Telecom News - קריאה לפיטורים של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר

קריאה לפיטורים של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> קריאה לפיטורים של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר
חשיפת הקשר בין טיול פקידות לסין, חשדות לשוחד ואי סדרים במשרד התקשורת לבין חקירות הרשות לניירות ערך בסוגיות של בזק - Yes והתמוטטות תשתיות הלוויין האזרחיות של ישראל. הגיעה העת לשים סוף להפקרות בהתייחסות לכספי הציבור. עדכונים בסוף הכתבה.
מאת: אבי וייס, 11.7.17, 21:29שלמה פילבר

בלעדי: אך אתמול חשפנו כאן כיצד מנכ"ל משרד התקשורת (שלמה פילבר, בתמונה משמאל), קיבל מאז כניסתו לתפקיד המנכ"ל, סדרת החלטות בנוגע ל-Yes, החלטות המנוגדות גם לחוק וגם לאינטרס הציבורי, ובכך הוביל (בין היתר) להתמוטטות של תשתיות הלוויין האזרחיות בישראל (על חשבון הכיס של הציבור, מה ששירת רק את האינטרסים של שאול אלוביץ').

הודעת הרשות לניירות ערך (ואחריה הודעת בזק לבורסה - כאן, כאן וכאן), על פתיחת חקירה בנושא, לא הייתה עבורנו הפתעה.

"הכתובת הייתה על הקיר" ולא מאתמול. שלמה פילבר המשיך בפעילותו הנמרצת לטובת בעלי בזק אפילו בימים אחרונים, גם אחרי שהחלה החקירה ברשות לניירות ערך, דוגמת מיטוט ההסדר לטלפוניה סיטונאית על בזק (כאן) ופעילות נמרצת ביותר למיטוט המתחרה העיקרית של קבוצת בזק בשוק, וזו קבוצת הוט, בסדרת החלטות מוזרות ביותר (כאן וכאן) לכפיית "שוק סיטונאי" דווקא כעת על הוט. 

באתר זה יש לא פחות מ-325 כתבות המתארות בפירוט רב (מלווה במסמכים), את כל הטריקים, הספינים וההחלטות המוטעות והלא חוקיות של שלמה פילבר, בניגוד לכל אינטרס ציבורי.

אי אפשר לסיים את חקירת הרשות להגבלים עסקיים בחקירה של בעלי קבוצת בזק, מנהליה ובעלי התפקידים בה. שוק התקשורת בישראל הוא שוק רגולטורי מוחלט. כל פעולה וכל החלטה של מי מהשחקנים בשוק ובמיוחד קבוצת בזק (גם בהיותה מונופול), דורשות אישור ספציפי של הרגולטור. כלומר: היה מי שאישר ועודד את כל המהלכים הללו. לאיש הזה יש גם שם ותמונה (למעלה משמאל, למי שפספס). יש לחקור למה זה קרה דווקא אצלו. 

יתרה מכך. כאן אנו חושפים הפקרות נוספת המתרחשת ממש בימים אלה. לכן שלחנו את השאלה הבאה למנכ"ל משרד התקשורת:
"האם אורלי סבאן, רונית בן טל ואביבה שלמה נמצאות בימים אלה בסיור לימודי בסין? הכיצד?"
כשלא קיבלנו מענה וקיבלנו עדכון נוסף חזרנו ושאלנו: "תזכורת. כולל עדכון: אורלי סבאן ברגע האחרון לא יצאה לסין". לא הצלחנו לקבל מענה. ככל שנקבל מענה, נעדכן בהתאם.

[עדכון 13.7.17: יש הטוענים, שהן יצאו לסין על חשבון ימי חופשה שנתית ועל חשבון ההסתדרות. אין לנו יכולת לאמת המידע הזה כרגע, בהיעדר תגובה ממשרד התקשורת]. 

למי שפספס, אז הנה הסבר פשוט למה אורלי סבאן לא יצאה לסין: כי בדיוק דה-מרקר (וגם אנחנו - כאן) פרסמנו את הפרשה החמורה, שבה אורלי סבאן "מככבת". אחרי שנרשמה, שילמה והשתתפותה אושרה ע"י המנכ"ל (למרות כל מה שהוא ידע עליה, ולא מאתמול), ביטלה אורלי סבאן ברגע האחרון את השתתפותה בהשתלמות המקצועית בסין (עקב החשיפות בעיתונות). רונית בן טל ואביבה שלמה (מי ששימשו יו"ר ועד העובדים במשרד התקשורת סניף י-ם וסניף ת"א, בהתאמה), נמצאות ממש כעת בעיצומה של ההשתלמות המקצועית בסין, על חשבון משלמי המיסים. הן כנראה היו צריכות להתאושש מאבדן שליטתן בוועד העובדים ומאבדן מי שדאגה להן, תמי לשם, שגם עומדת בראש "ועדת הנסיעות" של המשרד.

אם יש כסף וימי עבודה להשתלמות מקצועית של עובדי משרד התקשורת בסין, למה לא לשלוח עובדים מקצועיים בתחום התקשורת שזה נוגע ישירות לתפקידם ואחריותם ויסייע להם במילוי תפקידם הציבורי? מה ההפקרות הזו בכספי ציבור, שצריך לתגמל את הנוסעות הללו לסין? 

הקו המלווה את כל ההחלטות של שלמה פילבר נראה ברור: הוא "לא סופר איש ממטר", פועל בחוסר שקיפות מוחלט וכספי הציבור עבורו הם כנראה הפקר

למי שסבור, שהקריאה שלנו לפיטורי שלמה פילבר היא "טחינת מיים" חסרת חשיבות והשפעה, אזכיר לו את העובדות הבאות:
  • קראנו לפיטוריו של מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר עדן בר-טל וכך היה. בהערת אגב נציין, שעדיין לא ביצענו את "הערכת הנזק" המצטבר ששלמה פילבר ייצר לשוק התקשורת ולאזרחי ישראל, אבל נראה שהוא לא נמצא רחוק מהנזק המדהים של הקדנציה של כחלון ובר-טל בראשות משרד התקשורת, כמפורט כאן
  • קראנו לפיטוריה של היועצת המשפטית לשעבר של משרד התקשורת (עו"ד נגה רובינשטיין) וכך היה.
  • קראנו לסילוקו של השר גלעד ארדן מהמשרד להגנת העורף, וכך היה.
  • קראנו להתפטרותם ופרישתם של בכירים בצמרת משרד התקשורת ,שהפכו את המושג "עובד ציבור" לבדיחה אחת גדולה ועצובה, ורובם כבר פרשו או נמצאים כעת בהליכי פרישה.
  • קראנו לפיטוריו של מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר אבי ברגר, וכך היה
אני מאמין באמרה (בגמרא מסכת ברכות דף ז' ע"א): "מפני מה יש צדיק וטוב לו ויש צדיק ורע לו, יש רשע וטוב לו ויש רשע ורע לו?" אי אפשר לעשות רע כל הזמן ולחשוב שזה יעבור ללא תגובה ועונש. לכן, למיטב הערכתי, הסוף של שלמה פילבר כמנכ"ל משרד התקשורת קרוב היום יותר מאי פעם. אי אפשר להתל בכולם כל הזמן ולחשוב שכולם טפשים.

עדכון 12.7.17, 11:40
: פרסום בכלכליסט: התפתחות דרמטית בפרשת בזק: בכיר במשרד התקשורת נחקר. בהודעה לא נמסרה זהות הבכיר... עדכון 16:09: הותר לפרסום, ששם הנחקר הוא אכן שלמה פילבר. פילבר נחקר משעות הבוקר במשרדי רשות ני"ע בחשד לביצוע עבירות על טוהר המידות ועבירות ני"ע במסגרת פרשת בזק-YES,  על פעולותיו לכאורה לצורך קידום האינטרסים של בעל השליטה בבזק וביורוקום, שאול אלוביץ'כפי שדיווחנו בהרחבה כבר ב-22.6.17 - כאן.
עדכון 12.7.17, 13:10פורסם דו"ח חמור של מבקר המדינה בעניין יחסי בזק וצמרת משרד התקשורת. הכתבה - כאן. 
כצפוי, כפי שהתרענו זמן רב, מצא הדו"ח "פגמים יסודיים בקבלת ההחלטות", שנעשו ע"י מנכ"ל המשרד, שלמה פילבר, לטובת חברת בזק בהקשר למיזוג עם חברת YES.

עדכון 13.7.17, 11:55: שלמה פילבר נחקר גם היום.


עדכון 13.7.17 14:30: מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר נשלח ל"מעצר בית" ל-14 יום והורחק ממשרד התקשורת לתקופה זו. בנוסף הוצא לפילבר צו עיכוב יציאה מהארץ למשך חצי שנה. כנראה שאת מקומו בתקופה זו ימלא המשנה למנכ"ל שמילה מימון

שחרורו של פילבר בתנאים מגבילים כולל איסור על יצירת קשר עם המעורבים בפרשה ועם עובדי משרדו. תיאסר עליו הגישה לחומר ממוחשב מכל מקור שקשור למשרד התקשורת או לחקירה והוא לא יוכל להשתמש בהם עד שיקבל היתר לכך מהרשות לניירות ערך. הוא הפקיד ערבות בסך 400 אלף ש"ח לטובת שחרורו.

בפירוט החשדות שרשות ניירות ערך הציגה במסמך שמסרה לבית המשפט נטען כי מנכ"ל משרד התקשורת "פעל בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת ותוך הסתרת העבודה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרדו כדי להעביר לידי בזק מסמכים מסווגים וכן ניירות עמדה פנימיים".
 
"עוד עולה מממצאי החקירה כי החשודים [מבזק] נהגו להעביר לפילבר את עמדתם על גבי המסמכים תוך שאלה כוללים תיקונים התואמים את צרכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים, תיקונים אשר התקבלו ושימשו בסיס לדיונים בהמשך ובמקרים רבים אף קיבלו ביטוי משמעותי בתוצרים הסופיים תוך שאלה משרתים את טובתה של בזק והאינטרסים הכלכליים שלה ושל החשודים האחרים".

בבית המשפט טענו החוקרים מפי עו"ד שחם, המייצג את רשות ניירות ערך: "החשודים בתיק בזק פעלו כמכונה משומנת, קיים חשש להימלטות, בכירים במדינה שיתפו פעולה... נוספו שתי פרשות. באחת הוציאו חומרים שנתנו לו יתרון טקטי במשא ומתן. הופעל מערך של שליחים. ופרשה שלישית שעוסקת בעבירות דיווח וטוהר מידות של מנכ"ל משרד התקשורת שעמד בקשר ישיר ועקיף עם החשוד [שאול אלוביץ'] - ונתן על פי הממצאים של החקירה פרטים שלא היו בידיו של אלוביץ' אם הוא לא היה נותן לו אותם".

עדכון 18.7.17, 00:30שמואל הולנדר, נציב שירות המדינה לשעבר, תקף את מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר בשיחה עם רינו צרור (גלי צה"ל): "החוק אומר חד משמעית - אם התחילה חקירה פלילית נגד עובד בעבירה לכאורה שיש עימה קלון, הנציב אמור להשעות אותו לאחר התייעצות. השעייה איננה עונש, היא הליך נדרש כדי לשמור את אמון הציבור. לא יעלה על הדעת שאדם שמתנהלת נגדו חקירה פלילית בעבירה שיש עימה קלון ימשיך לכהן בתפקידו".

עדכון 18.7.17 14:00: חברת חלל תקשורת (בבעלות שאול אלוביץ'דיווחה היום לבורסה בתל אביב כי רשות ניירות ערך פשטה על משרדיה וערכה חיפוש במסגרת החקירה הנוגעת בין היתר לעסקאות למתן שירותי תקשורת לוויינית בין החברה לדי.בי.אס שירותי לוויו (Yes). בהודעה שמסרה חלל לבורסה כתבה: "אין בידי החברה כל מידע נוסף אודות הנושאים הנחקרים או הסיבה לשמה נערך החיפוש". כנראה שיש מי שקורא מה שאנו כותבים, בדיוק בפרשה זו....

עדכון 21.7.17: שאול אלוביץ', הבעלים של קבוצת יורוקום (ובשרשור - של קבוצת בזק), יורחק מהחברה, כך עולה מהדיון היום (שישי) בשחרורו בתנאים מגבילים ממעצר בית. בעניינו של אלוביץ' הגישה רשות ניירות ערך דו"ח סודי לבית המשפט. בדיון מסר נציג הרשות, עו"ד ערן שחם שביט, כי הוא מבקש להרחיקו מהחברה ל-90 יום נוספים, במקביל להפסקת מעצר הבית. באשר למנכ"לית חברת בזק, סטלה הנדלר, הגיעו הצדדים לסיכום בין הרשות לניירות ערך לפרקליטה של הנדלר, עו"ד נתי שמחוני, בנוגע לתנאים מגבילים. הנדלר תשוחרר ממאסר בית וב-60 הימים הקרובים יוטלו עליה מגבלות חדשות שייתכן ויוארכו בהמשך. סטלה הנדלר צפויה לשוב לעבודתה ביום ראשון הקרוב, אך נאסר עליה לעסוק בנושאי הרגולציה של בזק ואף לא להיות בקשר עם נושאי משרה מסוימים בחברה והרגולטורים במשרד התקשורת. על סטלה הנדלר גם להימנע מעיסוק בעסקאות של בעל השליטה בחברה. בעניין אור אלוביץ' - בנו של בעל השליטה ונושר משרה בחברות הקבוצה, הוחלט כי יורחק לחודש ממשרדי yes, ועד ליום 4.8 - גם ממשרדי חלל. נאסר עליו ליצור קשר עם עובדי בזק ו-yes למשך 60 יום. עמיקם שורר, מנהל הפיתוח עסקי בחברת בזק, שוחרר ממעצר הבית אך הורחק ממשרדי yes וחלל למשך 60 יום, ונאסר עליו ליצור קשר עם משרד התקשורת. השופטת אישרה לו לחזור לעבודתו בבזק בלבד. עוד הוחלט כי לינור יוכלמן, מזכירת חברת בזק תשוחרר אף היא ממעצר הבית אך תורחק ממשרדי בזק למשך חודש. 

עדכון 6.2.18: מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר יושעה מתפקידו למשך חודשיים נוספים, לאחר ששיגר היום (שלישי 6.2) מכתב לנציבות שירות המדינה שבו הסכים להארכת ההשעייה. עורכי דינו הסבירו כי ההסכמה נובעת מההבנה שהחקירה בעניינו של פילבר, החשוד בפרשת בזק, נמצאת בשלביה האחרונים. עורכי דינו מבהירים: הבנו שאין סיכוי לתוצאה אחרת... 
 
Bookmark and Share