Telecom News - מדוע כל כך קל "לעבוד בעיניים" על משרד התקשורת ולאורך שנים?

מדוע כל כך קל "לעבוד בעיניים" על משרד התקשורת ולאורך שנים?

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> מדוע כל כך קל "לעבוד בעיניים" על משרד התקשורת ולאורך שנים?
הפוסט, שהעלה אלקי (אלקנה) אלון, מי שהיה מנהל פעילות הסלולר ב"רמי לוי תקשורת", חושף (בקטעים הנוגעים ל"עבודה בעיניים") את מה שידוע לכל: זו ממש לא בעיה "לעבוד בעיניים" ובמשך שנים על משרד התקשורת. ראה סעיף גולן טלקום.  וגם פרטים על "ש. פילבר - JV בע"מ, שירותי הקמת תשתיות סלולר במהירות ביו"ש".
מאת: אבי וייס, 13.1.16, 09:30רמי לוי תקשורת

רמי לוי (בתמונת הפרסומת משמאל, צוחק על מיכאל גולן) הכחיש בתוקף (פירוט בהמשך) את הכתוב בפוסט, שהעלה אלקי (אלקנה) אלון (כאן) בפייסבוק. אולם, בכל מה שאלון כתב בנוגע ליחסי רמי לוי תקשורת מול משרד התקשורת, הוא לא חידש לי דבר.

דווקא כאן אני נוטה להאמין למה שכתב אלקי אלון, למרות ההכחשה הגורפת של רמי לוי. הקטע הזה (של אלקי) מובא במלואו בהמשך הכתבה, למתעניינים.

למה אני נוטה להאמין לפוסט של אלקי בכל הקשור למשרד התקשורת? מפני שזו המציאות, שאני רואה כל יום וכותב עליה באלפי המאמרים הקיימים באתר הזה.

זה קורה כל יום, לא רק בסיפור של פירוק האנטנות והצפצוף הענק על משרד התקשורת (במשך שנים) ע"י גולן טלקום. למי ששכח, מנכ"ל משרד התקשורת (שלמה פילבר) בכלל הכחיש שיש דבר כזה "פירוק אנטנות" במדינת ישראל, עד שחשפתי את הנתונים המלאים, שקיבלתי מהמשרד להגנת הסביבה וחשפתי זאת בסדרת מאמרים. ככה זה מתנהל - בכל נושא.

יש לזה גם סיבה מאוד ברורה: סעיפי החוקים, שנוגעים לסמכויות משרד התקשורת מול חברות התקשורת, לא מתבצעים. פקידי המשרד וכל צוותי המפקחים הקיימים בבמשרד ספונים במשרדים שלהם ולא יוצאים לשטח ולא מבצעים בכלל "פשיטות פתע" ולא משתמשים בכלל בשלל הסמכויות שיש להם בחוקים השונים (ויש כמה חוקים ותקנות המקנים למפקחי משרד התקשורת סמכויות עצומות).

הדבר היחיד, שמעניין את מומחי ה"אפלייה באכיפה", זה לתקוע קנסות ב"כאילו" לבזק והוט ולעשות "ספינים על הציבור". זהו. 

דוגמה בולטת אביא ממה שדווח אך לפני יומיים ע"י מנכ"ל משרד התקשורת בעצמו ובכבודו לוועדת המדע והטכנולוגיה של כנסת ישראל.

חשפתי ויותר מפעם אחת, שחברות הסלולר מצפצפות ו"עובדות בעיניים" על משרד התקשורת בכל הקשור לפריסת אנטנות סלולר באיזורי יו"ש. כשמפרקים אנטנות, אין לחברות הסלולר כל מוטיבציה כלכלית לבנות אנטנות חדשות באיזורי ההתיישבות ובצירי התנועה ביו"ש (וגם לא בכל מאות השכונות החדשות, שנבנו ונבנות ברחבי הארץ בשנים האחרונות ובקצב הולך וגדל, בגלל דחיפת שר האוצר). זאת, למרות שהן הבטיחו לפרוס אנטנות כאלו, לשר התקשורת הקודם (גלעד ארדן)

אז מה עושה שלמה פילבר עם השר הממונה עליו (ביבי נתניהו)? מחליטים שמשרד התקשורת בעצמו יקים את האנטנות, במקום חברות הסלולר.

לצורך כך תוקם חברת תקשורת חדשה שהשם שלה, כך אני מציע, יהיה: "ש. פילבר - JV בע"מ, שירותי הקמת תשתיות סלולר במהירות ביו"ש". ה-JV בשם של החברה החדשה לקוח מתוך "מדיניות שת"פ האנטנות" של משרד התקשורת (JV=Joint Venture). שכן, האנטנות, שיקים משרד התקשורת (באמצעות קבלן של צה"ל, כדי לעקוף את הצורך במכרז ושאר טרדות בירוקרטיות), תהיינה אנטנות משותפות לכל חברות הסלולר.

לא מאמינים לי? אז הנה ציטוט מדויק מדבריו של שלמה פילבר בכבודו ובעצמו (ההדגשה והקו הם ציטוט במקור, גם השגיאות בעברית הן במקור): 

עקב האירועים הביטחוניים רוה"מ הנחה לטפל בנושא האנטנות בצירים כפרויקט בטחוני. ואנו מחפשים מקור תקציבי לכך. עפ"י התוכנית, הצבא יקים את התורן והחברות יניחו עליו אנטנות. בקשנו מהחברות להיערך מבחינת תכנון הנדסי. לדבריו, תוך חודשים ספורים יוקמו 13 תרנים שיכסו צירים.

כלומר, חברת "ש. פילבר - JV בע"מ, שירותי הקמת תשתיות סלולר במהירות ביו"ש", יוצאת לדרך ובהמשך היא תרחיב את שירותיה המופלאים והמהירים, בלי צורך ברישיונות, אישורים, מכרזים וטרטורים אין סופיים של כל הרשויות. זאת, בתקציבים, שיילקחו היישר מהכיס של כולנו, לכל מקום שיש בו בעיות בטחוניות ואירועים בטחוניים (והשם של החברה יותאם לאיזור שבו תיפרסנה האנטנות החדשות של משרד התקשורת) ובכלל זה: איזור "עוטף עזה", גבול ירדן, גבול מצרים, גבול לבנון, רמת הגולן, קו התפר, תוואי הרכבת הקלה בירושלים (זורקים שם כל הזמן אבנים), רעננה (כבר היו כמה "תקריות סכינים" חמורות, בעיר השלווה הזו) וגם ברחוב דיזנגוף בת"א, שלאחרונה הייתה בו תקרית אש מזעזעת.

פשוט "עבודה בעיניים" ברמה הכי בכירה, מראש הממשלה ועד אחרון פקידי משרד התקשורת. כולם שותקים, כשפילבר "עובד על כולם בעיניים". גם בעניין הקנסות. מדהים. 

"החטא הקדמון"
"החטא הקדמון" בעניין "רמי לוי תקשורת" מקורו ב"עבודה בעיניים" של משרד התקשורת עצמו, בכך שנתן רישיון MVNO לרמי לוי. כמה שלא כתבתי, שאסור לתת לרמי לוי רישיון, כי הוא לא MVNO אלא Reseller של פלאפון, לא עזר לי.

משרד התקשורת עצמו התעלם מהחוק ומהתקנות, שדרשו, שלמפעיל עם רישיון MVNO יהיה מתג ולרמי לוי אין שום מתג, גם לא תצלום של מתג, שאפשר להוריד מהאינטרנט בחיפוש קל בגוגל... זה נדרש למשל בסעיף 14 לתקנות - כאן.

אז למה אנשים באים בטענות לרמי לוי שהוא "עובד בעיניים" על משרד התקשורת?? הברדק מתחיל במשרד התקשורת, ממש בתוכו. זה מקרין על כל השוק בכל תחום. במשך שנים. 

מה כתב אלקי (אלקנה אלון), (בתמונה משמאל), בהקשאלקי אלוןר ליחסיו עם משרד התקשורת?
* מוקד אובדן גניבה - לכל חברת סלולר חייב להיות בלילה מוקד שמטפל בפניות של לקוחות שאבד או נגנב מכשירם. מוקד כזה פירושו, עובד שעובד וגרוע מכך אף מרוויח שעות נוספות שכן זו עבודת לילה. לא יקום ולא יהיה פסקו רמי ואופיר. שלוש וחצי שנות קיום של החברה, פשוט עבדנו על כל הלקוחות. מי שהיה מתקשר למוקד בשעות הלילה, היה שומע הודעה שאומרת שיש עומס קצת, תשאירו מספר שצריך לנתק ואנחנו ננתק. לא דובים ולא יער. כל פעם היינו צריכים למחוק את ההודעות שנצברו, פעם, אחת העובדות מחקה 2000 ומשהו הודעות. אם לא הבנתם, אף אחד לא הקשיב להודעות, אף אחד לא אייש את המוקד. לחסוך כסף לעסק זה מעל הכל וטובת העסק, רק היא על הפרק.

* חשבוניות - במדינת ישראל, כל עסק חייב להגיש חשבונית ללקוח, בדואר או במייל. כאשר התחילו המבצעים של סלולר ללא הגבלה, רמי ואופיר קבעו כלל גורף. כל לקוח שלא נתן כתובת מייל ושסכום החשבונית שלו עגול, לא מקבל חשבונית. למה? כובע! סתם.. מה כובע. כל חשבונית במשלוח עולה כמה שקלים. וכך בלחיצת כפתור של סינון הלקוחות שסכומם עגול, חסכנו עוד ועוד כסף. אתם לא צריכים חשבונית. 

* חוזים ללקוחות - משרד התקשורת מחייב כל חברת סלולר לספק חוזה מסודר ללקוח שמצטרף אליה. היה לנו נסיון באיזו מערכת דיגיטלית, אופיר קלט שזה עולה כסף שאפשר לחסוך. שלוש שנים לא סיפקנו חוזה ללקוחות בסניפים בסניפים (למעט הכלל - מי שעושה בלגן שיקבל ותעיף אותו). מלא כסף חסכנו.

* משרד התקשורת - משרד התקשורת עורך מגוון ביקורות בחברות הסלולר. לפני כל ביקורת, ישיבה אצל רמי עם אופיר, לעיתים רק אופיר. אם היו נתונים שהיה צריך ליפות, ההוראה היתה חד וחלק לשפץ. זכור לי מהחצי שנה האחרונה ששלחנו למשרד התקשורת דו״ח של לקוחות שקיבלו חוזה במועד הצטרפותם. היו אלפים רבים שלא קיבלו. מה ההוראה של אופיר? בדוח שאתם שולחים למשרד התקשורת, תמחקו את אותם הלקוחות שלא קיבלו והנה ברגע אחד קיבלת מאזן של 100% שליחת חוזה ללקוחות. הרי למשרד התקשורת אין רשימה שמית של לקוחות ובכלל מי יבדוק. בוצע בהצלחה.

תגובת משרד התקשורת
פניתי למשרד התקשורת בשאלה הבאה:
"מה תגובתכם על הפוסט כאן:
https://www.facebook.com/elki.alon/posts/10208794989979034

תגובה טרם קיבלתי, ככל שאקבל - אעדכן. לא לדאוג - סיכוי של 100% שלא אקבל....

התגובה של רמי לוי לפוסט של אלקי אלון
"מדובר בעובד לשעבר שעזב את העבודה ואינו עובד כבר שנה בחברה. מר אלון סובל מבעיות אישיות קשות (שמפאת צנעת הפרט לא נרחיב לגביהן), ויש לו עבר של הסתבכויות חמורות במקומות עבודה קודמים כגון חברת פלאפון.

"מר אלון מצוי בחובות כספיים עצומים ומנסה לסחוט מחברתנו ומגורמים בכירים בה כספים שאינם מגיעים לו, ובתוך כך איים כי אם לא ישולמו לו הסכומים שניסה לסחוט, יפרסם דברי-בלע על החברה ומנהליה".

"החברה, ממניעים אנושיים, נמנעה עד כה מלמצות איתו את הדין ולהגיש תלונות לגורמי אכיפת החוק בשל עבירות שונות שביצע לכאורה הן בזמן עבודתו בחברה והן לאחר עזיבתו, לרבות עבירות של גניבה ממעביד, כשמר אלון ידע שמתקיימת חקירה לגביהם ושהניעו אותו לפרסם את דברי-הבלע שפרסם.

"לגבי העבירות - קיים תיעוד ברור, התלונה תוגש, והדברים יתבררו על-ידי משטרת ישראל. החברה נמנעה עד כה מהגשת תביעה אזרחית גם על נזקים שונים שגרם, בשל היעדר כל סיכוי סביר לגביית כספים ממר אלון בשל מצבו הכלכלי. הדברים שכתב מופרכים, חסרי אחיזה במציאות ואינם ראויים להתייחסות".

עדכון 17.1.16: אלקי אלון העלה פוסט (כאן) בו הוא טוען שרמי לוי פרץ לכל מאגרי המידע של מתחריו והשתמש באופן שוטף במידע הגנוב של המתחרים כדי להיות הכי זול בשוק. פשוט פוסט מדהים ומזעזע. מרשת רמי לוי נמסר בתגובה: "רשת חנויות רמי לוי שיווק השקמה מציעה את הסל הזול ביותר בארץ החל משנת 1976, עוד בטרם היו מחשבים ועוד בטרם היה פייסבוק. הרשת תמשיך גם בעתיד להציע את הסל הזול במדינה כדת וכדין. כל קמפיין שלילי המונע על ידי מתחרים ו/או מפיצי דיבה שהוכח שהם עבריינים המנסים לסחוט באיומים, לא ימנע מאתנו להמשיך לעשות טוב לעם ישראל".

עדכון 13.11.20: פורסם כאן ב"מעריב" (כותרת בלבד): "פסיקה תקדימית: חריגה ממשך הטיפול בתיק הביאה לביטול כתב האישום.
השופטת ג'ויה סקפה שפירא פסקה כי כתב האישום נגד חברת רמי לוי בגין הפקת נתוני תקשורת שלא למטרות המאגר יבוטל, בשל התארכות משך זמן הטיפול בתיק."

עדכון 5.5.21: פורסם כאן בערוץ 7: "גזרי דין בפרשת רמי לוי תקשורת.
מנכ''ל "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת" נקנס ב-70 אלף ש''ח. החברה נקנסה ב-600 אלף ש"ח והיא תפצה את האזרחים שנשלף מידע אישי עליהם מתוך מאגר המידע של החברה בניגוד לחוק.
בית משפט השלום בירושלים גזר על אופיר אטיאס, מנכ"ל רמי לוי שיווק השקמה תקשורת, קנס בסך 75,000 שקלים ומאסר מותנה.
על חברת "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת" הוטל קנס בסך 600,000 שקלים וכן פיצוי בסך 200,000 שקלים לנפגעים עליהם בוצעו שליפות מידע מתוך מאגר המידע של החברה בניגוד לחוק.
שלמה אדרת ג'וליאן, קצין ביטחון החברה, נידון לחמישה חודשי עבודות שירות, וקנס בסך 20,000 שקלים, סיום ההחלטה בעניין גזר דינו יינתן במועד מאוחר יותר.
הנאשמים הורשעו במסגרת הסדר טיעון. אטיאס הורשע בגין עבירות של הפרת חובת סודיות ושימוש במאגר מידע בניגוד לחוק. חברת "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת בע"מ" הורשעה בעבירה של שימוש במאגרי מידע בניגוד למטרתו. ג'וליאן הורשע בעבירות רבות של פגיעה בפרטיות וכן בעבירות הפרת חובת סודיות ועבירות של שימוש במאגר מידע בניגוד לחוק.
כתב האישום המתוקן בו הורשעו הנאשמים על פי הודאתם, מתאר את השימוש הבלתי חוקי שעשו במאגר המידע על לקוחות החברה. השימוש כלל שליפות מידע בנוגע לאירועים אישיים, רומנטיים, עסקיים ואחרים שעניינו את המעורבים. במסגרת הליך גישור, הודו הנאשמים בכתב אישום מתוקן ונגזר דינם.
בשנת 2011 קיבלה חברת "רמי לוי" רישיון ממשרד התקשורת למתן שירותי טלפון נייד ולצורך כך קיבלה גישה למאגר המידע המתעד נתוני תקשורת של לקוחות החברה ומאפשר להפיק פלטי שיחות וכן לקבל אינדיקציה על מיקומו של בעל הטלפון בעת קיום השיחה.
מאגר מידע זה נועדה לשמש את חברות התקשורת למניעת הונאות ולפיכך כל שימוש אחר בו הוא בניגוד לחוק ומהווה עבירה לפי חוק הגנת הפרטיות. בין השנים 2011-2016 בוצעו בחברה מאות חיפושים במאגר המידע, חלקן בוצעו ביחס לעובדי החברה, וזאת לשם צרכים אישיים ועסקיים של הנאשמים.
השימוש במידע נעשה בהזדמנויות רבות ובאופן שהפך לדפוס פעולה חוזר לבירור עניינים שונים שאותם ביקשה הנהלת החברה או הנאשמים לברר באמצעות מאגר המידע.
כך למשל, בשנת 2013 על רקע פריצה לביתו של הנאשם אטיאס ועל מנת לאתר חשודים בביצוע הפריצה, ערכו שני הנאשמים בדיקות במאגר מידע על מספרי טלפון של אנשים שונים.
במקרה אחר, ביצע הנאשם ג'וליאן בדיקה במאגר המידע על מספרו של אדם שהגיש תביעה כנגד החברה. וכן ביצע בדיקות במאגר המידע על מספרם של עיתונאים שפרסמו כתבה שלילית על החברה.
עו"ד אביה גליקסברג בניטה ומיכל בלומנטל מפרקליטות מחוז ירושלים, הגיבו: "במסגרת הסדר הטיעון הודו הנאשמים בעובדות כתב האישום המתוקן, הורשעו בפלילים והוטל עליהם עונש הולם. ראוי כי חברות התקשורת המחזיקות במידע אישי של בעלי הפלאפונים ידעו כי עליהם למנוע כל פגיעה בפרטיות בהם, ולהישמר מפני כל ניצול לרעה של מעמדם כאחראים על סודיות המידע. הפרקליטות תמשיך לפעול נגד מפרי החוק במטרה להגן על פרטיותם של האזרחים".
מהרשות להגנת הפרטיות נמסר כי "הפרשה מגלמת את אחד האירועים החמורים שנחקרו ברשות בשל השימוש המכוון והמתמשך על ידי גורמים בכירים בחברה ציבורית במאגר המידע שהיה ברשותה. עבירות פרטיות אלה הביאו לפגיעה קשה בפרטיותם של עשרות אנשים. העובדה שגם החברה עצמה הורשעה מדברת בעד עצמה ומעבירה מסר על חומרת הפגיעה כתוצאה משימוש שלא כדין במידע רגיש"."
הצילו! 
 
Bookmark and Share