מבחן דרך: EchoDot מאמזון: האם המכשיר מתאים לבית חכם וכ"סייען אישי"?

דף הבית >> לגיקים >> גאדג'טים >> מבחן דרך: EchoDot מאמזון: האם המכשיר מתאים לבית חכם וכ"סייען אישי"?
המכשיר הזעיר Amazon Echo Dot בגרסה החדשה (2nd Generation) החל להימכר ב- 39.99 דולרים מתוך מטרה של אמזון: להוביל את התחומים של "סייען אישי" חכם (במקום Siri) ולהיות מרכז הבקרה והתפעול של "הבית החכם" (בקול), לכל סוג של שירות IoT קיים או עתידי. האם זה הפתרון המתאים לשוק הישראלי?
מאת: אבי וייס, 19.12.16, 08:00אמזון

הקדמה
במקביל לשלל ההכרזות של אמזון -AWS, שבוצעו לאחרונה בארה"ב (כאןכאןכאןכאןכאן וכאן), יצאה חברת אמזון בהכרזה חשובה לשוק הפרטי והעסקי הקטן, עם גאדג'ט קטן בשם EchoDot, שהוא "דור שני" (2nd Generation) למוצר הקודם באותו שם, שנראה בתצלום כאן משמאל בצד ימין, מוצר שהיה גבוה לפחות פי 2 מהגרסה החדשה של המוצר, הנמצאת כאן בתמונה משמאל, בצד שמאל). הגרסה החדשה עולה 39.99 דולרים כולל הכל. ללא ספק: "מחיר פיצוץ". 

לאמזון יש שפע של פיתוחים חדשים ש"הורסים" שווקים קיימים דוגמת: משלוחים ב-Drones, בית חכם וסופרמרקט ללא קופות ביציאה. בנוסף, אמזון מפתחת "אובר למשאיות", במטרה לנסות ולהשתלט על שוק אדיר של כ-800 מיליארד דולרים שנתי. החברה מפתחת אפליקציה שתשדך בין נהגי משאיות לבעלי עסקים שזקוקים למשלוח – ללא צורך במתווכים, חברות הובלה או חברות שילוח. די בדומה לאובר. לאמזון יש כבר אלפי משאיות ועשרות רבות של מטוסים בבעלותה ונראה ש"ידה בכל". 

כדי לספק יכולות של "בית חכם" (דוגמת שליטה על האורות, שליטה על המזגן, הבוילר, הכניסות, המצלמות וכיו"ב), יש צורך לרכוש סנסורים תואמים, שגם אותם ניתן לרכוש (כמובן) בחנות של אמזון, מיצרנים שונים, שהתאימו את המוצרים שלהם לחיבור ל-EchoDot. 

בנוסף, ניתן לחבר את הגאדג'ט הזה למוצרים מסייעים לו, דוגמת רמקולים איכותיים ומיקרופונים מרוחקים, באמצעות בלוטוס', למוצרים תואמים במגוון תצורות, שניתן לרכוש אותם (כמובן) באתר של אמזון

היכולת המרכזית של המכשיר (כחלק ממהפכת ה-IoT) היא לספק מענה בקול ("זיהוי דיבור") ולבצע מטלות בפנייה בקול אל המכשיר. צריך לדבר עם המכשיר ע"י כך, שאומרים את המילה Alexa ואז אומרים את השאלה או הפקודה והמערכת מגיבה יפה ומהר בקול של אישה, ששמה אלכסה. בכלל, אלכסה מתחרה ביישומים דומים דוגמת ה-Siri של אפל. זה חלק מהמגמה העולמית של מעבר ל"סייען אישי", שמספק שירותים בקול לדובר, אותו הוא מכיר ולמד את הרגליו וצרכיו - עם הזמן. אפשר לצרף בני משפחה למכשיר ולבנות פרופיל עצמאי לכל בן משפחה.

ניתן להוריד מחנות מיוחדת של אפליקציות (די בדומה לחנויות של גוגל ואפל), מחנות המופיעה תחת השם Alexa Skills, אלפי אפליקציות זעירות וכמעט כולן חינמיות. אלפי מפתחים ממשיכים לפתח אפליקציות בכלים החינמיים שאמזון מספקת. אלו אפליקציות קטנות המבצעות מטלות כחלק מאלכסה. למעשה, כל אפליקציה כזו עונה ומבצעת מטלה או מטלות, כמענה לפקודה קולית אחת או יותר שאומר הדובר לאלכסה לבצע. יש Skills שפותחו לסנסורים שונים שמבצעים מטלות שונות של "בית חכם". 

התקנה, הפעלה ותכונות
אלכסה EchoDot מגיעה מאמזון בקופסה קטנה, רק עם כבל חיבור לחשמל וחוברת דקה של הוראות התקנה. לא צריך יותר - כדי שזה יפעל. מחברים את המכשיר הקטן הזה לחשמל וכאן מתבצע תהליך קצר של התקנה חד פעמית, תהליך, שדורש מחשב נייד או נייח שיש לו WiFi וגם חיבור לאינטרנט.

ההתקנה מתבצעת ע"י כך, שגולשים לאתר של המכשיר: alexa.amazon.com, אם יש כבר חשבון באמזון אפשר ישר להתחיל בהתקנה. אם אין חשבון באמזון, אפשר לפתוח חשבון בחינם באמזון. המערכת אומרת למשתמש לחפש ב-WiFi את המכשירהחדש ולהתחבר אליו.

לאחר ההתחברות ב-WiFi מהמחשב הנייח או הנייד למכשיר החדש, מבצעים את הקונפיגורציה הבסיסית שלו הכוללת: התחברות מהמכשיר לרשת האינטרנט ב-WiFi והתחברות בבלוטוס' למכשיר קרוב (אם יש מכשיר כזה, למשל הסמארטפון של המשתמש).

לאחר מכן, הכל כבר עובד. המכשיר מתחבר לאינטרנט דרך חיבור ה-WiFi, שהוגדר לו, מתחבר לענן של אלכסה באמזון וממתין לפקודות של בעל המכשיר. המכשיר דובר ומבין בינתיים רק אנגלית וגרמנית (אין מועד מתי ידבר בעברית). אפשר לשלוט במכשיר בכתובת  alexa.amazon.com, האתר מזהה אם המכשיר מחובר לענן והפורטל של המכשיר ממש טוב ונוח להתמצאות והפעלת יכולות ויישומים מרחוק ולשנות בקלות כל פרמטר או יישום שקשור למכשיר.

החיסרון הגדול של המוצר הזה כרגע: הוא לא מכיר בישראל (לא בעברית ולא במיקום שלנו). לכן, צריך בהרשמה להיות רשום בארה"ב (המערכת לא בודקת אם הכתובת היא אמיתית, כל עוד היא אכן קיימת בארה"ב. יש חברות שמתמחות בייבוא מחנויות מארה"ב שלא שולחות לישראל, ומספקות ללקוח כתובת משלהן בארה"ב. זה בדיוק השירות שיש צורך ליישם כאן, כי אמזון לא שולחת את המכשיר הזה לישראל, אם הוא נרכש בחנות המקוונת שלה).

בנוסף, לא ניתן להוריד ולהפעיל בישראל את האפליקציות הסלולריות של המכשיר (אפשר לבצע זאת רק כשנמצאים בחו"ל, בארצות דוברות אנגלית וגרמנית). ככשאלתי את מפתחי המכשיר בעניין זה, הם ענו לי, שטרם נקבע מועד לשיווק והפצת המכשיר בעברית לשוק הישראלי. זה יגיע, אבל לא ידוע מתי. כך, שכרגע אפשר לתפעל את המכשיר כאילו בעל המכשיר מצוי בארה"ב,בקול ומתוך המחשב הנייח או הנייד ולא מתוך הסמאטרפון. המכשיר מגיע עם "כתובת ברירת מחדל" בסיאטל ארה"ב ואי אפשר כרגע להחליף את הכתובת הזו לישראל. 

אפשר לאמן את המכשיר להבין את המבטא של כל אחד והמערכת די גמישה ומזהה די יפה כמעט כל מבטא באנגלית (חיסרון שהיה ב-Siri של אפל, שהבינה רק מבטא ניו-יורקי, כנראה בגלל המפתחים של המערכת באפל). 

המכשיר מגיע במגוון צבעים (המכשיר במבחן הדרך כאן הוא לבן ושחור המכשיר EchoDotונראה מאוד יפה, כמו בתמונה משמאל). המכשיר שוקל בסה"כ 163 גרם, היקפו 8.4 ס"מ, יש בו מערכת WiFi בתקן n בתדרי 2.4 ו-5 גיגהרץ, יש בו בלוטוס' ויכולות מולטימדיה מגוונות. האחריות על המכשיר די קצרה (90 יום אחריות מלאה ויכולת החזרה, שנה אחריות רגילה), אחריות הניתנת להרחבה בתשלום קטן נוסף עד ל-3 שנים (בארה"ב). למשל: שנתיים אחריות מורחבת עולה 9.99 דולרים. 

אפשר להפעיל מכשיר נפרד בכל חדר בבית, או להפעיל את כל המכשירים בכל החדרים תחת רשת שליטה אחת (לצרכי "בית חכם"), או לחלק את הבית לאיזורי שליטה שונים כשבכל איזור יש לפחות מכשיר אחד וסנסור אחד.

למכשיר אין סוללה או כל אופציית גיבוי. כך, שאם יש נפילת חשמל ו\או נפילה של האינטרנט, המכשיר פשוט לא יפעל. לכן, מומלץ שהמכשיר ביחד עם הנתב הביתי יהיו מחוברים לאל-פסק שיגן מפני נפילות חשמל קצרות, ברקים ושינויי מתח פתאומיים ברשת החשמל. 

במבחן דרך זה לא בחנתי את יכולות "הבית החכם" של המכשיר וזה יגיע בהמשך. המכשיר תומך במוצרי "בית חכם" של חברות רבות דוגמת: WeMo, Philips Hue, Samsung SmartThings, Nest, ecobee.

המכשיר מכיל רמקול פנימי די חזק וצלול, ומי שרוצה למשל להאזין למוזיקה באיכות גבוהה יותר, יכול לחבר את המכשיר בבלוטוס' לרמקולים ולמיקרופונים מרוחקים מבוססי בלוטוס' (או בחיבור ישיר לרמקולים חיצוניים, בכבל AUX), או לחבר אוזניות ישירות למכשיר.

למכשיר הזה יש אינספור אופציות ואינספור שימושים, החל ממענה לכל שאלה ועד להזמנת מוצרים ושירותים מקוונים מכל סוג והפעלת סנסורים מכל סוג. אפשר למשל לחבר את המכשיר לג'ימייל וללוח השנה (Calendar), כך שניתן לנהל יומן פגישות דרכו. אמזון בנתה מכשיר, שייענה לכל צורך קיים או עתידי, באמצעות התוספים הקטנים - Alexa Skills, שיכולים לתת מענה לכל צורך קיים או עתידי.

בכך, אמזון מעוניינת להיות מובילה בשוק מוצרי "הבית החכם" וגם בשוק מוצרי "הסייען האישי", כי המכשיר הקטן הזה מספק את 2 הנושאים והיכולות הללו בו זמנית, במוצר אחד קטן, קל לתפעול וגמיש להתאמה לכל צורך אישי או ביתי. 

שורה תחתונה: המכשיר החדש EchoDot מבית אמזון מציג ללא ספק פתרון מאוד תחרותי ובמחיר מאוד אטרקטיבי בעולם ה-IoT, בדגש על עולמות "הבית החכם" ו"הסייען האישי". הכי חשוב: אין שום דמי מנוי חודשיים לתפעול המכשיר (כמו שיש למשל בפתרון של בזק לבית חכם).

כרגע, המוצר הזה לא כל כך מתאים לישראל, אם כי הוא פועל יפה בישראל, תוך שליטה עליו במחשב נייח או נייד ובקול (באנגלית). החיסרון העיקרי שלו הוא שאי אפשר כרגע לטעון בישראל על הסמארטפון את האפליקציה להפעלה ושליטה על המכשיר מרחוק (מהסמארטפון), מה שהיה עושה את המוצר הנחמד הזה להרבה יותר ידידותי, נייד וחביב, למשתמש הישראלי. 

ציון: 8.5 מתוך 10. 

היכולות של המכשיר
  
 
Bookmark and Share