Telecom News - הטרפוד של טלקום ניוז של "תפירת מכרז" ע"י פילבר כתגמול על סיוע לבזק

הטרפוד של טלקום ניוז של "תפירת מכרז" ע"י פילבר כתגמול על סיוע לבזק

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> הטרפוד של טלקום ניוז של "תפירת מכרז" ע"י פילבר כתגמול על סיוע לבזק
אנו "מרימים כאן את המסך" מעל אחד המהלכים המבריקים, שאתר Telecom News הוביל: המהלך, שהוביל לטרפוד "תפירת המכרז", שיזם שלמה פילבר (מנכ"ל משרד התקשורת לקראת השעיה) לעוזרת שלו עדי קאהן גונן, כדי להשתלט על האגפים המקצועיים של המשרד, כתמורה לסיוע שלה במהלכים הקשורים לבזק ולבעליה (שאול אלוביץ'). חשיפת כל המסמכים והתרגילים, שבהם נש"מ (נציבות שירות המדינה) נפלה ובגדול. 
מאת: אבי וייס, 29.7.17, 18:40שלמה פילבר

שלמה פילבר (מנכ"ל משרד התקשורת, בתמונה משמאל), לא היה יכול להצליח בכל התרגילים והספינים שלו בנוגע לשוק התקשורת (תרגילים, שנועדו, עפ"י מה שנחשף עד כה, ככל הנראה, להיטיב עם בזק ובעליה - שאול אלוביץ'), בלי עזרה מסיבית מתוך משרד התקשורת. זאת, כפי שעולה ממה שכבר שוחרר לפרסום בפרשה עגומה זו. לנו ולקוראינו הרבים ידועים עוד הרבה דברים, שפרסמנו לא אחת...

העזרה המרכזית הזו, שהוא גייס מתוך המשרד, כפי שנחשף אך לאחרונה, הייתה מצדה של עוזרת המנכ"ל, עדי קאהן גונן (כרגע משוחררת בערבות ובתנאים מגבילים, לפי קביעת בית המשפט).

היקף העזרה הזו לשלמה פילבר מתוארת היטב בדו"ח מבקר המדינה החמור ביותר, שפורסם אי פעם על משרד התקשורת, וגם ציינתי, שמבקר המדינה בקושי בדק 20% מהכאוס, שהצמד הזה (יחד עם עוד אחרים, דוגמת יו"ר מועצת הכבלים והלוויין וגם שמילה מימון, שכעת הוא גם מ"מ מנכ"ל), יישמו בקצב אדיר בשנתיים האחרונות על שוק התקשורת הישראלי, תוך הרס מתמשך ושיטתי, של כל מה שקיים וזז. 

לקוראינו - כל זה לא היה חדש, מה גם, שחשפנו לא אעדי קאהן גונןחת את התכנון לקדם את עדי קאהן גונן (להלן: עדי, בתמונה משמאל) לתפקיד סמנכ"ל בכיר. בתחילה, לסמנכ"ל בכיר כלכלה ותקציבים ולאחר מכן לסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה.

המכרז לתפקיד של סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה פורסם בלחץ של טלקום ניוז (כפי שחשפנו כאן), משום שזה היה ממש מוגזם, ששמילה מימון המשיך וממשיך עד היום בתפקיד סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה, בגישת ה-Fake Newsחודשים אחרי שהתקדם ב- 19.9.16 לתפקיד המשנה למנכ"ל וראש מינהל ההנדסה, מלבד עוד תפקידים, שהוא מילא וממלא, שהחשוב מביניהם הוא: חבר מועצת הכבלים והלוויין, בניגוד עניינים טוטאלי, שהוכחש בתוקף ע"י המשרד, עד שחשפנו כאן את המסמך, שהוא עצמו חתם עליו בתצהיר, בדיוק בנושא זה. 

​ההתעקשות לקדם את עדי הובילה לתקיעה של 2 המכרזים הבאים למשך כחצי שנה:
1) לתפקיד סמנכ"ל לכלכלה (במקום הסמנכ"ל הקודם - הרן לבאות, שהחליט לסיים את תפקידו בסוף נובמבר 2016 ומעשית עזב את המשרד במרץ 2017),
2) לסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה, תפקיד, שהתפנה עם הקידום של שמילה בספטמבר 2016 (כשמעשית הוא נכנס לתפקיד של המשנה למנכ"ל וראש מינהל הנדסה בתחילת ינואר 2017). 

ההתעכבות בקידום איוש המשרות הללו נבעה משום שנמצא, שלעדי אין תואר בכלכלה (תנאי בסיסי להגשת מועמדות לתפקיד סמנכ"ל בכיר לכלכלה) ואין לה ניסיון ניהולי של צוות של 5 עובדים ומעלה (תנאי בסיסי להגשת מועמדות לתפקיד סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה).

אז הפתרון של שלמה פילבר לבעיה הזו היה: לשנות את תנאי הסף של המכרזים הללו (בעברית יותר פשוטה קוראים לתהליך הזה: "תפירת מכרז"). אולם, הוא נתקל כאן בהתנגדות לא צפויה מצדה של תמי לשם (סמנכ"ל בכיר למינהל ומשאבי אנוש), שאחרי כל כך הרבה ניסיון והרפתקאות בקריירה שלה, כנראה שזה לא התאים לה להסתבך ממש לקראת פרישתה, בנושא טעון ומסוכן כזה.

אבל, זה לא הרפה את ידיו של שלמה פילבר והוא המשיך בנסיונותיו לשינוי תנאי הסף במכרזים הללו, כמעט עד אותו יום מר ונמהר בקריירה שלו, שבו נקרא בחטף לחקירה ברשות לניירות ערך (וגם פורסם באותו יום דו"ח מבקר המדינה). 

אנו המלצנו לשר איוב קרא [בתמונה משהשר איוב קראמאל] (ולפחות פעמיים - כאן וכאן), להוריד את המועמדות של עדי לתפקידים הללו.

יצויין, שהשר בעצמו הכריז ב-19.7.17, שהוא רוצה לקדם את איוש המשרות הללו בצמרת משרד התקשורת.

אבל, השר לא הקשיב לטלקום ניוז והיה חשש ממשי, שניסיון "תפירת המכרז", שיזם שלמה פילבר, עשוי (או עלול) להצליח

חשיפה: איך נש"מ נפלו ובגדול:
לאור התעלמות השר איוב קרא מהקריאה לפטר את שלמה פילבר (קריאה, שפורסמה עוד טרם תחילת החקירה שלו), ולהקפיא את מועמדותה של עדי קאהן גונן לכל תפקיד קידומי, עד שעניינה החקירתי יסתיים, שלחתי ב-27.7.17 בשעה 08:00 את השאלה הדחופה הבאה לצמרת נש"מ (נציבות שירות המדינה):
"אודה לתגובתכם על המאמר הבא:
נודע לי על "תרגיל", ששלמה פילבר עסק בו בחודשים האחרונים:
התרגיל היה לסלק את הרן לבאות (סמנכ"ל בכיר לכלכלה ותקציבים), שהתנגד לכל מהלכיו בעניין בזק, ולמנות תחתיו את עדי קאהן גונן (עוזרת המנכ"ל מאז 2014, שהיא בעברה יצאה מאגף הכלכלה, אבל אינה כלכלנית).
 
שלב א' בתכנית הזו הושג, כשהרן לבאות החליט לעזוב בזעף את המשרד, כשגילה שהוא ממודר ע"י המנכ"ל מהחלטות הכי חשובות (כלומר: מהחלטות לגבי "המתנות" ,שפילבר העניק לקבוצת בזק ולבעליה – שאול אלוביץ', פרשה חמורה ביותר המתוארת בהרחבה ובחריפות רבה בדו"ח מבקר המדינה ושנחקרת כיום באינטנסיביות ברשות לניירות ערך).

שלב ב' בתכנית היה למנות את עדי קאהן גונן (להלן: עדי), לתפקיד סמנכ"ל בכיר לכלכלה ואז הדרך שלו לסייע לבזק ובמיוחד לבעליה הייתה אמורה להיות סלולה לחלוטין, כי כל חוות הדעת, שהוא יקבל מעדי כסמנכ"ל בכיר לכלכלה, יתמכו בו ואז הכל יהיה "כשר" בסיוע שלו לבזק ובעליה.
 
אולם, אז הוא (פילבר) גילה מכשול: לתפקיד צריך תואר בכלכלה ולעדי אין תואר בכלכלה.
לכן, שלמה פילבר הורה לפנות לנציבות שירות המדינה לשנות את תנאי המכרז לסמנכ"ל לכלכלה (מכרז שכבר פורסם בסוף 2016) 
הדבר הזה החל להיתקע, כשאנשים מתוך המשרד החלו להתנגד לרעיון של הורדת תואר בכלכלה לסמנכ"ל בכיר לכלכלה, מה שנראה על פניו לא הגיוני ו"תפירת מכרז" בצורה בולטת לעדי.

לכן, פילבר בנה Plan B ("תכנית חלופית") לתכנית זו: ביקש להוריד את התנאים לסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה, מכרז שגם התפרסם באותה עת (סוף 2016). כך, שיתאים מבחינת הניסיון וההכשרה לעדי.

כך, פילבר תכנן, שאם המסלול של הקידום שלה [של עדי] לסמנכ"ל לכלכלה לא יעלה יפה, יהיה המסלול החלופי לקידום שלה, לסמנכ"ל בכיר פיקוח ואכיפה, עם סיכוי, שכן יצלח, וגם בתפקיד זה הוא יקבל תמיכה גבית ומקצועית מעדי לכל מהלך בנוגע לרגולציה הנוגעת לבזק.
 
התרגילים הללו תקעו את יכולת המינוי לשני התפקידים הבכירים הללו במשך למעלה מחצי שנה. פילבר התעקש לשנות את תנאי הסף של שני המכרזים, לטובת עדי.

רק כשהחלה חקירתו הגלויה ברשות לניירות הערך, הנציבות הצליחה (בסיוע הנחיית השר החדש ועוד גורמים מתוך משרד התקשורת, שהתנגדו לעניין ולכן זה נתקע כל כך הרבה זמן) וממש לפני יומיים לפרסם מחדש את המכרזים לשני התפקידים הללו, לאחר שקילת כל התרגילים של פילבר לשינויים בתנאי הסף של המכרזים הללו.

לאחר שבדקתי את המכרזים החדשים, שפורסמו באתר נש"מ, מתברר, ש-Plan B של פילבר - כן הצליחה.
תנאי הסף לתפקיד של סמנכ"ל בכיר לכלכלה לא השתנו במשהו מהותי, אבל כן חל שינוי מהותי בתנאי הסף של סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה.

בסעיף 2 של ניסיון, בתחום סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה, הורדה הדרישה לניסיון ניהולי של ניהול 5 עובדים לפחות.
במכרז המעודכן, אין הגדרה כמה עובדים צריך לנהל, כדי לצבור ניסיון ניהולי. זה בדיוק מתאים לעדי, שרק ניהלה לכל היותר מזכיר\ה (או איזה מתמחה \ עוזר זוטר) במהלך שנות ניסיונה במשרד התקשורת באגף הכלכלה וכעוזרת מנכ"ל.
 
כך, שהיא (עדי) כן יכולה להיות מתוגמלת ע"י שלמה פילבר (או כל אחד אחר, שממלא את הנחיותיו גם מרחוק, בגלל הרחקתו מהמשרד), להיות מועמדת ראויה וכשרה לסמנכ"ל בכיר פיקוח ואכיפה (תפקיד המוסמך גם לבצע חקירות, לקנוס, להטיל סנקציות מנהליות ואף להמליץ לפרקליטות להעמיד לדין חברות תקשורת), שזה תפקיד מפתח חזק ביותר על כל שוק התקשורת. זאת, בדיוק כמו ששמילה מימון השתמש בכוחו זה (בתפקידו כסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה), כדי ליישם את כל הספינים של שלמה פילבר, כולל הספינים של "הקנסות הממוצאים" על בזק, כדי להראות שהוא (פילבר) כביכול יכול להיות גם נגד בזק ולא רק בעד בזק.
 
יש מסמכים וראיות (ברור שגם בנציבות) לעניין ההתערבות של שלמה פילבר כדי להוריד את תנאי הסף לתפקידים הללו, בדגש על תפקיד סמנכ"ל לכלכלה ואח"כ סמנכ"ל פיקוח ואכיפה, שהיה חשוב לו שעדי תקבל זאת (ובמיוחד על רקע התכתובות התכופות שלו עם מבקר המדינה, שלא היה מוכן לקבל את חוות הדעת של עדי, בתור חוות דעת כלכליות התומכות בהחלטות שלו לעזור לבזק ולבעליה). כל זאת, כדי שפילבר יוכל לקבל שליטה מוחלטת על "הגורמים המקצועיים" במשרד, לטובת תכניותיו, שנחשדות כיום ונחקרות (לכאורה גם בפלילים)".

תגובת נש"מ הייתה מהירה ביותר ובשעה 15:44 ביום 27.7 (פניתי בשעה 08:00, עוד לפני תחילת יום העבודה בנש"מ), קיבלתי את המענה הקצר הבא:
"אבי שלום
מובהר בזה כי לפני כשבוע פורסם המכרז, ללא כל שינוי בדרישות התפקיד.
איננו מתייחסים לשמות של מועמדים במכרזים".

את התכתובת הזו שלחתי לתגובת משרד התקשורת. טרם קיבלתי מענה מהמשרד. ככל שיתקבל מענה, אעדכן בהתאם. 

תשומת לב לניסוח המאוד מדוקדק בתשובה של נש"מ, שכנראה, כמה עורכי דין ישבו על התשובה הבהולה הזו. הסיבה מאוד ברורה למהירות התגובה ולצורת התגובה: "תפירת מכרז" היא עבירה פלילית ואיש בנציבות שירות המדינה כנראה אינו מוכן להיקרא דווקא כעת לחקירה באזהרה, על "תפירת מכרז" עבור שלמה פילבר ונאמניו. במיוחד כשצריך לדון השבוע בנש"מ - בהשעייתו של שלמה פילבר מתפקידו (כמפורט בהחלטת בית המשפט)

התשובה שקיבלתי מנש"מ כוללת 2 חלקים וננתח כעת את שניהם:

א. "... פורסם המכרז, ללא כל שינוי בדרישות התפקיד".
התשובה הזו היא נכונה ושקרית בבת אחת, כך שכל אחד יכול לפרש זאת כרצונו.

אכן, המכרז של סמנכ"ל בכיר לכלכלה פורסם מחדש (כאן), ללא שינויים מהמכרז הקודם, אבל המכרז לסמנכ"ל לפיקוח ואכיפה כן השתנה.

בנש"מ כנראה לא למדו שום לקח מכל החשיפות הרבות הקודמות ולא לקחו בחשבון, שלפני שאני שואל, אני תמיד מצלם ומתעד את כל המסמכים (אם הם זמינים). כך, אפשר לזהות את הפיברוקים בקלות ואי אפשר "לעבוד עלי בעיניים". 

אז הנה כאן מצוי המכרז הקודם וכאן מצוי המכרז החדש. לטובת קוראינו, צילמתי את השינוי המהותי בשני תצלומים, זה אחר זה, מתוך המכרזים שפורסמו, תצלומים המדברים בעד עצמם:

1) הדרישה לניסיון מקצועי במכרז הקודם לסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה:
צילום 1

2) הדרישה במכרז החדש לאותו תפקיד בדיוק:
צילום 2

כלומר: מישהו בנש"מ השמיט במכרז החדש את הדרישה הקריטית (עבור עדי) לניהול 5 עובדים ומעלה ורשם "... ניסיון... בניהול צוות עובדים". נעלם המינימום להגדרה מה זה "צוות עובדים". 

כך, שהתשובה של נש"מ היא נכונה ושקרית גם יחד, כי לא מצוין בתשובת נש"מ שבמכרז אחד לא חל שינוי, אבל במכרז שני כן חל שינוי, שינוי מאוד מהותי

ב. "איננו מתייחסים לשמות של מועמדים במכרזים".
זו תשובה קצת חמקמקה, כי אני בכלל לא שאלתי על שמות של מועמדים, אני שאלתי שאלות ברורות ביותר על תהליך של "תפירת מכרזים". אבל, מהתשובה הזו אפשר להסיק מה אין בה: אין בה כל הכחשה למה ששאלתי. 

על פי הניסיון ארוך השנים שלי מול נש"מ, בנש"מ ממהרים להכחיש בכל פעם שהם רוצים להכחיש, או לחסום איזו חשיפה מביכה ומטרידה שלי. לעיתים הם משיבים לי בלשון מאוד בוטה וחדה. הפעם, אין שום הכחשה. זה די ברור: איש כעת בנש"מ לא יכחיש דברים, שיכולים לעלות ולהתגלות בקלות בחקירה פלילית, אז עדיף להתחמק מתשובה ישירה לשאלותיי ולצאת מזה בסדר גמור... 

חשיפת התחמון החדש:
כפי שציינתי לעיל, אני נוהג לצלם מסמכים (אם יש לי) ולתעד את מצב אתר האינטרנט של הגוף אליו אני פונה, בטרם שליחת השאלות, משום שאז קל לי להוכיח, שמבצעים פיברוקים רק בעקבות שליחת השאלות המביכות שלי. כך גם עשיתי הפעם וחיכיתי בסבלנות לראות מה יקרה באתר המכרזים של נש"מ בעקבות הפנייה הדחופה שלי לנש"מ.

אולם, להפתעתי, התברר לי, שלא הייתי צריך בכלל לצלם את המצב הקודם, לפני הפברוק, משום שאתר נש"מ בעצמו מתעד כל שינוי שנעשה בכל מכרז המתפרסם באתר (כנראה כדי להתריע בפני המועמדים, שחל שינוי בתנאי המכרז בו הם מתעניינים).

ממש כמה דקות לפני שקיבלתי את המענה הקצר מנש"מ, אותו ניתחתי בפסקה הקודמת, לפתע חל שינוי באתר המכרזים של נש"מ והנה הצילום של השינוי (לחיצה על הצילום מגדילה אותו):
צילום 3 - נש"מ

הנה כאן התצלום המוגדל של שני המכרזים וקל להבחין שנוסף "סימן קריאה באדום" מצד ימין במכרז השני:
צילום 4

כדי לחשוף מה השתנה, אני מביא כאן קודם את הצילום של "תיאור התפקיד" מהמכרז הראשון לסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה מלפני כחצי שנה, כי אז יהיה קל יותר להציג לקוראינו את השינוי שהתרחש בין 08:00 בבוקר ל- 15:44 ביום 27.7.17:

1) צילום החלק העליון של תיאור התפקיד במכרז הראשון:
צילום 5

אתר נש"מ מסגיר בדיוק היכן בוצע השינוי במכרז ואת זה מגלים ע"י העברת העכבר מעל למספר המכרז שלידו יש סימן קריאה אדום - !, והנה הצילום של המיקום, שבו בוצע השינוי במכרז, בדיוק אחרי ששאלתי אודותיו (לחיצה על הצילום מגדילה אותו):
צילום 6

למי שלא יכול להגדיל את המסך, אז הגדלתי עבורו את הצילום כאן:
צילום 7

בפופאפ הקופץ (כמופיע בתצלום) בנגיעת עכבר ימין, מופיע, שהשינוי נעשה בשורה שנייה בעמודת תיאור המשרה. הפופאפ הזה הופיע במקביל לשליחת התשובה אלי ובהמשך הוא עבר שינוי קטן - שמייד נחשוף אותו. 

על פי האתר, השינוי הזה בוצע בשעה 15:30:10, ממש כמה דקות לפני שנשלח אלי מייל התשובה של נש"מ. האתר של נש"מ מספק לנו גם את הנתון הזה. הנה הצילום מאתר נש"מ לגבי יום ושעת ביצוע השינוי במכרז:
צילום 8
תשומת לב, שהתאריך של השינוי כמופיע כאן הוא 24.07.2017, העדכון הזה נעשה במתכוון, כדי להראות, שכאילו השינוי בוצע לפני ששאלתי ב-27.7.17. מישהו הוסיף את התאריך הזה אחרי שצילמתי את האתר, מייד אחרי קבלת המייל מנש"מ. כלומר: יש כאן תרגיל על תרגיל.

אבל זה רק "כסף קטן". מה שחשוב להראות ולהציג לקוראינו - מה השתנה שוב, במכרז לסמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה

2) וכעת אני מגיע לעיקר: הנה צילום תיאור המשרה מהמכרז המעודכן אחרי השינוי שבוצע במכרז::
צילום 9

כלומר: את השינוי השני במכרז ביצעו בנש"מ בפסקה של "תיאור התפקיד" והכניסו כאן פסקה שנייה חדשה שבמרכזה: ניהול של 19 עובדים ומעלה, כולל מנהלי אגפים ותחומים. כך, "ניהול צוות עובדים" צריך להיות מפורש לאור היקף הצוות שיש לנהל בתפקיד זה. 

כלומר: עדי קאהן גונן לא יכולה להיות כשירה להתמודד על התפקיד הזה, כי היא מעולם לא ניהלה 19 עובדים ומעלה... אפילו לא 9 עובדים... אפילו לא 2... 

ככה בנש"מ חיסלו במהירות וביעילות, את "תפירת המכרז" הזה וכעת הכל נראה בסדר (בשלב זה).

למה היה צורך שאני אתערב, כדי לחסל את "תפירת המכרז"? זה לא ברור. בכל מקרה, מדובר בניצחון נוסף בסדרה ארוכה של חשיפות בלעדיות, של אתר Telecom News. 

גם השר איוב קרא, גם מ"מ המנכ"ל וגם נש"מ, כנראה חשבו, שהתחמונים הללו במכרזים לתפקידים הבכירים ביותר במשרד התקשורת לא ייחשפו. אז הם טעו ובגדול. אי אפשר להסתיר את האמת. לכן, עדיף לעבוד בשקיפות. זו לא המצאה שלי. 

אני תקווה, שייבחרו האנשים המתאימים והראויים לתפקידים הללו, שמצויים במכרזים החדשים והמעודכנים של צמרת משרד התקשורת, בלי שום תרגילים פליליים נוספים.

כל יום ששמילה מימון ממשיך להחזיק בכל כך הרבה תפקידים, זה ממש לא בריא לשוק התקשורת בכלל ולמשרד התקשורת בפרט. הגיע הזמן  להקים "רשות תקשורת" ולהפסיק את הכאוס האין-סופי הזה.   

מכרז 
 
Bookmark and Share