מחקר: מציאות רבודה - השלב הבא לשינוי חוויה לימודית בהוראת המדעים

דף הבית >> דעות ומחקרים >> מחקרים, מצגות מסמכים >> אפליקציות >> מחקר: מציאות רבודה - השלב הבא לשינוי חוויה לימודית בהוראת המדעים
מחקר ישראלי: מציאות רבודה - השלב הבא לשינוי חוויה לימודית בהוראת המדעים
מאת: מערכת Telecom News, 26.3.19, 21:27AR FREE
 
הפיתוח החדש עשוי לחולל מהפכה בתחום הוראת המדעים ולמידת מתמטיקה, הדומה למהפכה, שסביבות למידה ממוחשבות חוללו בתחילת שנות ה-90.
 
חוקרים מהתכנית להוראת המדעים והטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' מייקל פריד וד"ר אוסאמה סוידאן, בשיתוף עם חוקר מהמחלקה למדעי המחשב, פרופ' ג'יהאד אלסאנע, פיתחו אב-טיפוס לתוכנה חדשנית, שמשלבת מציאות רבודה (Augmented Realty) בלמידת מתמטיקה ומדעים. מציאות רבודה היא טכנולוגיה המרבדת את העולם המציאותי באובייקטים וירטואליים.
 
הפיתוח חדשני וחלוץ בכך, שהוא מתעד תנועה של גופים נעים ומרבד את מרחב האובייקטים הדינמיים באובייקטים וירטואליים כדוגמת גרפים וסמלים מתמטיים, בהתאם לתנועת הגוף.
 
זאת, להבדיל מהשימוש הנפוץ של מציאות רבודה בשדה החינוכי - הפיכת אובייקטים סטטיים לאובייקטים דינמיים, כדוגמת הפיכת תמונה בספר לאנימציה.
 
הפיתוח עשוי לשנות את החוויה הלימודית וההתנסותית, הן של התלמידים והן של המורים, בכך שהוא משלב את העולם המציאותי של התלמידים עם עולם מושגי, באמצעותו אנו אמורים להבין את העולם סביבנו.
 
ד"ר סוידאן, הוגה הרעיון ומרכז הפרויקט מהתכנית להוראת המדעים והטכנולוגיה: "פיתוח זה עשוי לעזור לתלמידים בלמידה משמעותית של מתמטיקה ומדעים בכך שהוא מגשר על הפער האפיסטמולוגי בין עולם המציאות לבין עולם המושגים.
 
יתרונות הטכנולוגיה ברורים: אב-הטיפוס מסוגל לקלוט כל תופעה דינמית, אינו מוגבל לתופעה אחת בלבד, ועלות טכנולוגיה זו נמוכה. הפיתוח עשוי לחולל מהפכה בתחום הוראת המדעים הדומה למהפכה שסביבות למידה ממוחשבות חוללו בתחילת שנות ה-90".
 
מציאות רבודה

התמונה מתארת אובייקט דינמי במרחב מציאותי (קובייה נעה על מישור משופע) כפי שמשתקפת דרך משקפים מיוחדים אותם התלמידים מרכיבים בעת הניסוי. על צג המשקפיים מופיעים גרף ומספרים המתארים את המרחק שהגוף עובר בזמן אמת תוך כדי תנועתו.
 
  
 
Bookmark and Share