איך הענן "אוכל את הרשתות" של ספקי הטלקום והופך אותן לווירטואליות?

דף הבית >> סקירות טכנולוגיות >> איך הענן "אוכל את הרשתות" של ספקי הטלקום והופך אותן לווירטואליות?
איך הענן "אוכל את הרשתות" של ספקי הטלקום והופך אותן לווירטואליות?
מאת: אבי וייס, 11.11.18, 17:46גבריאל די-פיאזה, VMware
 
למה ספקי הטלקום הגדולים בכל העולם עוברים לענן עם NFV ופתרונות SD-WAN? המהפך ברשתות התקשורת הניידות והנייחות כבר כאן. כמעט הכל מגיע מהמעבר המהיר ל-5G.  
 
"על הבמה המרכזית בברצלונה הצגנו את הפתרון, שאימצה חברת טלקום ענקית - Vodafone, ולאן היא הולכת עם היכולות שלנו, שעונות לצרכים שלה ולהתקדמות המהירה שלה לכיוון עולם ה-5G", מתאר גבריאל די פיאזה (Gabriele Di Piazza), Vice President Telco/NFV Products & Solutions, VMware. "לכן, אני מכיר רק 2 סוגים של ספקי טלקום בעולם: כאלה שיעברו לווירטואליזציה וכאלה שייכשלו וייעלמו מהשוק. זה גם ברור למנהלי ובעלי חברות הטלקום".
 
קיימתי ראיון בלעדי עם גבריאל די פיאזה (בתמונה), אותו ראיינו ב-2016 (כאן), מיד לאחר ההכרזות החדשות אודות פתרונות NFV של VMware לספקי התקשורת, כדי לשמוע הפעם ממנו על ההתקדמות של ספקי הטלקום הגדולים בעולם, מפתרונות NFV לכיוון יישום פתרונות SD-WAN קצה לקצה.
 
שאלה: מה התקדם בעולם הפתרונות לחברות הטלקום בשנה האחרונה?
גבריאל די פיאזה: "אם תבחן את האסטרטגיה של חברת VMware, תראה את ההתפתחות המהירה של עולם הענן והשפעתו על עולם חברות הטלקום. תראה, שתחום הטלקום תפס מקום מרכזי בפתרונות שלנו וחלק מרכזי וחשוב באסטרטגיה שלנו.
 
לפני 3 שנים עולם הטלקום לא הכיר אותנו, למעט פתרונות וירטואליזציה, שנכנסו במערכות ה-IT של חברות הטלקום. כיום, אנו מספקים פתרונות לכל הצרכים של ספקי הטלקום. אנו מאמינים, שבעולם שירותי הענן, ספקי הטלקום יתפסו מקום חשוב ומוביל.
 
הסיבה די ברורה: ספקי התקשורת מספקים את תשתיות החיבור למיליוני ארגונים ולמיליארדי משתמשי קצה. המעבר ל-5G מוביל לבניית אפליקציות רבות וחדשות, שתהיינה חלק בלתי נפרד ממערכות ה-IT הארגוניות של היום ומחר.
 
כך, שהאסטרטגיה החדשה, שאנו מציגים לפי דרישות השוק, מתאימה לא רק לדרישות של שווקים ורטיקליים וארגוניים, אלא לכולם. אנו ממוקדים במתן אפשרות להריץ אפליקציות על כל ענן בכל מקום וזה הצורך של כל השוק, גם של שוק הטלקום.
 
הכרזנו, שכבר עברנו, תוך פחות משנתיים, את קו ה-60 ספקי טלקום גדולים בעולם, שאמצו לא רק את גישת ה-NFV שלנו, אלא גם את גישת ה-SD-WAN שהצגנו".
 
שאלה: מהן ההכרזות החשובות שלכם בברצלונה בתחום עולם הטלקום?
תשובה: "החלק החשוב זה המומנטום שלנו בעולם ספקי הטלקום. עד לפני כשנתיים, ספקי הטלקום בעולם לא ידעו על פתרונות ה-NFV שלנו בענן ולמה זה מתאים להם. כיום, ספקי הטלקום הכי מובילים בעולם משתמשים במערכות שלנו, כדי לבנות את ענן הטלקום (Telco Cloud) שלהם. זו מהפכה מאוד משמעותית בעולם הטלקום. הם מתחילים לספק שירותים מהענן, דבר שלא היה בכלל עולה על דעתם, אך לפני כשנתיים.
 
פתרונות ה-NFV שלנו מאפשרים להם להריץ כל אפליקציה, כל שירות ללקוחות הקצה, הפרטיים או העסקיים, מתוך הענן. זה נותן פתרון חדש ומהיר לכל הצרכים של רשתות ספקי הטלקום".  
 
שאלה: איך ספקי הטלקום ביצעו את המהפך הזה?
תשובה: "כדי להבין את המהפך, צריך להבין איך רשתות הטלקום החדשות נבנות כיום. מרשתות סגורות וקנייניות הן עוברות לענן, ל-Telco Cloud. זו המגמה העולמית וזה מה שמנצח בשוק.
 
הדרך לענן טלקום כרוכה באימוץ התקנים של עולם ה-NFV. אנו עובדים כיום מול כל הספקים ובוחנים איתם איך נעים מהעולם הישן של רשתות הטלקום הסגורות ומבוססות חומרה קניינית, לפתרונות מבוססי תוכנה, פתרונות תוכנה וירטואליים".
 
שאלה: מה קצב המעבר לשירותים וירטואליים בענן אצל ספקי הטלקום?
תשובה: "מדובר בשינוי עצום בתעשיית הטלקום וזה דבר המתפשט מהר מאוד. זה לא שינוי קטן ושולי. זה שינוי רדיקלי. הם עוברים בבת אחת, אחרי עשרות שנים, ממערכות פרטיות סגורות למערכות וירטואליות מבוססות ענן.
 
ספקי הטלקום פחדו בהתחלה, שזה לא יהיה ברמת Telco Grade. אבל מהר מאוד נוכחו לראות, שהפתרונות שלנו הם כן ברמת Telco Grade ואנו עונים על כל הרגולציות המחמירות ביותר הקיימות בעולם הטלקום.
 
הסיבה המרכזית למעבר המהיר הזה היא המעבר ל-5G. כל ספק תקשורת, שאנו מדברים עימו, רוצה להיכנס ל-5G. רשת של 5G מעצם הגדרתה היא רשת וירטואלית.
 
לכן, המעבר ל-5G הוא קטליזטור ענק המניע את השוק של ספקי התקשורת. המהפכה כבר החלה ויש ספקים, שכבר החלו להתנסות ולספק שירותי 5G, והם עושים זאת עם יישום של וירטואליזציה מלאה לרשת שלהם".  
 
שאלה: האם הרשתות הווירטואליות שומרות על שרידות ויציבות כמו הרשתות הקנייניות הוותיקות?
תשובה: "בהחלט. אנו מאמינים בגישת ה-Carrier Grade ואנו ידועים בשוק כספקי פלטפורמות יציבות וחזקות. יש לנו ניסיון אדיר ורב שנים במתן פתרונות לתעשיות הדורשות מערכות יציבות ברמה הגבוהה ביותר, דוגמת המערכות הביטחוניות או המערכות של תחום הרפואה. השימוש בקוד פתוח לא אומר, שזה לא קוד יציב. כל מוצר שלנו, גם אם הוא מבוסס קוד פתוח, מספק את אותה רמה של יציבות ושרידות, שכה חשובים לספקי הטלקום.
 
כל מערכת, שלא תבחן מהמגוון שלנו, דוגמת NSX, vSphere, vSAN, vCloud NFV וכיו"ב, יש לה גרסה המתאימה לעולם הטלקום ומתאימה לצרכים ולרמת הביצועים של ספקי הטלקום. בנוסף, אנו מציעים מערכות לניהול הענן, שעונות על כל צורך, כולל שינוע עומסים בין עננים. כל הפלטפורמות שלנו הן Multi-Tenant, מבוססות Open-Stack.
 
גם ספקי הטלקום עברו לקונטיינרים ומשתמשים בקוברנטיס. הכרזנו בברצלונה על רכישת חברת Heptio, שמספקת לשוק יכולות קוברנטיס מהירות, לכל סוגי העננים.
 
בנוסף, לאחרונה רכשנו מחברת Dell-EMC את היחידה לניהול רשתות, שהייתה שם, כדי שנוכל לספק בעצמנו לספקי הטלקום מערכות לניהול הרשת שלהם, קצה לקצה. כך, שמה שאנו מציעים ומספקים כיום לחברות הטלקום זה Service Assurance Suite, שזה פתרון המשלים את כל צרכי הניהול של רשתות עולם הטלקום עם מענה לרגולציות הקשוחות ביותר הקיימות בתחום הזה".
 
שאלה: לאן אתם מתפתחים?
תשובה: "אנו רואים ממה שהלקוחות שלנו מבקשים, שהצורך הוא, שנספק פתרונות לעבודה בכמה סוגי עננים במקביל. אנו מעוניינים לאפשר להריץ אפליקציות בין עננים, למשל, בין ענן פרטי לענן ציבורי וגם להגיע ל-Edge. ממש עד קצה הרשת.
 
ההתפתחות החדשה ביותר שלנו אלה הפתרונות לעולם ה-Edge. זה הכיוון, שעולם הטלקום הולך אליו, בעיקר בגלל המעבר ל-5G ולמענה לצרכים חדשים דוגמת ה-IoT.
 
לכן, ממה שאנו רואים, רוב האפליקציות לא תהיינה בענן מרכזי אחד, אלא הן תתבזרנה ל-Edge, שזה יכול להיות עד ממש ליד הבסיס של כל אנטנת סלולר. פתרונות ה-Edge באים בקופסאות קטנות, שניתן להתקין אותן בכל מקום, כמה שיותר קרוב לאנטנות.
 
לכן, יש צורך במערכות אבטחה מתקדמות, מערכות ניהול מתקדמות, מערכות אוטומציה מתקדמות, על כל סוגי האפליקציות ועל כל סוגי העננים, כדי שנוכל להניע אפליקציות מקצה לקצה ועד ל-Edge. אנו מפתחים ובונים כעת את היכולות הללו. ה-Edge יהיה חלק בלתי נפרד ומאוד חשוב בהתפתחות של סביבת העננים בעולם הטלקום וחלק מההתפתחויות החדשות המתרחשות ממש כעת ברשתות של ספקי הטלקום".
 
שאלה: איך אתם מיישמים את פתרונות ה-SD-WAN לספקי הטלקום?
תשובה: "אנו השקענו ברכישת חברת VeloCloud Networks, והפתרון שלה שולב בפתרון ה-NSX, שכבר היה לנו.
 
זה אפשר לנו לבוא לשוק עם פתרון SD-WAN שלם ותוך זמן ממש קצר חברת המחקר גרטנר בחנה את שוק ה-SD-WAN וקבעה, שהפכנו להיות מובילי שוק. עקפנו את כל המתחרים.

מדובר במהפך מהיר ביותר, כי לפני שנה בכלל לא הכירו אותנו בעולם ה-SD-WAN, ולא ידעו, שיש לנו פתרון כזה מתקדם ויעיל.
 
פתרון ה-SD-WAN שלנו מאפשר 'להשתיל' מוצרי קצה קטנים (דוגמת נתב קטן) בכל מקום ולחבר אותם לרשת, לענן של ספק התקשורת. כך, אפשר לנהל את הרשת עד ממש לקצה בצורה אחידה ולחסוך בהוצאות התקשורת בצורה מאוד משמעותית. נגמר העידן של חיבורי רשתות WAN יקרות בתקנים קנייניים של ספקי התקשורת הקווית והניידת. אפשר לחבר כל ענן, כל Data Center וכל אפליקציה לכל מקום ברשת, בכל מקום בעולם, תוך 2 דקות.
 
כך הפכנו גם את ה-WAN לחלק מהרשת הווירטואלית והיישום של זה מאוד מהיר, באמצעות מוצרי קצה קטנים המותקנים ומתחברים אוטומטית לרשת ה-SD-WAN העולמית, שיש לנו. ספקי הטלקום לוקחים את הפתרון הזה והופכים אותו לשירות שלהם, גם עבור עצמם וגם עבור לקוחותיהם. חברות תקשורת ענקיות, דוגמת דויטשה-טלקום וספרינט, כבר הכריזו על אימוץ הפתרון הזה עבור לקוחותיהן.
 
אנו מציגים את הרעיון החדש הזה ושמו: The Cloud is the Network. 'הענן זו הרשת'. זו מהפכה עצומה בעולם הרשתות".
 
שאלה: מה החלום המקצועי שלך?
גבריאל די פיאזה: "כשהתחלתי לעסוק בנושא עולם הטלקום האמנתי וחלמתי, שזה יהיה עסק של מיליארד דולרים לשנה. אנו מתקדמים במהירות עצומה כדי להגשים את החלום הזה.
 
בנוסף, המיקום שלנו בתוך חברת VMware משתנה. אנו נכנסים למרכז הבמה. אני רואה כבר את ספקי הטלקום הבאים אלינו בכמויות והופכים להיות חלק מרכזי באסטרטגיה שלנו. הם עצמם החלו להכיר אותנו דרך הפתרונות הארגוניים שלנו, לחלק של מערכות ה-IT הנמצאות בחברות הטלקום והבינו, שהכלים שלנו לניהול עננים מתאימים גם לחלק של אספקת שירותי התקשורת שלהם. כך, שיש לנו כיום יחסים מאוד רחבים של ספקים ונותני שירות לעולם הטלקום, עם מגוון רחב של כלים המתאימים גם לספקי הטלקום עצמם וגם ללקוחות הקצה שלהם, ללקוחות העסקיים וגם הפרטיים שיש להם.
 
אני כבר שנתיים וחצי בחברת VMware וכשהתחלתי לנהל את תחום ספקי הטלקום, בכלל לא הייתה להם במה אצלנו בתוך החברה. לא הכירו את ספקי הטלקום וספקי הטלקום לא הכירו אותנו. כיום, ספקי הטלקום הם חלק מכל מצגת ארגונית של VMware והם במרכז הבמה.
 
אנו מתחילים לחשוף את השותפים שלנו בעולם החדש הזה של הטלקום בכל רחבי העולם. זה לא שוק, שהיה קל להיכנס אליו. זה היה שוק, שנשלט ע"י מעטים, עם פתרונות קנייניים, שלא ידע איך לקבל אותנו. אולם, כיום זה הפך לדבר מובן מאליו. אנו כבר שם. הצלחנו במשימה שלנו ואנו מקווים להתפשט לכל ספקי הטלקום המצויים בעולם.
 
השינוי הזה קרה בגלל המעבר לענן. מה שאנו אומרים זה, ש'הענן אוכל את הרשת'. זו עובדה ואנו שם ומובילים את המגמה הזו.
 
יחד עם זאת, חשוב להבין את הפרופורציות. רק כ-10% מהרשתות של ספקי הטלקום בעולם הן וירטואליות. אנו רק בתחילת הדרך. יש לנו יכולות נרחבות ואתגרים לא פשוטים כדי להרחיב ולהגדיל את נתחי השוק של רשתות וירטואליות בעולם הטלקום. ממה שאני רואה, שואף וחולם, יכולות הגידול שלנו הן אין סופיות".
 
הכותב היה אורח VMware בכנס בברצלונה.

5G FREE
  
 
Bookmark and Share