אין מה להיבהל מקריסת גולן טלקום (או מהיעלמות חב' מרתון של חזי בצלאל)

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> אין מה להיבהל מקריסת גולן טלקום (או מהיעלמות חב' מרתון של חזי בצלאל)
חברות תקשורת, כמו כל החברות העסקיות יכולות לעלות וגם ליפול, כשהרגולטור לא מפקח ולא רואה ממטר מה קורה. הנפילה של ענבר אור לא שונה מנפילת בטר-פלייס, או מהקריסה הקרובה של Unlimited וגולן טלקום. גם Take הולכת כנראה להיסגר. אז מה? השמיים לא נופלים ויש פתרון ללקוחות.
מאת: אבי וייס, 6.4.16, 21:30בנימין נתניהו

ניתוח: אתר זה תמך ותומך בגלוי ברכישת גולן טלקום ע"י סלקום ואף הצגנו כמה ניתוחים שמסבירים למה זה טוב לשוק הסלולר.

אולם, "מסע האימים" של ראשי גולן טלקום וגם של ועד גולן טלקום לכוון ראש הממשלה (בנימין נתניהו, בתמונה) שהוא גם שר התקשורת, כאילו הולכת להיות איזה קטסטרופה בשוק התקשורת, אם הרכישה הזו לא תאושר - מנותקת מכל מציאות

אך לפני כמה ימים ראינו את הנפילה של ענבל אור. בעבר ראינו נפילות גדולות יותר: נוחי דנקנר, חפציבה, בטר-פלייס, רק לשם התזכורת). המכנה המשותף של כל הנפילות הללו: עיוורון מוחלט של הרגולטורים שאמורים היו להגן על הציבור והצרכנים. לקוראי אתר זה, הנפילה של גולן טלקום היא לא הפתעה, זה נכתב ונחזה בדיוק ביום שהיא קמה ויצאה לדרך. זה היה ברור לנו מהרגע הראשון וחזרנו על כך בעשרות רבות של מאמרים, שאיש לא רצה להקשיב להם. כעת המציאות עולה על כל דימיון

נפילת וסגירת חברות תקשורת אינה מהלך שונה מסגירת כל חברה עסקית אחרת. כל הזמן נסגרות חברות תקשורת (וגם נפתחות חדשות). למשל: מהשוק נעלמו כמה שחקנים דוגמת פרי-טלקום, סיפמי ובקרוב אולי Take. אז מה? זה הסיכון שכל יזם ובעל הון שלוקח על עצמו כשהוא פותח עסק. זה לא שונה מכל עסק אחר. יש הצלחות ויש גם כשלונות.

זה שכעת שלמה פילבר (בתמונהשלמה פילבר משמאל)מנסה להציל את המיזם הדמיוני של חזי בצלאל בשם מרתון (מוכרת לציבור גם בשם אקספון-018, שזו הזרוע של שירותי האינטרנט של מרתון), זה פשוט עלבון לשכל הישר. 

אנו הצענו כאן מעל דפי אתר זה עשרות פעמים למרתון להיכנס לשותפות עם פרטנר (עוד לפני שנחתם ההסכם בין פרטנר להוט-מובייל) וקראנו לחזי בצלאל להיכנס לתהליך של רכישת גולן טלקום, הרבה לפני שהיא החלה במו"מ מול סלקום. זה לא קרה. אז מה? אנשי עסקים יודעים שפעם נמצאים למעלה ופעם למטה. ככה מתנהלים עסקים. אין שום ביטוח להצלחה. 

למי שלא שמע על מרתון של חזי בצלאל, מדובר בחברת סלולר בלי סלולר, בלי עובדים ובלי כלום, אפילו תמונה של מתג סלולרי אין למרתון (המלצה למרתון: אפשר להוריד תמונות של מתגים סלולריים ושאר ציוד רשת סלולרית מ"גוגל תמונות", צריך לבדוק שאין זכויות יוצרים עלהתמונות של גוגל...). חוץ מתדרים של 5 מגהרץ שמרתון רכשה ב"מכרז תדרים" מפוברק והזוי, שיצר המנכ"ל הקודם אבי ברגר ותיחמן הסמנכ"ל לכלכלה הרן לבאות,

אין למרתון כלום ולכן גם אין לה שום זכות של קיום כלכלי. אין דבר כזה בשום מקום בעולם מלבד ישראל, שכאן - כל דבר מופרך כזה יכול להתקיים, ועוד לקבל עזרה ממנכ"ל משרד התקשורת בכבודו ובעצמו. 

יתרה מכך. הנפילה של גולן טלקום, כפי שניתחנו עשרות פעמים באתר, לא תשפיע במאומה על שוק הסלולר ועל רמת המחירים בטווח הזמן הנראה לעין. הלקוחות של גולן טלקום יוכלו לעבור במהירות לחברות הקיימות (לפי הרפורמה של השר אריאל אטיאס בזמנו, שהוביל את מהפכת "ניוד המספרים" ביחד עם מהפכת "ניתוק הזיקה" למכשירי הסלולר, שזו "המהפכה הסלולרית" האמיתית).

גולן טלקום אינה חברת סלולר. היא חברת MVNO פלוס קצת, ממש קצת. מי שמחפש את הרשת של גולן טלקום, יוכל למצא אותה מפוזרת ברחבי צרפת... 

ממילא לגולן טלקום אין רשת סלולר משלה, כך שלא תהיה לכך כל השפעה על העומס על רשתות הסלולר הרעועות הקיימות. בנוסף, אין לגולן טלקום שום נכסים ממשים וציוד שיכולים לשמש ספקי תקשורת אחרים בישראל, כך שממילא הסגירה שלה לא תביא שום נזק מלבד לבעליה ולנושיה, ובשביל זה יש כונס נכסים, נאמנים, וכל שאר הפרוצדורות של מערכת המשפט שעוסקת בפשיטות רגל. ליבי על העובדים, אבל הם ידעו בכניסתם לעבודה בחברה, שזו "חברה מיוחדת" עם סיכונים ברורים, שרק עיוור לא היה יכול לראות אותם. 
 
די ברור לנו, שהפופוליזם ינצח כל הגיון. מפלגה שלמה שבראשה עומד שר האוצר דהיום, נבנתה על בסיס הבלוף של "מהפכת הסלולר" והיא חלק מרכזי בקואליציה. ב"טירוף המערכות", שקיים במערכות השלטון בישראל, הכל אפשרי. גם פשיטת רגל של גולן טלקום, שנראית היום קרובה יותר מתמיד. 

בניגוד להודעה של גולן טלקום, פשיטת רגל של גולן טלקום לא מחסלת את מה שמכונה "מהפכת הסלולר", כי המהפכה הזו חוסלה מזמן ע"י גולן טלקום עצמה, שהרסה את  כל הנורמות בשוק התקשורת. זה שגולן טלקום עדיין קיימת, זו חידה, שרק חוקרים מנוסים ממני יוכלו להבין למה, ולפצח אולי את התעלומה הזו. ברור שמישהו נתן לזה גיבוי במשרד התקשורת, במשך שנים.

זה לא הגיוני להפר חוקים, תקנות, תנאי רישיון ונהלים במשך שנים, ושזה יעבור בשקט, "כאילו כלום", בזמן שכל עיטוש של איזה נציג מכירות זוטר וזמני של בזק או הוט, בעניינים שוליים לגמרי, יוביל לקנסות ענק (בטיעונים מפוברקים), חוזרים ונשנים, על בזק והוט

בנוסף, המחירים בשוק הסלולרי לא יעלו, בוודאי שלא יעלו בתלילות (אם בכלל) בטווח הזמן הנראה לעין. השוק השתנה, תנאי הרגולציה השתנו, הלקוחות השתנו וגם הוט מובייל לא נעלמה ולא תיעלםגם לא ה-MVNO. אין מה לאיים על הרגולטורים, שתהיה כאן עליית מחירים מסיבית. אין דבר כזה יותר. זה לא הגיוני בנסיבות של היום, כשהכוח עבר לידי הצרכנים. זה בלתי הפיך, בנסיבות של השוק הצרכני של היום בישראל. 

"המפץ הגדול" אותו חזינו - עומד להתגשם. נפילת גולן טלקום היא חלק מהמפץ הזה. הבאה בתור היא Unlimited. 

יש גם מי שנושא באחריות אישית לכאוס הזה: שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת. זה האיש, שנתן "אור ירוק" מקדים לרכישת גולן טלקום ע"י סלקום ולמעשה הוביל במו פיו לחתימת ההסכם בין סלקום לגולן טלקום.

אם אכן הבוס שלו (
בנימין נתניהו) ביחד עם הממונה על ההגבלים העסקיים (מיכל הלפרין), לא יאשרו את המהלך הזה ויובילו לקריסת גולן טלקום, עליו "לקחת את המפתחות" וללכת מהר הביתה (!).

מספיק נזקים הוא כבר גרם לשוק התקשורת הישראלי. אחרי 100 ימי חסד בתפקיד, ניתחנו את כל מעשיו והחלטותיו של שלמה פילבר ונהיה לנו "חושך בעיניים". אסור לתת לזה להמשיך.

השוק יסתדר מצוין בלי גולן טלקום, בלי מרתון, בלי Unlimited וגם בלי שלמה פילבר
עדכון 12.4.16, 11:51: רשות ההגבלים הודיעה,  שהיא לא מאשרת את המיזוג בין סלקום לגולן טלקום.
ביזיון  
 
Bookmark and Share