Telecom News - פורסמה תכנית העבודה של משרד התקשורת ל-2016, תכנית מבדחת והרסנית

פורסמה תכנית העבודה של משרד התקשורת ל-2016, תכנית מבדחת והרסנית

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> פורסמה תכנית העבודה של משרד התקשורת ל-2016, תכנית מבדחת והרסנית
אחרי שנה, שבה לא הייתה תכנית עבודה שנתית למשרד התקשורת, פורסמה אמש (במסגרת ספר תוכניות העבודה לשנת 2016) תכנית העבודה של משרד התקשורת ל-2016. כנראה מישהו שכח לבצע הגהה למסמך המצחיק, המבולבל וההרסני הזה.
מאת: אבי וייס, 29.2.16, 09:30שלמה פילבר

ראשונים לדווח: בשנת 2015 שחלפה, לא הייתה למשרד התקשורת הישראלי תכנית עבודה שנתית, מה שלא הפריע לשר הקודם גלעד ארדן ולמנכ"ל הקודם אבי ברגר, "לעבוד בעיניים" על ועדת הכלכלה של הכנסת ולדווח לה על ביצוע תכנית העבודה, שלא קיימת ועל הישגים, שהושגו במסגרת אותה תכנית עבודה דמיונית.

כעת, חל שיפור, לפחות יש תכנית עבודה מסודרת (גם אם יצאה באיחור, שנת 2016 הרי החלה לפני חודשיים), תכנית של כל משרדי הממשלה לרבות משרד התקשורת, תכנית, שנכללת (כאן) בספר של תכניות העבודה הממשלתיות. מדובר בספר מקוון, שפורסם ע"י משרד ראש הממשלה בפורטל מיוחד, שהוקם לנושא (כאן). התכנית של משרד התקשורת נמצאת בעמודים 664 עד 674.

מעבר להקדמה היפה ומלאת הפאתוס לתכנית משרד התקשורת ל-2016, הקדמה, שנכתבה ע"י שלמה פילבר, המנכ"ל (בתמונה), נראה, שמישהו אסף את כל השטויות האפשריות מתכניות העבודה של משרד התקשורת מתחילת העשור (למשל: מהשנים 2011 - כאן, 2012 - כאן ו-2014 - כאן, ב-2013 לא הייתה תכנית), והעתיק אותן כלשונן, בלי לשים לב שאנו כבר בשנת 2016.

חמור המצב בתחום התכניות לתחום שוק הסלולר, השוק הכי חשוב בעולם התקשורת. על פי המסמך של שלמה פילבר, אנו נמצאים במצב בו טרם החלה פריסת דור רביעי - 4G LTE בישראל וטרם נקבעה מדיניות שת"פ אנטנות (שבינתיים כבר נקברה...), ולכן במהלך 2016 משרד התקשורת (שמסתיר את מחדל פירוק האנטנות המסיבי), יפעל לכיסוי מדינת ישראל ברשתות דור 3 ויקבע את המדיניות לשת"פ אנטנות.

דור 3 ייפרס בישראל עד סוף 2016 ועד סוף 2016 ייכתב מסמך שת"פ אנטנות.

מצד אחד מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר מדבר על דור חמישי -5G הנמצא בפתח ומצד שני הוא מוציא תכנית עבודה לדור שלישי ולשת"פ אנטנות. מישהו "התחלק כאן על השכל" וחושב שכולנו מטומטמים (אולי באמת זה כך... בספק באם הציבור והעיתונות מבחינים בין דור 3 לדור 4 או לדור 5). 

הבדיחה העגומה הזו מופיעה בספר החדש, שפורסם אתמול, לא פעם אחת, כאילו טעות דפוס, אלא יותר מ- 3 פעמים בדפים שונים של התכנית עם טבלאות מותאמות.

לא ברור מי בכלל עשה הגהה על המסמך המדהים הזה, אבל ברור, שמדובר במסמך, שהוא עלבון לשכל הישר ובדיחה אחת גדולה על חשבון הציבור. שלמה פילבר ממשיך להתל בציבור בתכניות הרסניות מנותקות מכל מציאות. פשוט מקומם ומדהים. 

יתרה מכך, המסמך הזה הוכן ללא כל התייעצות עם הציבור ועם נצגיו המוסמכים. התוצאה: אין כל קשר בין המסמך למציאות.

כמה דוגמאות לנתק מהמציאות רק מהדף הראשון של "המדדים המרכזיים":

א. נקבע, שעד 2020, 100% ממשקי הבית בישראל יהיו מחוברים לתשתית אולטרה-רחבת-פס. ברור שמדובר בשטות, כי תמיד תישארנה אוכלוסיות בלי חיבור פס רחב קווי בכלל (למשל חלק מהחרדים). 

ב. כל התכניות לדואר הן בדיחה עצובה המועתקת מהתכניות הישנות, שנה אחרי שנה ולא מתבצעות. להיפך, המצב נהיה רע משנה לשנה. אני יכול להעיד ממראה עיני ממקום מגורי במערב ראשון לציון. עד לפני שנתיים היה בקרית הממשלה במערב ראשון סניף דואר מרווח, עם מערכת ממוחשבת והמון עמדות, סניף שבו לא היו עומדים בתור יותר מכמה דקות. דוור היה מגיע לבית עם דואר כל יום, 5 ימים בשבוע. מאז, הדוור מגיע רק פעם עד פעמיים בשבוע (אם בכלל), הזמנות לחתונה של בני משפחה וחברים אני מקבל אחרי שהזוג הצעיר כבר עם ילד ומזמין אותי בטלפון לברית או לבריתה. הסניף המודרני של הדואר "שתיקתק כמו שעון" נסגר ועבר למקום אחר לא נוח ובתפעול של קבלן חיצוני, עם תורים של שעות.  וזה אמור להשתפר כבר השנה? פשוט בדיחה. כ"כ, התכנית ששמה הפיכת בנק הדואר לבנק של ממש, פשוט נעלמה מהתכניות. 

ג. התכנית מדברת, שעד 2020 יהיו 20% ממשקי הבית מחוברים לטלוויזיה רב-ערוצית, שאינה HOT או YES. היות ומשרד התקשורת מנותק לגמרי מהמציאות, קרוב ל-20% מחוברים כבר כעת, לא ב-2020. משרד התקשורת בכלל לא שם לב, שיש אין סוף ספקי OTT בישראל בלי רישיונות. רק במגזר הרוסי יש קרוב ל-70 אלף משקי בית, שמנויים על שירותי OTT המכוונים למגזר זה. סמסונג דיווחה על מיליון משקי בית בישראל המנויים על שירותי ה-OTT שלה. בקיצור: תכנית עם אפס קשר למציאות.

ד. יש בתכנית פרק על המשך "שוק סיטונאי" עם תכנית להוציא רגולציה חדשה ל"שוק סיטונאי" על תשתיות אופטיות. טוב שמשרד התקשורת גילה (באיחור של עשור, לאחר מאות כתבות באתר טלקום ניוז), שהרגולציה הקיימת ל"שוק סיטונאי" לא מתאימה לעידן האופטי (דהיינו ל-FTTx). ברור, שיצירת רגולציה חדשה לגמרי לנושא זה אינה משימה פשוטה, והיא לא תסתיים עד סוף 2016. כ"כ, לא הוגדרו מהם "מפעילים שאינם בעלי תשתית עצמאית". להערכתי, בתחום הזה יהיו במהלך השנה הקרובה עוד הרבה "קרבות רחוב", אחרי שהבלוף של "השוק הסיטונאי" במתכונת של המאה הקודמת - יתפוצץ לכולם בפרצוף. 

יש חדש:
בתכנית 2016 ישנו פרק, שהוא ממש חדש ולא היה בשנים שעברו וזה פרק העוסק בסייבר וב-IoT. לא ברור למה יש בתכנית ל-2016 רק את שני הנושאים הללו ונושאים טכנולוגיים בוערים לא פחות, לא נכנסו לתכנית דוגמת: IPv6, רדיו דיגיטלי, עידן התקשורת בענן, מחשוב מערכת ייבוא ציוד תקשורת (סיום עידן הפקס), שחרור תדרים לציבור, טכנולוגיות אלחוט חדשות, ו"שמות מתחם" (Domain Names). יש עוד. 

בכל מקרה, איך שהתחיל הטיפול בנושא הסייבר במשרד התקשורת, כפי שחשפנו כאן, זה יכול להוות אינדיקציה ברורה שהנושאים החדשים הללו (סייבר ו-IoT) ייהפכו לבדיחה אחת גדולה, בדיוק כמו "התכניות להיערכות לשעת חירום". הנושאים החדשים הללו יטופלו (כנראה) באותו אגף במשרד התקשורת, אגף שנכשל לגמרי בכל מעשיו עד היום (כמפורט כאןכאןכאן וכאן). כל השוק מצפצף וצוחק על הנחיות האגף הזה.

אז כעת משרד התקשורת יטפל בהגנת הסייבר ובקידום ה-IoT בעולם התקשורת? הצחקתם אותי. יש עוד זמן עד 1 באפריל (או פורים)... 


יש גם קטעים ממש עצובים בתכנית הזו. למשל: המילה Unlimited (או IBC, שזה שם החברה), לא מופיעה אפילו פעם אחת בתכנית ל-2016, אחרי ש-IBC כיכבה בתוכניות של השנים עד 2014 (ב-2013 וב-2015 לא הייתה תכנית). כנראה שמבחינת משרד התקשורת, אין חברה כזו. לכן, עצתי לקוראים: לא להתפתות אחרי מבצע ה-200 מגה ב-Unlimited, מבצע שחשפנו אך בשבוע שעבר. זהירות - מפולת לפנינו. אין Unlimited בתכנית של משרד התקשורת. גם אין גולן טלקום. רק קבוצת בזק תישאר בשוק התקשורת הישראלי (אם כל התכניות של שלמה פילבר תיושמנה, חו"ח) ... 

לסיכום: מי ישלם על הפיסאקו הזה ששמו "תכנית עבודה ל-2016" של משרד התקשורת? אתם, קוראים יקרים. כולנו נשלם מכיסנו על המגלומניה, הטפשות, החפיפניקיות, הניתוק מהמציאות והתחמונים של שלמה פילבר ושות'.

אלו תכניות עבודה שמנותקות מכל תחזית אנליסטית שיש בעולם ושונות מכל דוגמה של תכנון שנתי ורב-שנתי שיש אצל רגולטורים לתקשורת בעולם. 2 דוגמאות לתחזיות אנליסטים מובאות בקישורים כאן למטה.

ככה בדיוק נראית ישראל ב-2016, בעיני משרד התקשורת הישראלי. אוסף של אנשים שמרווחים כסף טוב על חשבון הציבור, עם רכבים צמודים ונהגים צמודים, אנשים שלא מבחינים בין דור 3, דור 4 ודור 5 בסלולר. פשוט "חיים בסרט". מזל שמשרדי הממשלה שאחראים על עולם ההייטק בישראל (דוגמת משרד הכלכלה ומשרד המדע), הכינו ומכינים תכניות עבודה ריאליות, ממשיות וברות ביצוע
הצילו! 
 
Bookmark and Share