רשתות פס רחב של אלף טרה לשנייה (1 פטה ביט לשנייה) – התגשמות חלום

דף הבית >> פיתוחים חדשים וצ'יפים >> רשתות פס רחב של אלף טרה לשנייה (1 פטה ביט לשנייה) – התגשמות חלום
רשתות פס רחב של אלף טרה לשנייה (1 פטה ביט לשנייה) – התגשמות חלום
מאת: מערכת Telecom News, 24.11.15, 11:105G
  
אלקטל לוסנט מנפצת את גבולות הקיבולת של רשתות אופטיות עם טכנולוגיה, שתסייע לעמוד בביקוש המאסיבי הצפוי בעתיד לתקשורת נתונים לצרכי 5G ו-IoT. בנוסף, אלקטל לוסנט דיווחה, שיש כבר 34 רשתות של G.fast ברחבי העולם. אל דאגה, זה לא יהיה בישראל.
  
טכנולוגיית אב-טיפוס פורצת דרך של מעבדות בל תגדיל את קיבולות הרשתות האופטיות ביותר מפי 10, ותגבר על רף הקיבולת של נוסחת "גבול שאנון" בסיבים סטנדרטים.
 
לשם המחשה, הטכנולוגיה החדשנית תאפשר לשני שלישים מאוכלוסיית ארה"ב להזרים בו-זמנית סרטים באיכות HD על גבי סיב אופטי יחיד.
 
מעבדות בל, זרוע המחקר של אלקטל לוסנט, השיגו פריצת דרך במירוץ לניפוץ גבולות הקיבולת של רשתות אופטיות, עם טכנולוגיה שתסייע לעמוד בביקוש העתידי להיקפי תעבורה מרשתות הדור החמישי (5G) והאינטרנט של הדברים (IoT).
 
על פי מחקר שנערך במעבדות בל, מפעילי תקשורת וארגונים חווים צמיחה מואצת בתעבורת הנתונים ברשת, בקצב שנתי מצטבר של יותר ממאה אחוזים. לאור ההבטחה המסתמנת לטכנולוגיית תקשורת סלולרית מהדור החמישי (5G), מעריכות מעבדות בל, שבתוך כעשור (החל מ-2020), יהיה ביקוש משמעותי למערכות להעברת תקשורת אופטית בהיקפים מסחריים, שמסוגלות לטפל בקיבולות של פטה-ביטים בשנייה.   
 
לאור האיום הטמון בביקוש העתידי לעלייה מעבר לגבולות הקיבולת של רשתות הסיבים האופטיים הקיימות כיום, חשפו מעבדות בל טכנולוגיית רשתות אופטיות בעלת פוטנציאל לסייע למפעילים לספק מענה להתרחבות זו באמצעות טכנולוגיית MIMO-SDM (בתרגום חופשי: ריבוב אופטי מרובה קלט/פלט).
 
להדגמה הראשונה בעולם, של מעבדות בל, שהיא חלוצת טכניקת ה-MIMO-SDM, יש פוטנציאל להגדיל את קיבולות הסיבים הקיימות כיום של 10-20 טרה-ביט בשנייה, ליכולות של פטה-ביט בשנייה, שהוא שקול לאלף טרה-ביט בשנייה (טרה זה אלף גיגה). לשם המחשה, זוהי קיבולת המאפשרת לשני שלישים מאוכלוסיית ארה"ב להזרים בו זמנית סרטים באיכות HD על גבי סיב אופטי יחיד.
 
הניסוי המוצלח של מערכות זמן אמת 6X6 MIMO-SDM, תוך שימוש ב-6 משדרים ו-6 מקלטים, במשולב עם עיבוד אותות דיגיטלי בזמן אמת, נערך על פני סיבים צמודי-ליבה, שנפרסו לאורך 60 ק"מ במטה הגלובלי של מעבדות בל בניו ג'רזי.
 
המטרה של מעבדות בל בשימוש בטכניקת MIMO-SDM היא להתגבר על מגבלות הקיבולת, שנכפו ע"י נוסחת "גבול שאנון" הבלתי לינארית בסיבים האופטיים הקיימים כיום. נוסחה זו מציבה רף מקסימלי לקצב העברת המידע בסיב אופטי יחיד, רף שהטכנולוגיה החדשה מראה כיצד ניתן לפרוץ אותו.
 
כיום, הסיבים האופטיים השכיחים בחיבורים מעל 1 ק"מ הם מסוג Single-Mode. פריצת הדרך של מעבדות בל מראה כיצד ניתן להשתמש בסיבים מהדור החדש: Coupled-Core Fibers (סיבים צמודי-ליבה) בשילוב עם טכנולוגיות ה-MIMO  על מנת לגבור על הרף העליון של חוק שאנון.
 
מרקוס וולדן, מרכוס וולדן - אלקטל-לוסנטתמונה) סמנכ"ל הטכנולוגיה (CTO) של אלקטל לוסנט, ונשיא מעבדות בל: "ניסוי זה מייצג פריצת דרך אדירה בפיתוח העברת המידע העתידית ברשתות אופטיות.

אנו ניצבים כיום על פרשת דרכים של שינוי כביר ברשתות התקשורת, עם התגלותן של הרשתות הסלולריות מהדור החמישי ורשתות העננים שבדרך. מפעילי תקשורת וארגונים כאחד, יראו איך הרשתות שלהם נאלצות להתמודד עם אתגרים, שיוצבו להן ע"י גידול מאסיבי בתעבורה.

במעבדות בל אנו נוקטים בחדשנות מתמשכת כדי לעצב את עתיד רשתות התקשורת כך שיעמדו בביקושים אלה".
 
במקביל, אלקטל לוסנט מדווחת על התקנות של 34 רשתות של G.fast ברחבי העולם. ההתקנה הטרייה ביותר: ברשת הפס הרחב הציבורית של אוסטרליה – NBN  (ר"ת: National Broadband Network) במקומות, שנפרסו סיבים בגישת FTTB/FTTC, במרחקים של עד 400 מטר מהמחשב בבית הלקוח.

לקוחות הקצה הביתיים באוסטרליה מקבלים עד 800 מגה בערוץ היורד, עם כוונה להגביר את הקצב ב-2016 עד 1 גיגה. הלקוחות הראשונים, שמקבלים את ה-G.fast באוסטרליה, הם תושבי העיר מלבורן.

בבריטניה, חברת הבזק  BTחיברה כבר אלפיים לקוחות בעיר Huntigdon בשירות G.fast של 330 מגה בערוץ היורד. BT החלה לחבר לקוחות בעוד כמה ערים ברחבי בריטניה ב-G.fast. אגב, הרשת הראשונה בעולם, שמספקת G.fast מלא ומסחרי ללקוחותיה, בגישת ה-FTTP, היא הרשת של Chunghwa Telecom בטאיוואן. בישראל - אפשר רק לחלום על זה.
 
Bell Labs 
 
Bookmark and Share