רשתות תקשורת בקוד פתוח? חשיפת הטרנד החדש בעולם הרשתות

דף הבית >> חדשות לארגונים ולעסקים >> רשתות תקשורת בקוד פתוח? חשיפת הטרנד החדש בעולם הרשתות
רשתות תקשורת בקוד פתוח? חשיפת הטרנד החדש בעולם הרשתות
מאת: אבי וייס, 13.5.16, 20:11ג'פרי בהר
 
שוק רשתות התקשורת נמצא במהפך חריף ומהיר של מעבר מרשתות קנייניות, שלוכדות את הלקוחות ב"חתונה קתולית", לרשתות פתוחות ומאובטחות מבוססות קוד פתוח. חשיפה: למה קבוצת Dell EMC מובילה את הגישה הפתוחה הזו המאפשרת גם למפתחים מצד ג' לפתח פתרונות המותאמים לצרכי השוק?
 
"ההתפתחות של הפתרונות שלנו היא למעשה מענה לצורך, שעלה מהלקוחות, שאנו פוגשים", מתאר ג'פרי בהר (Jeffrey Baher), מנהל תחום הרשתות, Dell EMC. "כולם ביקשו מאתנו פתרונות יותר דקים, יותר זולים, כדי לצמצם את ההוצאות של הארגונים על רשתות התקשורת ולא להיות כבולים לפתרונות ישנים וקנייניים".
 
קיימתי ראיון בלעדי עם ג'פרי בהר (בתמונה), כדי לשמוע על מימוש הרעיון של רשת תקשורת בקוד פתוח ולאן שוק הרשתות הולך.
 
שאלה: מה התחדש אצלכם בתחום הרשתות?
ג'פרי בהר: "הכרזנו על כמה מוצרים בעולם רשתות התקשורת. כל המוצרים מבוססים על הגישה של Open Networking. ההכרזה המלאה מצויה להורדה כאן, למתעניינים. 
 
זה מאפשר להפוך את המתגים והנתבים לווירטואליים, לשקופים מנקודת המבט של ניהול המערכות בענן פרטי או היברידי. זה חלק מההתפתחות של עולם ה-SDN/NFV".
 
שאלה: למה קוד פתוח ברשתות תקשורת?
תשובה: "אנו עובדים על הכיוון הזה כבר 3 שנים וראינו, שהדרך הטובה ביותר להתקדם היא להפריד את החומרה מהתוכנה. מצאנו, שעבודה עם שותפים היא הדרך המהירה ביותר להתקדם בעולם הרשתות, במקביל להתקדמות המהירה הקיימת בעולם השרתים, שעברו להיות שרתים ווירטואליים ובהמשך עברו לענן.
 
הרשתות לא תוכלנה להישאר מאחור בהתפתחות הזו. כך, רק במערכת פתוחה אפשר לרתום את כל התעשייה ולפתח במהירות פתרונות לכל דרישה".  
 
שאלה: מה הכרזתם בקו הפתרונות החדש בקוד פתוח?
תשובה: "הכרזנו על 3 מוצרים חדשים, 2 עבור הענן הפרטי ב-Data Center ואחד לקמפוסים ולארגונים בינוניים עד קטנים:
  1. S5148F-ON שהוא מתג של 25 גיגה אתרנט, שמיועד לשרתים בביצועים גבוהים. המוצר הזה מתאים למה שמוגדר SDDC (ר"ת: Software Defined Data Center), מספק יכולות ושליטה ברמה הגבוהה ביותר שיש. הוא מתאים במיוחד לשרתי 14G החדשים. המתג הזה יכול להיות משורשר ולספק 100 גיגה אתרנט ע"י שרשור של 4 מתגים ביחד.
  2. S-4100-ON שהוא מתג חזק, שמספק 10 או 100 גיגה אתרנט ל-Data Centers. מדובר במוצר המתחרה במחיר ובביצועים מול כל מה שיש בשוק.
  3. N1100 שהוא מתג של 1 או 10 גיגה, שמתאים לקמפוסים ולארגונים מכל סדר גודל, לעסקים ולארגונים בינוניים עד קטנים, מתאים במיוחד לתפקידי מתג איסוף וגישה לרשת ארגונית.
כל קו המוצרים שלנו יעבור לגישת ה-Open Networking, כי אנו מאמינים, שזו הגישה הנכונה לעולם רשתות התקשורת".
 
שאלה: למעשה, קו המוצרים הזה מתחרה בשותף שלכם – סיסקו. למה?
תשובה: "אם תבחן את התפתחות עולם המחשוב הארגוני, מאז ימי המיינפרים ועד עולם הענן של עכשיו, תראה שהכול הפך לחכם, וירטואלי, מהיר, שריד וטוב הרבה יותר.
 
אבל, עולם הרשתות לא התפתח כך. רוב השוק היה ועודנו מבוסס על ASIC ולא הייתה שום אפשרות אחרת במשך שנים רבות. הטכנולוגיה די נתקעה במהלך השנים.
 
אולם, היום המצב השתנה לגמרי. גם סיסקו הלכה לפתרונות חדשים, אבל פרטיים. אנו הלכנו לכיוון אחר - פתרונות פתוחים. זו אותה תפיסה של בניית עולם ה-Data Center החדש. הכל מבוסס סיליקון ומעל זה יש תוכנה, הרוב בקוד פתוח.
 
לכן, נוצרת כעת תחרות בשוק בין פתרונות סגורים ופרטיים לבין פתרונות פתוחים, שאנו חלק מהגישה הזו. אני מאמין, שבגישה שלנו אפשר להציע מודלים שונים של פתרונות, שמבוססים על פיתוחי תוכנה ע"י יצרני תוכנה צד ג', פתרונות, שמופעלים על חומרה תקנית של מתגים ונתבים. אני מאמין, שיש להפריד את פיתוח החומרה מפיתוח התוכנה וזה מאפשר הרבה יותר יצירתיות והתקדמות מהירה גם בשוק הרשתות.
 
כאשר אנו מדברים על ה-Data Center החדש, אז הכל עובר לאוטומציה ונדרש טיפול אוטומטי בכל מה שיש ב-Data Center. אי אפשר להישאר עם הקונפיגורציות הידניות של עולם הרשתות הישן.
 
כך, הגישה החדשה הופכת את מוצרי הרשת להרבה יותר קטנים, הרבה יותר יעילים וניתנים לשליטה אוטומטית, תחת אותה מערכת שליטה של ה-Data Center. זה מייתר את התפקיד של מנהלי הרשתות. המתגים ברמת השרתים הופכים לווירטואליים וצמודים לשרתים. מעליהם יש את המתגים והנתבים שמחברים לרוחב והחוצה. אתה יכול לראות מקו המוצרים שלנו, שהם מאוד דקים.
 
בשכבה העליונה של הרשת תוכל לראות מוצרים דוגמת ה-NSX של VMware. אלה מוצרי SDN מלאים, שמספקים את הרמה העליונה של הרשת והגנת הרשת. כך, שכל שכבות הרשת הופכות לווירטואליות עם מיקרו-סגמנטציה, מה שמבטיח שרידות והגנה מפני התקפות סייבר. הניהול והשליטה נעשה בקלות ממקום אחד.
 
בעולם החדש של מרכזי המחשוב, מחפשים פתרונות מסוג אחר ממה שהיה בעבר. ב-Data Center המודרני, שמספק שירותי ענן מקומי וענן היברידי, יש צורך, שכל הרכיבים יפעלו בהרמונה ובאוטומציה מלאה".  
 
תרשים: תחזית התפתחות עולם רשתות התקשורת:
התפתחות עולם הרשתות 

שאלה: מה קורה עם העברת תעבורת קול ווידיאו על המתגים והנתבים שלכם?
תשובה: "ברוב המקרים, שאני מכיר, בגלל רוחבי הפס הגדולים, אפשר להעביר את התעבורה של הקול והווידיאו על אותה רשת. אולם, במקומות רבים זה לא הולך ביחד בגלל בעיות השיהוי המפריעות לתעבורת הקול והווידיאו.
 
אולם, ההתפתחות לכיוון של Unified Communications מובילה לפתרון של הבעיה הזו ע"י תיעדוף של תעבורת הקול והווידיאו. יש כיום בלא מעט Data Centers התייחסות מיוחדת לנושא השיהוי, ונעשה ניהול רוחבי פס וניהול זרמי התעבורה, כדי לתת לקול ולווידיאו את העדיפות בתעבורה.
 
המתגים החדשים שלנו יודעים לנהל את התעבורה ולתת את העדיפות הנכונה לתעבורת קול ווידיאו. בגלל שאנו עובדים בגישת ה-Open Networking ו-Open Stack, יש מפתחי תוכנה, שיודעים לפתח פתרונות מעל למתגים שלנו, כדי לענות על צרכים מיוחדים בתחום הקול והווידיאו. זה היתרון המרכזי של עבודה בקוד פתוח, שאתה מאפשר למפתחים מצד ג' לפתח פתרונות מותאמים לצרכים של השוק.
 
אם תסתכל על ספקי התקשורת הגדולים בארה"ב, כמעט כולם עברו לגישה הזו, גישת ה-SDN והקוד הפתוח. לכן, רבים מהם משתמשים במוצרים שלנו. ספקי התקשורת מבינים, שהגישה הזו מביאה להם תועלת והם משתחררים בהדרגה מרשתות התקשורת הקנייניות, היקרות והסגורות הענקיות, שהיו להם. המהפך הזה החל וכבר לא ניתן לעצור אותו".  
 
שאלה: לאן המערכת הזו מתפתחת?
תשובה: "ההתפתחות המשמעותית ביותר היא ההכרזה על מערכת ההפעלה OS10, שהכרזנו, שהיא מערכת הפעלה חדשה המתאימה לעידן החדש והפתוח. יש למערכת החדשה תאימות לאחור למערכת ,OS9 אבל אני ממליץ לכל מי שיכול, שכבר כעת ישדרג ל-OS10.
 
היתרון הגדול של הגישה החדשה: ניתן לחבר למערכת שלנו כל מערכת תוכנה אחרת מכל ספק המפתח לפי העקרונות של Open Networking. אנו עובדים כעת עם חברות תוכנה רבות כדי לבנות אקוסיסטם שלם של פתרונות לכל צורך העולה בשוק.
 
כל הפיתוחים החדשים נעשים בגישת ה-DevOps בעיקר על לינוקס. זה מאפשר לכל מי שמנהל Data Center לקבל יכולות טובות יותר.
 
אנו נשקיע מאמץ בחודשים הקרובים כדי להרחיב את השת"פ שלנו עם חברות תוכנה מכל העולם, כדי שקהילת הקוד הפתוח בעולם רשתות התקשורת תתרחב ותתפתח, כדי לתת מענה לנושאים, שטרם נפתרו.
 
הגישה שלנו מחלצת את הלקוחות מהמלכודת, שהן נפלו אליה, בפתרונות של רשתות תקשורת קנייניות ופרטיות. אנו מעבירים את הכוח לידי הלקוח והוא ישלוט ברשת שלו ויחליט איזו מערכת תוכנה תרוץ ותנהל לו את הרשת.
 
מבחינתי, הלקוחות יכולים לפתח את התוכנה המתאימה להם לבד, או לקחת כל ספק תוכנה אחר. הם לא זקוקים למערכת התוכנה שלנו. זה היופי והיתרון בגישת הקוד הפתוח".
 
תרשים: יתרונות הגישה של Open Networking:
רשת פתוחה - יתרונות 

שאלה: מה החלום המקצועי שלך?
ג'פרי בהר: "אני חולם ומקווה, שנהיה מובילים בעולם הרשתות. זה שוק מאוד תחרותי ונכנסנו אליו בגישה של Open Networking ואני מקווה, שנוכל להוביל את השוק בגישה הזו.
 
שנים רבות רשת התקשורת ב-Data Centers ובארגונים הייתה בנויה על גישה מיושנת. הפלטפורמות החדשות של עולם המחשוב מספקות לנו הזדמנות להיכנס לשוק ולהשיג נתחי שוק.
 
נכנסנו לשוק במצב מיוחד, שבו שוק המחשוב נמצא בתזזית של שדרוג ולכן אנו מתאימים את הפתרונות של הרשתות, שאנו מפתחים, להתפתחות המהירה הזו ומקווים להשיג עמדת השפעה מרכזית בשוק לאור היוזמה שלנו".
 
הכותב הוא אורח של Dell-EMC World 2017
 
תמונות של המתגים החדשים של Dell EMC:
מתגים חדשים
מתגים חדשים 
 
Bookmark and Share