עשר שנים בענן AWS - איך שהזמן רץ!

דף הבית >> שירותי עננים ואחסון מידע >> עשר שנים בענן AWS - איך שהזמן רץ!
עשר שנים בענן AWS - איך שהזמן רץ!
מאת: ג'ף באר, 17.3.16, 09:00ג'ף באר
 
לפני 10 שנים, ב -14.03.2006 הודעתי על השקת Amazon S3 עם פוסט בבלוג שלי. קשה להאמין, שמאז חלף כבר עשור, או שמאז כתבתי למעלה מ-2,000 פוסטים.
 
הלם העתיד
כשהייתי בבי"ס תיכון, קראתי ספר בשם 'הלם העתיד', בו טען העתידן אלווין טופלר, שלקצב המהיר של שינויים יש  פוטנציאל ליצור עומס ומתח ולהסיט אנשים ממסלולם.
 
במאמר, שכתבתי אז, גרסתי כי שינוי הנו דבר טוב ולאנשים וארגונים תהיה תועלת רבה יותר אם יתכוננו לקבל שינויים ולהתמודד איתם.
 
עשור של שינויי IT
במבט לאחור על העשור האחרון, מרשים לראות עד כמה ה-IT השתנה בעולם. מרשימה אפילו יותר העובדה, שהשינוי אינו מוגבל לטכנולוגיה. מודלים עסקיים השתנו וכך גם השפה סביבם. במקביל לכך, ששינויים בצד העסקי יצרו דרכים חדשות לרכוש, לצרוך ולשלם עבור משאבים (תוך העצמת ארגונים וסטארטאפים כאחד בתהליך), גם המילים, בהן אנו משתמשים, כדי לתאר את מה שאנו עושים, השתנו.
 
לפני עשור לא דיברנו על ענן, על מיקרו-שירותים, יישומים ללא שרת, אינטרנט של דברים, קונטיינרים, או סטארטאפים רזים. לא התנסינו באינטגרציה מתמשכת, אספקה מתמשכת, DevOps, או ChatOps. בעוד אנו מנסים להבין וליישם ChatOps, יש כבר משהו חדש יותר באופק בשם VoiceOps (מופעל ע"י Alexa).
 
מובן, שהתמודדות עם שינויים אינה דבר קל. כשמסתכלים אל העתיד צריכים להיות מסוגלים להבחין בין הסחות דעת אופנתיות לבין מגמות אמיתיות. זאת, תוך שמירה על גמישות מספקת כדי לנווט, במקרה, שהנישה של אתמול הופכת לטכנולוגיית מיינסטרים היום.

היום, המשמעות של שמירה על עידכון היא מעקב אחרי התפתחויות בשפות תכנות, בארכיטקטורות מערכת ושיטות עבודה מומלצות בתעשייה. זה אומר, שכל יום משקיעים זמן בשיפור מיומנויות קיימות וחיפוש חדשות. זה אומר להרגיש בנוח בעולם חדש בו פריסות (Deployments) מרובות מדי יום הן עניין בשגרה, מופעלות ע"י צוותים גלובליים ומנוהלות בקונצנזוס. הכל, תוך שמירה על מיקוד באספקת ערך לעסק.
 
עשור ל- AWS
 ברצוני לסקור חלק מהשקות AWS המועדפות עליי בעשור האחרון.אמזון
 
ראשון ועדיין רלוונטי (2006) - Amazon S3. לא ייאמן כמה הקונספט פשוט, ועם זאת באופן מפתיע, מורכב מאחורי הקלעים, S3 - כמו TechCrunch בזמנו, שינה את כללי המשחק.
 
שרתים לפי שעות (2006) – Amazon EC2. מהתחלה פשוטה (אינסטנציה אחת, אזור אחד, וגישת CLI בלבד), EC2 הוסיפה תכונה אחרי תכונה (רובן בעקבות בקשות לקוחות), והיא רלוונטית היום כפי שהייתה ב-2006.
 
הפיכת מסדי נתונים לקלים (2009) - Amazon Relational Database Service. כמי שבילה הרבה זמן בהתקנה, כוונון וניהול של MySQL, הייתי במקום הנכון להעריך עד כמה RDS הפכה כל היבט של חיי העֲבוֹדָה שלי לפשוט.
 
קישוריות מתקדמת (2009) –Amazon Virtual Private Cloud - עם ההשקה של VPC, אפילו ארגונים שמרניים התחילו להסתכל מקרוב על AWS. הם ראו כי הבנו את אתגרי הקישוריות והבידוד שניצבו בפניהם, ושמחו על שהצלחנו לטפל בהם.
 
אחסון נתונים בקנה המידה של האינטרנט (2012) – Amazon DynamoDB – שוק ה- NoSQL היה במצב של היצף כאשר השקנו את DynamoDB. עכשיו, כשהעשן התפזר, אני שומע שוב ושוב על לקוחות שמשתמשים ב-DynamoDB לאחסון כמויות עצומות של נתונים, ולתמיכה בקצבי בקשות מדהימים למדי.

מחסני נתונים בתוך דקות ולא רבעונים ((2012Amazon RedShift - חברות רבות מודדות זמן הטמעה של מחסן נתונים במונחים של רבעונים או אפילו שנים. Amazon RedShift הראה להם, שיש דרך טובה יותר כדי להתחיל.
 
מחשוב שולחני בענן (2013) – Amazon WorkSpaces -  למרות שלעתים קרובות מדי הם נחשבים "נהדרים עבור מישהו אחר", שולחנות עבודה וירטואליים הפכו כלים פרודוקטיביים חשובים ללקוחות.
 
זמן אמת? כמה נתונים? (2013) - אמזון Amazon Kinesis - לכידה, עיבוד, והפקת ערך מכמויות גדולות של נתונים, הפכו יותר קלים ופשוטים כאשר השקנו את Kinesis.
 
מודל תכנות חדש (2014) – AWS Lambda - זה אחד מאותם משבשים ומשני משחק, שצריכים להיות מוכנים אליהם.
 
התרשמתי ממספר הארגונים המסורתיים, שכבר בנו ופרסו  יישומים מתוחכמים מבוססי Lambda. הציפייה שלי כי Lambda תהיה נפוצה ביותר בחברות סטארטאפ הבונות מבראשית יישומים הנוטים להיות עתירי שגיאות.
 
התקנים הם העתיד (2015) - AWS IoT - עוצמת מחשוב בייצור המוני וקישוריות IP נרחבת משתלבים כדי לאפשר סוגים שונים של התקנים מעניינים, שיקושרו אל האינטרנט.
 
נעים קדימה
לפני עשור, דיון על הסיכונים של מחשוב ענן התמקד סביב אימוצו. הענן היה חדש ולא-מוכח ועלו יותר שאלות מאשר תשובות. עידן זה חלף. היום אני שומע יותר דיבורים על הסיכון של לא להצטרף לענן. ארגונים מכל הצורות והגדלים רוצים להיות זריזים, להשתמש בתשתית מודרנית, ולהיות מסוגלים למשוך אנשי מקצוע מתקדמים. עובדים רוצים היום להשתמש בטכנולוגיה העדכנית והרלוונטית ביותר, כדי להיות יעילים ככל האפשר.
 
אני יכול להבטיח לכם, שהעשור הבא של הענן יהיה מרגש כמו זה שסיכמנו עתה. המשיכו ללמוד, המשיכו לבנות ושתפו אותנו בהצלחותיכם.
 
מאת: ג'ף באר, מרץ 2016
אוונגליסט ראשי, אמזון ווב סרוויסס (AWS)
 
אינפוגרפיה: 10 שנים ל-AWS להורדה מכאן כ-PDF.
אינפוגרפיה : 10 שנים ל-AWS (לחיצה על התמונה מגדילה אותה):
אינפוגרפיה AWS 
 
Bookmark and Share