חשיפת התפוררות רשת הסלולר של פלאפון בחסות צמרת משרד התקשורת

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> חשיפת התפוררות רשת הסלולר של פלאפון בחסות צמרת משרד התקשורת
בלעדי: לא רק רשת הסלולר של גולן טלקום התפוררה. זה מתרחש בכל הרשתות ובמיוחד ברשת פלאפון, שנמצאת ב"נפילה חופשית". זו פעם שנייה, ששמילה מימון, מנכ"ל בפועל במשרד התקשורת, מתעלם מההתראות, שהוא מקבל לגבי התפוררות רשתות הסלולר בישראל, וכעת גם שר התקשורת איוב קרא החליט להתעלם מהמצב החמור בפלאפון, שאנו חושפים כאן.
מאת: אבי וייס, 16.1.18, 07:30רן גראון

הרשת הסלולרית של חברת פלאפון היא "רשת אסטרטגית" במדינת ישראל. זאת, גם משום שפלאפון היא ספק הסלולר הרשמי של עובדי המדינה ומשרדי הממשלה וכל יחידות הסמך הממשלתיות, הביטחוניות והציבוריות. בלי הרשת הזו אי אפשר לתפקד, בשגרה ובחירום. 

בעבר, רשת פלאפון כבר "נפלה קשות" (כפי שחשפנו בהרחבה כאן), אך סברנו לתומנו, שהחברה, בניהולו של רן גראון (בתמונה משמאל), למדה את הלקח מהנפילה החמורה הזו.

פרסמנו לא אחת את מחדל צמצום אנטנות הסלולר בישראל ולא של גולן טלקום (בפעם האחרונה פרסמנו זאת כאן, בהמשך לחשיפה כאן), אך לא היו לנו מספיק פרטים מי מבין החברות הגדולות מובילה בפירוק אנטנות (ולא רק בגלל המיזוג של רשת פרטנר-הוט-מובייל). 

לאור מידע ותחקיר טרי שערכנו, שלחנו ביום 6.1.18 את השאלות הבאות לחברת פלאפון ולצמרת משרד התקשורת:
"אודה להתייחסותכם לפסקה הבאה (שנשלחה לתגובה גם לחברת פלאפון):
"AB (השם שמור במערכת) בפלאפון, מחדיר במהירות לפלאפון את השיטות של גולן טלקום, שיטות של הרס שיטתי ומוחלט של הרשת הסלולרית, שהיא 'תשתית לאומית חיונית'. הכל תחת הכיסוי של 'התייעלות, בטיחות וחיסכון':
1. אחת השיטות המוזרות וחסרות האחריות היא ההחלטה שלו לא לרכוש "נעלי בטיחות תקניות" למהנדסי הרשת של פלאפון (נעליים, ששימשו אותם לצורך טיפוס על אנטנות וגגות, כדי לבדוק, לאשר, לתכנן ולכוון את הסקטורים שעל האנטנות), וההחלטה לבטל את השתלמויות הדו-שנתיות למהנדסים, שנדרשים עפ"י תקנות הבטיחות לעבור השתלמויות כאלו לפחות אחת לשנתיים.
2. בנוסף, הוא הורה למהנדסי הרשת לא לטפס על האנטנות והגגות 'למען בטיחותם' ולבצע הכל מ'הסתכלות מעמידה על הקרקע'.
3. אנטנות יקרות (במיוחד מהיבטי התחזוקה והנדל"ן) מפורקות מטעמי חיסכון וחדשות לא מתוכננות ולא נבנות, גם בגלל היעדר יכולת תכנון (מה שדורש טיפוס של המהנדסים על גגות ואנטנות).
4. התוצאה של החלטות אלו עד כה:
  • האישורים ההנדסיים השנתיים על תקינות האנטנות הסלולריות נעשים מ"התבוננות" על האנטנה מהקרקע, והם למעשה אישורים פיקטיביים לחלוטין (שמועברים לרשויות דוגמת למשרד להגנת הסביבה ולרשות המקומית).
  • אין יכולת לתכנן כיסוי של "פערי כיסוי", ע"י התקנת סקטורים חדשים, שינוי סקטורים קיימים, ואנטנות חדשות (מעבר לקשיים שיש ממילא בהתקנת אנטנות מכל הסוגים), בכל רחבי הארץ.
  • פיתוח הרשת נעצר, וכתוצאה מכך, שכונות רבות (לרבות כמעט כל השכונות החדשות, שנבנו ותיבנינה במסגרת היוזמות של שר האוצר משה כחלון, לרבות השכונות במבצעי "מחיר למשתכן"), הן שכונות, שלא מקבלות כיסוי ואין יכולת לתכנן להן כיסוי. כך, שנוצרו כבר ברחבי הארץ 'פערי כיסוי' בקנה מידה מבהיל.
  • השדרוג של הרשת הארצית הקיימת לטכנולוגיות המתקדמות מסוג MIMO 4X4 הואט ולמעשה התהליכים הללו נעצרו.
  • תלונות של לקוחות אודות בעיות קליטה וכיסוי, לא מטופלות, בהיעדר יכולת לתקן ולתכנן נכון את הכיוון של הסקטורים והאנטנות.
5. אם לא די בכך, יחידת מדידת איכות וכיסוי הרשת, יחידה, שכללה 4 טכנאי רשת ורכבים טכניים עם ציוד מדידה יקר ורגיש, פורקה וחוסלה. התוצאה המידית: אין לפלאפון שום כלי עצמאי למדידת כיסוי הרשת שלה, רמת איכות השירות שלה ללקוחותיה, עוצמות הרשת ברחבי הארץ ומציאת "חורי כיסוי", שיש צורך לתקן אותם בדחיפות. למעשה, מדובר כאן בפגיעה ישירה בביטחון הציבור, שתלוי בזמינות הרשת הסלולרית.
6. מדובר, למעשה, במחדל חמור ביותר ברמה לאומית, שגם הופך את כל הצהרות פלאפון והפרסומות שלה על איכות וביצועי הרשת שלה ושביעות הרצון מהרשת ומהשירות שלה, לבדיחה אחת גדולה (במקרה הטוב) ולהטעיית הציבור (במקרה הרע).
בנוסף, כל המתואר לעיל הוא הפרה של עשרות אם לא מאות סעיפים ברישיון של פלאפון (שלא לדבר על הפרות חוק התקשורת ותקנותיו).
7. תוצאה נלווית למחדל הזה היא, שישראל יורדת כל חודש במדד הביצועים של רשתות הסלולר הקיימות בה, ובמדידה הטרייה של Speedtest (כאן) ישראל הידרדרה (במקום להשתפר, כמו שקורה בכל העולם המערבי ואף הערבי) למקום 55 בהשוואה העולמית, נכון לדצמבר 2017".

חברת פלאפון בחרה לא להשיב על שאלותינו. ממשרד התקשורת לא הצלחנו לאיוב קראקבל תגובה, לא שלא ניסינו. ככל שנקבל תגובה, נעדכן בהתאם. אין מה להיות במתח, לא נקבל תגובה, משום שגם תגובה משר התקשורת איוב קרא (בתמונה משמאל), לא קיבלנו. את השר שאלנו כדלהלן ביום 9.1.18:
"שלום לשר התקשורת, מר איוב קרא.
לפני שנים, כשחשפתי, שרשת גולן טלקום מתחילה להתפורר, טען מנכ"ל משרד התקשורת דאז (שלמה פילבר), שאני לא יודע על מה אני מדבר ואין דבר כזה, כי שמילה מימון אמר לו שאין דבר כזה...
בסופו של דבר, העמקתי וחשפתי את השערורייה הזו לעומק, וגם למנכ"ל (ולשר) התברר, שהמציאות גרועה הרבה יותר מהחשיפה הראשונית שלי. כל הרשת של גולן טלקום התפוררה, והמנכ"ל הטיל על גולן טלקום קנס בצורת "חילוט ערבות" (שהשר מעט הקל בסכום. בפועל גולן טרם שילמה את הקנס, כי העניין תקוע בבג"ץ).
כעת, יש "שידור חוזר" של פרשה זו, אבל עם רשת פלאפון. זו רשת אסטרטגית המשרתת גורמים ממלכתיים ואחרים. זו לא הרשת של גולן טלקום.
אני מוכן להמתין עם הפרסום של העניין הזה עוד יממה, באם אקבל גם את תגובת השר לחשיפה החמורה הזו (שיש כאן למטה) וששמילה מימון (כהרגלו) לא מגיב עליה".

 אז עברה היממה ועוד כמה יממות ותגובה לא קיבלתי. ככל שאקבל תגובה אעדכן בהתאם. 

פניתי גם למומחים בתחום הזה, שמכירים היטב את רשתות הסלולר בישראל, וקיבלתי מאחד מהבולטים מהם, את ההתייחסות הבאה: "מה שברור לי, שקיים אצל כל חברות הסלולר בישראל, הוא ניסיון רציף להקטין את העלויות, כדי לשמר רווחיות ולו קטנה. מחירי הסלולר נמוכים במונחים ריאליים (ההערכה היא, שהם לא צפויים לעלות לאור הכניסה הצפויה של חזי בצלאל והכמות הבלתי סבירה של מפעילים), וגורמים לחברות הסלולר להקטין השקעות ולנסות להקטין את הוצאות הרשת (בוודאי לפלאפון, שאין לה שותף לרשת, בניגוד לפרטנר והוט-מובייל שמתחלקות ולסלקום, שכעת תעבוד ביחד עם גולן טלקום ועם חזי בצלאל). כידוע, הרווחיות של 3 המפעילים הגדולים משירותי הסלולר נמוכה מאד. 

אין ספק, שאתה צודק בחשיפות שלך, והמפעילים בישראל, שבעבר היו בין המובילים בקידום תכונות והשקת שירותים (גם בהשוואה עולמית), אינם כיום במצב הזה (השקת דור 4 הייתה, כמובן, באיחור רב בישראל, לאור הסיבוך, שנוצר מקיומם של 5 מפעילים, בלי מספיק ספקטרום להקצות ולחץ של המפעילים החדשים לעכב את הנושא). דור 5, שהחל במדינות רבות בכל רחבי העולם, לא נראה, שיחל בשנה הקרובה אצלנו. בעולם, הוקצו יותר תחומי תדר והושקו רשתות מהירות ומתקדמות יותר. זו עובדה.

אני גם שומע ממשתמשים ברשתות הסלולר בישראל, שהתחושה שלהם היא, שיש היום פחות הקפדה על ביצועים (אין לי מידע מדויק ועדכני על כך. זו התרשמות מתלונות, שאני שומע). ברור, שבמצב בו המפעילים מבינים, שהלקוחות מתניידים למי שנותן את המחיר האטרקטיבי ביותר ולאו דווקא משיקולי איכות / שירות, זה משפיע על סדרי עדיפות של אותם מפעילים"

אם לא די בכך, פלאפון הפסיקה לקדם את מערכות הליבה בתוכנה שלה (כמפורט בהרחבה כאן, וגם כאן), כדי לחסוך בהוצאות. הנזקים הם ברורים והנפילות תתרחשנה שוב ושוב - זה ברור כשמש בצהרי היום (מלבד לראשי פלאפון ולראשי משרד התקשורת). 

שורה תחתונה
מדובר כאן על נושא טרי ביותר וחמור ביותר, שנחשףשמילה מימון בפעם הראשונה. זו לא ההיסטוריה של רשת גולן טלקום. בזמנו, כשעליתי על תחילת ההתפוררות של רשת גולן טלקום, שלמה פילבר טען באוזניי ויותר מפעם אחת, שאני "הוזה בהקיץ" כי שמילה (בתמונה משמאל, ראשון מימין) אמר לו, שאין דבר כזה. בסוף, זה נהיה עוד יותר גרוע מהחשיפה הראשונית שלי... גם על פי הודעה רשמית של משרד התקשורת עצמו (כאן), שמילה מימון לא ידע ולא בדק את פירוק רשת גולן טלקום ב-2014 והוא החל לבדוק זאת רק ב-2015, אחרי שהרשת כבר פורקה. היה ניתן לעצור את זה בזמן, אם היו מקשיבים לנתונים ולעובדות ופועלים בנחישות לסכל את התפוררות הרשת של גולן טלקום, שנעשתה בסתר ובניגוד לחוק! 

כעת, זה התחיל ברשת פלאפון, וזה נחשף כאן בזמן אמת. אולם, בניגוד לגולן-טלקום, שהייתה רשת חלופית ומתחרה, רשת פלאפון היא הרשת של הממשלה וארגונים אסטרטגיים רבים במדינה. זה כבר לא צחוק, ששמילה יכול "לדחוף מתחת לשולחן", או ל"טאטא מתחת לשטיח" ו"לגרוס", כמו במקרה של גולן-טלקום, עד שזה התפוצץ ברעש וגולן-טלקום בסוף נפלה ונמכרה.
מדובר כאן במחדל ענק בכל קנה מידה, שזועק לשמיים!

זה יחזור על עצמו שוב ושוב! שלא יהיה לאיש ספק בעניין זה. אי אפשר שהכל יהיה הפקר וזה יפעל בלי תקלות. 


בהערת אגב נוסיף, שבימים האחרונים עלה לאוויר אתר, שנועד לדחוק במשרד התקשורת להקשיב לצרכנים (שזה בדיוק תפקידו של המשרד, אבל זה נשכח שם בעשור האחרון...): Telecom Petition. מומלץ להצטרף לאחת העצומות הקיימות כבר באתר (לקטר בלי לקחת אחריות ולהשתתף - השנוי לא יקרה מעצמו...). בנוסף, בלינקים כאן למטה יש הרחבה של הנושאים החמורים שנחשפו כאן, למתעניניים.  
 
Bookmark and Share