שר התקשורת איוב קרא טעה כי הוא (כנראה) לא מכיר את צמרת המשרד

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> שר התקשורת איוב קרא טעה כי הוא (כנראה) לא מכיר את צמרת המשרד
כך משתמע מתגובת נציבות המדינה לחשיפה שלנו, שיש שני סמנכ"לים בכירים העוסקים באותו תחום (רישוי ספקטרום). מתברר שבמציאות, נתי שוברט נפל בשתי דרגות בבת אחת: מסמנכ"ל בכיר לסגן מנהל אגף. כמה ספינים אפשר לדחוס בפרשה אחת? המון!!
מאת: אבי וייס, 4.8.17, 08:00נתי שוברט

במסגרת הספין של שר התקשורת איוב קרא אודות הרפורמה (שלא הייתה ולא נבראה, כנראה שהרפורמה הזו נולדה רק בדימיון היצירתי שלו) בתחום ייבוא ציוד סלולרי מחודש (כמפורט כאן וכאן), נולדה פרשייה משנית מאוד מוזרה, כי השר חשף במכתבו ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת (כנראה בחוסר הבנה מוחלט על מה הוא חותם), שיש במשרד התקשורת שני סמנכ"לים בכירים העוסקים באותו תחום: תחום רישוי הספקטרום (נתי שוברט - בתמונה משמאל וגדעון שטרית).

לכן, שלחתי בדחיפות ביום 1.8.17 את השאלה הבאה לנציבות שירות המדינה:
"הנדון: שאלה בעניין עובד בכיר ביותר ובלתי מזוהה בתפקידו - במשרד התקשורת.
במסמך, ששלח השר איוב קרא לכנסת (המסמך כאן), יש  לוח תפוצה, שצילומו מצ"ב.

אודה להתייחסותכם לפסקה הבאה:

בזבוז כספי ציבור באישור וחתימת השר איוב קרא:
במכתב שחתום עליו השר איוב קרא ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, יש עוד דבר מוזר ומטריד, וזה לוח התפוצה של מכתב השר והנה הצילום של לוח התפוצה הזה:
צילום מכתב שר התקשורת

כפי שאפשר לראות בתצלום כאן, יש במשרד התקשורת 2 בעלי תפקידים, שעושים (לכאורה) את אותו תפקיד בדיוק: נתי שוברט וגדעון שטריגדעון שטריתת (בתמונה משמאל). שניהם ממונים על רישוי ספקטרום [שזה תדרים] (במשרד התקשורת)

על פי דירוגי התפקידים בנציבות שירות המדינה, "סמנכ"ל בכיר" זהה לחלוטין ל"מנהל אגף בכיר". דהיינו: זו הוכחה בכתב על גבי נייר רשמי של משרד התקשורתבחתימת שר התקשורת איוב קרא, שהוא מעסיק כבר כמעט שנה, שני סמנכ"לים לרישוי ספקטרום במקביל במשרד התקשורת, על כל המשתמע מכך.

איך נותנים יד לשערורייה הכספית והציבורית הזו להתקיים?

יתר על כן, יש כאן לכאורה שני סמנכ"לים בכירים לאגף הספקטרום והאגף עם השם הנכון הוא - אגף רישוי, שכלל אינו מתפקד ,כפי שחשפנו כמה פעמים, למשל כאןכאן וכאן, והעיקר: אין בכלל אגף ספקטרום, כי הוא פורק על פי החלטה מספטמבר 2016 כפי שפורסם רשמית כאן והתפצל בפועל לשניים ב- 1.1.17-כפי שפורסם רשמית כאן.

כך, החלק של הספקטרום עבר לשמילה מימון ונבלע כחלק ממנהל הנדסה, והחלק של הרישוי (מאגף הספקטרום ההיסטורי טרם הפירוק), עבר לגדעון שטרית והוקם אגף בכיר רישוי, שעוסק ברישוי קווי וסלולרי גם יחד, לא רק ספקטרום. 

כיצד הנציבות מאשרת את הכפילות השערורייתית הזו, שאפילו שר התקשורת איוב קרא לא טרח לגלות יצירתיות בהסתרה ובתחמון המצב המטריד הזה, בבחינת:  "לא סופר איש ממטר".

למי יש אינטרס "לרפד" את נתי שוברט בתנאים ושכר של "סמנכ"ל בכיר", למרות שהוא מזמן כבר לא, והוא לא מנהל שום יחידה בשם "ניהול ספקטרום ורישוי תדרים" במשרד התקשורת כי אין בכלל יחידה כזו מ-1.1.17"?

תגובת נציבות שירות המדינה:
"משרד התקשורת יישם בחודשים האחרונים את השינוי המבני הכולל שערך.

במסגרת השינוי השתנה תפקידו של מר נתי שוברט, מי שהיה סמנכ"ל בכיר ספקטרום ותדרי רדיו, והיום משמש בתפקיד סגן מנהל מינהל הנדסה (ספקטרום).

מר גדעון שטרית ממלא תפקיד של ראש אגף בכיר רישוי, שהוא שונה במהותו מתפקידו של מר נתי שוברט. מר שטרית אחראי על הליכי הרישוי במשרד לחברות התקשורת ולמתן אישורי שחרור מהמכס, למכשירים אלחוטיים וקוויים. מר שוברט לעומתו הינו מומחה התוכן במשרד בנוגע לספקטרום התדרים ואחראי על נושא רישוי התדרים.

ככל הנראה נפלה טעות סופר בהעתקים, ששלח השר במכתבו המצורף. משרד התקשורת הונחה להקפיד שטעויות כאלה לא יישנו. בכל מקרה הטענה הנטענת איננה נכונה. אין שני בעלי תפקידים בכירים במשרד התקשורת שעושים את אותה העבודה".  

טוב, זה היה ברור, שאחרי שהספין של השר נחשף, צריכים לבצע עוד ספין, שבמסגרתו (במסגרת ה"שינוי הארגוני", שהוא ספין ענק בפני עצמו) מורידים את נתי שוברט בבת אחת בשתי דרגות (או לפחות בדרגת תקן אחת): מסמכ"ל בכיר לסגן מנהל אגף (ועוד בכפיפות לשמילה מימון, יריבו הוותיק, שהצליח להדיח אותו פעמיים מהתפקיד: פעם אחת הדיח אותו מהתפקיד של מ"מ יו"ר מועצת הכבלים והלוויין ופעם שניה מהתפקיד של סמנכ"ל בכיר ספקטרום). 

למה מגיע לנתי שוברט העונש הזה של נפילה בשתי דרגות בבת אחת, או לפחות בדרגת תקן אחת (בלי שננקט שום הליך משמעתי נגדו)?
יש לי כמה וכמה הסברים, כל אחד מהם יכול להיות (אולי) נכון :
  • נתי שוברט אחראי פיקודית - ניהולית, לשתי הפרשיות של חשדות לשוחד ביחידה, שעליה היה ממונה כסמנכ"ל בכיר (מפורט כאן, כאן וכאן).
  • נתי שוברט היה (בין היתר) הכוכב הראשי ב"פרשה הסודית" ובכלל זה עלה החשד, שבאגף שלו התנהל בית בושת (זו ממש לא המצאה שלי. את זה אמרו וכתבו איזה 5 שופטים, בכתב ידם, בפסק דין חלוט, כמפורט כאן).
  • נתי שוברט אחראי לכך, שהוקם תחת האף שלו באגף, שהוא היה ממונה עליו, "אקסלרטור" שפיתח את האפליקציה הסלולרית המצליחה ביותר בשם "שועל הקלטות", כמפורט בחשיפה כאן. הפרשה המוזרה הזו הסתבכה בהמשך בשקרים של צמרת משרד התקשורת בראשותו של שלמה פילבר, כמפורט כאן. יש לפרשה המסריחה ביותר הזו עוד ספיח ממש טרי, התפתחות טרייה, שמוסתרת כרגע מהציבור, שנחשוף די בקרוב. 
  • נתי שוברט אחראי לכך, שמהמשרד שלו יצאה היוזמה לשלוח 10 מיליון SMS לתושבי ישראל, כנראה עפ"י רשימות הלקוחות שיש בחברות הסלולר, ורק בגלל התנגדות של מפעיל הסלולר דרכו המסרונים הללו היו אמורים לעבור, נשלחו קרוב למיליון מסרונים, עד שהיוזמה המוזרה הזו נחשפה בתקשורת ונעצרה - כמפורט כאן
  • נתי שוברט אחראי להתמוטטות מערך אישורי הייבוא של ציוד אלחוטי לישראל (ראה למשל כאן, כאן וכאן). 
  • נתי שוברט אחראי לכאוס בתחום ניהול התדרים בישראל ובהסתרת ההחלטות מהציבור (למשל ראה כאן וכאן). 
  • נתי שוברט הסתבך בפרשה מוזרה ביותר של ניסיון כושל שנראה כמו ניסיון "לתפור מכרז" עבור עו"ד דנה נויפלד במועצת הכבלים והלוויין, כמפורט כאן. 
יכול להיות שפספסתי עוד פרשות. הזיכרון שלי עדיין עובד ואני זוכר היטב את התהליך שהוביל את נתי שוברט ממקום עבודתו הקודם ישירות לתפקיד סמנכ"ל בכיר ספקטרום, ומה התוצאות של ההחלטה הזו. מדובר באגף שתרם ישירות בכשלונו לנזקים אדירים לכלכלת מדינת ישראל ולרווחת תושביה (נפלנו תוך פחות מעשור מראש הצמרת העולמית למקום 50 בתחום הסלולר), בפגיעה בהיקף של עשרות מיליארדי ש"ח בכיס של כל אחד מתושבי ישראל, במשך שנים, בגלל התנהלות כושלת, חסרת אחריות, כאוטית, מטרידה, שלומיאליתחסרת מעוף ותכנון.

בכל מקרה, אוסף הפרשיות, שמניתי כאן למעלה, יכול למלא ספר בלשי עלילתי מרתק.

איך כל זה מתרחש בתוך משרד ממשלתי אחד די קטן? תשאלו את שלמה פילבר, שניהל בשנתיים ומשהו שחלפו, את הקרקס הזה וכעת אפילו השעיה הוא לא מצליח לקבל, עבור עצמו והעוזרת שלו.

המהלך המוזר, כפי שחשפנו כאן, מחזק את הצורך הדחוף בהקמת "רשות לתקשורת", רשות עצמאית, שתפעל לטובת הצרכנים ולא נגד הצרכנים ולטובת בעלי ההון וה"מנקורבים לצלחת" של מקבלי ההחלטות, בניגוד מוחלט לחוק ולאחריות המוטלת על שר ומנכ"ל משרד ממשלתי חשוב ובעל כוח כלכלי עצום, כלפי השחקנים הגדולים בשוק. 
 

OOPS 
 
Bookmark and Share