התסבוכת של מספרי הפרימיום מעצימה ותרגילים חדשים נחשפים

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> התסבוכת של מספרי הפרימיום מעצימה ותרגילים חדשים נחשפים
אם העתירה המעודכנת לבג"ץ כנגד שר התקשורת (בנימין נתניהו) ומנכ"ל המשרד (שלמה פילבר) תתקבל, זה יכול לסמן את סוף הקריירה המאוד קצרה של שלמה פילבר. בנוסף: חשיפת תרגיל נוסף של שירותי פרימיום הנחזים להיות בקווי בזק.
מאת: אבי וייס, 18.10.15, 20:20שלמה פילבר

חשיפה בלעדית: דוד בנינו, שהגיש פניה דחופה לבג"ץ בדבר "ביזיון בית הדין" מצד שר התקשורת (בנימין נתניהו, שדי ברור שבכלל לא עסק בנושא בימים טרופים אלה, אבל הוא שר התקשורת) ומנכ"ל משרד התקשורת (שלמה פילבר, בתמונה, שהוא בהשכלתו עו"ד, כך שבנוסף לכך, שהוא חתום אישית על כל המסמכים, הוא אמור גם להבין את המשמעות של חוקי מדינת ישראל), הגיש תגובה דחופה נוספת (המצויה כאן להורדה). התגובה הזו באה כתגובה לתשובת הפרקליטות לפנייתו, בעניין ביזיון בית הדין.

למעו הקוראים, נעשה כעת סדר בלוח הזמנים של הפרשה הזו:

א. הרפורמה של מספרי הפרימיום נתקעה בבג"ץ, שמספרו 987/15 (מטעם עותרים שונים, בראשם מאיר בן מרום, עותרים, שאין להם קשר לעתירה, שכרגע על הפרק מדוד בנינו), הייתה אמורה לצאת לדרך, לאור משיכת העתירה ע"י העותרים (לפי המלצת השופטים בבג"ץ), מה שקרה ביום 30.7.15.

משרד התקשורת, לאור ההצלחה שלו בבג"ץ 987/15 בעניין זה, הוציא לו"ז חדש לרפורמה והודיע לכל שוק התקשורת, שהרפורמה תיכנס לתוקף ב-1.9.15.

ב. בהמשך, מנכ"ל משרד התקשורת החדש (שלמה פילבר) הוציא ב-10.8.15 כמה מסמכים. שמבהירים את תהליכי המעבר לשיטה החדשה של מספרי הפרימיום, ובמסמכים הללו סגר (לכאורה) את כל "הפרצות", שנשארו בתקנות החדשות.

באחד מהמסמכים קבע שלמה פילבר תאריך חדש לסגירת הפרצות של חיוג למספרי פרימיום הנחזים להיות בחו"ל: 1.9.15כ"כ, המנכ"ל נותן לספקים עוד חודש לסיום ההתארגנות (דהיינו: עד 1.10.15) ומעבר (מ-1.10.15) ליישום מלא של השיטה החדשה של חיוג רק למספרי פרימיום מקומיים במחירי פרימיום (דהיינו: לקומת מספרי 1-900).

קווי התוכן החרדיים (שסיפקו שירותי מידע במספרי סלולר רגילים), היו הראשונים ליישם את השינויים כפי שחשפנו. הם הפסידו בבג"ץ אחר, שלא נעסוק בו כרגע. 


ג. אולם, ספק גדול של שירותי מידע בשם דוד בנינו, לא השלים עם ההחלטות של שלמה פילברופנה לבג"ץ (בג"ץ 5798/15) ולהפתעת משרד התקשורת, הוא זכה להיענות מבג"ץ.

שופט הבג"ץ ח. מלצר הוציא צו ב-27.8.15 בזו הלשון: "החלטת המשיבה. כי על העותר להשבית בתאריך 1.9.15 את שירותי הייעוץ הטלפוני, אותם הוא מפעיל, עד לכניסתה לתוקף של הרגולציה, מושא עתירה זו, בתאריך 1.10.15 – מעוכבת בזאת, באופן ארעי, עד למתן החלטה אחרת". 

ד. 
בתגובה להצלחה של דוד בנינו בבג"ץ, הוציא מנכ"ל משרד התקשורת (שלמה פילבר), ביום 2.8.15, בלי להמתין להחלטת הבג"ץ, החלטה בחתימת ידו, שבו הוא דוחה את תחילת הרפורמה לתאריך 11.10.15

ה. הפרקליטות כנראה הרגישה, שמשהו כאן "מסריח", וביום 3.9.15 הגישה תגובה לבג"ץ 5798/15 של דוד בנינו, ובה צרפה את החלטת שלמה פילבר וטענה [ציטוט]: "בנסיבות אלה, סבורים המשיבים כי העתירה דנן מיצתה את עצמה ודינה להימחק". התגובה הזו מצויה כאן

אולם, העתירה לא נמחקה. דהיינו: משרד התקשות היה אמור לעצור את הרפורמה, כי השופט קבע, שהרפורמה מעוכבת עד קבלת החלטה אחרת, שלא נתקבלה, למרות שהפרקליטות ביקשה ב-3.9.15 למחוק את העתירה. 

ו. בינתיים הזמן ממשיך לרוץ, משרד התקשורת בהוראת המנכ"ל שלמה פילבר, הוציא לכל מפעילי התקשורת הוראות ביצוע ליישום הרפורמה ב-11.10.15, לפי החלטת שלמה פילבר.

זדוד בנינו, שראה שמנכ"ל משרד התקשורת (שלמה פילבר) ממשיך בדרכו תוך התעלמות מהבג"ץ, פנה אליו (הפניות נעשו דרך עדי קאהן גונן, יועצת בכירה למנכ"ל), כמה פעמים ולא קיבל מענה. לכן, ביום 8.10.15 שלח למנכ"ל התראה לפני פניה לבג"ץ ובו הוא מזהיר את שלמה פילבר מפני ביזיון הבג"ץ. בתגובה, קיבל דוד בנינו תשובה מעדי קאהן גונן, שמודיעה, שהרפורמה תיכנס לתוקף ב-11.10.15 וההצו שהוצא אינו מונע את כניסת הרפורמה לתוקף.

ח. לאור התגובה השלילית של המנכ"ל, הגיש דוד בנינו את הבג"ץ שחשפנו בהרחבה בסוף שבוע שעבר.

ט. תגובת הפרקליטות ניתנה ביום 9.10.15 ומצויה כאן. מדובר בתגובה מאוד מוזרה, שמתעלמת מכך, שאין החלטה בבג"ץ 5798/15 של דוד בנינו, והפרקליטות מחברת את העניין הנוכחי של דוד בנינו עם הבג"ץ הקודם 987/15 (מטעם עותרים שונים, בראשם מאיר בן מרום, שאין להם ולעתירתם כל קשר לעתירת דוד בנינו), ובפרקליטות חוזרים שוב על הבקשה "כי דין העתירה להימחק".

לא מוסבר בתגובת הפרקליטות איך "דין העתירה להימחק", אם משרד התקשורת כבר הפעיל את הרפורמה ב-11.10.15, בלי החלטה כזו ע"י שופטי הבג"ץ. 

י. לאור העובדה, שהפרקליטות נתנה תשובה ממש לא לעניין (בנושא הפרת צו הבג"ץ), הגיש דוד בנינו ביום 11.10.15 תגובה לתשובת הפרקליטות. התגובה מצויה כאן. בפניתו טוען דוד בנינו, שיש להעניש את אלה, שהפרו את צו הבג"ץ, וכן מעלה סדרת טענות נוספת. למשל, הוא טוען, שמפעילות התקשורת אינן ערוכות לרפורמה החדשה והוא מציע מסלול של בדיקות, שתראנה, אם מפעילי התקשורת אכן ערוכים לרפורמה, גם מבחינה חוזית, גם מבחינה טכנולוגית וגם מבחינה שירותית. הוא גם מציע דיאלוג בנושא עם מפעילות התקשורת.

כרגע הבקשות הללו מונחות בפני הבג"ץ להחלטה וכל הצדדים ממתינים להחלטת שופטי בג"ץ.

ביקשתי את תגובת מנכ"ל משרד התקשורת לעתירה המעודכנת של דוד בנינו, אבל לא הצלחתי לקבל תשובה. די ברור למה. 

מומחים, שראו את המסמכים, טענו באזני, שאם אכן הבג"ץ יקבל את עמדתו של דוד בנינו, שנראית על פניה צודקת, זה יסמן את סוף הקדנציה (המאוד קצרה) של מנכ"ל התקשורת, שלמה פילבר. הוא עו"ד במקצועו והיה חייב לדעת, שאסור היה לו להתחיל עם הרפורמה לפני החלטת הבג"ץ והוא גם קיבל התראות מראש על כך. כך. שלא יוכל להתחמק מאחריות אישית לכישלון הזה. 

תרגיל נוסף לעקיפת הרפורמות:
בכתבה הקודמת חשפתי כמה שיטות עקיפה של הרפורמה, שכבר פועלות ובכלל זה: חיוג לקידומות 072 ו-050 מה שמוביל לחיוג לאי קיריבטי ולאל-סלבדור וחיוג דרך 012 לאל-סלבדור, והדבר הכי חמור: הפיכת מספרי הסקס בקידומת 1919 לשירותי פרימיום, שאינם סקס, תוך הרס מוחלט של החקיקה הוותיקה וכל תקנות התקשורת, שהיו בתחום זה.

כעת נחשוף תרגיל חדש והוא חיוג למספרים בקידומת 03, שנחזים להיות של בזק. 

פניתי לבזק בשאלות הבאות:
"בהמשך לכתבה על הכאוס במספרי הפרימיום, נתקלתי בעיתון "ישראל היום" במודעה המצ"ב שבה ניתנים שירותי פרימיום דרך קידומת 03 (יצחק הקבליסט: 03-6145922).
כ"כ, כעת ראיתי, שאתר ASKme שיש בו עשרות ספקי שירותי מידע, החל לפעול במספר 03-3726075 לפי תעריף המפורסם באתר של 12.90 ש"ח לדקה ללא תקרת חיוב. 
בנוסף, כנראה שזו מגפה, גם אתר "נבחרת המיסטיקנים" עבר לתת שירות במספר 03-6145910 באותו תעריף.
האם בזק נתנה לזה היתר ואם לאו, האם בזק תחסום את השירות הזה (שכרגע עובד)?"

תגובת בזק הייתה קצרה וחדה: "מבדיקה שערכנו עולה שכל המספרים המדוברים עברו ניוד ואינם שייכים לבזק".

לאחר כמה בירורים התברר לי, שהמספרים הללו נוידו ל-012.

בשיטה החדשה, מי שמחייג ל-03 מקבל למעשה מוקד שירות שמנסה לשכנע את המחייג, שהוא יקבל 5 דקות בחינם ואח"כ הוא מתבקש לרכוש בנק של דקות שיחה, או להתחיל לשלם בכרטיס אשראי. 

יודגש, שגם ניר סמיונוביץ (כאן) וגם כותב שורות אלו (כאן), חזו זה מכבר ודי במדויק, את הכאוס, שיתחולל בתחום רפורמת מספרי הפרימיום בישראל. למה מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, התעלם מכל האהרות שקיבל? תשאלו אותו. לי הוא לא עונה (בניגוד לחוק, ולהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, בעניין מענה לפניות)... 
 
חיוג למספרי פרימיום
 
Bookmark and Share