איגוד האינטרנט התקין מערכת המסכנת את חברות האינטרנט וגולשי האינטרנט

דף הבית >> דעות ומחקרים >> על סדר היום >> איגוד האינטרנט התקין מערכת המסכנת את חברות האינטרנט וגולשי האינטרנט
בלעדי: מחקר, שנערך ע"י חברת Neustar חשף, שמערכת DNSSEC המותקנת כהגנת סייבר על שרתי DNS (מערכת, שאמורה למנוע "התחזות" של האקרים לאתרים לגיטימיים), מובילה להתקפות סייבר על בעלי האתרים בהיקף חסר תקדים ולנזקים עצומים. איגוד האינטרנט מתחמק מלהשיב מה נעשה כדי להגן על ספקי האינטרנט והתקשורת המקומיים ומחזיקי הדומיינים בישראל. 
מאת: אבי וייס, 19.8.16, 08:00נאווה גלעד

חברת Neustar, חברת ענק אמריקאית המספקת שלל פתרונות מתקדמים לארגונים ועסקים גדולים, עם מכירות של מעל למיליארד דולרים בשנה ומעל ל-14 אלף לקוחות גדולים בכל רחבי העולם, ערכה מחקר על הפתרון, ששמו DNSSEC להגנת סייבר על מערכות ה-DNS של רשת האינטרנט. לחברה זו יש את הידע והניסיון הגדול בעולם בתחום ה-DNS. 

ההודעה לעיתונות, שפורסמה בארה"ב ותורגמה לעברית מצויה כאן, עיקרי המחקר עצמו והמלצות לתיקון הפרצות למי שמשתמש ב-DNSSEC מצויים כאן, למתעניינים.

בקצרה, מבלי לצלול לשלל המינוחים המקצועיים: במחקר של Neustar נמצא, ש-DNSSEC זו מערכת, שהיא פרצת אבטחה אחת גדולה ומביאה התקפות בהיקף חסר תקדים ונזקים של ממש לכל מי שמשתמש במערכת הזו.

מומחי אבטחה עצמאיים נוספים (דוגמת: Chris Brook ,Dan Kaminsky ,Richard Chirgwin, ועוד רבים), שבדקו את הממצאים של Neustar טוענים, שלא ניתן כרגע לתקן את הפרצות ועדיף להתנתק לגמרי מהמערכת הזו.

מתברר, שכבר בפברואר 2013 התפרסם מחקר מקיף המזהיר מפני הפרצות הללו (ש-Neustar מצאו ופרסמו). זה לא היה המחקר היחידי שהתפרסם בשנים האחרונות בנוגע לפרצות הללו בעולם ה-DNS, ועד היום, לא הצליחו ולא תיקנו את הפרצות הללו, בפתרון ה-DNSSEC. 

יתרה מכך. 
ב-2011, במאמר ניתוח שפרסמה אלקטל-לוסנט לתחום המעבר ל-IPv6, מאמר המצוי כאן להורדה (למתעניינים), נותחו (בעמודים 20, 29 ו-33) כל הפרצות הללו שיש בפתרונות מסוג DNSSEC. כלומר, מאז 2011 ועד היום הפרצות הללו לא נסתמו ולא נמצא להן פיתרון הולם.  

למה זה חשוב?
כי אך לפני כחודש ושבוע, איגוד האינטרנט שלח "הודעה לעיתונות" (אותה כמובן לא פרסמתי, כי מייד רואים בהודעה, שמדובר בספין של אנשים חסרי כל הבנה בתחום), הודעה המצויה כאן במלואה תחת הכותרת "הטמעת DNSSEC". בנוסף, הופץ ע"י האיגוד סרטון בעברית (להורדה מכאן, למתעניינים) המסביר בצורה די בהירה מה זה DNSSEC. 

למי שלא הבין את העיקר, איגוד האינטרנט ו/או שלוחיו (הרשמים) מתכוון "לעשות קופה" מהמהערכת הזו (כלומר: שבעלי הדומיינים ישלמו על שירות הגנה מסייבר מסוג DNSSEC על הדומיין שלהם. לא מספיק, שעושקים אותם במחירי הדומיינים, ללא כל סמכות חוקית...). טרם נקבע המנגנון (והמחיר) לשירות החדש הזה. אני מקווה שהחשיפה כאן תעצור את התהליך המופקר הזה, שמסכן כ-240 אלף בעלי דומיינים ואת כלל הגולשים באינטרנט הישראלי. 

למה לא פרסמתי את ההודעה לעיתונות על השקת ה-DNNSEC בישראל? כי נפלתי מצחוק כשקראתי את ההודעה, שהאיגוד הפיץ. גם לא הוזמנתי לטקס, אבל זה לא חשוב, לא בטוח שהייתי מגיע גם אם הייתי מוזמן, כי נאמר במקורותינו: "במושב ליצים לא ישב".

אני כרגע מתעלם מדבריה של נאוה גלעד, (בתמונה למעלה משמאל), נשיאת איגוד האינטרנט הישראל, שדיברה בטקס ההשקה של ה-DNSSEC על "זכויות הגולש" (מה זה בכלל קשור ל-DNSSEC?), כי די ברור לכל, שהיא (וגם מנכ"ל האיגוד, שדיבר לפניה), מבינה בתחום הסייבר כמו שאני מבין בהטסת חלליות למאדים. אגב, על פי הידוע לי, נאוה עצמה נפלה קרבן לפישינג ובקושי נחלצה מהצרה. 

אני כן אתייחס כאן דווקא לדבריו של מנכ"ל משרד התקשורת, שלמהשלמה פילבר פילבר, (בתמונה משמאל), ואני מביא אותם כאן כלשונן [ציטוט]: "אני מברך את הנהלת האיגוד ואת המשתתפים בתהליך. נושא הסייבר תופס מקום רציני במערך המתהווה בין משרד התקשורת ומטה הסייבר. השינוים יבואו לידי ביטוי בהתאמות הנערכות בהוראות הרגולציה של משרד התקשורת לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות המתדפקות על דלתנו".

לא רק שמשרד התקשורת לא עשה (וגם לא ייעשה) מאומה בענייני סייבר (איך משרד ממשלתי שעדיין חי בעידן הפקס יקפוץ בבת אחת לעולם הסייבר?). ברור לחלוטין כי זה נושא, שגדול ב-10 מספרים על הנעליים של שלמה פילבר, או מי מעוזריו. האיש, שהיה אמור לטפל מטעמו של שלמה פילבר בנושא הסייבר והכנת ה"מערך" ו"הוראות הרגולציה" בתחום הסייבר, איתן שטיינר, מנהל אגף חירום, ביטחון וסייבר, "ברח כל עוד נפשו בו" מהמשרד הממשלתי המתפורר הזה, ולא מונה לו כל מחליף. כך, שדבריו של שלמה פילבר בטקס השקת ה-DNSSEC, הם אפילו לא בדיחה ל-1 באפריל. 

לכן, שלחתי לאיגוד האינטרנט את ההודעה המדהימה של Neustar בליווי השאלה הבאה: "האם כל ההגנות, שהאיגוד התקין לאחרונה לא שוות שום דבר?"

תגובת מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי: 
"אני רגיל לעיתונאים מליגה מסוימת, שגם כאשר הם שואלים שאלות קשות הן נשאלות בצורה מכובדת ומכבדת.
בשלב זה איני מתכוון לענות לך, ומכיון שרמת העיתונאות שבך מתמצת ב-copy & paste של התשובות שלי - אתה מוזמן לעשות כך גם לגבי תשובתי זו.
אם תמשיך לפנות לאיגוד האינטרנט ואלי באופן כזה, גם לא תקבל חומר לצורך ההעתק-הדבק".

זו פעם שנייה בחודש האחרון, שאני מקבל ממנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי תשובות, שבלשון המעטה אפשר לכנות אותן "מוזרות". הפעם הקודמת הייתה במענה להצעת החקיקה בנושא הדומיינים (כאן). אין ספק, שהתגובות המוזרות ביותר הללו, הן חלק מהנושא, שנותח כאן בהרחבה. כבר חשפתי כאן, שמשהו מוזר מתרחש לאחרונה באיגוד האינטרנט (מה שמוביל לאחרונה לפניות של עובדים ישירות אלי, להתלונן על הנעשה באיגוד). 

את התשובה שלי למנכ"ל איגוד האינטרנט, כמענה לתגובה הבוטה שלו בענייני DNNSEC, אפרסם במאמר נפרד, כי התשובה שלי חושפת שערורייה חדשה באיגוד, שערורייה, שמטאטאים אותה עד רגע זה "מתחת לשטיח". 

שורה תחתונה: לספקי האינטרנט וספקי התקשורת מומלץ לקרוא את הדו"ח של Neustar בעיון ולא למהר ולהתחבר למערכת הזו, כי היא מסוכנת מאוד על פי הדו"ח, להם ולבעלי הדומיינים הקיימים אצלם. לא כדאי להתסכן ולקבל "תביעה ייצוגית", אם יהיו בעלי דומיינים שייפגעו, בגלל השימוש במערכת DNSSEC של איגוד האינטרנט הישראלי, שמתחמק מתשובה עיניינית ולכן בכלל לא ברור אם נקט איזו פעולה להגן על משתמשי האינטרנט בישראל. הסכנה ברורה, כתובה שחור על גבי לבן בדו"ח Neustar, ו"זהירות מונעת אסון". 


סכנה
NORDVPN 
 
Bookmark and Share