא חשוב. יש בעיות יותר חמורות ודחופות בתחום הקווי, שצריך לטפל בהן ממש בדחיפות, דוגמת Unlimited וה-SLU. אבל, בבעיות הללו כנראה יטפלו במשרד התקשורת רק בעוד 5 שנים...

ד. בנוסף, השימוע הזה שגוי לחלוטין בכל הנוגע להוט. את זה הצגנו בהרחבה כאן, היישר מפיו של מנכ"ל חברת ה-ISP היחידה המספקת "שוק סיטונאי" על רשת הוט (Fast). 

שורה תחתונה: ניסיון להסתיר שימוע מהציבור (שימוע שאין בו שום דבר סודי או רגיש), הוא דבר חמור ביותר ומצביע על אבדן דרך מוחלט בהנהלת משרד התקשורת. 

עדכון 29.6.15: כנראה בעקבות החשיפה כאן, עלה היום (29.6.15) "השימוע הסודי" באתר משרד התקשורת, יום לפני המועד האחרון לשליחת תגובות....
חמור מאוד 
 
Bookmark and Share