Telecom News - מה הקשר בין השר איוב קרא לבקשת המיזוג בין רשת וערוץ 10 והטריפל החדש?

מה הקשר בין השר איוב קרא לבקשת המיזוג בין רשת וערוץ 10 והטריפל החדש?

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> מה הקשר בין השר איוב קרא לבקשת המיזוג בין רשת וערוץ 10 והטריפל החדש?
כשמנהלים את שוק התקשורת באוסף של ספינים והפרות חוק מתמשכות, לא פלא, ששום דבר לא עובד לפי התכנון. התנגדות למיזוג הזה היא "עיוורון" רגולטורי, ש"הגבינה כבר זזה". איך כל זה קשור לטריפל הטרי של בזק בינלאומי ול-Sting TV? הכל קשור להפרות החוק האדירות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצי, ש"הרגו" את ההכנסות של העבר, גם של רשת וערוץ 10.השר איוב קרא
מאת: אבי וייס, 14.6.18, 13:37

שלשום נפל דבר בשוק התקשורת והמדיה בארה"ב: שופט פדרלי פסק, שהתנגדות משרד המשפטים \ הרשות להגבלים עסקיים במשרד המשפטים בארה"ב למיזוג של at&t עם Time Warner בטענה של "פגיעה בתחרות" אינה מבוססת על המציאות ועל עובדות ולכן אישר את המיזוג (כלומר: רכישת טיים-וורנר ע"י ענקית הבזק באמריקאית at&t).

זה שונה לגמרי מ"התקיעה" של מיזוג בזק -YES (מה שמכונה כיום "תיק 4000").

בארה"ב, משרד המשפטים לא שם לב, ש"הגבינה כבר זזה". מזמן. החברות הכי גדולות בשווקי המדיה בארה"ב (וגם בחלקים לא קטנים ממדינות העולם המערבי) הם שחקנים, שבכלל לא נחשבו לכאלה בעשורים הקודמים: גוגל, פייסבוק, אמזון, אפל ונטפליקס. 

נטפליקס עצמה, שהיא שחקן מדיה טהור (לא כמו: גוגל, אמזון, פייסבוק ואפל), נכנסה לשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית בסערה וכיום השווי של נטפליקס הוא גבוה יותר מדיסני ומפוקס. כך, שלדבר כיום על פגיעה בתחרות - זה פשוט אנכרוניזם ו"עיוורון רגולטורי". האישור של בית המשפט הפדרלי בארה"ב, יעודד מיזוגים נוספים בעולם המדיה והתקשורת שם, כשהמיזוג הבא הוא רכישה \ מיזוג בין ענקית הכבלים קומקאסט (Comcast) לבין פוקס.  

בישראל, השוק שלנו גועש ורועש אחרי הבקשה של המיזוג בין רשת לערוץ 10 (אגב, ערוץ 10 מביא "לחתונה" הזו, אם תאושר, את "זכייתו" במכרז הפקת ערוץ הכנסת...פלופ על פלופ). הרגולטורים (הרשות להגבלים עסקיים ומשרד התקשורת - השר איוב קרא), כבר משמיעים זמירות, שהם ייטו לא לאשר את המיזוג הזה. מדובר באותו "עיוורון רגולטורי", שהשופט הפדרלי בארה"ב חשף לעין כל. "הגבינה כבר זזה".

הכישלון של השר איוב קרא בפיצול ערוץ 2:
השר איוב קרא החליט (לא ברור בדיוק למה), "לנכס לעצמו" את פיצול ערוץ 2 - לקשת ולרשת. כל העיתונות פרסמה כותרות ותכנים כמו שניתן לראות כאן, בדוגמאות המובאות מהעיתונות המקוונת:
איוב קרא 1

איוב קרא 2
איוב קרא 3

איוב קרא 4

איוב קרא 5

אנחנו, לעומת זאת, העלינו מאמר עם כותרת אחרת לחלוטין: "האם הייתם קונים מכונית משומשת או שירות טלוויזיוני מהאנשים שבתצלום?". התוכן של הכתבה היה ברור וחד כתער. כותרת המשנה במאמר דיברה בעד עצמה: "אין מיסים על מכירת חלומות, גם אם קוראים להם "מהפכת השר קרא". לעומת זאת, על הפרות חוק ורמיסת כל נורמה ציבורית - צריך לקיים חקירה, והנחקרים הראשיים הם אלה המופיעים בתצלום, ללא יוצא מן הכלל. כל אחד מהם אחראי (אישית) על הפרות חוק בקנה מידה מבהיל". 

"הבטחתי שיהיה פיצול – ויהיה פיצול", כך הכריז השר איוב קרא מעל לכל במה ומיקרופון, ובכל הודעה שלו לתקשורת. הבעיה: את ההבטחה הזו הבטיח שר תקשורת אחר, שר ששמו משה כחלון. זה היה ב-2011, עת בה ח"כ איוב קרא, היה סגן השר לפיתוח הנגב והגליל, ובכלל לא היה מעורב (מאז ועד היום) בשום דבר בנוגע לפיצול ערוץ 2.

שר התקשורת דאז משה כחלון העביר בכנסת את הפיצול הזה, בחקיקה שקבעה, שהפיצול של ערוץ 2 יתממש ב-1.11.17  וזה בדיוק מה שקרה. המטרה שלו ושל רוה"מ (ביבי נתניהו) הייתה: להחליש את "התקשורת העוינת". המטרה הזו הושגה רק בחלקה. כלומר: כחלון הבטיח פיצול ערוץ 2 וזה מה שהתממש. לא היה לזה שום קשר ישיר או עקיף או בכלל לאיוב קרא, מלבד הרצון שלו "לנכס לעצמו" כל מה שזז. זאת, כי הזיכרון של הציבור קצר יותר מהמהירות, שבה הוא שולח ספינים לחלל האוויר ומפזר ציוצים בטוויטר ובפייסבוק האישיים שלו. ההתנגדות הנוכחית של השר קרא למיזוג בין רשת לערוץ 10 כבר לא רלבנטית למציאות.

הבעיה היותר חמורה היא, שאי אפשר לעבוד על כולם כל הזמן. הוא הצליח בכך לגבי היוצרים (כאן), לא טיפל בכל הפרשיות המאוד מסריחות במועצת הכבלים והלוויין (שחייבו העברת הנושאים הללו לטיפול משטרתי), וממשיך בהתעלמות וגיבוי להפרות חוק בקנה מידה ענקי, בשוק הטלוויזיה הרב ערוצי בישראל (שהחל עם השקת סלקוםtv), מה שיצר נזקים אדירים לכל שוק התקשורת, ובפלופ הטרי ביותר נתייחס בסעיף הבא. 

איך כל זה קשור לטריפל של בזק בינלאומי? 
כשקיבלתי את ההודעה של בזק בינלאומי על שירות הטריפל החדש שלה, לא פירסמתי אותו. הסיבה מאוד ברורה: אתר Telecom News לא מפרסם הודעות על שירות החשוד כלא חוקי או בלי רישיון, והפרסום היחיד, שאנו מפרסמים אודות שירות כזה, הוא ניתוח על כך, שהוא בלי רישיון ושזה לא יכול להיגמר בטוב.

ניתוח לעומק (וקישור למסמכים רלבנטיים) של השירות הלא חוקי בשם StingTV ב-YES יש כאן, כאן וכאן

למי שלא יודע, או לא רוצה לדעת, אספקת שירותי תקשורת ללא רישיון זו עבירה מאוד חמורה ב"חוק התקשורת" (עד שנתיים מאסר ועוד סנקציות כלכליות כבדות). 

לכן, שלחנו ביום 12.6.18 את השאלה הדחופה הבאה לצמרת משרד התקשורת:
"היום חברת בזק בינלאומי פרסמה אודות הטריפל, שקיבלה אודותיו אישור ממשרד התקשורת.
אני מחפש כבר שעות רבות באינטרנט, ומשום מה לא מצליח למצוא את הרישיון או הסעיף ברישיון של YES, שמתיר לה לספק את שירותי StingTV על רשת האינטרנט כולל VOD וכולל ערוצי "עידן +".
האם ייתכן, שמשרד התקשורת אישר לבזק בינלאומי לספק שידורים לא חוקיים בלי כל רישיון, או שהמשרד החליט שלא צריך רישיון לשירותי התקשורת הללו, כי חוק התקשורת בכלל לא חשוב (כי חוקקה אותו הכנסת, ולא היועמ"ש של המשרד)?"

תגובה לא קיבלתי, לא שלא ניסיתי לקבל. ככל שאקבל תגובה, אעדכן בהתאם.

במקביל שלחתי לבזק בינלאומי את השאלה הבאה:
"אני מחפש כבר שעות באינטרנט ולא מצליח למצוא את הרישיון או הסעיף ברישיון של YES, שמתיר לה לספק את שירותי StingTV על רשת האינטרנט כולל VOD וכולל ערוצי "עידן +"
האם ייתכן שמשרד התקשורת אישר לבזק בינלאומי לספק שידורים לא חוקיים בלי כל רישיון, או שהמשרד החליט, בעקבות בקשת בזק בינלאומי, שלא צריך רישיון לשירותי התקשורת הללו, כי חוק התקשורת בכלל לא חשוב?
אודה לקבל איזו הכוונה היכן אני מוצא את האישור או הרישיון של YES לספק שירותי StingTV."

בזק בינלאומי דווקא השיבו מהר: "תפנה ל-YES". 

לכן פניתי מיד ל-YES ושאלתי:
"בהמשך לשאלתי [לבזק בינלאומי], בזק בינ"ל הפנתה אותי ל-YES.
השאלה [הזו] עדיין פתוחה (היכן הרישיון או האישור הרשמי לשירות StingTV)?"

תגובה טרם קיבלתי. ככל שאקבל, אעדכן בהתאם. 

אין מה להיות במתח. אין שום רישיון כזה. אפילו אין צל צילו של רישיון. הכל "ישראבלוף", בניצוחו של השר איוב קרא

לסיכום:
משרד התקשורת (לרבות מועצת הכבלים והלוויין והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו) הצליחו בשנתיים האחרונות בנושא מרכזי אחד בלבד: לדאוג לכך, ש"דמי הכיס" של אזרח די נחבא אל הכלים בשם שאול אלוביץ', יגדלו בכ-3 מיליארד ש"ח על חשבון הכיס של כולנו. כמיליארד ש"ח עברו במסלול של מנכ"ל המשרד ושות' מול בזק וכ-2 מיליארד ש"ח עברו ועוברים במסלול של מועצת הכבלים והלוויין מול Yes (נושא, שטרם נחקר כראוי). 

כעת, אותו משרד (עם אנשים אחרים בראשו) רוצה לספק מתנה בשווי של כ-5 מיליארד ש"ח (ואולי יותר) לסלקום ואנלימיטד (כפי שחשפנו בהרחבה כאן), תוך צפצוף ענק על כל חוק, תקנה, נורמה והיגיון ציבורי - רגולטורי. 

אחרי כן השר איוב קרא מתפלא, שרשת וערוץ 10 לא מעוניינים להיות ערוצים נפרדים, כמו שהוא רוצה להכריח אותם, רק כדי לשמר את הספין של "מהפכת השר קרא", כי השוק הזה נהרס על יד החלטות צמרת משרד התקשורת ו"הגבינה כבר זזה"!!


 
STINGTV 
 
Bookmark and Share