Telecom News - "הספין" של איוב קרא בעניין שידור משחק הכדורגל של בית"ר י-ם בבולגריה

"הספין" של איוב קרא בעניין שידור משחק הכדורגל של בית"ר י-ם בבולגריה

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> "הספין" של איוב קרא בעניין שידור משחק הכדורגל של בית"ר י-ם בבולגריה
שר התקשורת איוב קרא הצליח בספין מתואם עם השרה מירי רגב ליישם את מה ששלמה פילבר לא הצליח: להעביר תכנים של אירועי ספורט מהערוצים בחינם לערוצים בתשלום של חברת צ'רלטון. הספין כלל גם הודעה, שבאינטרנט השידור בחינם (מה שממילא לא קשור לרגולציה). ההחלטה מנוגדת לאינטרס הציבורי ולהחלטות העבר של מועצת הכבלים והלוויין בנושא.
מאת: אבי וייס, 21.7.17, 09:30איוב קרא

אמש (21.7.17) שר התקשורת איוב קרא (בעידוד ובדחיפה של השרה מירי רגב, שרת התרבות והספורט) ביצע ספין ענק על הגב של הציבור וגם על הגב של יו"ר מועצת הכבלים והלוויין (ד"ר יפעת בן חי שגב).

המטרה הברורה של הספין: לשבור את ההחלטה של מועצת הכבלים והלוויין, החלטה, שהובילה ד"ר יפעת בן חי שגב, שאין להעביר תכנים בחינם לתכנים בתשלום בתחום ערוצי הספורט של צ'רלטון. 

היות ומדובר ב"ספין", גם ההודעות, שיצאו לציבור, היו שונות לחלוטין ואף מסתירות את המציאות.

הנה הציוץ של השר איוב קרא:
איוב קרא

בציוץ בכלל לא ברור למה השר היה אמור לפנות ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין ומה זה "הצלחנו"? 

כלומר: הוא לא מזכיר (ובכוונה) את השרה מירי רגב, שותפתו לספין, כי זה היה מוביל את העקבות לביבי נתניהו (מה שממש לא רצוי בימים טרופים אלה), שהוא היה זה שדחף אישית להוספת הערוצים בתשלום לצ'רלטון, מה שיו"ר מועצת הכבלים והלוויין הצליחה לטרפד עד מחצית 2016 (ראה כאן).

ובהזדמנות זו, גם הייתה זו מעין "נקמה קטנה" של צ'רלטון, על ההתנכלות של יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, להטיל על צ'רלטון קנסות ענק, בגלל אותו מעשה בדיוק (סיפור מאוד מסריח, שאותו חשפנו בהרחבה כאן וכאן, סיפור המתאים לחקירה מעמיקה).

לכן, בצ'רלטון לא רצו שוב "ליפול טרף" בידיים של יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ולחטוף קנס ענק (מה שיחסל להם את הרווחים מהערוצים בתשלום), ולכן הומצא הספין הזה, כדי שהם יקבלו "חסינות" וגם ירוויחו מהעניין, כלומר: ישברו את האיסור, שהוטל עליהם (יפורט מייד בהמשך), בעניין ערוצי התשלום, ע"י מועצת הכבלים והלוויין. 

בהודעה של יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב, יש בכלל סיפור אחר לגמרי והנה התצלום של הסיפור שלה (לקוח מהפייסבוק של ד"ר יפעת בן חי שגב):
פייסבוק מועצת הכלבים והלוויין

כאן, אין בכלל שר (וגם לא שרה). מישהו פנה למועצה בשאלות (בטלפון? במייל? בפקס? בפייסבוק? בטוויטר? כמה פנו למועצה בשאלות? מי הם בכלל? מי במועצה קיבל את השאלות ומתי?) ואז היו"ר בכבודה ובעצמה, בלי שום לחצים משום כיוון, ממש מתוך דאגה ציבורית עמוקה לאוהדים של בית"ר י-ם (אולי), החליטה מה שהחליטה (בלי לכנס את המועצה לדיון בעניין זה).
חד, פשוט וכביכול נקי.

אולם, יש בעניין הזה כמה בעיות מאוד חמורות הטעונות חקירה:

1. השר איוב קרא בספין הזה השלים את המהלך של שלמה פילבר (שמטעמים ברורים לא יכל להתערב אתמול, כי הוא ב"מעצר בית"), שהוא (שלמה פילבר) בכבודו ובעצמו נקט בכך, שלאחר שרוה"מ (בהיותו אז שר התקשורת) החליט לאפשר לצ'רלטון להוסיף 2 ערוצים בתשלום (כדי לכסות את העלויות המטורפות של רכישת שידורי ספורט, שהשתבשו בגלל "העיניים הגדולות" של פרטנר), והמהלך הזה נבלם ע"י יו"ר מועצת הכבלים והלוויין. 

שלמה פילבר יזם כינוס מיוחד וסודי של המועצה ובעצמו הופיע בפניה (כפי שחשפנו בהרחבה כאן). רק לאחר החשיפה שלנו פורסם פרוטוקול הדיון אותו הוא יזם. 

אחרי ההתערבות המוזרה ביותר הזו של שלמה פילבר, ישירות בעצמו ולא דרך 2 נציגיו במועצת הכבלים והלוויין: שמילה מימון ותמי לשם, צ'רלטון קיבלו אישור עקרוני להעלות את 2 הערוצים החדשים בתשלום ובתנאי שלא יזלגו תכנים מהערוצים בחינם לערוצים בתשלום, כי בעניין זה יש מדיניות מאוד ברור של המועצה, כמופיע בתצלום הבא של כללי המועצה, לשידורי ספורט ללא תשלום נוסף, בערוצי הספורט החופשיים ללקוחות הוט ו-yes:
תצלום 1

כלומר, משחק הגומלין, שעורר עניין רב בין בית״ר ירושלים לבוטב פלובדיב (שהתקיים בבולגריה), במסגרת מוקדמות הליגה האירופית, אמור היה ליפול במסגרת ההגדרה הזו של שידורים בחינם. 

לגבי השידור בחינם באינטרנט, בכל מקרה, המועצה לא מפקחת על השידורים באינטרנט (לפי הודעות שלה עצמה בכמה מסמכים, נושא שראוי לחקירה נפרדת, כמפורט כאן). כך, שאם השידורים ניתנים בחינם באינטרנט, זה בכלל ספין, כי בכל מקרה בעל הזיכיון לשידור המשחק הזה אמר לכל מי ששאל אותו, שאם המשחק לא יירכש לטלוויזיה, הוא ישדר אותו באינטרנט ב-2 או 3 יורו. 

על פי החלטות המועצה בעניין הערוצים הנוספים, שאושרו לצ'רלטון, היה על יו"ר המועצה (ד"ר יפעת בן חי שגב) לקיים מו"מ פרטני מול צ'רלטון (ו-הוט ו-yes) כדי לוודא, שתכנים לא יזלגו מערוצי החינם לערוצים בתשלום (חבילות הספורט בתשלום אינן זולות: כ- 66 ש"ח לחודש!).

לאחר הבירור שלה ולאחר שגילתה את מה שהיה ברור קודם (רק לא לחברי מועצה), נערך דיון מועצה מאוד נוקב ונוסף בעניין זה בדיוק, כי יו"ר המועצה הציגה בפני המועצה, שהיא "גילתה" שצ'רלטון מתכננת להעביר תכנים בחינם לערוצים בתשלום.

להלן תצלום של החלק העיקרי בהחלטת המועצה בדיון השני, שבו דנה המועצה בהתפתחות הזו:
תצלום 2

כלומר: יו:"ר מועצת הכבלים והלווין, בגיבוי מלא של המועצה, החליטה, שאסור לצ'רלטון להעביר שום תוכן ספורטיבי מהערוצים בחינם לערוצים בתשלום ובכלל זה "המשחקים המרכזיים מהליגה האירופאית".
זה היה תנאי בל יעבור, לאישור עליית הערוצים של צ'רלטון בתשלום לאוויר.


אז איך עוקפים את האיסור הזה?
פשוט מאוד: "אם יש חברים לא צריך פרוטקציה". "הספין" של איוב קרא על יו"ר מועצת הכבלים בעניין שידור המשחק של בית"ר י-ם בבולגריה - הצליח:

נקבע תקדים מסוכן: משחק הכדורגל של בית"ר י-ם נגד בוטב פלובדיב הבולגרית שודר בתשלום בערוצי צ'רלטון, למרות שמדובר באירוע ספורט בעל חשיבות של קבוצה ישראלית בחו"ל, במסגרת מפעל מרכזי של הליגה האירופאית. מדובר בפעולה ובהחלטה משולבת של יו"ר המועצה והשרים כנגד האינטרסים של הציבור, "שנמכרת" לציבור בספין ענק, כאילו מדובר בשידור חינם: זה רק בחינם באינטרנט (מה שלא דורש שום אישור רגולטורי מצד שום שר, או שום מועצה, או איזה משרד ממשלתי). לעומת זאת, בטלוויזיה זה בתשלום לכל הלקוחות, בניגוד להיתר השידורים הברור והחד משמעי של צ'רלטון.
"עם ישראל חי". 

 

ספורט 
 
Bookmark and Share