כאוס בתחום מספרי הפרימיום תוך צפצוף בוטה כנגד שלמה פילבר

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> כאוס בתחום מספרי הפרימיום תוך צפצוף בוטה כנגד שלמה פילבר
חשיפה בלעדית: ספקי שירותי הפרימיום טוענים, ששר התקשורת (בנימין נתניהו) ומנכ"ל משרד התקשורת (שלמה פילבר) הם מפירי חוק ומבזים את בית המשפט העליון ודורשים להטיל עליהם סנקציות כנדרש בחוק. הוראות, שהוציא מנכ"ל משרד התקשורת, לא מבוצעות ע"י חברות התקשורת וספקי שירותי הפרימיום. מנכ"ל משרד התקשורת מסרב להשיב לפניותינו ולהציג את עמדתו.
מאת: אבי וייס, 15.10.15, 22:50שלמה פילבר

כשחשפנו את החלטות מנכ"ל משרד התקשורת (שלמה פילבר, בתמונה), שקבע שה-11.10.15 יהיה המועד האחרון למעבר ליישום רפורמת החיוג למספרי הפרימיום (לקומת מספרי ה-1-900) ולחסום כל חיוג למספרי פרימיום בחו"ל, כתבנו שזה לא יהיה "סוף פסוק". 

אכן, ה-11.10.15 עבר לו. אולם, הרפורמה לא נכנסה בפועל לתוקף וכמעט כל שוק התקשורת התקומם (בלי הרבה רעש, לא תמצאו כל זכר למה שנחשף כאן באתר משרד התקשורת, או בכל מקום אחר), כנגד ההחלטות של שלמה פילבר. מייד נסביר ונחשוף למה. 

גם החלטות טריות, שהוציא משרד התקשורת (כאן), שבהן חברות התקשורת (בעיקר הכוונה לחברות הסלולר ולחברות המב"ל- לחיוג בינלאומי) נדרשו לחסום את כל הגישות למספרי פרימיום בחו"ל, או ליעדים אחרים, שלא תואמים את הרפורמה, ולדווח עד ה-14.10.15 למשרד התקשורת על החסימות שבוצעו על ידן - לא בוצעו

ביום 11.10.15 פניתי בדחיפות למנכ"ל משרד התקשורת ושאלתי: "לפי ההנחיות המעודכנות של מנכ"ל משרד התקשורת, היום (11.10) אמורים היו להיחסם אפשרויות החיוג לחו"ל לשירותי פרימיום ולמעשה בכך כל השוק היה אמור להתיישר לפי הכללים החדשים עם הקידומות המתאימות בקומת 1-900.
אולם, למשל אתר המיסטיקנים (שבו מרוכזים כמעט כל המיסטיקנים וכיו"ב ,שמספקים שירותי פרימיום בישראל), עבר לספק שירותי פרימיום בקידומות 072 ו-050 http://901.co.il/
המחיר, שנקבע לכל סוגי החיוג למספרים הללו, (כפי שניתן לראות בתחתית האתר, שצילומו מצ"ב), הוא 12.90 ₪ לדקה ללא כל תקרה, בניגוד גמור לכל ההנחיות.
מה המשרד מתכוון לעשות בנדון?"

תשובה לא קיבלתי. לא שלא ניסיתי לקבל. זה די ברור למה. למי שלא הבין, זה יהיה מובן הרבה יותר בסוף הפסקה הבאה. 

יתרה מכך, מי שהגיש בזמנו בג"ץ נגד משרד התקשורת (דוד בנינו - כאן), חזר ופנה (ב-11.10.15) לבג"ץ, בפנייה מאוד חריפה ובהירה המצויה כאן, בו הוא מאשים בגלוי את שר התקשורת ובמיוחד את מי שחתום על כל ההחלטות, מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בביזוי הבג"ץ והוא ביקש לנקוט כנגדם (דהיינו: כנגד בנימין נתניהו ושלמה פילבר) בהליכים הקבועים בחוק, הליכים, שננקטים כנגד כל מי שמבזה את בית המשפט ובמיוחד מי שמבזה את הבג"ץ.

הטענה של דוד בנינו פשוטה: הבג"ץ טרם קיבל החלטה בעניין, שהוא הגיש בגינו בג"ץ, ולכן מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, לא היה אמור לקבוע תאריכי ביצוע ליישום רפורמת מספרי הפרימיום (כולל חסימת החיוג למספרי הפרימיום בחו"ל). זה שהוא קיבל החלטות בלי גיבוי בג"ץ, זה ביזיון של הבג"ץ.

לכן, ב-13.10.15, כשנודע לי על הפנייה החוזרת של דוד בנינו לבג"ץ (לאחר שמנכ"ל המשרד קיבל כמה אזהרות בע"פ בעניין זה, לרבות אזהרות שהועברו אליו דרך עדי קאהן גונן, יועצת מקצועית בכירה למנכ"ל), פניתי בדחיפות למשרד התקשורת ושאלתי: "מה תגובתכם לפנייה לבג"ץ המצ"ב?"

תגובה לא קיבלתי, לא שלא ניסיתי. מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, כנראה חושב ,שאם הוא לא יגיב, הציבור לא ידע על הפאשלות שהוא אישית מבצע, או שמתבצעות אצלו במשרד, שהוא המנכ"ל שלו. 

מדיווחים שקיבלתי, לא רק שהחיוג למספרי הפרימיום נמשך כסדרו, אלא זה נעשה בראש חוצות ובגלוי. אחד מהקוראים כתב לי כדלהלן: 
"ספקי תוכן רבים ממשיכים לספק את השירותים במספרי חו"ל ובריש גלי. מצורף צילום מסך מתוכנית אסטרולוגיה, ששודרה אתמול בערוץ 9 בטלוויזיה. יצויין, שאין המדובר בתוכנית ישנה כי אם בתוכנית המשודרת בלייב ושיוצריה דאגו לשלב בה מספר חדש ביעד בינלאומי, שלא שימש עד כה לשירותי פרימיום. בתוכנית זו נהגו להשתמש לפני כניסת הרגולציה ביעד בינלאומי אחר. כמובן שמשרד התקשורת ממשיך לישון - אין אכיפה ואין פיקוח, גם לא להפרות כה בוטות המשודרות קבל עם ועדה בטלוויזיה!"
צילום מסך מהערוץ הרוסי
 
כפי שניתן לראות מהצילום, החיוג הוא דרך 012, שהוגשה כנגדה תביעה ייצוגית, כפי שחשפנו (בעניין החיוג דרכה למספרי פרימיום הנחזים להיות בחו"ל), תביעה, שטרם הסתיים הדיון בה. 

ביקשתי היום (15.10) מהפונה אלי לבדוק האם ניתן היום לצאת בחיוג למספר המופיע בפרסום בטלוויזיה, בתצלום שיש כאן. קיבלתי ממנו את העדכון הבא: "בזק - אין גישה. פלאפון + סלקום + גולן טלקום + הוט מובייל - השירות פעיל ובניגוד לרישיונות ולהנחיות מנכ"ל משרד התקשורת".

דהיינו: נכון להיום, החברה היחידה, שביצעה את הנחיות מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר בעניין חסימת מספרי הפרימיום בחיוג לחו"ל היא בזק... אולי בהשראת הקנס המוזר (והלא חוקי - כפי שאחשוף בכתבה נפרדת), שחטפה ממנו אך אתמול.  

הפרשה לא נגמרת כאן. המשך יבוא בחשיפות נוספות ומפתיעות בסיפור הזה. 
  
 
Bookmark and Share