למה מסתירים את ההחלטות בענייני תדרים? כדי שלא תדעו איך זה מתנהל!

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> למה מסתירים את ההחלטות בענייני תדרים? כדי שלא תדעו איך זה מתנהל!
מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, בשתיקה של השר, ש"שקוע" בענייני "חוק הלאום", ממשיך להסתיר בשיטת חסמב"ה את כל ההחלטות בתחום התדרים. "נרים את המסך" מעל סיבה נוספת לכך: רצון להגן ולחפות על כל המחליטים, שגרמו עד כה נזק במיליארד וחצי ש"ח לכיס של תושבי ישראל, בגלל החלטות מוטעות, שמנסים להסתיר אותן, בתחום התדרים (הספקטרום).
מאת: אבי וייס, 4.8.18, 18:47נתי כהן

אין אצלנו עדיין (וגם לא תהיינה בקרוב) רשתות סלולר 5G. מהדו"ח הטרי מארגון GSA, נכון ל-27.7.18 (הדו"ח המלא כאן, למתעניינים) עולה, שלא פחות מ-154 מפעילי סלולר בעולם ב-66 מדינות החלו בהתנסות והפעלת רשת 5G. לא פחות מ-66 מפעילי סלולר מ-37 מדינות כבר החלו במתן שירותים מסחריים לציבור ברשתות של 5Gבין מפעילי הסלולר, שהצטרפו אך בחודשיים האחרונים למתן שירותים מסחריים של 5G, אפשר למצוא חברות סלולר ממדינות מעניינות דוגמת: סעודיה, כווית (2 מפעילי סלולר), קטאר, ואיחוד האמירויות הערביות.

על התפתחויות נוספות בתחום ה-5G ועל נושאי הספקטרום המתפתחים ברחבי העולם, ניתן לקרוא בלינקים בתחתית הכתבה. 

בכל העולם החלו מזמן לטפל בהקצאת ספקטרום לשירותי 5G. הדו"ח הטרי של הקצאות של ספקטרום ברחבי העולם מיולי 2018 נמצא כאן - למתעניינים. 42 מדינות כבר הקצו (או נמצאות בתהליכי הקצאה מתקדמים) של ספקטרום ל-5G, ועוד 15 מדינות תחלנה להקצות תדרים במכרזים בחודשיים הקרובים. מתוך ה-42 מדינות הללו, כבר 10 מדינות סיימו הקצאות תדרים: 5 מדינות סיימו כבר את ההקצאות התדרים במכרזים (בסבב ראשון מלא) ל-5G: אירלנד, דרום קוריאה, בריטניה, לטביה וספרד. עוד 5 מדינות סיימו להקצות במכרזים תדרים גם ליישומים מתקדמים בדור 4.5 וגם לדור 5 ונמצאות לקראת סבב נוסף של הקצאות תדרים: גרמניה, יוון, נורווגיה, סעודיה, טנזניה, ארה"ב.

בארה"ב, למרות הקצאת התדרים הענקית שכבר בוצעה ותחילת שירותי 5G בכמה ערים ברחבי ארה"ב, הסנאט לוחץ לשחרר עוד תדרים (כמפורט כאן), וזה יקרה בקרוב, למגוון יישומים ציבוריים בדגש על תקנים חדשים של ה-WiFi וגם ל-5G, במטרה מוצהרת ("מדיניות הנשיא טראמפ"), כדי שארה"ב תחזור לעמדת ההובלה העולמית בתחום הסלולר והאלחוט רחב הפס (הובלה שנלקחה ממנה בעשור האחרון, למשל ע"י מדינות דרום מזרח אסיה ובראשן סין). 

בישראל, בינתיים רק "מקשקשים" ועובדים בשיטות, שהמשותף להן הוא: "לא סופרים את הציבור ממטר". 

בניגוד למדיניות המוצהרת של המנכ"ל (נתי כהן, בתמונה למעלה משמאל) והשר (איוב קרא, שכעת "שקוע עד צוואר" בעניינים, שלא נוגעים לשוק התקשורת ולכן ראשי המשרד יכולים "לעשות ככל העולה על רוחם"), מנכ"ל, שהצהיר על מדיניות התנהלות של שקיפות ופתיחות בכל הקשור לתחום התדרים, במציאות נמשכת אצלו שיטת חסמב"ה (ר"ת: חבורת סודמוחלט בהחלט).

בהמשך הכתבה "נרים את המסך" למה ועל מי זה עוד נועד להגן. את הפרק הראשון חשפנו בכתבה תחת הכותרת: "למה מסתירים מאתנו את כל ההחלטות בענייני תדרים? כדי להגן על המחליטים!", חשיפה המומלצת לקריאה למי שפספס אותה, שמצביעה על הרצון להסתיר פאשלות בתחום הספקטרום בהיקף של כמיליארד וחצי ש"ח. גם חשפנו את התנהלות המנכ"ל (נתי כהן) עצמו בכתבה תחת הכותרת: "מנכ"ל משרד התקשורת ממשיך להשתולל בתחום התדרים כאילו הם רכושו הפרטי".

בנספח בתחתית הכתבה הקודמת, מצויה רשימת הלינקים לחשיפות שלנו, רק מהחודשיים - שלושה האחרונים, על הפרות חוק ובזבוז כספי ציבור בקנה מידה מזעזע בכל הקשור לעולם התדרים ואנטנות הסלולר, החל מפיברוק שת"פ אנטנות על הרשת של סלקום וכלה בשפיכת 826 אלף ש"ח על ייעוץ מיותר בתחום זה. 

כעת אנו מוצאים ומדווחים, שזה לא בזבוז הכספים היחיד נתי שוברטבתחום יחידת הספקטרום במינהל ההנדסה במשרד התקשורת. בראש מינהל הנדסה עומד שמילה מימון, שהוא גם משנה למנכ"ל המשרד. 

משרד התקשורת פרסם כאן מכרז פומבי לשכירת שירותי ייעוץ בתחום הספקטרום. לפי תנאי המכרז, נראה ,שהוא "תפור במיוחד" לאחד מהחברים של ראשי יחידת הספקטרום (יש לתחום הזה "2 ראשים": נתי שוברט - בתמונה משמאל ואשר ביטון, שבהמשך הכתבה עוד נחזור אליהם).

המדובר בייעוץ בהיקף שנתי של עד 4,500 שעות עבודה לשנה (המכרז הוא לעד 3 שנים של ייעוץ), ותוכלו לחשב לבד את ההוצאה השנתית הזו לכיס של כולנו (אם נניח ששעת ייעוץ שתזכה במכרז היא של לפחות 200 ש"ח ללא מע"מ, אזי מדובר בסכום הצנוע של 900 אלף ש"ח לשנה ללא מע"מ. לא רע בשביל היועץ או משרד הייעוץ, שייבחר במכרז...). 

מה ייעשו בינתיים ראשי אגף הספקטרום שבמשרד, אם על פי תנאי המכרזים, את כל עבודתם ייעשו יועצים חיצוניים בתקציב של מדינת ישראל? כנראה הם ימשיכו במה שהם מתמחים בו: הם יעסקו בהסתרת המידע של תחום הספקטרום, וימשיכו להיכשל ברצון של ראשי המשרד לקדם את תחום המחשוב של נושא הספקטרום במשרד התקשורת.

איך אני יודע את זה? כי קיבלתי את התשובה הזו ממשרד התקשורת עצמו, בצורה קצת מוזרה. זאת, כי שאלתי על דבר אחד (בקשתי לקבל את דו"ח הביקורת על תחום הספקטרום, של המבקר הפנימי במשרד), וקיבלתי במקום זאת תשובה קצת מסתורית אבל כנראה נכונה, על דבר אחר לגמרי, שלא שאלתי אודותיו וששמו: תהליכי מיחשוב תחום הספקטרום במשרד התקשורת, נושא, שלא התקדם לשום מקום "מזה הרבה שנים" (כך בדיוק כתוב במסמך הרשמי של המשרד), ולכן הוחלט להסתיר ממני ומהציבור גם את המסמך הזה. "לתפארת מדינת ישראל". כל זה מפורט כאן, למתעניינים. 

מה עוד מסתירים מאתנו בתחום הספקטרום?
נציג כאן 2 נושאים חדשים:

1. ביום 24.7.18 שלחתנו את השאלות הדחופות הבאה למשרד התקשורת: 
"לא רק לרכב אוטונומי: תדרים חדשים יאפשרו למכוניות לשוחח...
פורסם בכלכליסט שהמשרד הקצה תדרים בתחום ה-5.9 גיגהרץ לצרכי בדיקות של רכבים אוטונומיים.
https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3742916,00.html
השאלות:
  1. היכן מדיניות השר בעניין זה?
  2. היכן ההחלטה הזו בכלל?
  3. האם ההחלטה אושרה בוועדת התדרים העליונה?"
תגובה לא הצלחתי לקבל. ככל שאקבל תגובה - אעדכן בהתאם. (למה לא אקבל תגובה אתם כבר הבנתם מתחילת הכתבה...). 

2. ביום 24.7.18 שלחנו את השאלות הדחופות הבאות למשרד התקשורת:
"אושר ניסוי ראשון באינטרנט מהיר ללא תשתית קרקעית.
פורסם בכלכליסט (כאן) ואח"כ בגלובס (כאן) - על אישור ניסוי ל-SMBIT
1. היכן זה מופיע באתר משרד התקשורת?
2. האם מכך מובן, שמה שעשתה SMBIT עד כה, למשל, בכמה עיריות (החלה בעיר רחובות, בהשקת שירות עירוני במעמד השר איוב קרא ועוד בכירים ממשרד התקשורת), היה ללא כל רישיון כחוק (רישיון ניסוי, או כל סוג של רישיון אחר, כאמור בחוק התקשורת, למעט אישור להפעלת התדר, שזה אישור מחוק אחר לגמרי – מפקודת הטלגרף האלחוטי)?"

תגובה לא הצלחתי לקבל. ככל שאקבל תגובה - אעדכן בהתאם. (למה לא אקבל תגובה אתם כבר הבנתם מתחילת הכתבה...). 

נציין, שמדובר בהישג חשוב ביותר לחברת SMBIT - שביקשה, עמדה בכל התנאים וקיבלה רישיון רשמי ממשרד התקשורת לניסוי טכנולוגי ב-4 יישובים ברחבי הארץ ונקווה שהחברה תתקדם מהר ל"ניסוי שיווקי" ולאספקת שירות מסחרי של פס רחב סרט באוויר, כמקובל בעולם הנאור, כ-WISP (ר"ת: Wireless Internet Service provider).

בנוסף, לחברת SMBIT יש רישיון ISP (רישיון לספקת שירותי אינטרנט), כך שהם יכולים לספק בעצמם ללקוחות הקצה גם שירותי אינטרנט ולא נזקקים לספק אינטרנט אחר ובעל רישיון - לשם כך. 

הרישיון המלא של SMBIT נמצא כאן, למתעניינים. את הרישיון הזה לא תמצאו באתר משרד התקשורת, למרות "מדיניות השקיפות" של מנכ"ל המשרד, נתי כהן, שעובד הכי פחות שקוף שאפשר, גם כדי להסתיר פאשלות אדירות ממדים וגם כדי להסתיר את "העבודה סביב השעון" שלו ושל הצוות שהוא עומד בראשו, בשירות של האינטרסים של סלקום. אגב, ברישיון עצמו כתוב, שהוא חייב להיות גלוי על פי החוק (סעיף 10.4 ברישיון). לא שבצמרת משרד התקשורת צריכים לעשות לנו ולציבור איזו טובה מיוחדת, כדי לעבוד בשקיפות

הדבר המעניין ברישיון הזה הוא, שעל הקצאת התדריאשר ביטוןם ל-SMBIT ותכנון פרטי הניסוי (מפורט בנספח ג' לרישיון), חתום נתי שוברט, סגן מנהל מינהל הנדסה (ספקטרום), ולא אשר ביטון, (בתמונה משמאל), מנהל אגף תכנון והנדסת ספקטרום במינהל הנדסה במשרד התקשורת.

הנה הגדרת התפקיד של היחידה, שאשר ביטון עומד בראשה, כפי שהעתקתי בלי לשנות שום מילה, מאתר משרד התקשורת: "אגף תכנון והנדסת ספקטרום אחראי לניהול משאב ספקטרום התדרים של מדינת ישראל ומתן רישיונות לשימוש בספקטרום התדרים. במסגרת זו עוסק האגף בתכנון והקצאת תדרי רדיו למשתמשים ביטחוניים ואזרחיים (הענקת רישיונות), מקיים קשר מקצועי שוטף עם ארגונים בינלאומיים בתחום התקשורת האלחוטית, בגביית אגרת רישוי ואגרת הקצאת תדרים".

כלומר: מההגדרה הזו, אשר ביטון היה אמור להיות חתום על הקצאת התדרים, ברישיון של SMBIT. זה לא קרה

אז מה עושה אשר ביטון במשרד התקשורת בתחום הספקטרום? כנראה מכין במרץ רפורמות חשובות בתחום התדרים לטובת עם ישראל, רפורמות שאנו טרם נחשפנו אליהן. נמתין ונראה.  

למי שמתעניין איך בדיוק עובד תחום הקצאת התדרים (ספקטרום) במשרד התקשורת, מצ"ב כאן דו"ח של מבקר המדינה (אחד מכמה דוחות של מבקר המדינה שעסקו בשני העשורים האחרונים בתחום הספקטרום במשרד התקשורת), דו"ח שעסק בדיוק בתחום הזה, דו"ח מזעזע ומטריד, ששום דבר מהליקויים שצויינו בו - לא תוקן, עד היום

בינתיים, למי שפספס, יש כרגע על הפרק 2 מערכות ייעוץ שונות, כל אחת בתקציב של קרוב למיליון ש"ח לשנה, בתחום התדרים. האם משרד התקשורת ימשיך בשיטה של הסתרת כל המסמכים, שלא רוצים שתדעו, שהם בכלל קיימים (כולל הרישיון שחשפנו כאן במלואו של SMBIT)? 

שאלות טובות, שתקבלנה מענה בחשיפות הבאות... 
הקצאת ספקטרום 
 
Bookmark and Share