WebRTC מתפתח ומצליח בכל רחבי העולם - חוץ מישראל. למה?

דף הבית >> פיתוחים חדשים וצ'יפים >> WebRTC מתפתח ומצליח בכל רחבי העולם - חוץ מישראל. למה?
בפורום WebRTC ישראל נחשפו הנתונים על התפתחות השימוש בטכנולוגיות חדישות בעולם (חוץ מישראל, שעדיין ממוקדת בטכנולוגיות של שנות ה-90 דוגמת ה-BSA = שוק סיטונאי). מי מוביל את התחום הזה, שמפותח, בין היתר, בישראל?
מאת: אבי וייס, 23.7.15, 16:45צחי לבנט-לוי

פורום WebRTC IL, שקם ביוזמתו של צחי לבנט-לוי (בתמונה משמאל), התכנס ביום 14.7.15 בבית Telefonica Digital ברעננה, כדי להתעדכן במצב הפיתוח והיישום של הטכנולוגיה הזו.

במפגש הקודם בינואר 2015 דווח על "שבירת מחסום הקול" עם הטכנולוגיה הזו, כאשר 250 ספקי פתרונות הודיעו אז על פיתוחים, פתרונות ושירותים חדשים בטכנולוגיית התקשורת החדישה הזו (משרד התקשורת הישראלי תקוע בטכנולוגיות של העבר ואינו מקדם שום טכנולוגיה יותר חדישה מהטכנולוגיות של שנות ה-90 של המאה הקודמת).

המפגש הנוכחי הוקדש לעדכון ההתפתחות ביישום של הטכנולוגיה החדישה ברשתות התקשורת ברחבי העולם ובחשיפת כיווני התפתחות חדשים ומלהיבים בשימוש בטכנולוגיה זו, בתחומים בהם כבר רואים הצלחות בשימוש ב-WebRTC.

צחי לבנט-לוי: "בארה"ב, טכנולוגיית WebRTC הפכה לטכנולוגיה פעילה ברשתות התקשורת, לא רק ב-at&t, אלא בכל החברות, כולל חברות קטנות דוגמת Vonage. מי שמובילה את התחום הזה בארה"ב זו חברת הכבלים קומקאסט (Comcast), שחיברה את טכנולוגיית ה-WebRTC למערכת השירות המרכזית שלה ללקוחותיה, מערכת ששמה Xfinity, כולל אספקת ממיר מיוחד לבתי הלקוחות. זה לא ממיר מהסוג של הממירים הקיימים בהוט או ה-YES בישראל. מדובר ביכולות מתקדמות המתאימות לעידן החדש של ה-WebRTC.

חברת הענק at&t נמצאת בתחילת הדרך בתחום ה-WebRTC, פייסבוק כבר הכניסה את היכולת הזו למסנג'ר שלה, סקייפ של מיקרוסופט נמצאת בתחילת הדרך ליישום והטמעה, סיסקו החליטה לקדם את הנושא, בעיקר בתחום ה-WebEx של שיחות וידיאו אירגוניות, כאשר כרגע הפתרון של סיסקו כבר נתמך בדפדפן פיירפוקס. 

אחת ההחלטות המשמעותיות היא ההחלטה של מיקרוסופט להצטרף ליוזמת ה-WebRTC. כרגע זה לא נתמך באקספלורר הנוכחי, אבל בקרוב מאוד זה ישתנה, עם יציאת הגרסה החדשה של חלונות - Windows 10, שהיא הגרסה המובילה של מיקרוסופט לשנים הבאות. 

בעבר, בעיקר בשנות הכניסה של הטכנולוגיה לשוק, ב-2012-13, הדגש היה על צ'טים של וידיאו ואפליקציות של וידיאו. ב-2014 חברות התקשורת החלו לצרף יכולות קול, בעיקר בגלל הכניסה של המשתמשים לעולם המובייל, ע"י כמה ספקים וירטואליים. ב-2015 אנו רואים שהנושא כבר נכנס למרכז המפה עם ספקי תקשורת אמיתיים, גדולים ומובילים, חברות ענק בכל העולם, עם תהליכי החלפת שירותים קיימים בשירותים חדשים, דוגמת מה שעושה סיסקו ממש בימים אלה.

כיום, יש כבר 800 ספקי פתרונות בעולם, עליה מדהימה מ-250 ספקים שהיו בשוק העולמי אך לפני כחצי שנה. אם אני צריך להצביע על חברה אחת מובילה, הייתי מצביע על טלפוניקה, אודותיה נשמע ישירות ממי שמפתח את הפתרון הזה אצלם ב-WebRTC, וזה מפותח כאן בישראל. 

אנו רואים פתרונות ורטיקליים רבים בעולמות דוגמת: הרפואה, שירותי מומחה, למידה מרחוק, חינוך, משחקים, ביצוע ראיונות של מועמדים למשרות מרחוק, שירותי אבטחה, שירותי חירום ועוד. תחום נוסף, שנמצא בצמיחה מהירה, הוא תחום ה-Contact Centers, ויש כאן הרבה מאוד סיפורי הצלחה.

אחד מסיפורי ההצלחה הבולטים הוא של AMEX (אמריקן אקספרס, חברת כרטיסי אשראי הענקית), שהטמיעה ביחד עם סיסקו מערכת של קבלת שיחות וידיאו וייעוץ וידיאו על גבי מכשירי הסלולר, מהלקוחות של החברה למוקד השירות של החברה.

השירות כרגע מופעל ב-44 מדינות בעולם וזה שירות חדש לגמרי, שכבר תופס נפח שימוש ע"י 1% מהפונים למוקדי השירות של AMEX. חברת AMEX מפעילה מערכת שירות עולמית מבוססת Omni-Channel, שבו הלקוחות יכולים לפנות לקבל שירות בכל הערוצים האפשריים, גם כל פעם בערוץ אחר, ולקבל אותה חוויית שירות. המטרה של המערכות: לספק שירות מתמשך ואחיד בכל ערוץ פניות המתאים ללקוחות. מהניסיון בהפעלת המערכת החדשה עולה, ש-67% מאלה, שפנו למוקד והמוקד הציע להם לפתוח ערוץ וידיאו מול המוקד, הסכימו ופתחו שיחת וידיאו מול המוקד. התוצאות עד כה: 88% מהבעיות נפתרו תוך כדי השיחה, ושיחה ממוצעת לוקחת פחות מ-5 דקות. מדובר בשיפור מאוד משמעותי של ביצועי מוקד השירות של AMEX ועלייה חדה בשביעות הרצון של הלקוחות.

פתרון שונה לגמרי הופעל בבריטניה ע"י חברת JustEat, שמספקת שירותי אוכל בגישת ה-TakeAway. הם בנו Contact Center וירטואלי, מה שהביא להצלחת השירות שלהם והם הצליחו להתרחב ל-14 מדינות בעולם רק בזכות היכולת הזו לבזר את ה-Contact Center. הפתרון שלהם כולל את LiveBox, שזה פתרון WebRTC גם בצד השרת, לא רק בצד הלקוח, כמו שמקובל במוקדי שירות אחרים. כך, ניתן להקים מוקד שירות מדינתי תוך 3 ימים, בכל מדינה, הכל OPEX. העובדים, שעונים לקריאות, נמצאים בבית עם מכשירי כרומבוקס ניידים, שהחברה מספקת להם, כדי שייענו לקריאות מהבית. ,

התחומים המתפתחים הכי מהר הם תחומי הלימוד מרחוק, החינוך וההדרכה. יש בתחום הזה מערכות עם מיליוני לקוחות. יש גם פתרונות, שנשמעים ביזאריים, אבל מאוד מצליחים, דוגמת השירות האירוטי של Kiiroo

אחת הבעיות, שמתמודדים איתן כיום, זו הירידה בשימוש בפלאש בדפדפנים, כאשר יש חברות רבות החוסמות פלאש בדפדפנים. לכן, הפתרון של WebRTC עונה גם על הבעיה הזו במקום שהפלאש נחסם.

היקף הפיתוח של הטכנולוגייה הוא מהיר וההצלחה היא כבר לא תחזית, היא ממש כאן". 

אלכס מסובר, ארכיטקט פיתוח (CCDD), טלפוניקה: "יש לנו מוצר חדש שנקרא TU Go. זו הפלטפורמה השנייה ב-WebRTC בטלפוניקה. הפלטפורמה הראשונה נקראת tokbox, שירות WebRTC על תשתיות הסלולר של טלפוניקה, אחרי שחברת ההזנק האמריקאית, שפיתחה את השירות,נרכשה ב-2012 ע"י טלפוניקה, עם הצלחה במדינות רבות בעולם.

הפתרון Tu Go מפותח כולו בישראל והוא רחב יותר מהפתרון של tokbox, שמרוכז בשירותי וידיאו-צ'ט. 

טלפוניקה היא מפעיל תקשורת  ספרדי עם כיסוי של 26 מדינות בעולם עם כ-316 מיליון לקוחות. טלפוניקה החליטה, ש-Tu Go הוא שירות של "המשך עולם הסלולר" גם כשאין סלולר (דהיינו: רק על WiFi). לכן, המספר הסלולר של המשתמש נשאר גם כשהמשתמש עובר לשוחח ולשלוח מסרים עם אפליקציית ה-WebRTC, בכל מקום. המספר הסלולרי ברשת טלפוניקה יכול לרוץ על כמה מכשירי קצה השייכים לאותו לקוח, ויש יכולת לסנכרן בין כל המכשירים, גם על רשת הסלולר וגם על רשת ה-WiFi דרך ה-SIM הווירטואלי.

הפתרון הזה טוב במיוחד למקומות שבהם אין כיסוי סלולרי טוב אבל יש כיסוי WiFi, למשל במרתפים, רכבות תחתיות ומקומות סגורים אחרים. כך, ניתן לענות לשיחות סלולר גם מטאבלטים וממחשבים ניידים, היישר מהדפדפן, עם המספר של המכשיר הסלולרי ועל רשת ה-WiFi.

כל שירותי הקול וה-SMS עובדים בשירות TU Go והם עובדים היישר מעל לדפדפן, בדיוק כמו שהם עובדים רגיל על הסמארטפון. אפשר לסנכרן את אנשי הקשר מגוגל או מאפליקציית דוא"ל בין מכשירים ולחייג לכל איש קשר היישר מהדפדפן.

השירות הזה מופעל לא רק בטלפוניקה אלא גם בחברות אחיות דומת O2 בבריטניה, מוביליטי בארגנטינה, בפרו, בקולומביה ועוד. הכוונה של טלפוניקה היא, שהשירות הזה יחליף תוך שנה את כל שירותי ה-GSM. כך, שספק סלולר, שעבר ל-LTE, לא יזדקק יותר לרשת ה-GSM לצרכי שיחות. 

בנינו בעת הפיתוח פלטפורמת טלפוניה שלמה מעל ל-WebRTC, פלטפורמה, שנועדה לפשט את כל התסבוכת של רשתות האיתותים של ה-GSM. כל ספק סלולר, שירצה להצטרף לשירות, יקבל מאתנו WebSDK בג'אווה-סקריפט ויוכל להפעיל את השירות מאוד מהר ללקוחותיו. 

אנו צופים ש-HTTP2.0 תיכנס די מהר לתעבורת האינטרנט לתחום האיתותים. כרגע אנו משתמשים ב-WebSocket עם SRTP בשילוב עם מכונות FreeSwitch. 

בשנה הבאה ניכנס לפיתוח כדי להוסיף וידיאו לשירות הזה. אנו מצפים, שהשירות ישתלב בשלל שירותי ה-LTE ובמיוחד ב-VoLTE, שנכנס כעת אצל ספקיות הסלולר.

לאור הצפי של הצלחת התחום, אנו מרחיבים את מרכז הפיתוח שלנו ברעננה ואנו מחפשים מפתחים מומחים למרכז המו"פ של טלפוניקה בישראל".

אריק הלפרין, (בתמונה משאריק הלפריןמאל), יועץ ומפתח, גרינפילטק: "אנו עוסקים בהוספת VoIP לאפליקציות מובייל מכל סוג. יש כיום אפליקציות חברתיות רבות במובייל, וזה טבעי לחבר להן צ'ט, קול ווידיאו. 

המהלך הזה הוא לא פשוט ויש בעיות רבות כדי לממש את הרצון הזה. יש 2 שיטות להעברת האיתותים מ-2 הצדדים: SIP, שטוב לקישורים חיצוניים ו-Jingel, שזה פרוטוקול של גוגל-טוק, פרי פיתוח קוד פתוח, שיושם בקנה מידה רחב ע"י גוגל.

 בתחום העברת הקול יש פרוטוקולים רבים. כיום אנו נוטים לתמוך ב-WebRTC ככלי המוביל לתקשורת. הפרוטוקול למימוש של הקול, ששמו Opus, הוא כרגע הטוב ביותר מהנסיון, שאנו צברנו בתחום. ​אנו ממליצים להשתמש ברפוטוקול הזה לכל מי שמפתח יישומים ל-WebRTC.

בתחום הווידיאו יש כמה פרוטוקולים דוגמת H264, VP8, VP9 אבל אנו סבורים, ש-H264 טוב יותר, אך המימוש שלו בצד הרשת עולה כסף, בעוד ש-2 המתחרים, VP8 ו-VP9, הם קוד פתוח וחינמי. אולם, ספקי התקשורת אוהבים יותר את H264, שכרגע גם מומלץ על ידינו. יש התפתחות בשוק הדפדפנים. כך, שגם הדפדפנים יתמכו בפרוטוקול הזה, בלי שום צורך בתוספים להורדה. 

אנו נתקלים בבעיות לא פשוטות במימוש היישומים בעולם הסלולר, בעיקר במעבר בין רשת סלולר לרשת WiFi. קשה לזהות מתי הצד השני מחובר או לא מחובר, יש נפילות קצרות ברשת כל הזמן. כיום עובדים המפתחים של WebRTC לפתור את כל הבעיות הללו באופן שקוף למשתמשים. יש כבר פתרונות יפים, שמבצעים התאמות ברוחבי הפס ובמנגנוני תיקון השגיאות FEC ובעוד מנגנונים כדי להגיע למעבר חלק בין הסלולר ל-WiFi. 

תחום נוסף בו אנו מתמודדים: ההבדלים בין מכשירי אנדרואיד שונים. יש הבדלים לא רק ביכולות, אלא גם בדברים הבסיסיים ביותר דוגמת הידהוד (Echo), התמודדות עם רעשי רקע ועוצמות. הפתרונות לבעיות הללו נמצאות כעת בפני תיקון". 
WEBRTC 
 
Bookmark and Share