Telecom News - ד"ר אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה מנותק לגמרי מהמציאות

ד"ר אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה מנותק לגמרי מהמציאות

דף הבית >> דעות ומחקרים >> על סדר היום >> ד"ר אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה מנותק לגמרי מהמציאות
ניתוח: בחוות הדעת המשפטית הראשונה החשובה של היועמ"ש בעניין הסדרת "ניגוד העניינים", שהוא מצא בין שר התקשורת ורוה"מ (ביבי נתניהו) והבעלים של בזק (שאול אלוביץ'), הוא הוכיח, שהוא מנותק לגמרי מהמציאות וגם לא יודע לקרוא חוקים ותקנות הכתובים בלי ניקוד. מדהים מה יצא תחת ידו של היועץ משפטי לממשלה. שפל מדהים ומזעזע במערכות אכיפת החוק בישראל 
מאת: אבי וייס, 16.6.16, 21:10אביחי מנדלבליט

ניתוח: ד"ר אביחי מנדלבליט, (בתמונה משמאל), היועץ המשפטי לממשלה, למיטב הבנתי הצנועה, כשל כישלון חרוץ בחוות הדעת הראשונה, שיצאה תחת ידו (כאן), בעניין הסדרת ניגוד העניינים בין ביבי נתניהו לשאול אלוביץ'.
זאת, אחרי שיש כבר הסדר כזה בתוקף, שהוסדר אחרי כניסתו של נתניהו לתפקיד שר התקשורת, הסדר עליו חתם היועמ"ש שקדם לד"ר מנדלבליט: עו"ד יהודה וינשטיין - כאן

לא רק שהוא (ד"ר מנדלבליט) יצר "ניגוד עניינים" בהבל פה על שטויות, החלטה שאין לה שום בסיס ב"נוהל לניגוד עניינים של שרים" (סעיף 7 ועוד סעיפים, למשל סעיף 11), ואם יש בכלל איזה קשר או קשרים בין משרד התקשורת לבזק הוא מתקיים ברמה של המנכ"ל ולא ע"י ראש הממשלה ביבי נתניהו (ככה זה צריך להיות), ויצר עי"כ במו ידיו נזק בלתי נסלח לשוק התקשורת (גם אם ימונה לאלתר שר תקשורת חדש במשרה מלאה), היועמ"ש הפך את עצמו לצחוק והוכיח, שאין לו שום קשר למציאות ואין לו שום הבנה במה שהוא עוסק וכותב.

אם היועמ"ש כתב 10 עמודים של הנחיות מפורטות ביותר, בגלל שביבי ואשתו נפגשו עם אלוביץ' ואשתו במסעדה ופטפטו והחליפו בדיחות וריכולים כמו שעושים במפגשים כאלה, כמה עמודים היועמ"ש צריך לכתוב, אם הרגולטור הכי חשוב בתקשורת ושממונה על הפיקוח בשוק התקשורת ובעיקר בפיקוח על מעשיו של ביבי נתניהו, היה נכנס כל ערב למיטה של שאול אלוביץ', למיטה של חיים סבן ולמיטה של פטריק דרהי??

אם מישהו חושב שאני צוחק, אז הוא פשוט טועה. הנה צילום הלקוח היישר ממכתבו הטרי של היועמ"ש, אביחי מנדלבליט:

 צילום
מי שלא הבין, עו"ד עו"ד דנה נויפלדדנה נויפלד (בתמונה משמאל, היועצת המשפטית של משרד התקשורת) מונתה לפקח על ביבי נתניהו ולדווח ליועמ"ש על המצב והנסיבות בכל הקשור בעיסוקי ביבי נתניהו בנושאים הקשורים לבזק (אלוביץ'). פשוט לא ייאמן, שהיועמ"ש "מינה את החתול לשמור על השמנת"... 

בדצמבר 2013 נודע לי, שעו"ד דנה נויפלד הפכה לבת זוגו הקבועה של ד"ר עו"ד דוד תדמור (לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים ובאותה עת הבעלים והשותף של משרד עורכי דין גדול בשם Tadmor & Co). היא אף עברה להתגורר איתו תחת קורת גג אחת.

דוד תדמור העיד אז על עצמו (באתר האישי שלו), שהוא יועץ של חברת פרטנר (בבעלות חיים סבן) בכל נושאי הרגולציה של פרטנר מול משרד התקשורת. בעקבות החשיפה שלי, הובהר לי בע"פ ובכתב, שדוד תדמור ניתק כל קשר למי מחברות התקשורת, שקיבלו שירותים במשרד שלו
ברגע שדנה נויפלד נכנסה לחייו (היו כמה חברות תקשורת, לא רק פרטנר. הוא ייצג כל הזמן חברות תקשורת, לרבות סלקום, ובזמנו גם את קבוצת אלון (יופון) ועוד). גם נחתם כנראה מסמך "הסדר ניגוד עניינים" עם דנה נויפלד, שבו הובטח, שדוד תדמור לא מתקרב בכלל לעסוק בשוק התקשורת, בשום מצב, כל עוד היא בת זוגו וגרה איתו ביחד.

אולם, ד"ר עו"ד דוד תדמור, אחד המוחות הכי מבריקים ומוצלחים הקיימים בשוק הישראלי בענייני רגולציה, לא החזיק הרבה מעמד בהינזרות שלו ממגע עם שוק התקשורת, ויצר שותפות, ששמה 
"תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות'", משרד עורכי דין מאוד גדול (מעל ל-100 עורכי דין), שלקוחות שוק התקשורת הם לקוחות קבועים שלו.

אם לא די בכך, הם (המשרד הזה) מחזיק במניות IBC המתחרה בבזק והשותף במשרד (עו"ד עופר לוי, ככתוב במסמך שהלינק אליו מצוי בפסקה הבאה), הוא דירקטור בכיר ב-IBC (המכונה אנלימיטד, ה"אויבת" הכי גדולה של קבוצת בזק) והמשרד עצמו הוא משרדי עורכי הדין של IBC, מזה שנים, ככתוב במסמך. 

כשעלינו על זה, היועמ"ש הקודם כבר לא היה יכול להעלים עיין מניגוד העניינים אדיר הממדים הזה (זה לא זוג, שיושב בפעם בשנה ואוכל במסעדה עם הזוג אלוביץ'. זה זוג שגר יחד באותו בית, כל השנה...).

לכן, הוכן מסמך ניגוד עניינים חדש ומקיף לעו"ד דנה נויפלד, מסמך שגם עו"ד ד"ר דוד תדמור חתום עליו, ולמעשה היא מנועה מלעסוק בכמעט כל שוק התקשורת ובמיוחד בענייני בזק (ראה למשל סעיף 5 בהסכם "ניגוד העניינים" הזה ובעוד סעיפים).

הרבה יותר חמור מצבה, ממצבו של ביבי נתניהו... 

אבל זה לא הפריע ליועמ"ש הטרי, שמנותק מכל מציאות, למנות אותה "משגיחת כשרות לניגוד עניינים", על ביבי.

איך היועמ"ש אביחי מנדלבליט לא ידע שהיא עצמה נמצאת ב"ניגוד עניינים" כה יסודי וחמור בשוק התקשורת??

אם לא די בכך, אותה דנה נויפלד, מסובכת באין סוף תככים, תחמונים וצרות, למשל שכירת עו"ד תמר גולן, כדי להגן על עצמה וחבריה לתחמונים, והיועמ"ש היה אמור לפסוק בעניינה, מה שלא קרה.

לכן, היא כנראה הרגישה חופשיה לצפצף על הכל ולבשל תחמונים, לא תמיד ישירות אלא באמצעות עורכות הדין הקיימות אצלה, בכל הנושאים שיש במשרד התקשורת.

יש באתר זה אין סוף סיפורים מרתקים, החל מ"תפירת מכרזים" וכלה בתחמון קנסות על עבירות, שלא היו ולא נבראו על בזק (וגם קצת על הוט). ואלו הם האנשים שצריכים לפקח על ביבי, שלא יחטא ב"ניגוד עניינים"... פשוט מדהים רמת החוצפה והניתוק של היועמ"ש. 

חוסר יכולת של היועמ"ש החדש לקרוא חוקים, הנחיות ומסמכים הכתובים בעברית בלי ניקוד.
איך הגעתי למסקנה החמורה, שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט לא יודע לקרא עברית בלי ניקוד? מפני שחוק התקשורת והנחיות שר התקשורת (ודברי החקיקה, שהוגשו לכנסת בנוגע לחוק התקשורת), כולם כתובים בלי ניקוד, והוא משום מה לא הצליח לקרוא אותם.

המסמך של היועמ"ש מלא שגיאות בסיסיות של טירונים בהבנת וקריאת חוק התקשורת, וכאן אני רוצה להתייחס רק לפסקה אחת מאוד חשובה, והנה הצילום שלה היישר מהמסמך של אביחי מנדלבליט:
תצלום שני
 
האם היועמ"ש שאל או בדק למה השירות של "שירותי טלוויזיה על רשת האינטרנט" "אינו מפוקח ע"י משרד התקשורת"??

האם הוא בדק שזה בכלל חוקי? הוא הרי היועמ"ש!

התשובה ברורה, הוא לא בדק.

חוק התקשורת לא מאפשר להפעיל שום שירות בשוק התקשורת, לא לחברות ישראליות ולא לחברות זרות, ללא רישיון. כבר עסקנו בעניין זה מספר פעמים, לאחרונה בעניין כניסת נטפליקס ישראל. לא אחזור כאן על כל ההסברים המשפטיים, שכבר מצויים במאמרים הקודמים, ואביא את השורה התחתונה: 

המחוקק (כאןלא השאיר שום פרצה בהבנה של הצורך ברישיונות (מאחד או יותר מהסוגים, שנמנו בחוק) כדי לשדר שידורי טלוויזיה, גם מעל לרשת האינטרנט (OTT). יתרה מכך. בניגוד לסדרת העבירות, שלא קיימות, שבגינן בזק והוט קיבלו קנסות (כמנותח בסדרה ארוכה של כתבות שהסתיימה כאן), הרי בנושא של שידורי טלוויזיה ו-VOD ללא רישיון על רשת האינטרנט, יש סעיף עונשין ברור לחלוטין בחוק (6לז'), ויש עוד סעיפי עונשין בחוק בעניין שידורים ללא רישיון, כולל על רשת האינטרנט, כולל למי שעוזר להפיץ שידורי טלוויזיה ללא רישיון מתאים.

בנוסף, יש חוק ברור בעניין שידורי "עידן +". חברות ה-OTT "שודדות" את משאבי "עידן +" הציבוריים (של המדינה), בלי כל רישיון (צריך 3 רישיונות בו זמנית לעידן +" על רשת האינטרנט), כמנותח למשל כאן

כך, החוק (בעניין שידורי טלוויזיה ו-VOD כולל על רשת האינטרנט, לרבות שידורי "עידן +" על רשת האינטרנט), לרבות מסמך מדיניות השר, שהפך למעשה חקיקה מאוד מפורט בכנסת), הפך למרמס ולצחוק, בעיקר בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית על רשת הפס הרחב (
OTT) ולא רק שם (ראה הסיפור של גולן טלקום), בא כעת היועמ"ש אביחי מנדלבליט ונותן גיבוי במו ידיו להפרות החוק הללו, בלי שום בדיקה מה אומר החוק ומה היו מעשי החקיקה בכנסת בתחום השידורים על רשת האינטרנט. במקום לאכוף את החוק, הוא מצטרף לעושים צחוק מהחוק.

בהזדמנות זו מומלץ מאוד להיזכר מה כתב בפוסט האישי שלו הכתב והתחקירן רביב דרוקר, לפני ש"הפך את עורו", על ד"ר אביחי מנדלבליט ב-4.1.16 ופרסם זאת תחת הכותרת המדברת בעד עצמה: "המסמך המלא של ויינשטיין על מנדלבליט והשאלה המטרידה – האם אפשר למנות ליועהמ"ש אדם ששיקר בחקירותיו?".

לעניות דעתי, וגם אחרי קריאת מה שכתב עליו היועמ"ש הקודם עו"ד וינשטיין, פשוט בושה וחרפה שזו הרמה של היועץ המשפטי החדש של מדינת ישראל, כעולה מהמסמך שעליו הוא חתום.
 
הצילו!
עדכון 21.2.21פורסם כאן הפרוטוקול של הדיון בבג"ץ בנושא הסדר ניגודי העניינין של נתניהו. מדובר בדיון הזוי ביותר ומנותק מכל מציאות בבג"ץ, בעניין ניגוד העניינים לא רק של נתניהו, אלא גם של השר אוחנה. זה מה שמעסיק את השופטים בבג"ץ, כבר כמה דיונים, שטרם הסתיימו (גם הדיון הזה טרם הסתיים ויהיה לו דיון המשך). פשוט לא ייאמן, לאן היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט (בעקבות עו"ד דינה זילבר ויד ימינה לניסוח המסמכים ההזויים הללו: עו"ד דנה נויפלד), גרר את שופטי הבג"ץ וסוללת עורכי הדין שעוסקים בנושא, כולל העותרים הרבים כנגד נתניהו, מכת "רק לא ביבי". 
אין נבנה הסדר ניגוד העניינים ההזוי הזה ומי עומד מאחוריו, יש בכמה חשיפות שפרסמתי, למשל: https://bit.ly/DanaNoyfeld. 
 
Bookmark and Share